SGK

SGK PRİM AFFI

SGK PRİM AFFI

25 Şubat 2011 tarihinden itibaren resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununda değişiklikler yapılarak aftan faydalanma yoluna gidilecektir. Ancak bu değişiklik sadece Bağ-Kur’ lu kişilerin prim borçlarına yönelik bir yapılandırma olmuştur.


2013 yılının Ocak ayından beri SGK prim affı için mecliste görüşmeler yapılmaya başlanmıştır. SGK‘nın prim borçlarının ödenmesi hem kurumun alacaklarının hızlı ve rahat bir şekilde yapılması hem de vatandaşlara kolaylık sağlanması açısından önemlidir. SGK prim affı için çeşitli ödeme planları üzerinde çalışılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu SGK prim affı için çalışmalar sonucunda bir rapor hazırlayarak yetkililere sunmuştur. Kanun 10 Ocak 2013 günü kabul edilmiştir ve 19 Ocak 2013 günü resmi gazetede yayınlanmıştır.

SGK prim borçlarının 36 ay taksitle ödenmesini ve faiz indirimine gidilmesini öngörmüştür. SGK prim affıyla birlikte borçlar yapılandırılarak borç faizlerinin üfe ve türe oranlarıyla hesaplanarak 36 eşit taksitle ödenmesine olanak sağlamıştır. SGK prim affıyla prim borçluları için büyük kolaylıklar sağlanmış oldu. Prim borçlarının peşin ödenmesi durumunda da borcu olan kişilere büyük indirimler sağlanacaktır. SGK prim affı borcunu yapılandırmak ve borcunun tamamını peşin ödemek isteyenler Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru da bulunmalıdırlar.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. mekli Sandığında yaklaşık 1800 gün prim ödenmişliği var.Askerlik borçlanması falan yaparak,herhangi bir emeklilik hakkı elde edebilmem mümkünmü?SGK’dan yeni bir prim affı çıkacağına dair söylentiler de var,bu doğrumu?Yanıtlarsanıs sevinirim,hoşçakalın !..

    1. Bu sizin işe giriş tarihinize bağlı olarak değişiklik gösterecektir. O yüzden bu şekilde afaki bir yanıt vermek maalesef mümkün değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı