• SGK GİRİŞ

  Sosyal Güvenlik Kurumu‘na bağlı olarak çalışan kişilerin emeklilik ile ilgili bilgi alabilmeleri için SGK girişinin ne zaman yapıldığını bilmeleri gerekmektedir. SGK işe girişinin yapılması durumunda kişinin sigortaya başlangıcı yani Sosyal Güvenlik Kurumu’ na girişinin yapılması demektir. SSK giriş işlemi mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Bu yazımızda SGK işe giriş işlemleri nasıl yapılır ve detaylı bilgileri sizlerle paylaşacağız.


  SGK Giriş Süreleri

  SGK giriş işlemi işveren tarafından yapılmaktadır. SSK girişinin sigortalı olarak kişi çalıştıran her işyerinin yaptırması gerekmektedir. SGK işe girişinin belirli süreler içerisinde mutlaka yapılması gerekmektedir. Bu süreler şu şekildedir:

  • İnşaat, balıkçılık ve tarım gibi sektörlerde bulunan işyerleri işe başlayan sigortalıların SGK işe girişi çalışmaya başladığı tarihte,
  • Yabancı ülkelere sefer yapan ulaştırma araçlarına taşıma sırasında alınan işçilerin çalışmaya başlanan tarihten itibaren 1 ay içinde,
  • İlk defa sigortalı kişi çalıştıran işyeri, 1 ay içerisinde işe alınan çalışanın SSK girişinin işe başlama tarihinden itibaren 1 ay içerisinde yapılaması gerekmektedir.

  SGK Girişinin Yapılmaması Durumu

  Yukarıda belirtilen süreler içerisinde SGK işe girişinin yapılmaması durumunda ve gerekli denetimlerden sonra 2 aylık asgari ücret tutarında SGK idari para cezaları uygulanmaktadır. SSK girişinin yasal işlem sürecinden sonra yapılması yani gecikme durumunda 1 aylık asgari ücret tutarında idari para cezası uygulanmaktadır. Gerekli denetimler sonunda 1 yıl içinde SGK girişi tekrar olarak yine yapılmazsa 5 aylık asgari ücret miktarında idari para cezası uygulanmaktadır.

  SGK Girişi Nasıl Yapılır ?

  SGK girişi işveren tarafından internet üzerinden yapılmaktadır. SSK giriş belgesinin mutlaka internet üzerinden verilmesi gerekir. Aksi takdirde idari ceza uygulanmaktadır. SSK giriş işlemi için aşağıda verilen linke tıklamanız gerekmektedir. Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada kullanıcı adı, sistem şifresi ve işyeri şifresi gibi bilgileri girerek işleminizi yapabilirsiniz.

  SGK Giriş Belgesi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  E-Devlet Şifresiyle SGK Giriş Tarihi Sorgulama Nasıl Yapılır?

  SGK giriş belgesini yanı sıra aynı zamanda insanlar SGK işe giriş tarihlerini de öğrenmek istemektedirler. Bu nedenle geliştirilmiş birçok uygulama internet ortamında yer almaktaydı. Bunların başında E-Devlet gelse de kapatılmadan önce E-SGM sitesinden de SGK ile ilgili birçok sorgulama işlemi yapılmaktaydı. SGK işe giriş tarihinizi de bu siteden öğrenebilirdiniz. Ancak siteye gösterilen ilgilinin azalması ile birlikte sitenin kapatılması kararı verilmiştir. Ayrıca insanların E-Devlet sitesini tercih etmelerinin bir sebebi olarak vermiş olduğu bilgilerin doğru bilgiler olmasıdır. E-SGM üzerinden yapılan sorgulama işlemlerinin bazılarında hatalar ile karşılaşan insanlar bu siteye kullanmaz olmuşlardır. Bu nedenle bizlerde bu yazımızda sizlere E-Devlet üzerinden SGK işe giriş tarihi sorgulama işleminin nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vereceğiz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Öncelikli olarak E-Devlet üzerinden yapılan bu işlem için E-Devlet şifresine ihtiyacınız vardır.  PTT’den 2 TL ücret karşılığında alacağınız E-Devlet şifresi ile birlikte bağlı olduğunuz kurumun linkine tıklayarak sorgulama işleminizi yapacak olduğunuz sayfaya yönlendirileceksiniz. Daha sonra ise karşınıza çıkan sayfada ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazının üzerine tıklayarak yeni sayfanın açılmasını bekleyiniz. Açılacak olan ekranda sizden T.C. kimlik numaranız ve E-Devlet şifreniz istenmektedir. Gerekli yerlere doğru bir şekilde bu bilgileri yazdıktan sonra ‘sisteme giriş ya’ yazının üzerine tıklayarak sisteme girişinizi sağlayabilirsiniz. Sisteme girişinizi yaptıktan sonra SGK işe giriş tarihiniz ile ilgili tüm bilgilere detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

  4A Giriş Tarihi İçin TIKLAYINIZ!

  4B Giriş Tarihi İçin TIKLAYINIZ!

  4C Giriş Tarihi İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK GİRİŞ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Esra ykskky dedi ki:

   Ben ikinci evliligimi yaptım ama ilk eşim üstünde gürünüyor sigortam bunu nasıl düzeltebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim

  2. zeynep taşkın dedi ki:

   merhaba,
   08.07.1966 dogumluyum
   1991 girişliyim
   4400 iş günüm var
   ne zaman emekli olabilirim.
   teşekkürler

  3. alara dedi ki:

   bağkurlu eş AGI hesaplanırken çalışan mı çalışmayan mı olarak değerlendirilir ?

   ben özelde ücretliyim, eşim bağkurlu,4 yaşında 1 çocuğumuz var.
   hesaplama nasıl olur ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    4/b yani Bağ-Kur kapsamında sigortalı olan birisinin asgari geçim indiriminde çalışan eş olarak değerlendirilmemektedir. Dolayısıyla 4/b kapsamındaki eş için asgari geçim indiriminden faydalanılabilir. Böylece yararlanacağınız agi ;

    Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu 179,97 TL olarak hesaplanması gerekir

  4. Selen ertugan dedi ki:

   Merhaba oğlum tc ve kktc uyruklu.kktc de üniversite eğitimi ne devam ediyor.sgk kapsamına girebilir mı?girebilirse ne yapılması gerekli?teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25 yaşını aşmamış ise Genel Sağlık sigortasından yararlanabilir. Öğrenci belgesi ile SGK Hizmet briminden aktivasyon işlemi yaptırması gereklidir.

  5. salih öksüz dedi ki:

   1988zin11ayın1rindeçalıştığım iş yerinde çırak olarak çıraklık okuluna gittim doğumtarihim 06 12 1970 sgkdan hizmet dökümü aldıgımda işeilk giriş tarihi 01 11 1988 çıkıyor fakat sigorta yatmamış diye bu tarih giriş tarihi olarak sayılmazdendi bu tarihi giriş tarihi olarak saydırmamız mümkünmü nasıl biryol takip etmemiz gerek saygılarmla

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuza istinaden bağlı olduğunuz sosyal güvenlik kurumu ile görüşmeniz gerekmektedir.

  6. Sudi dedi ki:

   Sgk günü sorgulama

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    E-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın