SGK

SGK LENS ÖDEMESİ

SGK LENS ÖDEMESİ

Eğer bir göz rahatsızlığınız sonucunda gözlük veya lens takmanız gerekiyorsa gözlük, gözlük camı ve SGK lens ödemesini devlet ücretsiz olarak yapacaktır. Ancak bu uygulamadan ücretsiz olarak yararlanmak istiyorsanız devlet hastanelerine, SGK ile anlaşmalı olan hastanelere ve sağlık kuruluşlarına giderek reçete almalısınız. SGK lens ödemesi için alacağınız reçetenin fotokopili olması gerekmektedir. Fotokopili reçetede ise T.C. kimlik numaranızın, adınız ve soyadınızın, reçeteyi aldığınız sağlık kurumunun isminin, sağlık kurumunun sicil numarasının, reçetenin protokol sayısının, reçetenin verilmiş olduğu tarihin yazılı olması gerekir. Optik mağazaların SGK’nın E-Optik hizmetine giriş yaparak hastayla ilgili bilgileri SGK’ya bildirmelidirler.


SGK lens ödemesi dahilindeki kontakt lens değişimini 2 yılda bir yapabilirsiniz. Bu süre küçük çocuklarda ise 6 ay olarak belirlenmiştir. SGK lens ödemesinde solüsyonun ücretini ise devlet ödememektedir.

Gözlük çerçevenizi ise 3 yılda bir değiştirme hakkına sahipsiniz. Fakat 18 yaşından küçük vatandaşlar gelişme döneminde olduğundan dolayı belirlenmiş bir süre yoktur. Gözlüğünü bir rapor karşılığında ücretsiz olarak alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Sgk Akıllı lens için ödeme yapar mı Ödeme yapıyorsa lens tutarının % kaçını karşılar bunu gerçekten merak ediyorum. beni bu konuda aydınlatırsanız iyi olur teşekkür ederim.

 2. Merhaba keratokonus hastasıyım,SGK tarafından lens ücretlerimin ne kadarı karşılanıyor ,reçete nereden alınmalı bilgi alabilirmiyim.

  1. Merhaba,

   Reçetenizi devlet hastanesi veya anlaşmalı hastanelerden alabilirsiniz. Anlaşma olmayan hastaneden alırsanız da devlet hastanesine onaylatmanız gerekir.

   Kontakt lenslerde SGK tek kontakt lensde en fazla 170 liralık kısmını, çift kontakt lensde en fazla 340 liralık kısmını, aylık sık replasmanlı kontakt lensde en fazla (1 Kutu 6 Adet) için 50 liralık, (2 Kutu 12 Adet) için 100 liralık kısmını karşılamaktadır.

 3. katarakt amelyatında sgk şeffaf merceğin dışında aynı (acriva )marka merceğin şefaf ve sarısı varmış hatane şeffafından fark istemiyor sarısından 750 tl fark istiyor doğrumudur sarısından istersem fark veririmiyim iyi günler

  1. özel hastanede yapılan işlemlerde sağlık uygulama tebliğinde göre %200 oranında ücret alınabilmektedir

 4. Merhaba ben biofinity lens kullaniyorum recete ile sgk dahilinde almak istersem sgk ödemesi nasil ve ne kadr ne sartlarda olacaktır yardimci olur musunuz

 5. Nasıl yani bu hizmet ne zamandır var 17 yasındayım1bucuk yıldır lens kullanıyorum fakat daha once hiç duymadim bu bilgiyi.Yarin tekrardan goz muanesine gidip lens alacağım bedava alabilirmiyim simdi?

 6. Göz muayenesi olduktan sonra gözlük camı ve çerçeve katkısı veya lens katkısı almak için herhangi bir şey yapmamıza gerek var mı? SSK gözlük kullanmak istemeyenlere numaralı lensler için de katkı veriyor mu ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı