Emeklilik

SGK Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

SGK emekli maaşlarının belirlenmesi aşamasında birçok kriter söz konusu olmaktadır. Yaş, SGK prim günü ve prim olarak belirtilmektedir. Çalışan kişilere üç kriter esas alınarak SGK Emekli Maaşı ödenmektedir. Emekli maaşı bağlanması ve sorgulanması aşamasında bazı ayrıntılar bulunmaktadır.


SGK Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Genel olarak emeklilik bilgilerinin hesaplanması için SGK tarafından hazırlanmış olan online uygulama kullanılmaktadır. SGK Emekli Maaşı hesaplamak için; T.C Kimlik numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfus İli, Doğum Tarihi bilgileri gerekmektedir. Bu bilgilerin girilmesinin ardından sorgula butonuna basılmaktadır ve kişiye ait tüm bilgiler görüntülenmektedir. Emeklilik hakkı elde eden kişilerin gerekli takipleri yapmaları için e-devlet hizmetinden yararlanmaları mümkün olmaktadır. SGK Emekli Maaşı hesaplama işlemi SGK üzerinden emeklilik gerçekleştirecek olan kişilerin emeklilik sonrasında ne kadar maaş alacaklarını gösteren bir uygulamadır. Çeşitli kriterlerin baz aldığı sistemde kişiden kişiye değişiklikler söz konusu olmaktadır ve bu nedenle maaşların aynı olmaması söz konusudur. Bu bilgileri net olarak öğrenebilmek için sisteme gerekli bilgilerin girilmesi gerekmektedir. Yanı sıra SGK tarafından sunulan sosyal güvence ve emeklilik hizmetleri de kişinin nerede ve ne kadar süreyle çalıştığına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Emekli maaşlarının hesaplanması kapsamında gerekli bilgilerin girilerek hesaplama işlemlerinin yapılması mümkün olmaktadır.

Türlerine Göre SGK Emekli Maaşı Nasıl Takip Edilir?

SGK Emekli Maaşı hesaplama işlemi gerçekleştirilirken ilk olarak Sosyal Sigortalar Kurumu’nun internet sayfasına giriş yapılması gerekmektedir.

4A SGK Emekli Maaşı Hesaplama işleminin gerçekleştirilirken:

4A kategorisinden emekli olacak kişiler özel sektörde istihdam edilmiş ve belirli prim gün sayısını doldurarak emekliliğe hak kazanmış kişiler olarak ifade edilebilmektedir. Bu işlemin gerçekleşmesi için; sosyal Güvenlik Web Sayfasına; T.C. Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfusa Kayıtlı Olunan il ve Doğum Tarihi bilgileri girilerek sorgulama işlemi gerçekleştirilecektir. Bir başka yöntem ise; e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. T.C Kimlik Numarası ve şifre girişlerini gerçekleştirerek SGK kurum işlemlerinden 4A (Hizmet Akdiyle Çalışanlar) Hizmetleri seçimi üzerinden emeklilik işlemleri ile ilgili tüm bilgilere ulaşmak mümkün olmaktadır. Örneğin; Emeklilik Aylık Bilgisi, Kesintileri vb. tüm detaylı bilgiler uygun sekmelere tıklandığında bulunabilmektedir.

4B SGK Emekli Maaşı Hesaplama işleminin gerçekleştirilirken:

4B kategorisinden emekli olacak kişiler esnaf olarak tanımlanmaktadır ve primlerini kendileri yatırmaktadırlar. BAĞKUR olarak tanımlanan sigorta kapsamında da emekliliğin sorgulanabilmesi için; ilgili sayfa açıldıktan sonra T.C Kimlik Numarası ve Kurumu bilgileri ile gereken sorgulama gerçekleştirilebilmektedir. 4B SGK Emekli Maaşıe-devlet üzerinden de görülebilmektedir. T.C ve şifre bilgileri ile giriş yaparak sorgulama işlemi kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. 4B SGK Emekli Maaş bilgileri, kesintileri de bu alandan takip edilebilmektedir.

4C SGK Emekli Maaşı Hesaplama işleminin gerçekleştirilirken:

Devlet kurumlarında çalışarak emekliliği hak etmiş olan kişilerin emekli maaşlarını takip etmeleri için ilgili sayfaya yönlendirilmelerinin ardından ekrana gelen 4C Kamu Çalışanları İkramiye ve Maaş Hesaplamaları alanından bilgilerin doldurulması ile hesaplama gerçekleşmektedir. E-devlet sistemi üzerinden de bilgilerin girilmesi ile birlikte 4C SGK Emeklilik Maaşı ile ilgili tüm bilgilerin takibinin yapılması da mümkün olmaktadır.

Emeklilik için Gereken Şartlar

Emeklilik hakkı elde edebilmek için SGK’nın belirlediği mevzuat gereğince kişilere belirli ödemelerin yapılması gerekmektedir. Dinamik yapılı sosyal güvenlik mevzuatına bağlı olarak kişilere hayatları süresince belirli ödemelerin yapılabilmesi için emeklilik hakkına sahip olunması gerekmektedir. Bunlar:

Sigortalılık Süresi

  • Sigortalı olma süresi işe ilk başlama tarihi ile kişinin emekli olmayı talep ettiği tarih arasında bulunan zaman dilimi olarak tanımlanmaktadır. Örneğin işe giriş tarihi 02/08/1981 olan bir kişi 01/09/2008 tarihinde emekli maaşına talip oluyor ise hesaplama yapıldığında; 27 yıl 1 ay ve 29 gün şeklinde sigortalılık süresinin açığa çıktığı görülmektedir.

Prim Ödeme Gün Sayısı

  • Prim ödeme gün sayısında malullük vb. sigortalar için geçen sürelere ait olan gün sayısı ifade edilmektedir.

Yaş

  • SGK Emekli Maaşı almak ve emekli olmak için gereken şartlardan birisi yaş kavramıdır. Yaş şartını karşılamak için; emekliliğin talep edildiği tarihten doğum tarihinin çıkarılması gerekmektedir.

Tüm bu şartları sağlamış olan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapacakları istek ile birlikte emekliliklerini gerçekleştirmiş olacaklardır. Başvuru sonrasında maaş bir iki ay içerisinde hesaba yatırılmaya başlanacaktır. Emekliliği gelmiş herkes için maaşları alma günleri farklılık göstermektedir. Emekli maaşlarının tutarlarının ne kadar olacağını yine çalışma şartları belirlemektedir. En önemli unsur ise prim olarak belirtilmektedir. Ödenen prim yüksek ise alınacak maaşta bir o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle emekli maaşlarının çalışılan zaman zarfında alınan maaş üzerinden yatırılması önem arz etmektedir. Tüm bu bilgiler E-Devlet sisteminde bulunmaktadır. Düşük primlerde Sosyal Güvenlik Kurumu’nda yapılacak olan başvurular sonucunda eksik primlerin yatırılması mümkün olacaktır. Özetlemek gerekirse; tüm çalışanlar belli bir yaşı doldurduklarında, ödenmesi gereken primlerini yatırdıklarında SGK’ya başvuruda bulunabilmektedir. Yasanın belirlediği yaş sınırı ve ödenen prime bağlı olarak emekli hakkı elde eden kişiler alan türlerine göre emekliye ayrılabilmektedirler. Emekli maaşları çalışılan işe, maaşa ve çalışılan süre zarfındaki prime göre farklılaşabilmektedir. 4A, 4B, 4C statülerinin her biri için yapılandırma ve ödeme seçenekleri farklı olmaktadır. Emekli maaşları ile ilgili detaylı bilgiyi Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlükleri aracılığı ile almak mümkündür.

Emekli Maaşı Hesaplama

Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır ?

2018 – Emeklilik Yaş Tablosu

Emekli Aylığı Sorgulama

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı