• SGK Hangi Süreler Borçlanılır?

  Ülkemizde devlet borcu olan vatandaşların borçlarını ödemeleri için devlet birçok kolaylıklar sağlamaktadır. Devlet, vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumuna hangi sürelerin borçlanabileceğini açıklamıştır. Emekli olmak için bazı emeklilerin prim günleri yeterli gelmez. İşte bu durumlarda borçlanmalar emekli olmak isteyenlere yardımcı olur. Bunlara bakarak vatandaşlar kendilerine uyan süreleri geriye dönük olarak borçlanabilir ve ödemelerini bunun üzerinden yapabilir.


  İlk olarak hizmet borçlanmasının ne demek olduğuna bakalım. Sigortalı kişilerin kendi istekleri dışında sigortalılık süreleri kesilebilir. Kesilen bu sürelerin primlerinin ödenerek sigortalılık süresinden saydırılmasına hizmet borçlanması denir. Diğer bir deyişle hizmet borçlanması çalışamayan sürelerdeki günlerin para karşılığında satın alınmasıdır. Hizmet borçlanmasını sigortalının kendisi yapabildiği gibi sigortalının hak sahibi de yapabilir.

  Halk arasında bilinen en önemli borçlanmalar; kadınlar için analık yani doğum borçlanması, erkekler için ise askerlik borçlanmasıdır. Söz konusu olan borçlanmaların yapımında en önemli olan konularda birisi de sigortalının en son hangi statüde olduğu ve hangi yılların borçlanacağıdır.

  5510 sayılı kanunda göre hizmet borçlanmaları düzenlenmiştir. Buna göre kişilerin borçlanma yapabileceği durumlar şu şekildedir:

  • Ücretsiz doğum izni veya çalışmadan geçen süreleri en fazla üç çocuğa kadar (çocukların yaşaması kaydıyla veya 2 yıldan az yasadığı süre kadar) 4A (SSK), 4B (Bağ-Kur) ve 4C’li (Memur) kadınlar Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanabiliyor.
  • Er veya erbaş olarak silah altında veya yedek subay okulunda geçen süreler Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • 4C’li olarak görev yapan yani memur olan personel mevzuatına göre aylıksız izin süreleri Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık için yurt içinde ve yurt dışında geçirdikleri öğrenim süreleri Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Sigortalı iken tutuklanan ve sonrasında beraat edenlerin tutuklu veya gözaltındaki süreleri Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Grev ve lokavtta geçen süreler Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Seçim kanunları gereğince görevlerinden istifa edenlerin seçimin yapıldığı tarihe kadar olan süreleri Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.
  • Kısmı süreli iş sözleşmesi ile çalışan sigortalıların, kısmi süreli çalıştıkları aylara ait eksik süreler de Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanılabilir.

  Bilindiği üzere borçlanmalar eksik günlerin tamamlanması ve emeklilik tarihinin öne çekilmesi açısından önemli bir konudur. Aslında doğum borçlanmasının sigorta tarihini geri çekmediği bilinmektedir. Fakat kadınların staj ya da çıraklık dönemlerindeki aldıkları sigorta numaraları doğum süresinde yapacakları doğum borçlanmaları bunu geriye çeker ve bu sayede daha erken emeklilik hakkı kazanabilirler.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Erkeklerdeki asker borçlanması ise sigorta başlangıç tarihini geri çekmektedir. Böylece erkekler askerlik borçlanması sayesinde daha erken emekli olurlar.

  Ne Kadar Borçlanma Yapılabilir?

  Yukarıda da belirttiğimiz gibi borçlanma işlemi hem sigortalı kişi hem de sigortalının hak sahibi tarafından yapılabilir. Bağ-Kurda ya da SSK kapsamındaki kişilerin, yazılı talepte bulundukları tarihe göre borçlanma miktarı hesaplanır. Talepte bulunulan tarihteki prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olur ve günlük kazancın %32’si oranında bir borç hesaplanır.

  Borçlanma işleminden diğer bir önemli konu da borçlanılacak günlerin hangi kurumun hizmetine sayılacağı, kaç gün borçlanma yapılacağı ve söz konusu olan borçlanmanın tutarıdır. Borçlanma yapılmadan önce bu konuların dikkatle incelenmesinden fayda vardır.  tıkla sorunu sor

  SGK Hangi Süreler Borçlanılır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın