• SGK PRİM ÖDEME

  SGK PRİM ÖDEME

  SGK prim ödeme işleminizi işvereninizin yapması gerekir. Eğer bir işte çalışmıyorsanız isteğe bağlı sigortalı olma şansınız vardır. Böylelikle kendi sigorta primlerinizi kendiniz ödemiş olursunuz. İşverenler çalışanlarının primlerini SGK‘nın belirlediği sürenin sonuna kadar ödemek zorundadırlar. Bu primler çalışanın kazançları üzerinden hesaplanmaktadır. İşverenler kendisine ait olan prim tutarlarını bu tutarın üzerine eklemelidirler ve çalışanların prim tutarları ücretlerinden kesmelidirler.


  Kamu idareleri ise kamu görevlerinin SGK prim ödemelerini kanunlara uygun bir şekilde hesaplamalıdırlar. SGK prim ödemelerini çalışanların ücretlerinden kesip kamu idarelerine ait prim tutarlarını da üzerine ekledikten sonra işverenlere verilen sürenin sonuna kadar bu ödeme işlemlerini yapmak zorundadırlar. Örnek vermek gerekirse eğer kamu görevlileri maaşlarını 1 Ocak ve 31 Ocak tarihleri arasında peşin olarak aldılarsa primlerinin 15 Şubat’ta yatırılması gerekir. İşverenler SGK prim ödemelerini verilen tarihte ödemediler ise ödemedikleri her ay için gecikme faizi uygulanacaktır. İşverenler gecikme faizi uygulandığı halde hala prim ödemelerini gerçekleştirmiyor ise işveren için işlem uygulanacaktır.

  E-Devlet sistemi yardımıyla yapacağınız bu işlem için bir E-Devlet şifrenizi olması gerekmektedir. E-Devlet şifreniz yoksa, şifrenizi size en yakın PTT şubesine kimliğiniz ile birlikte giderek şifre başvurusu yaparak alabilirsiniz. Şifre alma işlemi ücretlidir. Bu ücret 2 TL’dir. İşlem ücretini ödediğinizde E-Devlet şifrenizi size özel kapalı bir zarf içerisinde alabilirsiniz.

  E-Devlet Sistemi Üzerinden SGK Prim Ödeme Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  E-Devlet sistemi üzerinden SGK prim borcu sorgulama işlemi için ilgili yazımızın sonunda bulunan bağlantı adresine tıklamanız gerekmektedir. Bağlantı adresine tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak olan sayfada bulunan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” seçeneğine tıklayınız. Ardından açılacak platformda ilgili yerlere sırası ile T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Bilgilerinizi kontrol edip, doğruluğundan emin olduktan sonra sayfa üzerinde bulunan “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle SGK prim borcu sorgulama işleminizi tamamlamış olacaksınız.

  E-Devlet Sistemi Üzerinden SGK Prim Ödeme Sorgulama İşlemi İçin TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Sistemi Üzerinden SGK Prim Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

  SGK prim ödeme işlemlerinize ilgili yazımızın sonundaki bağlantı adresine tıklayarak başlayabilirsiniz. Bağlantı adresine tıkladığınızda ilk olarak karşınıza çıkacak E-Devlet platformda T.C. kimlik numaranızı ve E-Devlet şifrenizi yazınız. Bilgilerinizi kontrol ettikten sonra sayfa üzerindeki “Sisteme Giriş Yap” seçeneğine tıklayınız.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Açılacak olan sayfada sizden “Sorgu Türü”, “Sorgu Tipi”, “Sicil No” ve resimde size verilen güvenlik kodunu ilgili yere yazmanız istenecektir. Bu alanları size uygun şekilde doldurduktan sonra “Borç Sorgula” seçeneğine tıklayınız. Böylelikle işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

  E-Devlet Sistemi Üzerinden SGK Prim Ödeme İşlemi İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK PRİM ÖDEME İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Halil dedi ki:

   İşveren SGK primlerini 30 gün yatırırken 26 gün bir kalem geriye kalan 4 günü ayrı bir kalem yatırması nasıl açıklanır amaç ne olabilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aylık hizmet bildirgesi yanlış yapılıp, ek verilmiştir. İşlem bundan kaynaklanmış olabilir.

  2. Mustafa Şengül dedi ki:

   10 gunden fazla calısan bir ev hızmetçimiz var, sıgortası için SGK’ya basvudum. İş veren olarak çalişanımın sigorta primini nereye nasıl ödeyeceğim?

  3. Yusuf Berber dedi ki:

   2007 yılı sonunda emekli oldum. Akabinde aynı iş yerinde çalışmaya devam ettim. Çalıştığım iş yol inşaatı ve ben şantiye şefi olarak görev yaptım.

   Çalıştığım şirketin A şantiyesinde 2009-2016 yılları arasında bil fiil çalıştım. Ancak İşten ayrıldıktan sonra SGK primlerimin çalıştığım şirketin merkez iş yeri adına yatırıldığını tespit ettim. Bu nedenle yaptığım işten dolayı iş bitirme belgesi alamıyorum.

   Bu hatayı nasıl düzeltip SGK primlerinin çalıştığım iş yeri adına tescil vs. yaptırabilirim?

   Şimdiden teşekkürler. Kolay gelsin.

  4. Nesrin dedi ki:

   Sayn yetkili 2700 çalışılmış günüm var kalan primlerini ben ödeyebilirmiyim emekli olabilmek için böyle bir sistem varmı

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    İsteğe bağlı ödeme yapabilirsiniz. Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  5. Arif Kemal DEMİRCİ dedi ki:

   aykut bey benim babamin 2006 da dukkaninda calistirdigi oscinin sigorta primi odenmemis ve bize daha yeni haber geliyor aradan bunca sene gecmesine ragmen 8000 bin tl borc cikardilar itiraz ettik haber gonderdiklerini soyluyorlar bizde kaldik boyle bi yol gosterin lutfen .

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Detaylı bilgi için Alo 170 SGK hattını arayabilirsiniz.

  6. selin dedi ki:

   Merhaba.özel bir kurumda çalışıyorum. Sgk ya bildirilen prim tutarı bordromda görünen ssk matrahı mı olmalıdır yoksa brüt ücret toplamı mı olmalıdır. Bilgi verebilirseniz sevinirim. Teşekkürler

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Prim tutarı bordroda gözükmemektedir.

  7. fahri çekirdek dedi ki:

   Bir çalışanımız var.sgk prim ödemesini bankaya yapıyorduk.Bu ay yapmadılar.ATM lerden veya bankaya hesap açmamız gerektiği söylendi.ATM den yaparken sigorta sicil no giriniz kısmına ne yazılmalı?

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Çalışanınızın sigorta sicil numarası.

  8. Osman KİRKİT dedi ki:

   SSKdan hangi yıl emekli olabilirim. 2013 4. ayın sigorta pirimi yattı mı öğrenmek istiyorum

  9. CANER AKTAŞ dedi ki:

   Genel sağlık sigortasından 611 tl borcum olduğu görünüyor.Engelliyim ve Rapor oranım %60 ve çalışmıyorum bu borca itiraz hakkım ve ya taksit durumum var mıdır. Bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz. saygılarımla
   CANER AKTAŞ

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Caner Bey Genel Sağlık Sigortası kapsamına bilindiği üzere Güvencesi olmayan tüm vatandaşlar alındı. Eğer bir güvenceniz yoksa sizde otomatik olarak alınmış oluyorsunuz. Bunun için Genel Sağlık Sigortasının tüm maddelerini didik didik edip bakmak gerekiyor. Eğer SGK’ya kadar gidebilecek durumdaysanız. SGK müdürlüğüne giderek durum hakkında daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın