• SGK Emekli Maaşı

  Herhangi bir kurum ya da kuruluşta çalışarak uzun yıllarını vermiş ve yaşlılık dönemini sağlık sorunları için kaygılanmadan geçirmek isteyen vatandaşlar, emeklilik hakkı için birtakım şartları yerine getirmek için çabalamaktadır. Buna karşılık, Sosyal Güvenlik Kurumu, gerekli şartların tamamını sağlayarak emekli olan tüm vatandaşlara emekli maaşı ödemek zorundadır. SGK emekli maaşını alabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Emekli olmak için sağlanması gereken üç şart vardır:


  1. Tamamlanması gereken sigortalılık süresi (hizmet yılı)
  2. Tamamlanması gereken yaş
  3. Tamamlanması gereken prim

  Bu şartların yasal gereklilikleri kadınlar ve erkekler için değişmektedir.

  Yukarıdaki emeklilik şartlarını sağlayan vatandaşlarımızın aklına ilk gelen soru genelde emekli olmaları durumunda alacakları maaş ya da varsa ikramiye haklarının tutarıdır. SGK bünyesindeki 4A yani SSK, 4B yani Bağ-Kur ve 4C yani Emekli Sandığı çalışanları SGK’nın sitesinden kendi kurumlarına ait uygulamayı kullanarak emeklilik halinde alacakları maaş ve ikramiyeleri öğrenebilirler.

  SGK 4A Emekli Maaşı ve İkramiye

  Sosyal Güvenlik Kurumunun SSK’dan emeklilik hakkı kazananlara bağladığı yaşlılık aylığı ve bir seferlik ödemekle yükümlü olduğu ikramiye bulunmaktadır. 4A çalışanları, emekli olmaları durumunda SGK emekli maaşını, SGK’dan alacakları yaşlılık aylığı ve ikramiyeyi SGK’nın internet uygulamasından öğrenebilirler.

  Bu sorgulamayı yapmak için nüfus cüzdanı ve SSK sicil numarası gerekmektedir. SSK sicil numarasını bilmeyenler e-devlet sistemine https://www.turkiye.gov.tr/ adresinden TC Kimlik numarası ve e-devlet şifresiyle giriş yaparak öğrenebilirler. Kimlik doğrulayıp sisteme giriş yaptıktan sonra SGK Hizmetler Listesinden “4A Sigortalı Tescil Kaydı Tespiti” başlığına tıklayarak sicil numaranızı öğrenebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


   

  sgk

  Karşınıza çıkacak ekrana TC kimlik numarası, SSK sicil numarası, baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu il ve doğum tarihini girerek emekli olduğunuz takdirde alacağınız SGK emeklilik maaşı ve ikramiyeyi öğrenebilirsiniz. Ancak burada gireceğiniz bilgilerin nüfus cüzdanınızdaki bilgilerle uyuşması önemlidir çünkü aksi takdirde sistem girişe izin vermeyeceği için SGK emeklilik maaşı ve ikramiyenizi öğrenemezsiniz.

  SGK 4B Emeklilik Maaşı

  SGK 4B çalışanlarının çalıştıkları kurumdaki bilgilerine dayanarak yaklaşık bir SGK emeklilik maaşı hesaplaması yapabilir. Bu sistemi kullanmak için TC kimlik numarası yeterlidir.

  4B çalışanı iseniz, emekli olmanız durumunda alacağınız maaşı öğrenmek için yazımızın sonunda verdiğimiz linke gitmelisiniz.

  sgk2

  Karşınıza çıkacak ekrana TC kimlik numaranızı girip kurumunuzu seçtiğiniz takdirde sisteme giriş yaparak emekli olduğunuzda alacağınız tahmini SGK emekli maaş tutarını öğrenebilirsiniz.

  Ancak bu sistem çalıştığınız kurumdaki bilgilerinize dayanarak hesaplanmış yaklaşık bir değer verdiği için kesin SGK emekli maaşınızın bu tutar olacağına dair bir garanti yoktur. Gerçekten emekli olmak için başvurduğunuz takdirde alacağınız kesin maaş net olarak hesaplanacaktır. İnternet uygulamasından edineceğiniz bilgi bu hesaplamada belge niteliğinde değildir. Ayrıca çalışmakta olduğunuz kurum bilgilerinizi sisteme düzgün işlememişse, tahmini aylığınızın bu sistemden hesaplanamaması da mümkündür.

  SGK 4C Emeklilik Maaşı ve İkramiye

  4C çalışanları da SGK’nın internet sitesinden kendilerine ait uygulamayı kullanmak şartıyla, emekli olmaları durumunda kendilerine bağlanacak emekli maaşı ve alacakları ikramiye tutarını öğrenebilirler.

  4C çalışanı iseniz, emekli olduğunuzda alacağınız emeklilik maaşı ve ikramiyeyi öğrenmek için SGK’nın sitesinden giriş yapmalısınız.

  sgk3

  Karşınıza çıkacak ekranda derece, kademe, hizmet yılı, hizmet ayı, aylık tarihi, pay/payda, ek gösterge, kıdem yılı ve makam + temsil + görev tazminat göstergesi alanlarını görecekseniz. SGK emekli maaş ve ikramiyenizin hesaplanması için derece, kademe ve aylık tarihi alanlarını girmek zorundasınız.

  Bu uygulamadan yapılan hesapların tamamen sizin verdiğiniz bilgilere bağlı bir hesaplama olduğunu hatırlatmakta fayda var. Edineceğiniz bilgi hiçbir resmiyet teşkil etmemekle birlikte, anlaşmazlık durumunda vs. kanıt olarak da kullanılamaz.

  Bağ-Kurluların, SGK emekli maaşı hesaplaması için TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK Emekli Maaşı İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Mustafa yücebaş dedi ki:

   Emekli maaşım nekadar

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    Aşağıda ki konuyu inceleyip, hesaplama yapabilirsiniz.
    https://www.ssk.biz.tr/ne-kadar-emekli-maasi-alirim-2018/

  2. Haydar TOK dedi ki:

   Emekli maaşımın tekrar hesaplanması için 17 şubat 2017 tarihinde dilekçe göndermiştim hala cevap alamadım.ilgilenirseniz sevinirim,saygılar.

  3. fatma dedi ki:

   Fatma Vural
   ilk işe giriş tarihim 20/11/1992
   sigorta hizmet primi 6694 ne zaman emekli olabilirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    kurumunuzu bilmediğimizden dolayı detaylı bilgi için lütfen Alo 170 SGK hattını arayınız

  4. Aydın Kahveci dedi ki:

   T.C Devleti en düşük emekli aylığının 1400 lira olduğunu söylüyor ben 01.03.2016 da emekli oldum 945 lira emekli maaşım var bunun sebebi nedir Devletin açıkladığı en düşük emekli aylığıyla uyuşmuyor.
   13 sene bir iş yerinde çalıştım ortalama aylığım 3.500-4.000 liraydı benim aylığımı asgari ücretden yatırmış buna itirazda bulunsam aldığım emekli aylığı değişirmi itiraz edebilmek için nereye başvurmam lazım ?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen Alo 170 SGK DANIŞMA HATTI ARAYINIZ

  Sorunuzu Yazın