• SGK Geriye Dönük Borçlanma 


  Yasa çerçevesinde belirlenmiş bazı sigortalılar geri dönük olarak borçlanma yolu ile erken emekli olabilmektedirler. Bu durumdan yararlanabilecek olanlar ise hizmet ihyazı, yurt dışı borçlanması, kadınlar için doğum, erkekler için ise askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabilmektedirler.

  Doğum borçlanmasının gerçekleşmesi için sigortalı bir şekilde işe başlanmasından sonra doğan üç çocuk olmalıdır. Bu şartın gerçekleştiği sigortalı kadın çalışan, altı sene doğum borçlanması yapabilmektedir. Sigortalı kadın çalışan için gereken şeyler; doğumdan sonra adına prim yatırılmamış olması, çocuğun doğumdan sonra yaşamış olması ve kadının doğumdan önce de çalışmış olması gerekmektedir.

  Yurt dışında kalınmış süreler adına asgari ücrete ayarlanmış borçlanma sistemi uygulanmaktadır. Borçlanma miktarı ne kadar yüksekten ödenirse emeklilikte alınacak maaş da bir o kadar yüksek olur. Borçlanılacak süre de kişi tarafından belirlenmektedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sigortalı çalışmış olan bütün kadınların doğum borçlanması hakkı kanunlar gereği bulunmaktadır. Doğum borçlanması hakkını kullanan sigortalı kadınlar, belirli bir tutar karşılığında eksik kalan primlerini tamamlayarak erken emekli olabilmektedirler. Doğum borçlanmasını gerçekleştirmek isteyen kadınların, borçlanma talep dilekçesinin doldurup yanına kimlik fotokopilerini eklemeleri yeterlidir. Başvurular Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yapılmaktadır.

  Sigortalı çalışan olan ya da olmayan, henüz emeklilik hakkını elde etmemiş olan ya da çalışan çalışmayan pek çok kişi geriye dönük prim ve sigorta süresi boşluklarını doldurma, tamamlama ve prim günü olarak saydırma imkanı bulunup bulunmadığını merak etmektedir. Fakat şu an ki mevzuata göre geriye dönük boşlukları doldurma olanakları sınırlı bulunmaktadır.

  Geriye dönük borçlanmalar yalnızca yasalarda belirlenen durumlarda mümkün olmaktadır. Hizmet ihyası ise toptan ödeme şeklinde ödenilen primlerin bunları geriye ödeyerek hizmetlerini canlandırmasıdır.

  Diğer hizmet borçlanması yapılabilen durumlar ise;

  • Türkiye vatandaşlarının yurt dışında çalışarak geçirdikleri süreler,
  • Sigortası bulunan bir vatandaşın tutuklu kalma ya da gözaltında geçirdiği sürelerden sonra beraat edenlerin o sürelerde geçirdikleri zaman,
  • Sigortası bulunmayan avukatların staj süreleri,
  • Hekimlerin fahri asistanlık ile geçen süreleri,
  • Seçim sebebiyle istifa etmiş memurların seçim zamanı boyunca geçirdikleri süreler,
  • Sigortası bulunan vatandaşların er, erbaş ya da subay olarak silah altında geçirdikleri süreler,
  • Sigortası bulunmadan yüksek lisans yahut doktora için yurt dışında ya da yurt içinde geçirilmiş zamanlar için hizmet borçlanması yapılabilmektedir.

  Geriye dönük şekilde olan hizmet borçlanmalarının yararı ilk başta prim gününü doldurmadan önemlidir. Bir diğer fayda ise hizmet borçlanmaları ile beraber sigorta yapılan tarihe geri dönüş için olumlu bir etki oluşmasıdır. Bu da kişilerin erken emekli olmasını sağlar.

  Hizmet tespit davası; çalıştığı kurumdan sigortası hiç gösterilmemiş yani diğer bir deyişle sigortasız çalıştırılmış veya sigortası eksik gösterilen kişinin, SGK kapsamında çalışmış olan kişilerin hizmet tespit davası açarak sigortası bildirilmemiş olan çalışmalarını mahkemeden tespit ettirmesine yönelik davadır.  tıkla sorunu sor

  SGK Geriye Dönük Borçlanma  İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Naz dedi ki:

   Annem 770gün sigortalı yaş 58 2tane çocuk var ssk dan önce emeklilik için şartımız nedir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz emeklilik için eğer işe başlangıç tarihi 1999 yıl öncesi ise en az ssk lı olarak 3600 gün prime ihtiyacı var. 2 çocuk için borçlanma yapsa dahi 2210 günü sağlayabiliyor.

  2. Cumhur Sezai Esensoy dedi ki:

   İyi günler..Benim sigorta girişim 1992’dir..Uzun yıllar sigortasız çalıştım..Birikmiş toplam sigorta primim 1434 gündür..Buna Uzun dönem askerliği 580 gün eklersek ortalama 2014 gün ödenmiş sigorta pirimi yapıyor..Geriye dönük borçlanma yasasından yararlanabilir miyim? Bilgi verirseniz çok sevinirim..İyi günler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük borçlanma ancak askerlik ile yapılabiliyor. Priminizi prim ödeyip 1800 güne tamamlarsanız ve % 60 malüllük halinde ancak 60 yaşında emekli olabilirsiniz

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.