SGK

SGK Medula Sistemi

Ülkemizde 01.09.2006 senesinden itibaren 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kapsamı içerisinde sigortalı sayılanlar ile bunların bakmak ile yükümlü oldukları kişilere sağlık hizmetleri sunucuları tarafından sağlanmakta olan sağlık hizmetlerine ilişkin olarak bilgilerin elektronik ortam içerisinden gönderilmesine olanak sağlamak amacı ile SGK medula sistemi ismi verilmekte olan bir uygulamaya başlatılmıştır.


SGK medula sistemi nedir?

SGK medula sistemi genel sağlık sigortası ile hastaneler arasında fatura bilgisinin elektronik olarak toplanması ve geri ödemesini gerçekleştirebilmek amacı ile hizmet vermektedir. Ülkemize SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi çeşitli sigorta sistemlerinin tek çatı altında toplanmasını sağlayan genel sağlık sigortasının bilişim alanındaki hizmet unsurudur.

Bunun dışında SSK medula sistemi üzerinde yer almakta olan eczane sistemi sayesinde e-reçete girişi yapılabilmektedir. Sağlık sisteminin tamamen sanal ortam içerisinde yer almasına olanak saplamakta olan medula sistemi sayesinde vatandaşların hangi ilacı ne kadar kullandığı konusunda da düzenli bir takip yapılarak vatandaşların fuzuli ilaç kullanımına engel olunabilmektedir. Sağlık kuruluşlarında girilen reçeteler sayesinde sisteme dahil eczaneler kişiye verilen ilaçları görerek hem işlemlerin doğrulunu hem de işlemlerin hızlılığını arttırabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu