• SGK Girişim Başlandı mı Nasıl Öğrenebilirim?


  Bir işe sigortalı olarak başladığınızda sigortanızın başlatılıp başlatılmadığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Günümüzde ne yazık ki art niyetli kişiler tarafından bu tarz işlemler hakkında dolandırıcılıklar söz konusu olabiliyor. Bu nedenle yazımızda sigorta girişimi nasıl öğrenebilirim sorunuza yanıt vereceğiz. Bu sayede siz de girişinizin yapılıp, yapılmadığını kontrol edebilir ve eğer aksi bir durum söz konusu ise müdahale ederek hakkınızı arayabilirsiniz.

  Sigorta Girişim Yapıldı Mı?

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını denetlemek adına iki farklı yöntem bulunmaktadır. Birincisi e-devlet ile giriş yaparak 4A Hizmet Dökümünüzü incelemek, diğeri ise doğrudan e-SGK aracılığı ile yalnızca kimlik bilgilerinizin girişiyle hizmet dökümüne erişmektedir. Her iki yolda da ulaşacağınız sonuç aynı olacaktır.

  1- E-Devlet ile Sigorta Girişi Sorgulama

  Bu işlemi yapabilmek için ilk olarak e-Devlet hesabınızın aktivasyonunun gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. e-Devlet hesabınızı aktive etmek için önce PTT şubesinden şifrenizi almanız gerekmektedir. Şifrenizi cüzi bir miktarda ödeme yaparak alabilirsiniz. Artık şifrenizi aldığınıza göre sisteme giriş yapabilirsiniz. Size sağlanan şifre ile e-Devlet’in resmi web sitesine giriş yapınız. İlk defa giriş yapıyorsanız sizden bir takım bilgileri talep edebilir ve yeni şifre oluşturmanız istenebilir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra hizmet ekranına geleceksiniz.

  Karşınızdaki hizmet arama çubuğuna “4A Hizmet Dökümü” yazdığınız takdirde çıkan ilk sekmeye tıklayınız. Açılan yeni ekranda son 6 ay içerisinde yapılan sigorta girişleriniz “ÖZET HİZMET DÖKÜMÜ” olarak çıkacaktır. Bu başlığın yan sekmesinden de genel hizmet dökümünüze ulaşabilir sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Bu ekranda ayrıca hangi tarihten itibaren, hangi maaş tutarı üzerinden sigorta priminizin ödendiğini de görebilirsiniz.

  2- TC Kimlik No İle SSK Giriş Sorgulama

  Bu işlemde herhangi bir şifreye ihtiyaç duymaksızın yalnızca kimliğinizde yer alan bilgiler ile sigorta girişinizi öğrenebilirsiniz. E-SGK web sitesine giriş yaparak çalışan sekmesinden 4A Hizmet Dökümü sorgulama butonuna tıklayınız. Karşınıza çıkan ekranda bir takım kimlik belgelerinizi istenecektir, bu bilgilerin girişini yaptıktan sonra “SORGULA” butonuna tıkladığınız zaman sigorta girişinize dair tüm detayları sistemde anında görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca e-Devlet’te olduğu gibi diğer sigortalı işlemlerinizi de buradan görüntüleyebilir ve ek bilgilere ulaşabilirsiniz.  tıkla sorunu sor

  SGK Girişim Başlandı mı Nasıl Öğrenebilirim? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. arif dedi ki:

   merhaba 1 kasımda iş başlangıcı yaptım sigorta girişimin yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arif Bey Merhaba,

    E devlet şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu linkinden baktığınızda sigortalık AKTİF görünüyor ise başlangıcınız yapılmış demektir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.