SGK

SGK Eksik Gün Bildirimlerinde Önemli Noktalar

Koronavirüs salgını nedeniyle pek çok işletme kısmi zamanlı çalışmaya geçtiği için çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim bildirimleri eksik gün üzerinden yapılmaktadır. Eksik gün bildiriminde ise işverenlerin dikkat etmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Eksik Gün Bildiriminde Dikkat Edilecekler

5510 sayılı kanun kapsamında 30 günden az çalışanların aylık prim ve hizmet belgelerinde eksik gün çalışmalarına yönelik belgelendirme yapılması gerekmektedir. Özellikle salgın yüzünden son zamanlarda pek çok kişi eksik gün bildirimi kapsamında bulunduğu için bu durumun işverenler ve çalışanlar tarafından da yakından takip edilmesi gerekmektedir.

İlgili kanun kapsamında “prim belgeleri ve işyeri kayıtları” adı altında, 86’ncı madde uyarınca, ay içinde bazı günlerde işçinin çalıştırılmadığı ve ücret ödenmediği belirtilen sigortalıların, otuz günden az çalıştıklarını ispatlayacak belgelerin, ilgili aya ait olan prim ve hizmet belgelerine eklenmeleri gerekmektedir. Ancak bu durum kurum tarafından belirlenen bazı işyerlerinde aranmamaktadır. Daha ayrıntılı düzenleme kapsamına bakıldığında, Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği kapsamında 102’nci madde kapsamında belirlenmiş istisnalar hariç olmak üzere adına eksik gün bildiriminde bulunulacak sigortalılar ilgili olarak, eksik gün bildirim formlarını SGK’ya verilmesini şart tutmuştur. İstisnai işyerleri dışında ise ayrıca toplu iş sözleşmesi yapılmış yerler ve 10 ve üzerinde sigortalının çalışmış olduğu aylara ait özel sektör işyerlerinde eksik gün bildirim nedenlerinin sadece aylık prim ve hizmet belgesinde ifade edilmesi yeterli görülmekte ve bu türden işyerleri için eksik gün bildirim formunun ayrıca verilmesine gerek bulunmamaktadır.

Yarı Zamanlı Çalışanlar Kıdem Tazminatı Alabilir mi?

Eksik Gün Bildirim Formunda Verilecekler

Aylık prim ve hizmet belgeleri için e-bildirge üzerinden işlem yapıldığı için eksik gün bildirimlerine ilişkin olarak form ve ek belgelerinin de aylık prim ve hizmet belgesinin verilmesi gerekli olduğu süreler kapsamında işyerinin bağlı olduğu müdürlüğe elden verilmesi, salgın şartlarında ise bu imkân sağlanamadığı için acele posta servisi ile gönderilmesi gerekmektedir.

Eksik gün bildirim formu ekinde verilmesi gerekli olan belgeler ise ilgili kanunda açıkça belirtilmiştir. Buna göre kurum tarafından elektronik ortamda alınanlar hariç tutulmak üzere, kurum tarafından yetkilendirilmiş sağlık hizmeti sunucularından ya da işyeri hekimlerinden alınan sigortalının istirahatli olduğunu gösteren rapor, sigortalı çalışanın ücretsiz ya da aylıksız izinli olduğunu kanıtlayacak izin belgesi, sigortalının disiplin cezası uygulamasına maruz kalması, gözaltına alınma ya da tutukluluk halinin bulunması, kısmi süreli çalışmalara ait yazılı iş sözleşmesi belgesi, sigortalının imzasını taşıyacak şekilde düzenlenmiş puantaj kayıtları, genel hayatı etkileyen olaylar, doğal afetler nedeniyle işyeri faaliyetinin durdurulmuş olduğu ya da işe ara verildiğini gösterecek resmi makamlardan alınmış yazı örneği eksik gün bildirim formunda ek olarak verilmesi gerekmektedir. Salgın yüzünden ise “genel hayatı etkileyen durumlar” ifadesi de yeterli olmaktadır.

9 Gün Çalışanlara Genel Sağlık Sigortası Primi Muafiyeti

Eksik Gün Belgeleri Talep Edilir

Eksik gün bildirimlerinde puantaj kayıtları en sık tercih edilen kayıtları oluşturmaktadır. Puantaj kaydında sigortalının hangi günlerde çalıştığı ve hangi günlerde çalışmadığı ya da günün hangi saatlerinde çalışıp çalışmadığı anlaşılabilmektedir. Puantaj kaydında isimleri olan sigortalıların imzalarının da olması gerekmektedir. Eğer imza bulunmuyor ya da çalışan yerine bir başkası imza atıyorsa, bu durum geçerli sayılmayacaktır.

Diğer yandan eksik gün bildirime ait belgelerin verilmemesi ya da hatalı şekilde verildiği için SGK tarafından geçersiz sayılması halinde ise eksik bildirime konu olan aylık prim ve hizmet belgeleri işverenden talep edilir ve yanıltıcı beyan gereğince idari para cezası uygulanacaktır. Bu noktalar işverenler için önemli olduğu kadar çalıştıkları günlerin bildirimlerinin doğru olarak sağlanması için çalışanların da takip etmesi gereken noktalardır.

İşçi Çalışanların Sorumlulukları ve Yükümlülükleri

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. 15.7.1991 STFA TEMEL.ARASTIRMADA İŞE GİRİŞ TARİHİM GÖZÜKÜYOR FAKAT BİRİM GÖZÜKMÜYOR BU KONUDA GERİYE DÖNÜK O YILLARDAKİ DOSYADAN YAPILAN YANLISIN DÜZELTİLMESİNİ TARAFINIZA İLETİR MAGDURİYETİMİN GİTERİLMESİNİ RİCA EDİYORUM

    1. Merhaba,

      O tarihte işyerinin bağlı olduğu kuruma dilekçe verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu