• SGK Girişim Başlandı mı Nasıl Öğrenebilirim?


  Bir işe sigortalı olarak başladığınızda sigortanızın başlatılıp başlatılmadığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Günümüzde ne yazık ki art niyetli kişiler tarafından bu tarz işlemler hakkında dolandırıcılıklar söz konusu olabiliyor. Bu nedenle yazımızda sigorta girişimi nasıl öğrenebilirim sorunuza yanıt vereceğiz. Bu sayede siz de girişinizin yapılıp, yapılmadığını kontrol edebilir ve eğer aksi bir durum söz konusu ise müdahale ederek hakkınızı arayabilirsiniz.


  Sigorta Girişim Yapıldı Mı?

  Sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını denetlemek adına iki farklı yöntem bulunmaktadır. Birincisi e-devlet ile giriş yaparak 4A Hizmet Dökümünüzü incelemek, diğeri ise doğrudan e-SGK aracılığı ile yalnızca kimlik bilgilerinizin girişiyle hizmet dökümüne erişmektedir. Her iki yolda da ulaşacağınız sonuç aynı olacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  1- E-Devlet ile Sigorta Girişi Sorgulama

  Bu işlemi yapabilmek için ilk olarak e-Devlet hesabınızın aktivasyonunun gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. e-Devlet hesabınızı aktive etmek için önce PTT şubesinden şifrenizi almanız gerekmektedir. Şifrenizi cüzi bir miktarda ödeme yaparak alabilirsiniz. Artık şifrenizi aldığınıza göre sisteme giriş yapabilirsiniz. Size sağlanan şifre ile e-Devlet’in resmi web sitesine giriş yapınız. İlk defa giriş yapıyorsanız sizden bir takım bilgileri talep edebilir ve yeni şifre oluşturmanız istenebilir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra hizmet ekranına geleceksiniz.

  Karşınızdaki hizmet arama çubuğuna “4A Hizmet Dökümü” yazdığınız takdirde çıkan ilk sekmeye tıklayınız. Açılan yeni ekranda son 6 ay içerisinde yapılan sigorta girişleriniz “ÖZET HİZMET DÖKÜMÜ” olarak çıkacaktır. Bu başlığın yan sekmesinden de genel hizmet dökümünüze ulaşabilir sigorta girişinizin yapılıp yapılmadığını öğrenebilirsiniz. Bu ekranda ayrıca hangi tarihten itibaren, hangi maaş tutarı üzerinden sigorta priminizin ödendiğini de görebilirsiniz.

  2- TC Kimlik No İle SSK Giriş Sorgulama

  Bu işlemde herhangi bir şifreye ihtiyaç duymaksızın yalnızca kimliğinizde yer alan bilgiler ile sigorta girişinizi öğrenebilirsiniz. E-SGK web sitesine giriş yaparak çalışan sekmesinden 4A Hizmet Dökümü sorgulama butonuna tıklayınız. Karşınıza çıkan ekranda bir takım kimlik belgelerinizi istenecektir, bu bilgilerin girişini yaptıktan sonra “SORGULA” butonuna tıkladığınız zaman sigorta girişinize dair tüm detayları sistemde anında görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca e-Devlet’te olduğu gibi diğer sigortalı işlemlerinizi de buradan görüntüleyebilir ve ek bilgilere ulaşabilirsiniz.
  tıkla sorunu sor

  SGK Girişim Başlandı mı Nasıl Öğrenebilirim? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Oğuzhan dedi ki:

   4a tescil bilgileri ile hizmet dökümü arasindaki fark ne acaba .? Bide benim tescil bilgilerimde sicil numaram yaziyor ,bu benim sigorta girişim olduğu manasina mi gelir .?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    4/a Tescil bilgilerinizde ilk sigorta başlangıç tarihiniz ve yine Durumunuzda aktif veya pasif yazar. Eğer aktif ise sigortanız başlatılmış ve devam ediyor demektir.

  2. Mehmet Bal dedi ki:

   5 aydır çıkışım yapılmış ama aktif gözüküyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşsizlik maaşı alıyorsanız aktif görünmeye devam eder.

  3. emre dedi ki:

   selam merhaba ben e devletten girişim hangi tarihinde yapılmış oldugunu goremiyorum

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    turkiye.gov.tr sitesine giriş yaptıktan sonra eğer 4a’lı çalışan iseniz, arama alanına “Hizmet Dökümü” yazıp detayına girmeniz gerekiyor. “Tescil Bilgileri” başlığı altında ilk işe giriş tarihiniz gözükmektedir. Daha detaylı bilgi için aynı sayfanın alt kısmında “4a Detaylı Hizmet Dökümü” sekmesine giriş yaparak görebilirsiniz.

    İyi Günler.

  4. Fatma demirlenk dedi ki:

   Merhaba ben 1990 lı yıllarda çalışmıştım birkaç işyerinde sigorta başlangıcım varmı acaba öğrenmek için ne yapmam gerekiyor şuan ev hanımıym o zaman soyadım Alparslandı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    e devlet şifresi ile internetten. Şifreniz yok ise sosyal güvenlik merkezlerinden öğrenebilirsiniz.

  5. arif dedi ki:

   merhaba 1 kasımda iş başlangıcı yaptım sigorta girişimin yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebilirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Arif Bey Merhaba,

    E devlet şifreniz ile https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu linkinden baktığınızda sigortalık AKTİF görünüyor ise başlangıcınız yapılmış demektir.

    1. İdris küçükkalfa dedi ki:

     Hep aktif yazdı hiç başka birşey yazmadıki

  Sorunuzu Yazın