SGK

SGK Girişim Ne Zaman Yapıldı?

Yeni başladığınız işyerinizde sigorta girişlerinin anlık olarak yapılması, işyeri ile aranızda büyük bir güven ya da güvensizlik nedenidir. Günümüzde birçok işyeri çalışanlarının sigorta girişlerini anlık olarak başlatmamakta ya da hiç yapmamaktadır. Veya sigorta primlerini aldığınız maaş üzerinden göstermeyebildiği gibi, prim günlerinizi de tam olarak göstermeyebiliyorlar. İşte bu gibi durumlarda işyerinizin size sunduğu şartları tam olarak sağlayıp sağlamadığını kontrol etmenizde yarar vardır. İşe yeni başladığınızda, sigorta girişim yapıldı mı diye sorgulama yaptıktan sonra, o işyeri ile aranızdaki bağ ya kuvvetlenir ya da kopar. Bu nedenledir ki, işyerlerinin sigorta girişinizi gününde yapıp yapmadığını anlık olarak kontrol edebilmeniz gerekmektedir.


Peki sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını nasıl kontrol edebilirsiniz?

Sigorta girişinizin sorgulamasını yapabilmenizin kolay iki yolu vardır. E – devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilindiği gibi, ALO 170 numaralı telefondan da sigorta giriş bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığnı ya da ne zaman yapıldığını e – devlet sistemi üzerinden kontrol edebilirsiniz. E – Devlet sistemine öncelikle TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından e – hizmetler üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun ekranına ulşmanız gerekmektedir. Açılan ekrandan hizmet dökümünüze ulaşabilirsiniz. Ancak SGK bildirimleri aydan aya olduğu için, SGK giriş sorgulama TC kimlik no ile yapabilmeniz için bir sonraki ayın SGK bildirim tarihini beklemeniz gerekmektedir.

Ancak bir sonraki ay benim için geç olur, ben anlık olarak SGK giriş tarihimi öğrenmek istiyorum diyorsanız eğer, SGK’ nın anlık hizmet veren destek telefonu olan 170’ i aramanız yeterli olacaktır. Aradığınız 170 numaralı hat size anlık bilgiler vererek, bir sonraki ayın SGK bildirim tarihini beklememenizi sağlayacaktır.

Her iki yöntem de sizin için güvenilir ve kolay yöntemlerdir. Ancak 170 no’ lu numaradan aradığınızda, işe başladığınız iş yerinizin sigorta girişinizi ne zaman yaptığını öğrenebilir ve durumu sorgulayabilirsiniz. E – devlet üzerinden giriş yaptığınızda ise bir ay sonra ekranda görebilmenize rağmen, sigorta girişinizin ne zaman yapıldığı, primlerinizin kaç gün üzerinden yatırıldığı, aylı brüt maaşınız vb. gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı