SGK

SGK PROVİZYON

Ülkemizde hem çalışmakta olan hem de emeklilerin kendileri ile bakmakla yükümlü oldukları ailesinin sağlık yardımlarından yararlanabilir olup olmadıklarını kontrol edebilmeleri amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumu SGK provizyon sorgulama uygulamasını hizmete sunmuştur. Bu işlem sadece E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Daha önceleri E-SGM resmi internet sitesi üzerinden de bu işlem yapılabilmekteydi ancak bu sitenin insanlar tarafından tercih edilmemesinden dolayı siteye giriş sayısı günden güne azalma göstermiştir. Bu azalma sonucunda da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun almış olduğu karar doğrultusunda sitenin süresiz olarak kapatılmasına karar verilmiştir. Bu nedenle bu yazımızda sadece E-Devlet üzerinden SGK provizyon sorgulama işleminin nasıl yapılacağını anlattık.


E-Devlet SGK Provizyon Sorgulama Nasıl Yapılır?

İnternetin insanlar tarafından bu derece fazla kullanılıyor olması nedeni ile birlikte hem insanların hem de kurumların işlerini kolaylaştıracak uygulamalar hayata geçirilmektedir. E-Devlet uygulaması da bunlardan birisi olup internet üzerinden birçok kurumun sorgulama işlemlerini tek çatı altında toplayan bir site olmuştur. SGK provizyon sorgulama işlemi de E-Devlet sistemi üzerinden kolaylıkla yapılabilen işlemlerden sadece birisidir. Bu işlemi yapabilmeniz için ilk olarak E-Devlet şifrenize ihtiyacınız vardır. Şifre almak için zise en yakın PTT şubesine nüfus cüzdanınız ile giderek E-Devlet şifresine başvurmanız ve 2 TL ücret ödeyerek bu şifreyi almanız gerekmektedir.

Şifrenizi aldıktan sonra yazının sonunda vermiş olduğumuz E-Devlet bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılacak olan yeni ekranda ilk olarak ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazısının üzerine tıklanmalıdır. Arkasından yönlendirilecek olduğunuz pencerede T.C kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi gerekli yerlere doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir. Tüm bu adımlardan sonra ‘ sisteme giriş yap’ yazının da üzerine tıklayarak girşinizi sağlayabilirsiniz. Sisteme giriş yaptığınızda sistem sizi otomatik olarak SSK provizyon sorgulama sekmesine yönlendirerek güncel bilgileri vermektedir.

SGK Provizyon Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

4 Yorum

 1. iyi akşamlar babam 1969 doğumlu sgk girişi 1.1. 1992 prim gün sayısı şuan itibari ile 2349 gün ve 2010 yılında trafik kazası geçirdi üniversite hastanesinden %64 rapor aldı malulen emeklilik işlemlerini başlattık ama olumsuz sonuçlandı yeni çıkan kanuna görede tekrar müracat ettik bizden tekrar rapor istediler elimizdeki raporun süresi 5 yıl daha süresi var
  ilk aldığımız rapor iş görmezlik raporu değilmiş üniversite hastanesinden alınan rapor nasıl oluyorda iş görmezlik raporu sayılmıyor anlamış değilim
  1: iş görmezlik raporu farklı birşeymi
  2:yeni çıkan yasaya göre emekli olmak için tekrar bir rapor almak zorundamıyız
  3:şu anki yasaya göre emekli olabiliyormu babam
  NOT:babamın rapor durumu sol kısımda sinir sistemleri damar ezilmesi ve beyinde yakın zamanı hatırlamama hafıza kaybı mevcut toplam özür oranı % 64 şimdiden teşekkürler

  1. Bülent Bey size SGK’dan bu yönde uyarı geldiyse söyledikleri şekilde yapmanız gerekmektedir.

  1. Eğer askerliğinizi sigortalı olmadan önce yaptıysanız, askerlik borçlanması yaptığınız taktirde, SSK işe giriş tarihiniz borçlandığınız gün kadar geriye gider.
   Eğer sigortalı olduktan sonra askerliğinizi yaptıysanız, askerlik borçlanması yaptığınız gün sayısı prim gün sayınıza eklenmiş olur. Emekliliğiniz buna göre hesaplanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu