SGK

SGK Meslek Hastalığı İçin Harekete Geçti

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından sağlık çalışanları meslek hastalığı için koronavirüs kapsamında harekete geçti. Sağlık Bakanlığı’ndan sağlık çalışanlarının meslek hastalığı süreçleri ile ilgili olan gerekli belgeleri isteyen kurum koronavirüs yüzünden vefat eden ya da işgücü kaybı yaşayan sağlık çalışanlarına yönelik yapılacaklara yol haritası belirledi.

SGK Meslek Hastalığı İçin Harekete Geçti

Sosyal Güvenlik Kurumu SGK tarafından Sağlık Bakanlığı’ndan sağlık çalışanları için vazife malulü ve meslek hastalıkları süreçleri kapsamında gerekli olan belgeler talep edildi. Koronavirüs yüzünden vefat etmiş ya da işgücünü kaybetmiş olan sağlık çalışanlarına yönelik yapılacak işlemlerin de neler olacağına dair yol haritası belirlemiş oldu. Buna göre SGK, Sağlık Bakanlığı’ndan konuyla ilgili olarak belgeleri isteyerek özellikle koronavirüs döneminde salgından çok etkilenen sağlık çalışanları için önemli bir adım atmış oldu. Koronavirüs yüzünden vefat eden sağlık çalışanların meslek hastalıkları ve aynı zamanda da vazife malullüğüne yönelik yapılacak olan işlemlerin hız kazandırılmasını SGK talep etti.

Sağlık Bakanlığı’na gönderilen yazıda görevi sebebiyle koronavirüse yakalanmış ve sonucunda vefat etmiş sağlık çalışanlarının kadrolarına göre 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu kapsamında 4’üncü maddesinde birinci fıkrasında belirtilen c bendi yani memurlar kapsamında olanlar için vazife malullüğü, a bendinde yani işçiler kapsamında olanlar için ise meslek hastalığı olarak koronavirüs artık değerlendirilecek.

Meslek Hastalığı Tanımı Güncelleniyor

Sağlık çalışanları için meslek hastalığı tanımı SGK’nın Sağlık Bakanlığı’na göndermiş olduğu yazı ile böylece güncellenecek. SGK aynı zamanda göndermiş olduğu yazıda sağlık çalışanlarının bireysel başvurularının da aceleyle değerlendirmeye alınacağını ve aylıklarının da zaman kaybetmeden bağlanacağını da açıkladı. Gönderilen yazıda aynı zamanda koronavirüs yüzünden vefat eden memur statüsünde olan sağlık çalışanlarının tüm başvurularının kurumları tarafından alınarak hızla sosyal güvenlik kurumu’na gönderilmesi de talep edildi. Aynı zamanda 5510 sayılı kanun kapsamında sağlık personelinin hak sahiplerinin de SGK il – ilçe müdürlüklerine başvuru yapmaları halinde işlemlerinin hemen başlayacağı da açıklanmış oldu.

Koronavirüs yüzünden yaşamını kaybeden sağlık çalışanlarına dönük olarak yapılacak başvurular için SGK il – ilçe müdürlüklerinde personel görevlendirilmesi de yapıldı. Bu görevliler de hızlı ve titiz bir şekilde başvuruları hemen değerlendirmeye alacaklar ve hak sahiplerine aylık bağlayacaklar.

Meslek Hastalığı Nedir?

Meslek hastalığı tanımı itibariyle sosyal güvenlik mevzuatı gereğince yapılan iş yüzünden vefat edilmesi ya da iş gücünün kaybedilmesi halinde kurum tarafından kişiye ya da vefat etmişse yakınlarına bağlanan bir aylıktır. Meslek hastalığı yüzünden iş gücü kaybına uğrayanlara malullük aylığı bağlanmaktadır. Malullük aylığının alınması için ise hastalığın hangi oranlarda kayba yol açtığı temel alınıyor. Başka bir ifade ile belirlenen oranlar dahilinde verilen aylık tutarı da değişkenlik gösteriyor. Vefat edilmesi durumunda ise yıllık olarak belirlenmiş oranlar üzerinden vefat eden çalışanın birinci derecen yakınlarına ödeme yapılmış oluyor.

Özellikle sağlık çalışanları, koronavirüs salgını yüzünden salgının ilk günlerinden bu yana önemli kayıplar ve hastalıklar yaşıyorlar. Şimdiye kadar pek çok sağlık çalışanı görevi yüzünden virüsten etkilenerek yaşamını kaybederken yine hatırı sayılır bir kesim de virüs kaparak çeşitli hastalıklar yaşadılar. Şimdiye kadar koronavirüs sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmiyordu ancak SGK tarafından alınan karar kapsamında koronavirüs artık sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul ediliyor. Buna göre hastanelerde çalışan sağlık çalışanları ki bu duruma hastanede görev alan güvenlik görevlileri, hizmetliler ve temizlik görevlileri de dahil edilmiştir, vazife başında virüse yakalanmaları halinde SGK’ya başvuru yaparak aylık talebinde bulunabilecekler.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu