• SGK İŞE GİRİŞ CEZASI

  Bu yazıda sizlere SGK işe giriş cezası hakkında bilgilendirme yapacağım. Eğer yeni bir işe başvurmuş ve kabul edilmişseniz bir sonraki adım olarak işe giriş süreciniz başlar. Bu süreçte yapılacak hatalar SGK işe giriş cezası almanıza sebep olabilir. Yazıyı dikkatli bir şekilde okursanız verilen bilgilerden faydalanır ve böyle bir durumlar karşı karşıya kalmazsınız.


  Bu ceza genel itibari ile Genel Sağlık Sigortası ve işe giriş belgelerinizin usulüne uygun olarak verilmemesi sonucu karşımıza çıkmaktadır. Bu cezayla karşılaşmamak için aşağıda yer alacak adımları uygulamanız gerekmektedir.

  • 5510 sayılı kanun gereğince her işçinin yeni bir işe giriş sürecinde Genel Sağlık Sigortası ve SSK işe giriş belgesinin bulunması gerekmektedir.
  • Düzenlenen bu belgelerin internet aracılığı ile SGK sistemi üzerine E-Sigorta kanalına yüklenmesi gerekmektedir.
  • Genel Sağlık Sigortası ve SSK işe giriş belgelerinin elden tesliminde dahi SGK işe giriş cezası ile karşılaşırsınız. Bu durumu önlemek ve bu cezayla karşılaşmamak için bu belgelerin internet sistemi üzerine yüklenmesi gerekmektedir.
  • Genel Sağlık Sigortası ve SSK işe giriş belgeleri sisteme girilmesi için gereken son gün işe başladığınız günden bir önceki gündür. Yani yeni işinize ayın 10’unda başlayacaksanız en geç aynı ayın 9’unda yani 1 gün öncesinde bu belgelerin E-Sigorta sistemi üzerine yüklendiğinden emin olun. Aksi durumda yine aynı şekilde ceza ile karşılaşma durumunuz yer almaktadır.
  • SGK işe giriş cezası ile karşı karşıya kalmışsanız borcun hesaplanması kolaylık açısından asgari ücret cinsinden hesaplanmaktadır.

  Böylece SGK işe giriş cezası hakkında bilgi vermiş olduk ve bu cezayla karşı karşıya kalmamak için yapılması gerekenler hakkında belli bir fikre sahip olmuş olduk.  tıkla sorunu sor

  SGK İŞE GİRİŞ CEZASI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Bülent Temelli dedi ki:

   Merhaba Hürcan bey; ilk işe giriş tarihim ( 1996) yılı .Yalnız sistemde yani ekranda gözükmüyor.Sadece (2000) yılından itibaren gözüküyor.SGK ya gittiğiimde dosyamı araştırdıklarında ilk işe giriş tarihimin olduğunu 1996 yılı öğrendim bu seferde sicil numaram ekranda görünmüyordu sebebi ne olabilir! Şimdi ( 2000) yılından görünüyor gerçek sicilimi nasıl ispat ederim teşekkürler…

   1. Hürcan Karataş dedi ki:

    Belirttiğiniz döneme ait çalıştığınızı gösterir belgeleri sgk ya teslim edebilirsiniz.

  2. ömer dedi ki:

   prim eksiği olan 60 yaş üstü kişiler için borçlanma imkanı çıktımı yada yürürlüktemi bilgi vermenizi rica ederim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Son durumu Alo 170 SGK hattından öğrenebilirsiniz.

  3. Azize yıldız dedi ki:

   Ben 21.05.1964 doğumluyum
   Türkiye’de hiç çalişmam yok 10.05.1996 yılında beri Fransa’da yaşiyorum
   1982,1985,1988,1992,1994,1997,2000,2002,2008 doğümlü 9 çocuk doğurdum
   Emekli olmak istiyorum ne yapmam lazımdır
   Ya yurtdışı borçlanması
   Yada doğum borçlanması yapabilirmiyim
   Ne zaman emekli olabilirim

   1. Hurcan Karatas dedi ki:

    Sigorta girişiniz varsa yurt dışı borçlanması ve doğum borçlanması yapabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın