• SGK Hasta Alt Bezi Ne Kadar Ödenir?


  Ülkemizde maddi açıdan desteğe ihtiyacı olan birçok vatandaş bulunmaktadır. Devlet te çeşitli iyileştirmeler ve yardımlarla bu vatandaşlara çeşitli konularda ödemeler yapmaktadır. Hasta alt bezi yardımı da bunlardan birisidir. SGK tarafından yapılan bu hasta alt bezi ödemesi için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar sağlandığı takdirde hasta alt bezi için bu vatandaşlar ödeme alabilirler. Sosyal Güvenlik Kurumu hasta alt bezi ne kadar öder konusunu bu yazımızda işleyeceğiz.


  Bilindiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu, imkanı olmayan kişilerin hasta alt bezi paralarını ödemektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, 2 ayda bir 240 adet olmak üzere hasta kişilere şartlar sağlandığı takdirde hasta alt bezi ödemesi yapmaktadır. Bu da günlük 4 beze karşılık gelmektedir. Bunun için bezlerin fiyatı da önemlidir. Bezlerin fiyatı ne kadar olursa olsun, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kişiye ödenen bez fiyatı değişmemektedir.

  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bez başına ödenen tutar 0,6 Kuruş + K.D.V olarak belirlenmiştir. Devlet, kişilere 240 bezlik bir ödeme yapmaktadır ve hesaplama yapıldığında da 240 bezlik tutar 169,92 TL olarak bulunur. Yani, Sosyal Güvenlik Kurumunun sigortalı kişiye ödediği hasta alt bezi ödeneği 169,92 TL’dir.

  Sosyal Güvenlik Kurumundan hasta alt bezi yardımı almak için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Sağlık kurulu tarafından verilmiş bir uzman hekim raporu hasta alt bezi almak için gereklidir.

  Hasta alt bezi ya da çocuklar için olan çocuk alt bezi bedellerinin karşılanması durumunda, Kurum TİTUBB kayıt bildirim işleminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Çocuk alt bezi bedelleri de hasta alt bezi bedelleriyle aynı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Gerekli olan hastalara, hasta alt bezi ve hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda fatura edilmişse Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hasta alt bezi bedeli karşılanmaktadır.

  Söz konusu olan Sağlık raporunda; kolostomili hastalarda idrar inkontinansı olduğu belirtilirse ve ürostomili hastalarda da gaita inkontinansı olduğunun belirtilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hasta alt bezi bedelleri karşılanır.

  Hasta alt bezinin Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanması için başvuruda bazı belgelerin teslim edilmesi gerekmektedir. Hasta alt bezi için başvuruda heyet raporu, hastanın kimlik fotokopisi, eğer hasta olan kişi başkası tarafından bakılıyorsa bakan kişinin kimlik fotokopisi ve hasta alt bezinin ürün faturasına ihtiyaç vardır. Hasta alt bezi raporu 2 yıl geçerli sayılır.

  Genel olarak hasta alt bezi ödeme başvurusunda gerekli olan evrakları şöyle sıralayabiliriz:

  • Bezi satın aldığınız medikalden verilecek olan hasta bezi faturasının aslı. Bu faturada bezin adedi mutlaka yazılmalıdır.
  • Reçete. Reçete uzman doktor kaşeli ve imzalı olmalıdır. Ayrıca hasta bezi ihtiyacı aylık 120 adet yazılmalıdır.
  • Alınmış olan Sağlık Kurulu Raporunun aslı gibidir ibareli örneği.
  • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralı nüfus cüzdanı fotokopisi

  Büyük hastalar gibi çocuk hastaların da alt bezini Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamaktadır. Bunun için çocuğun 2 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Böyle olduğu takdirde başvurulursa bu çocukların aileleri devletten hasta alt bezi ödemelerini alabilirler.

  Hasta alt bezinin ödemeleri banka üzerinden yapılmaktadır. Eğer kişinin Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı bir banka hesabı varsa ödeme bu hesap üzerinden yapılır, fakat kayıtlı bir banka hesabı yoksa kişi ödemesini Ziraat Bankası üzerinden alır.
  tıkla sorunu sor

  SGK Hasta Alt Bezi Ne Kadar Ödenir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. yolcu dedi ki:

   2018 yılı için
   SGK Hasta Alt Bezi, ve
   Kendinden kayganlaştırıcılı Hidrofilik Sonda (TAK) Ödemesi 1 adet fiyatı nedir?

   1. yolcu dedi ki:

    Sorularımıza neden cevap alamıyoruz?

  2. ilyas dedi ki:

   annem için hasta alt bezi alıyorum reçetede iki aylık 240 adet yazıyor aldığım yer 80 tl fark istiyor bende fark vermemek için 180 adet alıyorum sizce yanlışlık varmı

  3. füsun dedi ki:

   merhabalar ben babam için hasta bezi alıyorum şu anki kanun değişti .medikallere gidiyorum yine benden ücret talep ediyorlar bu işlemi tam olarak anlamadım.hani devlet karşılıyorsa bizden neden yine ücret talep ediliyor raporu olduğu halde.

  Sorunuzu Yazın