SGK

SGK PRİM ÖDEME

SGK PRİM ÖDEME

SGK prim ödeme işleminizi işvereninizin yapması gerekir. Eğer bir işte çalışmıyorsanız isteğe bağlı sigortalı olma şansınız vardır. Böylelikle kendi sigorta primlerinizi kendiniz ödemiş olursunuz. İşverenler çalışanlarının primlerini SGK‘nın belirlediği sürenin sonuna kadar ödemek zorundadırlar. Bu primler çalışanın kazançları üzerinden hesaplanmaktadır. İşverenler kendisine ait olan prim tutarlarını bu tutarın üzerine eklemelidirler ve çalışanların prim tutarları ücretlerinden kesmelidirler.


Kamu idareleri ise kamu görevlerinin SGK prim ödemelerini kanunlara uygun bir şekilde hesaplamalıdırlar. SGK prim ödemelerini çalışanların ücretlerinden kesip kamu idarelerine ait prim tutarlarını da üzerine ekledikten sonra işverenlere verilen sürenin sonuna kadar bu ödeme işlemlerini yapmak zorundadırlar. Örnek vermek gerekirse eğer kamu görevlileri maaşlarını 1 Ocak ve 31 Ocak tarihleri arasında peşin olarak aldılarsa primlerinin 15 Şubat’ta yatırılması gerekir. İşverenler SGK prim ödemelerini verilen tarihte ödemediler ise ödemedikleri her ay için gecikme faizi uygulanacaktır. İşverenler gecikme faizi uygulandığı halde hala prim ödemelerini gerçekleştirmiyor ise işveren için işlem uygulanacaktır.

E-Devlet sistemi yardımıyla yapacağınız bu işlem için bir E-Devlet şifrenizi olması gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa, şifrenizi size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek şifre başvurusu yaparak alabilirsiniz. Şifre alma işlemi ücretlidir. Bu ücret 2 TL’dir. İşlem ücretini ödediğinizde E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde alabilirsiniz.

E-Devlet Sistemi Üzerinden SGK Prim Ödeme Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet sistemi üzerinden SGK prim borcu sorgulama işlemi için ilgili yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantı adresine tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Ardından açılacak platformda ilgili yerlere sırası ile T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Bilgilerinizi kontrol edip, doğruluğundan emin olduktan sonra sayfa üzerinde bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle SGK prim borcu sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

E-Devlet Sistemi Üzerinden SGK Prim Ödeme Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

E-Devlet Sistemi Üzerinden SGK Prim Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

SGK prim ödeme işlemlerinize ilgili yazımızın sonundaki bağlantı adresine tıklayarak başlayabilirsiniz. Bağlantı adresine tıkladığınızda ilk olarak karşınıza çıkacak E-Devlet platformda T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra sayfa üzerindeki “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız.

Açılacak olan sayfada sizden “Sorgu Türü”, “Sorgu Tipi”, “Sicil No” ve resimde size verilen güvenlik kodunu ilgili yere yazmanız istenecektir. Bu alanları size uygun şekilde doldurduktan sonra “Borç Sorgula” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

E-Devlet Sistemi Üzerinden SGK Prim Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. İşveren SGK primlerini 30 gün yatırırken 26 gün bir kalem geriye kalan 4 günü ayrı bir kalem yatırması nasıl açıklanır amaç ne olabilir

  1. Merhaba,

   Aylık hizmet bildirgesi yanlış yapılıp, ek verilmiştir. İşlem bundan kaynaklanmış olabilir.

 2. 10 gunden fazla calısan bir ev hızmetçimiz var, sıgortası için SGK’ya basvudum. İş veren olarak çalişanımın sigorta primini nereye nasıl ödeyeceğim?

 3. 2007 yılı sonunda emekli oldum. Akabinde aynı iş yerinde çalışmaya devam ettim. Çalıştığım iş yol inşaatı ve ben şantiye şefi olarak görev yaptım.

  Çalıştığım şirketin A şantiyesinde 2009-2016 yılları arasında bil fiil çalıştım. Ancak İşten ayrıldıktan sonra SGK primlerimin çalıştığım şirketin merkez iş yeri adına yatırıldığını tespit ettim. Bu nedenle yaptığım işten dolayı iş bitirme belgesi alamıyorum.

  Bu hatayı nasıl düzeltip SGK primlerinin çalıştığım iş yeri adına tescil vs. yaptırabilirim?

  Şimdiden teşekkürler. Kolay gelsin.

 4. Sayn yetkili 2700 çalışılmış günüm var kalan primlerini ben ödeyebilirmiyim emekli olabilmek için böyle bir sistem varmı

  1. İsteğe bağlı ödeme yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

 5. aykut bey benim babamin 2006 da dukkaninda calistirdigi oscinin sigorta primi odenmemis ve bize daha yeni haber geliyor aradan bunca sene gecmesine ragmen 8000 bin tl borc cikardilar itiraz ettik haber gonderdiklerini soyluyorlar bizde kaldik boyle bi yol gosterin lutfen .

 6. Merhaba.özel bir kurumda çalışıyorum. Sgk ya bildirilen prim tutarı bordromda görünen ssk matrahı mı olmalıdır yoksa brüt ücret toplamı mı olmalıdır. Bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler

 7. Bir çalışanımız var.sgk prim ödemesini bankaya yapıyorduk.Bu ay yapmadılar.ATM lerden veya bankaya hesap açmamız gerektiği söylendi.ATM den yaparken sigorta sicil no giriniz kısmına ne yazılmalı?

 8. Genel sağlık sigortasından 611 tl borcum olduğu görünüyor.Engelliyim ve Rapor oranım %60 ve çalışmıyorum bu borca itiraz hakkım ve ya taksit durumum var mıdır. Bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz. saygılarımla
  CANER AKTAŞ

  1. Caner Bey Genel Sağlık Sigortası kapsamına bilindiği üzere Güvencesi olmayan tüm vatandaşlar alındı. Eğer bir güvenceniz yoksa sizde otomatik olarak alınmış oluyorsunuz. Bunun için Genel Sağlık Sigortasının tüm maddelerini didik didik edip bakmak gerekiyor. Eğer SGK’ya kadar gidebilecek durumdaysanız. SGK müdürlüğüne giderek durum hakkında daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı