• SGK LENS ÖDEMESİ

  SGK LENS ÖDEMESİ

  Eğer bir göz rahatsızlığınız sonucunda gözlük veya lens takmanız gerekiyorsa gözlük, gözlük camı ve SGK lens ödemesini devlet ücretsiz olarak yapacaktır. Ancak bu uygulamadan ücretsiz olarak yararlanmak istiyorsanız devlet hastanelerine, SGK ile anlaşmalı olan hastanelere ve sağlık kuruluşlarına giderek reçete almalısınız. SGK lens ödemesi için alacağınız reçetenin fotokopili olması gerekmektedir. Fotokopili reçetede ise T.C. kimlik numaranızın, adınız ve soyadınızın, reçeteyi aldığınız sağlık kurumunun isminin, sağlık kurumunun sicil numarasının, reçetenin protokol sayısının, reçetenin verilmiş olduğu tarihin yazılı olması gerekir. Optik mağazaların SGK’nın E-Optik hizmetine giriş yaparak hastayla ilgili bilgileri SGK’ya bildirmelidirler.


  SGK lens ödemesi dahilindeki kontakt lens değişimini 2 yılda bir yapabilirsiniz. Bu süre küçük çocuklarda ise 6 ay olarak belirlenmiştir. SGK lens ödemesinde solüsyonun ücretini ise devlet ödememektedir.

  Gözlük çerçevenizi ise 3 yılda bir değiştirme hakkına sahipsiniz. Fakat 18 yaşından küçük vatandaşlar gelişme döneminde olduğundan dolayı belirlenmiş bir süre yoktur. Gözlüğünü bir rapor karşılığında ücretsiz olarak alabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  SGK LENS ÖDEMESİ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Hülya Ettergen dedi ki:

   Merhaba keratokonus hastasıyım,SGK tarafından lens ücretlerimin ne kadarı karşılanıyor ,reçete nereden alınmalı bilgi alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Reçetenizi devlet hastanesi veya anlaşmalı hastanelerden alabilirsiniz. Anlaşma olmayan hastaneden alırsanız da devlet hastanesine onaylatmanız gerekir.

    Kontakt lenslerde SGK tek kontakt lensde en fazla 170 liralık kısmını, çift kontakt lensde en fazla 340 liralık kısmını, aylık sık replasmanlı kontakt lensde en fazla (1 Kutu 6 Adet) için 50 liralık, (2 Kutu 12 Adet) için 100 liralık kısmını karşılamaktadır.

  2. selahattin minaz dedi ki:

   katarakt amelyatında sgk şeffaf merceğin dışında aynı (acriva )marka merceğin şefaf ve sarısı varmış hatane şeffafından fark istemiyor sarısından 750 tl fark istiyor doğrumudur sarısından istersem fark veririmiyim iyi günler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    özel hastanede yapılan işlemlerde sağlık uygulama tebliğinde göre %200 oranında ücret alınabilmektedir

  3. Hatice özten dedi ki:

   Merhaba ben biofinity lens kullaniyorum recete ile sgk dahilinde almak istersem sgk ödemesi nasil ve ne kadr ne sartlarda olacaktır yardimci olur musunuz

  4. emine dedi ki:

   Nasıl yani bu hizmet ne zamandır var 17 yasındayım1bucuk yıldır lens kullanıyorum fakat daha once hiç duymadim bu bilgiyi.Yarin tekrardan goz muanesine gidip lens alacağım bedava alabilirmiyim simdi?

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

  5. ibrahim dedi ki:

   Numaralı lens almak istiyorum ama renkli de alabiliyormuyum?

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    lesn aldığınız yerden öğrenebilirsiniz.

  6. sazie dedi ki:

   hem gözlük hem lensi aynı zmnda alabiliyor muyuz?

  7. Eser dedi ki:

   Göz muayenesi olduktan sonra gözlük camı ve çerçeve katkısı veya lens katkısı almak için herhangi bir şey yapmamıza gerek var mı? SSK gözlük kullanmak istemeyenlere numaralı lensler için de katkı veriyor mu ?

  Sorunuzu Yazın