• SGK Hizmet Birleştirme


  SSK

  Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı olarak çalışmakta olan vatandaşlarımızın SSK ile Bağ-Kur hizmetlerini birleştirebilmelerine olanak sağlamaktadır.  SGK hizmet birleştirme işlemi yapmak isteyen vatandaşlarımızı en çok dikkat etmeleri gerekli olan husus ise bu işlemi emeklilikten önce yapılması gerektiğidir. Bu işlem sayesinde ülkemizde hem SGK’ ya bağlı olarak hem de Bağ-Kur’ a bağlı olarak çalışmış olan vatandaşlar bu iki hizmet süresini birleştirebilme olanağına sahip olabilmektedir.


  Bu noktada ülkemizde bu işlemi gerçekleştirmekte olan vatandaşlar son yedi yıl içerisinde hangi sigorta koluna bağlı olarak çalışmış ise o emeklilik işlemleri de o sigorta türüne göre gerçekleştirilmektedir.

  SGK Hizmet Birleştirme İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

  Ülkemizde SGK hizmet birleştirme işlemi son yedi içerisinde en çok hangi sigorta koluna prim ödenmiş ise hizmetler o sigorta kolu üzerinde bir araya getirilerek birleştirme işlemleri gerçekleştirilmektedir. Bu noktada eğer vatandaşlar son yedi yıl içerisinde en çok Bağ-Kur’ a prim ödemesi gerçekleştirmiş ise hizmet birleştirme işlemi Bağ-Kur çatısı altında bir araya getirilirken eğer en çok sigorta prim ödemesi gerçekleştirilmiş ise SSK üzerinde hizmet birleştirilme işlemleri gerçekleştirilerek belirtilen sigorta altında toplanmaktadır.

  SGK Hizmet Birleştirme Başvurusu

  SGK hizmet birleştirme işleminden yararlanmak isteyen vatandaşların öncelikli olarak Sosyal Güvenlik Kurumuna yazılı bir dilekçe ile başvuruda bulunması gerekmektedir. Vatandaşların işlemlerin daha hızlı bir şekilde ilerleyebilmesi amacı ile Sosyal Güvenlik Kurumuna vermiş oldukları dilekçede daha önceden kendisine verilmiş olan Bağ-Kur ve SSK numarasını vermesi gerekmektedir.

  Bunun dışında mutlak suret ile Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen dilekçeye ek olarak nüfus cüzdanı fotokopisi eklenmelidir. Bu dilekçenin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilmesinden sonra kurum son yedi yıllık süreç içerisinde en çok Bağ-Kur koluna mı yoksa SSK koluna mı prim yatırılmış ona bakmaktadır. Daha sonra bu belirleme işlemini tamamladıktan sonra kişi emeklilik hakkı elde edebiliyor ise emeklilik işlemleri başlatılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ancak bu noktada eğer kişinin Bağ-Kur ya da SSK prim borcu var ise son yasa değişikliği ile artık emekli olamamaktadır. Bu neden ile vatandaşların SSK hizmet birleştirme işlemi için başvuruda bulunmadan önce varsa prim borçlarını ödemesi gerekmektedir.  tıkla sorunu sor

  SGK Hizmet Birleştirme İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.