• SGK EMEKLİLİK MAAŞI SORGULAMA

  SGK emekli aylığı öğrenme için yapılması gerekenlerin en başında bir e-Devlet Kapısı’na sahip olmak gelmektedir. E-Devlet Kapısı’na sahip olmak için de evvela e-Devlet şifresi alınmalıdır. E-Devlet şifresini herhangi bir PTT şubesinden üzerinde T.C kimlik numaranızın bulunduğu herhangi bir belgeyi ibraz edip, 2 TL e-Devlet şifresi ücretini de verdikten sonra alabilirsiniz. İbraz etmeniz gereken belgeler T.C kimlik kartı, pasaport, ehliyet vb. belgelerdir. E-Devlet şifresini de aldıktan sonra e-Devlet’ten SGK emeklilik aylığı sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler aşağıda sigorta kollarına göre ayırılmış şekilde belirtilmiştir. Eğer 4/A (SSK) emeklisi iseniz 4/A SSK emekli aylığı sorgulama;


  • Belirtilen linke tıklayarak e-Devlet Kapısı üzerinde bulunmakta olan Sosyal Güvenlik Kurumunun hizmeti “4A Emekli Aylık Bilgisi” uygulamasına gidiniz https://www.turkiye.gov.tr/4a-emekli-aylik-bilgisi.
  • Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada “Kimliğimi Şimdi Doğrula” isimli butona tıklayınız.
  • Ardından karşınıza e-Devlet Kapısı giriş ekranı gelecektir. Buradan T.C kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi giriniz.
  • C kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” butonuna tıklayarak 4/A emekli aylığınıza dair bilgilere ulaşabilirsiniz.

  4/B Bağ-kur emeklisi iseniz 4/B emekli maaşınızı öğrenmek için yapmanız gerekenler;

  • Cümlenin devamında belirtilen ve sizi e-Devlet Kapısı’nın içinde olan Sosyal Güvenlik Kurumuna ait uygulamalardan “4B Emekli Aylık Bilgisi” isimli uygulamaya yönlendirecek olan linke tıklayınız https://www.turkiye.gov.tr/4b-emekli-aylik-bilgisi.
  • Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelecek sayfadan “Kimliğimi Şimdi Doğrula” isimli butona tıklayıp, e-Devlet Kapısı giriş ekranına gidiniz.
  • E-Devlet Kapısı giriş ekranından T.C kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girip “Sisteme Giriş Yap” isimli butona tıkladıktan sonra, karşınıza gelen ekrandan 4/B Bağ-kur emekli aylığınızı görebilirsiniz.

  4/C Kamu görevlisi emekli maaşı sorgulaması yapmak ve emekli maaşını öğrenmek için yapılması gerekenler;

  Sponsorlu Bağlantılar


  • Aşağıda belirtilmiş olan linki kullanarak sizi e-Devlet Kapısı’nda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu uygulamalarından “4C Emekli Aylık Bilgisi” isimli uygulamayı açınız.
  • Linke tıkladıktan sonra karşınıza gelen doğrulama sayfasından “Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna tıklayarak, giriş sayfasına gidiniz.
  • E-Devlet Kapısı giriş sayfasından da T.C kimlik numaranızı ve e-Devlet şifrenizi girdikten sonra “Sisteme Giriş Yap” isimli butona tıklayıp 4C emekli maaşınızı öğrenebilirsiniz.

  2019 Emekli Maaşı Ne Kadar?

  2019 Yılı emekli aylığı ocak ayında yapılan son zamlardan itibaren oldukça yükselmiştir. Ocak ayında yapılan bu zamlarla birlikte 2019 en düşük emekli memur aylığı 2379 TL, 2000 yılından sonra sigorta girişi yapılmış işçilerin emekli aylığı 1125 TL, 2000 yılından önce sigorta girişi yapılmış işçilerin emekli aylığı 1888 TL, en düşük 4/B Bağ-kur yani esnaf emeklisi aylığı ise 2019 yılı itibari ile 1690 TL’dir.

  Emekli Maaşı Neye Göre Hesaplanır?

  2019 Emekli maaşı hesaplaması yapılırken Sosyal Güvenlik Kurumunun yönetmeliğine göre ödenen SGK prim gününe, sigortalı çalışılan süreye göre ve sigortalı çalışan kişinin sigortalı olarak işe başlama tarihine göre emekli aylığı miktarı belirlenmektedir. Eğer daha fazla SGK prim günü ödenmişse, daha uzun süre sigortalı bir şekilde çalışılmışsa ve sigortalı olarak işe başlama tarihi de 2000 yılından erkense sigortalı çalışan kişinin emekli olunca alacağı emekli aylığı da bunlarla doğru orantılı bir şekilde artış gösterecektir.

  SGK Emekli Maaşı Sorgulama ile Öğrenilebilecekler Nelerdir?

  SGK emekli aylığı sorgulaması ile öğrenilebilecekler sadece emekli aylığı miktarı değildir. Bunun yanında birtakım bilgilere de SGK emekli maaşınızı sorgularken öğrenebilirsiniz. SGK emekli maaşı sorgulaması ile ulaşılabilecek bilgiler aşağıda belirtilmiştir;

  • Ödenen SGK prim günü sayıları,
  • Yıllara göre ayırılmış şekilde prim sayıları,
  • Emekli maaşının içinden yapılan kesintileri,
  • Emekli maaşının ne kadar arttığını,
  • Emekli maaşının alınacağı bankayı ve bu bankanın şubesini gibi bilgilerin hepsini SGK emekli maaşı sorgulaması yaptıktan sonra öğrenebilirsiniz.

  2019 Emeklilik Şartları Nelerdir?

  2019 Yılı emekli olmak için gerekenler aşağıda belirtilmiştir;

  • 25 Yıl sigortalı çalışma süresi,
  • 5000 SGK prim günü
  • Sigortalı olarak işe başlama tarihine göre belirlenen yaşın doldurulması 2019 emekli olma koşulları arasındadır.

  2019 Yılı Emeklilik Yaşları

  2019 Yılında yapılan değişikler ile birlikte emekli yaşı da değişmiştir. 2019 Yılı en düşük emeklilik yaşı erkekler için 60’tır. Erkekler 2019 emeklilik yaşı da SGK prim gününün tamamlandığı tarihe göre değişiklik gösterip, emekli yaşı 65’e kadar çıkabilmektedir. 2019 Yılı kadın emeklilik yaşı ise 58’dir. Kadınlar için belirlenen emeklilik yaşı da tıpkı erkekler gibi SGK prim gününün tamamlandığı tarihe göre artmaktadır. SGK prim günü sayılarını doldurduğu tarihe göre de emeklilik yaşı 65’e kadar çıkabilmektedir.

  2019 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

  2019 Yılı işsizlik aylığı miktarı en düşük 1015 TL’dir. İşsizlik aylığı, işsizin çalıştığı sürede aldığı maaşa ve çalıştığı süreye göre belirlenmektedir. Buna göre de işsizin durumuna göre de alabileceği en yüksek işsizlik aylığı 2030 TL’dir.

  2019 Asgari Ücret Ne Kadar?

  2019 Yılı asgari maaş 2020 TL’dir. Asgari maaşın artması ile birlikte birçok maaş da asgari ücret baz alınarak belirlendiği için ülke çapında birçok maaşa zam da gelmiştir.

  SSK Emeklilik Maaşı Sorgulama İşlemi Adresi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  BAĞ-KUR Emeklilik Maaşı Sorgulama İşlemi Adresi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

  Emekli Sandığı Emeklilik Maaşı Sorgulama İşlemi Adresi İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK EMEKLİLİK MAAŞI SORGULAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın