SGK

SGK RAPOR GİRİŞİ

SGK RAPOR GİRİŞİ

SGK Rapor Girişi Parası Ne Demektir?

Sosyal Güvenlik Kurumu, hayatımızın her anını kolaylaştırmaya çalışan bir devlet kurumu olarak hizmet vermeye devam etmektedir. Raporlu geçirdiğimiz süre içerisinde işvereniniz tarafından kesintiye uğratılan yevmiyeniz SGK Rapor Girişi Parası olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesi gerçekleşmektedir. Durumunuzdan ötürü aldığınız rapor Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı olarak, çalışana aldığı raporun gün sayısı üzerinden hesaplanıp ödenmektedir.
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortaları Kanunun ilgili maddeleri uyarınca 3 çeşit SGK Rapor Girişi Parası vardır. Eğer sigortalı işçi, iş yerinde bir kaza geçirdi ise ya da bir meslek hastalığından ötürü sağlık raporu aldı ise SGK Rapor Girişi Parası alabilir. İkinci olarak herhangi bir rahatsızlığından ötürü sigortalı işçi rapor almış ise rapor alım tarihinden evvel doksan gün prim ödenmiş olması kaydıyla ve raporun üçüncü gününden itibaren SGK Rapor Girişi Parası alabilir. Son olarak , bayan çalışanın doğum gerçekleştirmesi sebebiyle doğumdan önce 8 hafta, doğumdan sonra 8 hafta şayet ki çoklu gebelik söz konusu ise doğumdan önce 10 hafta da çalışmadığı her gün için SGK Rapor Girişi Parası ödenir. Ancak bu durumda sigortalı bayan işçinin doğumdan önceki üç ay içerisinde düzenli olarak primi ödenmiş olma şartı aranır. Sosyal Güvenlik Kurumu, geçici iş göremezlik ödeneği, ayaklı tedaviler de farklı yatarak tedaviler de farklı hesaplanmaktadır.


SGK RAPOR GİRİŞİ NASIL YAPILIR?

SGK Rapor Girişi gerekli belge ve bilgilerin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesi ardından incelenerek sonuçlanır. Eğer istirahat raporu alan bir sigortalının raporlu olduğu zamanlara dair SGK Rapor Girişi yapılmadıysa işveren 2 aylık brüt asgari ücret cezasına çarptırılır. Bu incelemenin peşinden geçici iş görmezlik ödeneği, SGK Rapor Girişi Parası olarak kurum tarafınca PTT şubelerine yatırılır. Tarafınıza ait rapor paranızın PTT şubelerine yatıp yatmadığını çevrim içi işlemlerden öğrenmek isterseniz E-devlet kullanıcı hesabınızdan takip edebilirsiniz. Eğer E-devlet kullanıcı hesabınız yok ise E-devlet şifrenizi Nüfus Cüzdanınız ile birlikte herhangi bir PTT şubelerinden temin edebilirsiniz. E- devlet şifrenizi aldıktan sonra www.turkiye.gov.tr adresinden Sosyal Güvenlik Kurumunun E-hizmet portalından SGK Rapor Girişi Parası PTT şubelerine yatıp yatmadığını istediğiniz zama kontrol edebilme imkanına sahip olabilirsiniz.

SGK Rapor Girişi Yapmak İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

Etiketler

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. TC ………. KADİR ŞAHİN
  27.06.2017 tarihinden 12.08.2017 tarihine kadar olan İŞ GÖRMEZLİK RAPORU E-DEVLETTE GÖZÜKMÜYOR. Hasta no 2004279635/3

  Sicil No: 060………. sisteme girilmesini , ne yapmam gerektiği konusunda yardımınızı rica eder, iyi çalışmalar dilerim.

  1. Merhaba,

   E Devlette gözükmeme sebebi hastanenin sisteme girmemiş olması olabilir. sonrasında ise iş yerinizi sorgulayın.

 2. e devlet uygulamasından kendime ait ilaçları görüyorum fakat eşime ait olanları bulmam için ne yapmalıyım.teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı