emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

SGK, Emekli Sandığı, BağKur Emekli Maaşı (Aylığı) Sorgulama

SGK, Emekli Sandığı, BağKur Emekli Maaşı (Aylığı) Sorgulama

SGK, Emekli Sandığı, Bağ-Kur, emekli maaşına ait bilgi sorgulama işlemi, e- devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun resmi sitesi kullanılarak yapılabilmektedir. Bu kapsamda sorgulama işlemleri sonucunda emekli maaşının yaklaşık ne kadar emekli maaşı alınacağı ve ne zaman emekli olunacağı konusunda bilgi edinilebilir. Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında bulunan hesaplama seçenekleri kullanılarak, ne kadar emekli maaşı alınacağı bilgisine ulaşılabilmektedir. SGK emekli maaşı bilgisi işlemleri, belirtilen sayfalar dışında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun hizmet verdiği binalarda yapılabilmektedir.

SGK Sitesinden Emeklilik Zamanı Sorgulama İşlemi

SGK sitesinden emeklilik sorgulama işlemi yapabilmek için öncelikle Goggle arama motorundan SGK emeklilik ve türevleri anahtar kelimelerle arama yapılmalıdır. Karşınıza çıkacak internet siteleri, sizi www.uyg.sgk.gov.tr adresine yönlendirecektir. Yapacağınız sorgulama işlemi sırasında bu sayfa haricinde herhangi bir sayfa ile bilgilerinizi paylaşmamanız önem taşır. Diğer internet siteleri, Sosyal Güvenlik Kurumu ile aralarında herhangi bir bağlantı bulunmamasına rağmen, bilgilerinizi almak için bağlantı adresi göstermektedirler. Sorulan bilgiler T.C. kimlik numarası gibi önemli bilgiler olduğundan, belirtilen SGK internet adresi haricinde herhangi bir sayfa ile bilgi paylaşımında bulunmamanız önem taşımaktadır.

Belirtilen sayfaya ulaştığınızda, sayfanın en altında Ne Zaman seçeneği bulunmaktadır. Bu seçenek ile emekliliğinize ne zaman hak kazanacağınızı sorgulayabilirsiniz. Burada bulunan Ne Zaman seçeneğine tıkladığınızda, karşınıza birçok konuda ne zaman sorusunun sorulabileceği seçenekler çıkacaktır. Ne zaman prim ödemem biter, ne zaman sigortalı olurum, ne zaman emekli olurum benzeri ne zaman temalı seçeneklerdir. Burada Ne Zaman Emekli Olurum temasına tıklamanız gerekmektedir. Bu seçeneği işaretlemenizin ardından sistem sizi bilgilerinizle dolduracağınız bir forma yönlendirmektedir. Bu formda, kimlik bilgilerinizin haricinde maluliyet durumunuz ve SSK prim gününüz de soruların arasında yer alacaktır.

Formu doldurduktan sonra, gönder seçeneğine tıklayarak işleminizi tamamlayabilirsiniz. Belirtilenlerin haricinde sizden herhangi bir bilgi talebinde bulunulmayacaktır. Gönder seçeneğini işaretledikten sonra karşınıza çıkan ekranda sonucu e-mail olarak alma seçeneği gibi pek çok seçenek bulunacaktır. Dilerseniz sonucunuzu e- mail şeklinde de alabilirsiniz. Bunun yanı sıra her durumda olduğu gibi, yapılacak bu sorgulama işleminin hatalı olma olasılığı da bulunmaktadır. Bu kapsamda böyle bir durumun varlığından şüphe ediyorsanız, SGK binalarına uğrayarak itiraz dilekçesi yazmanız gerekecektir.

SGK Emeklilik Maaşı Sorgulamasında Bilinmesi Gerekenler

SGK emeklilik maaşı sorgusunda yanıt verilecek sorular, oldukça detaylı ve araştırılması gereken bilgilerdir. Bu şekilde yapacağınız sorgulama işleminde dikkat etmeniz gereken en büyük etmenler, karşınıza gelecek sorgula ekranında bilmeniz gereken bilgilerin çok fazla olmasıdır.

Bu alanda karşınıza gelecek sorular şu şekilde sıralanabilir:

 • SSK prim ödeme gün sayısı
 • Diğer sandıklara yapılan prim ödeme gün sayısı
 • Fiili gün sayısı
 • 3600 gün sınırının doldurulduğu tarih
 • Bunların dışında kimlik bilgileri, cinsiyet bilgileri ve sigorta başlangıcına ait bilgiler

Belirtilen bilgiler içinde yer alan 3600 gün sınırının doldurulmasına ilişkin tarih bilgisi, emeklilik için zorunlu kılınan 3600 günden gelmektedir. Kişinin 3600 günlük sigortasının olmaması halinde kişinin yapacağı emeklilik sorgulama işlemi sonuçsuz kalacaktır.

E- Devlet Sisteminden Emeklilik Sorgulama

E-devlet sistemi üzerinden emeklilik günü sorgulama işlemi için önce sisteme giriş yapmalısınız. Girişinizi T.C. kimlik numaranız ve PTT şubelerinden alacağınız şifreniz ile yapabilirsiniz. Girişin ardından yapmanız gereken, sayfanın en alt kısmında bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu simgesine tıklanmaktadır. Sayfanın en alt kısmı, Sağlık Bakanlığı’ndan Adalet Bakanlığı’na kadar tüm bakanlık ve merkezleri bir arada bulabileceğiniz bir bölümdür. Sosyal Güvenlik Kurumu’na tıkladıktan sonra, açılan sayfa üzerinde SGK işlem menüsü yer almaktadır. Menü içerisinden emeklilik sorgulama seçeneğini kullanarak sorgunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Bunun yanı sıra, e-devlet sistemine ilk giriş yaptığınızda, sağ üst kısımda bulunan arama bölümüne emeklilik sorgulama ya da Sosyal Güvenlik Kurumu gibi anahtar kelimeler yazarak da aynı şekilde sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Buradan yapacağınız işlemde sayfa, sizi yine Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait sorgulama sayfasına yönlendirecektir. E-devlet üzerinde tüm bilgilerin kayıtlı olmasından kaynaklı olarak, size tekrar tekrar T.C. kimlik numarası gibi bilgiler sorulmaz. Sayfa, girişte yazdığınız kimlik bilgilerini dikkate alır. Bu sayede SGK emekli maaşı bilgisi  için Sosyal Güvenlik Kurumu sayfasında tekrar kimlik sorgulaması yapılmasına ihtiyaç kalmaz.

E-Devlet Üzerinden 4-A Emekli Maaşı Sorgulama

E-devlet sisteminden hizmet dökümü alınarak emeklilik sorgusu yapmak için yapılması gereken, yine şifre ve T.C. kimlik numarası ile e-devlet sistemine giriş yapmaktır. https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi linkinden ulaşacağınız sayfada, emekli aylıkları konusunda tüm sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Bu linke direkt olarak tıklamanız halinde, e- devlet sistemine bağlı olan link, sizden kimlik doğrulama yapmanızı isteyecektir.

Yapacağınız kimlik doğrulama işlemi, T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi içermelidir. Bu sorgulama işlemi, sadece primleri 4A ve SSK üzerinden ödenen kişiler için geçerlidir. eğer priminiz diğer sigorta türleri üzerinden ödeniyorsa, bu sorgulama ekranında herhangi bir sonuca ulaşamazsınız.

E-Devlet Üzerinden 4-B Bağ-Kur Emekli Maaşı Sorgulama

4/B emeklilik sorgusu da e-devlet üzerinden yapılmaktadır. https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi linkine tıklayarak Bağ- Kur emeklilik sorgunuzu yaptırabilirsiniz. Bu linke direkt olarak yapacağınız girişlerde sizden kimlik doğrulaması istenecektir. Bu doğrulamayı T.C. kimlik numaranız ve şifrenizle yapabilirsiniz. Ardından ekrana direkt olarak emeklilik sorgusunun sonucu yansıtılacaktır. Bunun haricinde sizden herhangi bir bilgi ya da şifre istenmeyecektir.

Eğer linki kullanmak istemiyorsanız, e- devlet sistemi üzerinden de sorgulama işlemini kendiniz yapabilirsiniz. Bu kapsamda e- devlet sistemine giriş yaptıktan sonra en alt kısımda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneğini tıklamanız gerekecektir. Bunun  sonrasında sistem, sizi SGK menüsüne yönlendirir. Bu menü üzerinden 4B Bağ-Kur Emeklilik Sorgulama seçeneğine tıklamalısınız. İşlemi gerçekleştirmenizin ardından, sizden başka herhangi bir bilgi istenmeden sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Ekranda sorgulama sonucunuzu göremiyorsanız Sosyal Güvenlik Kurumu hizmet binalarını ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

E-Devlet Üzerinden 4-C Emekli Sandığı Maaşı Sorgulama

4/C Emekli Sandığı ile emeklilik sorgulamak için yapılması gereken işlem, yine e- devlet sistemini kullanmaktır. https://www.turkiye.gov.tr/4c-emekli-aylik-bilgisi  linkinden ulaşacağınız Emekli Sandığı emeklilik sorgulama ekranı, e- devlet sisteminde manuel olarak da erişime açıktır.

Kullanılacak ekran, linkten giriş yapmanız halinde sizi önce şifre ekranına yönlendirecektir. Şifre ekranına yönlendirilmenizin nedeni, öncesinde e- devlet şifrenizi ve T.C. kimlik numaranızı kullanarak giriş yapmamış olmanızdır. Şifre ekranında şifrenizi girdikten sonra emeklilik sorgusu sonucunuzu görebilirsiniz.

Telefondan Emeklilik Sorgulama İşlemi

Telefonla SGK emeklilik sorgulama işlemi, ancak sistemde herhangi bir hata olması ya da erişimin engellenmesi durumunda mümkün olabilmektedir. Bu kapsamda Alo 170 hattının aranması, sizi Sosyal Güvenlik Kurumu yetkililerine bağlayacaktır.

SMS İle SGK Emeklilik Sorgusu Yapılır mı?

SMS kullanarak emeklilik sorgusu olası değildir. Sadece Alo 170 hattından, sistemde bir sorun varsa SGK emekli maaşı bilgisi hakkındaki sorulara yanıt verilebilmektedir. Ancak yanıt alabilmek için e- devlet sistemine erişim sağlayamadığınızı beyan etmelisiniz.  Bu kapsamda yanıt verilecek sorunun niteliğine göre de yanıtın durumu değişebilir.

Eğer emekli maaşınız hakkında sormak istediğiniz soruya e- devlet sisteminden ulaşmak mümkünse, sistem yetkilileri, sorunuzu yanıtsız bırakmayı tercih edecektir. Eğer sorunuz, istisnai bir durum hakkındaysa, yetkililerden yanıt alma olasılığınız artacaktır.

Emekli Maaşı ve Tazminat Hesaplama – Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bünyesinde yaş, prim süresi ve hizmet yılı gibi unsurları tamamlayarak emekliliğe hak kazanan kişilerin emekli maaşı ve tazminat hesaplaması yapmaları için online pek çok farkı resmi ve özel hesaplama aracı geliştirilmiştir.

 • E – Devlet
 • SGK Online Sorgulama

Araçları kullanılarak en güvenilir ve doğru sonuçlara ulaşmanız mümkündür. 4/A, 4/B ve 4/C kapsamında sigortalılık türüne göre vatandaşların özellikle SGK’nın online ‘’aylık hesaplama’’ ve diğer online sorgulama araçlarını kullanarak; TCKN, sicil numarası ve kimlik bilgilerini girerek işlem yapması mümkündür. Hem emekli maaşı hem de tazminatı sigortalılık süresi ve primleri ile derece, kıdem vb. unsurlara göre değişecektir.

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltebilirim?

Emekli maaşını yükseltmek isteyen kişilerin ek işlerini de sigortaya dahil etmesinde fayda var. Ek iş için sigorta primi ödenmesi halinde SGK’ya bildirilen matrah artar ve emekli aylığı otomatik olarak yükselir. Çalıştığınız yerde sigortanız yapılmaması, geç yapılması ya da kazancınızın gerçek belirtilmemesi gibi durumlar olduğu zaman unutmayın ki hizmet tespit davası açma hakkına sahip olursunuz. Haksızlığa uğramanız halinde bu davayı açın. Maaş sorgulama yaparak geliriniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emeklilik Aylığı (Maaşı) Hesaplama Nasıl Yapılır?

3600 Günden Emekli Olan, Ne Kadar Emeklilik Maaşı Alır ?

Kaç Yaşında Emekli Olurum Hesaplaması

Yorumlar

 1. Rukiye dedi ki:

  Merhaba
  MS hastasıyım 2014 yılında malulen emekli oldum
  2017 yılında kontrol muayenesi oldum maaşım durdurulmadan devam etti
  2019 yılında 29 şubat ayında kontrol muayenesi oldum maaşım durduruldu.
  Sgk 2 tane ek rapor üroloji ve genel cerrah dan tetkik ve ultrason istemiş.

  16 Eylül 2019 ek raporları tamamladım.

  Neden hala bir hareket olmuyor.

 2. adnan öngören dedi ki:

  merhaba 12 30 1996 ssk girişim 1961 dogumluyum 1997 1998 480 gün 2008 270 gün 2009 2012 arası 1350 gün ve 3 gün önce 3600 doldu yüzde 83 agır özürlü vergi indirim oranım mevcut ne kadar maaş alabilirim. bir kaç kez yazdım cevap alamadım yardımcı olursanız sevinirim.