SGK

SGK Hasta Alt Bezi İçin Gerekli Evraklar

Bilindiği üzere Sosyal Güvenlik Kurumu gereken şartlar sağlandığında hastaların hasta alt bezi parasını karşılamaktadır. Bu hasta alt bezlerinin karşılanması için de bazı şartlar gereklidir ve başvuru sırasında da gerekli olan evraklar teslim edilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu hasta alt bezi için gerekli evrakları bu yazımızda bulabilirsiniz.


Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından söz konusu olan kişilerin 2 ayda bir 240 bezin tutarı kadar bir hasta alt bezi miktarı karşılanmaktadır. Bu da günlük dört bez manasına gelmektedir. Sigortalı kişi tarafından alınan bezlerin fiyatı ne olursa olsun, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bez başına ödenen tutar değişmemektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu bez başına 0,6 Kuruş + K.D.V ödemektedir. Hesaplama yapıldığında 240 bez için tutar 169,92 TL olur ve SGK vatandaşlara hasta alt bezi için bu kadar ödeme yapar.

Sigortalılara Sosyal Güvenlik tarafından ödenen hasta alt bezi ödemeleri Ziraat Bankasından alınmaktadır. Kişiler ya da hak sahipleri kuruma gereken belgeleri teslim ettikten sonra ödemeler başlar. Sosyal Güvenlik Kurumundan hasta alt bezi alabilmek için gerekli olan evrakları şöyle sıralayabiliriz:

 • Sağlık Kurulundan onaylı heyet raporu.
 • Reçete.
 • Hasta kimlik fotokopisi.
 • Ürün faturası.
 • Hastayı başka birisi bakıyorsa bakan kişinin kimlik fotokopisi.

Sağlık kurumundan onaylı Heyet raporunu alabilmek için direk doktorunuza ya da aile hekiminize başvuru yapabilirsiniz. Eğer hastanın yatalak olma durumu varsa gereken kurumlara bilgi vererek evinize heyet çağırma imkanınız bulunmaktadır. Böylece gerekli olan sağlık raporu eve gelen heyet tarafından size verilmektedir.

Gereken heyet raporu alındıktan sonra aile hekiminize, ilaç yazdırır gibi hasta bezi reçetesi yazdırmanız gerekmektedir. Bu reçete, uzman doktor kaşeli ve imzalı olmalıdır, hasta bezi ihtiyacı 1 aylık 120 tane olarak belirtilmelidir. Fakat maddi durumunuza göre bu miktarı arttırabilirsiniz.

Son olarak da hasta raporu belgesinin bir fotokopisini alarak doktora kaşeletmeli ve o günün tarihi attırmanız gerekmektedir. Ayrıca belgenin üzerinden aslı gibidir ibaresi de bulunmak zorundadır. Bu işlemler sonucunda aslı gibidir yazan belgeniz ile herhangi bir medikalden gidip hasta alt bezini alabilirsiniz. Ödeme Sosyal Gğvenlik Kurumu tarafından sizin adınıza yapılacaktır.

Gereken belgeleri sağladıktan sonra, hasta alt bezi almak için gidilen medikaller de önemli yer tutmaktadır. Gidilen medikallerde mutlaka vergi levhası bulunmalıdır ve Sağlık Bakanlığına bağlı olmalıdır. Bazen de kesilen faturalar Sağlık Bakanlığının istediği gibi olmadığından bezlerin ödenmesi karşılanmamaktadır ve bu da sorun yaratmaktadır.  Hasta alt bezi almaya gittiğiniz medikal firmanın kesmesi gereken faturada bulunması gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Alınacak olan hasta bez adedi belgede 120 ya da 240 şeklinde yazılmalıdır.
 • Hasta alt bezinin barkod numarası faturanın ön kısmına mutlaka yazılmalıdır.
 • Fatura tutarı sayı olarak bir de yazı ile faturada yazılmalıdır.
 • Hasta alt bezi ürününün K.D.V oranı %18 olarak belirtilmelidir.
 • Hasta alt bezi faturası mutlaka kapalı olarak kesilmelidir ve Medikal firmasının kaşesi faturanın ortasına vurularak üzerine imza atılmalıdır.
 • Hasta alt bezi alan hastanın adı, soyadı, adresi ve TC kimlik numarası reçetede mutlaka belirtilmelidir.
 • Malların teslim edildiğine dair fatura altına teslim eden ve alan kişilerin imza ve isimleri de eklenmelidir.
 • Hasta alt bezlerinin üzerinde bulunan barkodlar faturanın aslının arka tarafına yapıştırılmalıdır.

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Babaannem için bez raporu çıkarıcaz . Fakat Bez raporu çıkarttıktan sonra bize bez parası mı veriliyor yoksa direk bez mi veriyorlar ? Bizden para çıkacakmı ? Detaylı anlayabilirmisiniz ?

  1. Kezban hanım rapor nasıl yaptınız ? Biz Yen’i başlıcaz da bilgi sahibi değiliz .zahmet olmazsa bilgi verirmisiniz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı