SGK

SGK – EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA

Belirli bir yaştan sonra insanlar çalışmakta zorlanmaktadır. İlerleyen yaşla başlayan hastalıklar bu duruma sebep olabilmektedir. İnsanların çalışmayı bıraktıktan sonra da maddi gelirlerini sağlamak amacıyla emeklilik sistemi kurulmuştur. Çalışan bütün insanlar, bu sisteme dâhil olmak zorundadır. Bu sisteme dâhil olunduğunda çalışan kişi için prim ödemesi yapılmakta ve bu primler birikmektedir. Belirli şartları sağlayan kişiler, bu sistemin sunduğu olanaklardan yararlanmaya başlamaktadır. Bu duruma emeklilik denilmektedir. İnsanlar, belirli bir yaştan sonra çalışamayacaklarını bildiklerinden emeklilik konusuna önem göstermekte ve takip etmektedir. Yatırılan prim miktarından, emekli olduğunda alacağı maaşa kadar çok önceden araştırmalar yapmaktadır. Emekli olanlar ise sgk emekli maaşı sorgulama yaparak maaşları hakkında fikir edinmektedir. Emeklilikle ilgili yapılan araştırmaları, yaşı emekliliğe yakın kişiler daha fazla yapmaktadır.


Sgk Emekli Maaşı Sorgulama ve Emekli Maaşını Etkileyen Hususlar

Sgk emekli maaşı sorgulama konusundan önce emekli maaşlarını etkileyen hususlar hakkında kısa bilgilerin öğrenilmesi gerekmektedir. Emekli maaşları bir faktör tarafından etkilenmektedir. İnsanlar bu durumu bilmeden maaş karşılaştırması yapmakta ve aradaki maaş farkına anlam verememektedir. Hatta bu konu ile ilgili şikâyetlerde bulunanlara da rastlanmaktadır. Öncelikle maaşınızı etkileyen hususların başında hangi sigorta biriminden emekli olduğunuz gelmektedir. Memurlar, emekli sandığı ya da yeni adıyla 4/c sistemine bağlıdır. Memurların primleri devlet tarafından ödenmektedir. Devletin standart işleyici içerisinde ilgili kurumlar tarafından belirlenen prim miktarının ödemesi yapılmaktadır. İşçiler ise SSK ya da 4/a olarak adlandırılan sisteme dâhildir. İşçilerin primlerini ise işverenler ödemektedir. Bazı işverenler bu konuda gereken özeni göstermeye bilmektedir. Ödenmesi gereken gün sayısı kadar prim ödemesi yapılmaması ya da prim miktarının düşürülmesi gibi yollara başvuran işverenlere rastlamak mümkündür. İşçilerin bu konuyu dikkatli şekilde takip etmeleri gerekmektedir. Prim yatan gün sayısı ve yatan prim miktarı takip edilmeli, hatalı bir işlemin fark edilmesi durumunda bu konunun işveren ile konuşulması gerekmektedir.

Sgk emekli maaşı sorgulama konusunu geniş olarak düşünüldüğünde maaş hesabının da bu konuyla ilgili olduğu görülecektir. Maaş konusunu etkileyen hususlardan bazılarına yukarıda değinilmiştir. Maaşı etkileyen diğer hususlardan başka birisi ise yatırılan gün sayısıdır. Bu durumda maaşı etkilemektedir. Bu durumun maaşı nasıl etkileyeceği kişilerin kendi durumlarına göre farklılık gösterebilmektedir. Gün sayısının dışında yatırılan prim miktarı da doğrudan etkilemektedir. Primleri yüksek yatan kişilerin maaşları, sgk emekli maaşı sorgulama işlemi yapıldığında düşük primli çalışanlara göre daha yüksek olmaktadır. Çalışanlar emekli maaşlarının yüksek olmasını istiyorsa, prim miktarını olabildiğince yükseltmeleri gerekmektedir. Yüksek primler, emekli maaşlarının yüksek olmasını sağlayacağından ileriki dönemlerde emeklilere ciddi rahatlık sağlamaktadır. Prim miktarının yükseltme seçeneği bulunanlar, bu durumu dikkate alarak karar vermelidir.

Sgk emekli maaşı sorgulama işlemi daha önce herkese açık olarak yapılmaktaydı. Sosyal Güvenlik Kurumu internet sitesinden maaş sorgulaması kişisel bilgilerle yapılmaktaydı. Bu yöntemle kişisel bilgilerine ulaşılabilen herkesin maaş sorgulaması yapılmakta ve bu bilgilere ulaşılmaktaydı. Fakat yapılan düzenleme ile bu durum düzeltilmiştir. Artık maaş sorgulaması yapabilmek için e-devlet şifresi gerekmektedir. PTT’lerden temin edilebilen kişisel şifre ile devletin resmi işlemler sitesi üzerinden bu sorgulama yapılabilmektedir. Böylece şifre sahibinden başka birisi bu bilgilere ulaşma imkânı bulamamaktadır. E-devlet şifresinin unutulması durumunda PTT’den yeni bir şifre talep edilebilmektedir. Böylece bu şifrenin tamamen kaybolma riski bulunmamaktadır. Ayrıca bu şifre ile emeklilikle ilgili birçok işlemin takibi yapılabilmektedir.

Sgk Emekli Maaşı Sorgulama Yapmanın En Kolay Yolu: E-Devlet

Sgk emekli maaşı sorgulama yapmak için e-devlet sitesi kullanılırken bilinmesi gereken detaylar bulunmaktadır. Daha önceki sigorta birimlerinin isimleri değiştiği için e-devlet sitesinde yeni isimler bulunmaktadır. Daha önceki ismi emekli sandığı olan sigorta biriminin adı 4/c olarak, SSK’nın adı 4/a olarak ve BAĞKUR’un adı da 4/b olarak değişmiştir. Sorgulamalar bu isimlere göre yapılmaktadır. Kişisel şifrenizle e-devlete giriş yaptıktan sonra SGK bölümünde bulunan emeklilik menülerini kullanarak sgk emekli maaşı sorgulama işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu sorgulamada maaşınıza ait bütün ayrıntılar bulunmaktadır. Maaşın alındığı banka şubesinden, en son çalışılan yere kadar birçok ayrıntı bulunmaktadır. bunun dışında bu online sistem üzerinden maaş hesaplaması da yapılmaktadır. Devletin resmi sitesi olduğu için en güvenilir maaş hesabı bu siteden yapılmaktadır.

Sgk emekli maaşı sorgulama işlemi sadece e-devlet sitesinden yapılmaktadır. Bunun dışından online olarak sorgulama yapma imkanı bulunmamaktadır. Online sorgu için kişisel bilgilerin istendiği internet siteleri güvenilir değildir. Böyle sitelerle karşılaşılması durumunda kişisel bilgilerin paylaşılmaması gerekmektedir. Bu sitelere bir daha giriş yapılmaması güvenlik açısında önemlidir. emekli maaşı sorgulaması için online seçenekten başka bir seçenek daha bulunmaktadır. İl ya da ilçelerde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumuna giderek emekli maaşı sorgulaması yaptırılabilmektedir. Kurumda bulunan memurlar, emeklilere bu konuda yardımcı olmaktadır. Bu yöntemlerin ikisi de resmidir. Hem e-devlet sitesi hem de SGK’da yapılan sorgulamalar resmidir. Yani devletin elinde bulunan kayıtları yansıtmaktadır. Bu iki resmi yöntem dışında bu konuda bilgi verebilecek başka bir kurum ya da site bulunmamaktadır. Kişisel bilgilerin güvenliği için bu konunun sürekli akılda tutulması gerekmektedir. Son dönemde kişisel bilgiler üzerinden farklı dolandırıcılık yöntemleri olduğu basına yansımaktadır. Böyle bir duruma düşmemek için bu konuda gereken özeni göstermek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu