Genel

SGK İşsizlik Fonu Varlıkları Erimeye Başladı, Tam 17 Milyar TL Sapma Var

Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait olan 2020 yılı gelir ve gider hedefleri listesinde güncelleme yapıldı. Bu yıl, özellikle koronavirüs yüzünden kurum gelirlerinde önemli bir azalma söz konusu. Kurum revize kapsamında bu yıl 86,4 milyar lira açık verecek. SGK’ya aktarılacak olan toplam kaynak tutarı ise 249 milyar lira olacak.

SGK Verileri Revize Edildi

2021 Cumhurbaşkanlığı Programı’nda yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait olan 2020 yılı gelir gider rakamlarında güncelleme yapıldı. Buna göre yıl başında SGK’nın 2020 yılı içinde 460 milyar lira gelirine karşılık 510 milyar lira harcama yapılacağı ön görülmüştü. Kurum gelir gider dengesinin ise 2020’de 50 milyar lira açık vermesi gerekiyordu. Ancak özellikle koronavirüs yüzünden programda güncelleme yapılası gerektir.

Programda yapılan güncellemeye göre ise SGK’nın gelirleri hedefin yaklaşık olarak 17,5 milyar lira altında kalacak ve toplamda 442 milyar lira olacak. Gelirlerdeki azalmanın büyük bir çoğunluğu ise prim tahsilatlarının yapılmamasından kaynaklandı. Prim tahsilatlarının yapılmaması ise işsiz kalan ya da ücretsiz izne çıkarılan kimselerin oluşturduğu tahmin ediliyor. Ücretsiz izne çıkarılan çalışanların primleri ödenmediği için ve aynı zamanda da Bağkur kapsamında olanların da prim borçlarını ödemekte zorlandıklarından oluşan prim açığı salgın şartları yüzünden oluşmuş oldu. Başlangıçta ise 336 milyar olarak görülmüş prim tahsilatları bu bakımdan 319,6 milyar lirada olması bekleniyor.

SGK’nın Gider Hedefinde Sapma

SGK’nın gider hedefi de yine sapmaya uğrayacak ve 17 milyar lira sapma yaşanarak 527 milyar liraya çıkacak. Buradaki artışın nedeni de artan sağlık giderleri olduğu tahmin ediliyor. Özellikle koronavirüs yüzünden artan sağlık giderleri, SGK’nın 17 milyar lira fazladan harcama yapmasına neden oldu. Kurumun sağlık harcamaları hedefi ise 14 milyar liralık sapmaya uğradı ve 122 milyar liradan 136 milyar liraya yükseldi. Emekli aylığı ve bu bağlamdaki giderlerden oluşan sigorta ödemeleri ise 1 milyar lira artış gösterecek toplamda 348 milyar liraya ulaşacak. Bu bakımdan gelirlerin azalması, buna dönük olarak da harcamanın artması nedeniyle SGK’nın gelir gider dengesindeki açık tahmini ise 50 milyar liradan 84 milyar liraya yükselmiş oldu.

Merkezi yönetim bütçesinden ise 2020 yılı için 218 milyar lira kaynak aktarılması tahmin ediliyordu. Bütçeden aktarılacak kaynak tutarının da 249 milyar lira olarak değiştirildi. Buna göre 2020 yılında merkezi yönetim bütçesinde 239 milyar lira açık vermesi dikkate alındığında, bütçeden SGK’ya aktarılacak olan kaynak tutarı da merkezi yönetimin bütçe açığına denk gelebilecek. Bütçeden SGK’ya aktarılacak kaynaklara ise kurum açığının yanında, toplanan primlerin dörtte bir oranında da devlet katkısı, prim karşılığı olmadan yapılmış faturalı ödemeler, ek karşılıklar, emeklilere vergi iadesi gibi ek ödemekler ve 5 puanlık prim teşvikleri de dahil edilmiş bulunuyor.

İşsizlik Fonu Varlıkları Azalıyor

Özellikle salgın yüzünden işsizlik fonundan bu dönemde yapılan yardımlar yüzünden işsizlik sigortası fonu gelir ve gider dengesinde önemli değişiklikler bulunuyor. Başlangıç seviyesinde bütçe fonu 2020 yılında 41 milyar lira gelir elde edeceği ve 33 milyar liralık da harcama yapacağı tahmin ediliyordu. Fakat salgın yüzünden fon gelir beklentileri düşük kaldı ve bir yandan da nakdi ücret desteği nedeniyle harcamalar olağanüstü seviyelerde artış gösterdiler. Bu bakımdan fon gelirleri bu sene 39 milyar lira seviyesinde kaldı ve harcaması ise 78 milyar liraya ulaştı. Böylece bir yıl içinde fon varlığı 39 milyar lira azalarak toplamda 92 milyar liraya çekilecek. Bu durum ise ilerleyen yıllarda işsizlik maaşı almak konusunda çeşitli sorunlar yaratabilecek.

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu