SGK

SGK İŞYERİ BİLDİRGESİ NASIL DOLDURULUR?

Yeni bir işyerinin açılma işlemi ve ardından sigortalı işçi çalıştırma işlemi arasında SGK işyeri bildirgesi doldurulması gerekmektedir. SGK işyeri bildirgesi belgesinin eksikliği durumunda sigortalı işçi çalıştırmak mümkün değildir ve büyük cezaları vardır. Bu yazıda da sizlere sık sık sorulan SGK işyeri bildirgesi nasıl doldurulur sorusu üzerinde duracağız.


SGK işyeri belgesi doldurmak için öncelikle bu bildirge belgesine ihtiyacınız olacaktır. Bu belgeyi SGK’nın kendi internet sitesi üzerinde yer alan sigortalılık durumları konusundan form ve dilekçeler başlığı kısmına tıklayarak temin edebilirsiniz. Şimdi gelelim SGK işyeri bildirgesi nasıl doldurulur sorusuna.

SGK İşyeri Bildirgesi Nasıl Doldurulur?

Yukarıda anlatıldığı gibi işyeri bildirgesini temin ettikten sonra aşağıda ki maddelerde belirtildiği gibi belgenizi doldurabilirsiniz. Böylece SGK işyeri bildirgesi nasıl doldurulur.

  • İlk olarak belgenizin A bölümünde bulunan “İşyeri Bildirgesinin Verilme Şekli” kısmına “İşveren” kutucuğunu işaretleyiniz.
  • Hemen ardından B bölümüne geçecek olursak “İşyeri Dosyasının Tescil Nedeni” kısmına, sigortalı işçi alımı ilk defa yapıyorsanız “İlk Tescil” kutucuğunu fakat sigortalı olarak alacağınız işçi başka bir yerden transfer ediliyorsa yani işçinin devri yapılıyorsa yada şirkete yeni bir ortak alınıyor ise 2 ya da 8 seçeneklerinden size uygun olanını seçmeniz gerekmektedir.
  • C bölümünde yer alan “İşyerinin Mahiyeti/Faaliyetinin Niteliği” kısmında ise eğer sezonluk bir işletme işletiyorsanız ve sürekli olmayacak bir yer ise “Geçici” seçeneğini, kalıcı bir yer yani sürekli açık olacak bir yer açıyorsanız “Devamlı” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.
  • Belgenin diğer kısımlarında yer alan işyeri, işveren, işyeri sicil numarası ve çalıştırılacak sigortalı sayısını sizin işletmenize uygun koşullarda doldurarak bu SGK işyeri bildirgesi nasıl doldurulur sorusunun yanıtını almış bulunmaktayız ve doldurduğumuz bu belgeyi SGK Müdürlüklerine teslim etmeniz gerekmektedir.

SGK İşyeri Bildirgesi PDF’sine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!

İnternet Üzerinden SGK İşyeri Bildirgesi Nasıl Doldurulur?

Şimdi de internet üzerinden doldurma hakkında bilgilerimizi verelim. İnternet üzerinden bu belgeyi doldurmak için aşağıda vereceğimiz linke tıklamanız gerekmekte ve karşınıza yine aynı tip bilgiler çıkacağı için belgenizi doldurmanız ve sisteme yüklemeniz gerekmektedir.

İnternet Üzerinden SGK İşyeri Bildirgesi Sayfası İçin Lütfen TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. iyi günler öğrencilerin sigortalarını yaparken e sgk sitesinden manuel çalışılmadığına dair giriş yaptım daha sonra girdiğimde öğrenci çalışmıyor gözüküyor ne yapmam lazım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu