• SGK Geriye Dönük Borçlanma 

  Yasa çerçevesinde belirlenmiş bazı sigortalılar geri dönük olarak borçlanma yolu ile erken emekli olabilmektedirler. Bu durumdan yararlanabilecek olanlar ise hizmet ihyazı, yurt dışı borçlanması, kadınlar için doğum, erkekler için ise askerlik borçlanması yaparak erken emekli olabilmektedirler.


  Doğum borçlanmasının gerçekleşmesi için sigortalı bir şekilde işe başlanmasından sonra doğan üç çocuk olmalıdır. Bu şartın gerçekleştiği sigortalı kadın çalışan, altı sene doğum borçlanması yapabilmektedir. Sigortalı kadın çalışan için gereken şeyler; doğumdan sonra adına prim yatırılmamış olması, çocuğun doğumdan sonra yaşamış olması ve kadının doğumdan önce de çalışmış olması gerekmektedir.

  Yurt dışında kalınmış süreler adına asgari ücrete ayarlanmış borçlanma sistemi uygulanmaktadır. Borçlanma miktarı ne kadar yüksekten ödenirse emeklilikte alınacak maaş da bir o kadar yüksek olur. Borçlanılacak süre de kişi tarafından belirlenmektedir.

  Sigortalı çalışmış olan bütün kadınların doğum borçlanması hakkı kanunlar gereği bulunmaktadır. Doğum borçlanması hakkını kullanan sigortalı kadınlar, belirli bir tutar karşılığında eksik kalan primlerini tamamlayarak erken emekli olabilmektedirler. Doğum borçlanmasını gerçekleştirmek isteyen kadınların, borçlanma talep dilekçesinin doldurup yanına kimlik fotokopilerini eklemeleri yeterlidir. Başvurular Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine yapılmaktadır.

  Sigortalı çalışan olan ya da olmayan, henüz emeklilik hakkını elde etmemiş olan ya da çalışan çalışmayan pek çok kişi geriye dönük prim ve sigorta süresi boşluklarını doldurma, tamamlama ve prim günü olarak saydırma imkanı bulunup bulunmadığını merak etmektedir. Fakat şu an ki mevzuata göre geriye dönük boşlukları doldurma olanakları sınırlı bulunmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Geriye dönük borçlanmalar yalnızca yasalarda belirlenen durumlarda mümkün olmaktadır. Hizmet ihyası ise toptan ödeme şeklinde ödenilen primlerin bunları geriye ödeyerek hizmetlerini canlandırmasıdır.

  Diğer hizmet borçlanması yapılabilen durumlar ise;

  • Türkiye vatandaşlarının yurt dışında çalışarak geçirdikleri süreler,
  • Sigortası bulunan bir vatandaşın tutuklu kalma ya da gözaltında geçirdiği sürelerden sonra beraat edenlerin o sürelerde geçirdikleri zaman,
  • Sigortası bulunmayan avukatların staj süreleri,
  • Hekimlerin fahri asistanlık ile geçen süreleri,
  • Seçim sebebiyle istifa etmiş memurların seçim zamanı boyunca geçirdikleri süreler,
  • Sigortası bulunan vatandaşların er, erbaş ya da subay olarak silah altında geçirdikleri süreler,
  • Sigortası bulunmadan yüksek lisans yahut doktora için yurt dışında ya da yurt içinde geçirilmiş zamanlar için hizmet borçlanması yapılabilmektedir.

  Geriye dönük şekilde olan hizmet borçlanmalarının yararı ilk başta prim gününü doldurmadan önemlidir. Bir diğer fayda ise hizmet borçlanmaları ile beraber sigorta yapılan tarihe geri dönüş için olumlu bir etki oluşmasıdır. Bu da kişilerin erken emekli olmasını sağlar.

  Hizmet tespit davası; çalıştığı kurumdan sigortası hiç gösterilmemiş yani diğer bir deyişle sigortasız çalıştırılmış veya sigortası eksik gösterilen kişinin, SGK kapsamında çalışmış olan kişilerin hizmet tespit davası açarak sigortası bildirilmemiş olan çalışmalarını mahkemeden tespit ettirmesine yönelik davadır.  tıkla sorunu sor

  SGK Geriye Dönük Borçlanma  İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Uğur dedi ki:

   1984 sgk girisliyim..1986 da 550 gün askerlik yaptım.4025 pirim günüm var. 53 yaşındayım geriye dönük borçlanma kanunun ‘dan 100bin kişi faydalanacakmis.kanun cikti mi.

  2. Aslı dedi ki:

   Sgk geriye dönük prim borçlanması diye birşey var mı ? Askerlik.indirimi veya doğum indirimi gbi borclanmalardan bahsetmiyorum. Haber ve gazetelerde okuduğumuz eksik kalan prim boslugunu ödeyerek emekli olmak mümkün mü ?

  3. Aser dedi ki:

   Meraba ssk girişim 2010 da 1340 günüm var Askerlik 6 ay yaptım çürük raporu verdiler askerlik borçlanması ödeyebilir miyim hakkım varmı ödeniyor ise SSK başlangı tarihini 6 ay geriye cekermi askerî ödeme yapmak istersem 6 ay mı ödücem
   Bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler ederim iyi günler dilerim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet 6 ay borçlanma hakkınız var. Borçlandığınız bu süre kadar ilk sigortalı tarihiniz 6 ay geri çekilir.

  4. TAYFUN DÖNMEZ dedi ki:

   BEN 02.11.1968 DOĞUMLUYUM 20.04.1987 SSK GİRİŞİM VE 1993 YILINDA ŞÖFÖRLER CEMİYETİNDE ŞÖFÖR OLARAK ESNAF SİCİL NUMARAM VAR FAKAT BAĞKUR KAYDIM YOK HERHANGİ BİR VERGİ KAYDIM YOK SSK DAN TOPLAMDA 1160 GÜN PRİMİM VAR ASKERLİĞİMİ 1987/1988 YILLARINDA 550 GÜN OLARAK YAPTIM NEZAMAN NE ŞEKİLDE EMEKLİ OLABİLİRİM

  5. Recep dedi ki:

   Merhaba 1997 çıraklık 2001 prime esas sigorta başlangıç tarihi 3200 sigortam var 2013 te trafik kazası sonucu %48 ortopedik engelli oldum vergi dairesine işli 450 gun askerlik yaptim ne zaman hangi şartlarda emekli olurum

  6. Mehmet sr dedi ki:

   Merhaba babam 1956 doğumlu 1978 sigorta girişi prim gün sayısı 1324 bu durumda emekli olabilirmi bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Babanız en az 1800 günü tamamlamalı ve Heyete girerek %60 iş gücü kaybı raporu almalıdır. Haricinde en az 3600 güne ihtiyacı var.

  7. HASAN dedi ki:

   MERHABALAR…EŞİM 25.05.1964 DOĞUMLU.SİGORTA BAŞLANGICI 01.03.1990 .1990 YILINDA 90 GÜN SİGORTALI.2016-2017 TARİHLERİNDE DE ENGELLİ KADROSUNDA İŞE GİRDİ.ŞU ANDA 675 GÜN SİGORTALI GÖZÜKÜYOR.3 ÇOCUK VAR VE İLK ÇOCUĞUN DOĞUMU 1994.% 62 DE ENGELLİ RAPORU BULUNMAKTA.NE ZAMAN VE NASIL EMEKLİ OLABİLİR.BİLGİ VERİRSENİZ SEVİNİRİZ TEŞEKKÜRLER.

  8. NECATİ SAN dedi ki:

   01 03 1970 dogumluyum 01 01 1987 de ssk girişim mevcut 1994 tebağkur girişim var kesintisiz 2015 yılına kadar gun sayım cok diye 5 yılımı sildirdim 2015 ten sonra 1 yıllık ssk daha var nekadar ssk pirimi ödersem emmekli olabilirim şimdiden tşkr ederim bu arada askerlik borclanmasınıda ödedim.

  9. Yasemin Gündoğdu dedi ki:

   Stajda başlayan sigortamız başlangıç tarihi olarak kabul edilir mi

  10. Bahri karaarslan dedi ki:

   1969 /10/10 doğumluyum 1987/12ay sigorta başlangıcı 3200 pirim gün sayısı geriye dönük borçlanabirmiyi veya nezaman emekli olabilirim cevap verirseniz. Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük sadece askerlik süresini borçlanabilirsiniz. 3600 günle kısmi emeklilik 60 yaşında olabilirsiniz. Normal emeklilik için ise;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1986 ile 23.05.1988 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dür.

  11. Yasemin Gündoğdu dedi ki:

   2013-2014 yıllarında bir süre parttime olarak çalıştım. Eksik kalan günlerimi 30 güne tamamlayabilir miyim. Geriye dönük borçlanma yapabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    25/02/2011 tarihinden sonraki part time çalışmalarınızı 30 güne tamamlamak için borçlanma yapabilirsiniz. Çalışmış olduğunuz kurumun bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine müracaat edebilirsiniz.

  12. Levent dedi ki:

   Merhaba;
   Yurtiçi Yüksek lisans süresini borçlanabiliyor muyuz? Süre nasıl hesaplanıyor?

  13. zubeyde dedi ki:

   14.12.1962 dogumlu olup, 14.10.1983 tarihinde sgk..li olarak ise girdim..toplam 2339 is gunu prim odemem var..ancak..emekli olmak icin ve..geriye donuk prim odemesi icin ..ne yapmam lazim..ve.. ne kadar aylik..odeme yapabilirim.kosullari nelerdir..
   .simdiden tesekkurler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük sadece sigorta başlangıcından sonra olmak kaydı ile doğumdan sonraki 2 yılı borçlanabilirsiniz 3 çocuk için toplam 6 yıl borçlanılabilmektedir. borçlanma ile 3600 günü doldurup kısmi emekli olabilirsiniz. https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ yazımızdan borçlanma ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

  14. Hakan gürocak dedi ki:

   29.01.1993 yili bag kur gisislim var fakat borc yok 2000 de ssk ya giris yaptim arada bosluklar hayli fazla 02.09.1968 dogumluyum ve ssk pirim günüm 1400 gün geriye dönük borclanma yapabilirmiyim ve ne sartlarda emekli olabilirim .
   Simdiden ilginize tesekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük askerlik haricinde borçlanma hakkınız bulunmuyor.

  15. ilkay bolat dedi ki:

   babamın 1100 gün sigortası var, yaşı şu an 53 . 5 yıllık bir esnaflık durumu var ama bağkura başvuru yapmamış hiç. askerlik borçlanması da ödenmedi daha. kaç yaşında emekli edebilirim. nasıl bi işlem sırası takip etmeliyiz
   bakkal işletmiş 1986-91 arası vergi numarası falan herşey var burdan bi yol izleyebilir miyiz teşekkürler

  16. Naz dedi ki:

   Annem 770gün sigortalı yaş 58 2tane çocuk var ssk dan önce emeklilik için şartımız nedir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz emeklilik için eğer işe başlangıç tarihi 1999 yıl öncesi ise en az ssk lı olarak 3600 gün prime ihtiyacı var. 2 çocuk için borçlanma yapsa dahi 2210 günü sağlayabiliyor.

  17. Cumhur Sezai Esensoy dedi ki:

   İyi günler..Benim sigorta girişim 1992’dir..Uzun yıllar sigortasız çalıştım..Birikmiş toplam sigorta primim 1434 gündür..Buna Uzun dönem askerliği 580 gün eklersek ortalama 2014 gün ödenmiş sigorta pirimi yapıyor..Geriye dönük borçlanma yasasından yararlanabilir miyim? Bilgi verirseniz çok sevinirim..İyi günler..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük borçlanma ancak askerlik ile yapılabiliyor. Priminizi prim ödeyip 1800 güne tamamlarsanız ve % 60 malüllük halinde ancak 60 yaşında emekli olabilirsiniz

  Sorunuzu Yazın