• SGK Hasta Alt Bezi Alma Şartları

  Ülkemizde devlet vatandaşa birçok yardımda bulunmaktadır. Bunlardan birisi de hasta alt bezi yardımıdır. Bilindiği gibi Sosyal Güvenlik Kurumu, belirli şartları sağlayan sigortalı kişilerin ya da onların hak sahiplerinin hasta alt bezi masrafları SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu yazımızda SGK hasta alt bezi alma şartlarını inceleyeceğiz.


  Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından 2 ayda bir 240 adet bezin tutarının karşılığı olan miktar karşılanmaktadır ve bu da günlük 4 beze karşılık gelmektedir. Söz konusu olan sigortalı tarafından alınan bezlerin fiyatı değişse de, Sosyal Güvenlik Kurumunun bir bez başına ödediği fiyat değişmemektedir.

  Sosyal Güvenlik Kurumu bez başına 0,6 Kuruş + K.D.V ödemektedir. 240 bez için ise bu tutar hesaplandığında 240 * 0,6 sonucunda 169,92 TL gibi bir karşılığa denk gelmektedir. Yani Sosyal Güvenlik Kurumu hasta alt bezi için sigortalılara 169,92 TL ödemektedir.

  Önemli olan diğer bir konu da hasta alt bezi almadaki şartlardır. Bu şartlar yerine getirildiği takdirde devlet sigortalıların hasta alt bezlerini karşılamaktadır. Hasta bezi alma şartlarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Uzman hekim raporu ile mesane veya rektum kontrolü olmaması (raporda idrar veya gaita inkontinansına neden olan primer tanının belirtilmesi kaydı ile) nedeni ile (çocuklar için en az 2 yaşını tamamlamış olmak kaydı ile) hasta alt bezi veya çocuk alt bezi kullanması gerekli görülen hastalar için günde 4 adedi geçmemek üzere en fazla 2 aylık miktarlarda geçerlidir. Rapora bakarak hekimler tarafından reçetelendirilmesi durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hasta alt bezi bedelleri karşılanmaktadır.
  • Hasta alt bezi ve çocuk alt bezi bedellerinin karşılanmasında, Kurum TİTUBB kayıt/bildirim işlemi tamamlanmış olma şartı aranmamaktadır. Çocuk alt bezi bedelleri hasta alt bezi için belirtilen fiyat üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hasta alt bezi bedelleri karşılanmaktadır.
  • İdrar inkontinansı ve gaita inkontinansı olan hastalara hasta alt bezi ve hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda fatura edilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hasta alt bezi bedelleri karşılanmaktadır.
  • Sadece idrar inkontinansı olan hasta alt bezi kullanan hastalara hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda fatura edilmesi halinde, hidrofilik kendinden kayganlaştırıcılı sonda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hasta alt bezi bedelleri karşılanmamaktadır.
  • Sağlık raporunda; kolostomili hastalarda idrar inkontinansı, ürostomili hastalarda gaita inkontinansı olduğunun belirtilmesi halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hasta alt bezi bedelleri karşılanmaktadır.

  İstenilen belgeler kuruma teslim edildikten sonra SGK tarafından hasta alt bezi ödemeleri yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan hasta alt bezi ödemeleri kişilerin SGK tarafından tanımlanmış olan banka hesapları yoksa Ziraat Bankası tarafından ödenmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hasta alt bezi almak için gerekli olan belgeler de belirlenmiştir. Buna başvurabilmek için heyet raporu, hastanın kimlik fotokopisi ve ürün faturasına ihtiyaç duyulmaktadır. Eğer hastayı başka birisi bakıyorsa bu kişinin de kimlik fotokopisinin eklenmesi gerekmektedir.

  Sosyal Güvenlik Kurumu 2 yaşını tamamlayan çocuklar için de hasta alt bezi ödemesi yapmaktadır. Ayrıca hasta alt bezi raporu alındığında 2 yıl süre ile geçerli sayılmaktadır.

  Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenmesi yapılan hasta alt bezlerinde model ya da markanın bir önemi yoktur. Çocuk bezi ya yetişkin bezi de fark yaratmaz; Sosyal Güvenlik Kurumu hepsi için ödeme yapmaktadır.  tıkla sorunu sor

  SGK Hasta Alt Bezi Alma Şartları İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın