• SGK E-Haciz Sorgulama 2018

  SGK E-Haciz sorgulama sistemi ile sigorta primlerini ödemeyenler için kontrol noktası demek çok yanlış olmayacaktır. Yeni uygulama sayesinde borçların takibinin yapılması, ne kadar borç olup olmadığı gibi konuların detaylıca anlaşılması mümkün olacaktır. Sigorta primlerini ödemeyen kişilerin borçları haciz yoluyla kişisel hesaplarından tahsil edilecektir. Borcunu ödemeyen kişiler için haciz kararı çıkabilmektedir. SGK E-Haciz Sorgulama 2018 sistemi sayesinde girilen sistemden prim borcunun var olup olmadığı bilgisini alabilir varsa da ne kadar olduğu noktasında fikir alınması mümkün olacaktır. İnternet üzerinden E-Devlet aracılığı ile borç bilgilerine kolaylıkla ulaşmak mümkündür. Prim borcu olan kişiler zamanında doğru bilgilere ulaşamazlar ise banka hesaplarındaki paralarına haciz yolu ile el konulması kaçınılmaz olacaktır. BAĞKUR girişi ile ödeme gerçekleştiren kişiler için takibin biraz daha önemli olduğu belirtilmektedir. Borcun ödenmediği günlerle ilgili bilgi için SGK E-Haciz Sorgulama 2018  sistemi üzerinden detaylı bilgi alınması mümkündür.


  2018  SGK E-Haciz Sorgulama  Nasıl Gerçekleşir?

  Birçok işlem internet üzerinden kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. İşlemler arasında yer alan SGK E-Haciz Sorgulama 2018  için de online sistemler üzerinden sorgulama yapmak mümkündür. SGK primleri nedeni ile birikmiş borcu olan kişilerin takip gerçekleştirebilmeleri için hazırlanmış olan sistemde ödenmesi gereken borç miktarları bulunmaktadır. Zamanında ödenmeyen ve birikmiş olan borçlar için Adalet Bakanlığı ve SGK arasında imzalanan protokol uyarınca banka hesaplarına haciz uygulanmaktadır. Bu aşamaya gelmeden önce tüm borçların öğrenilerek ödenmesi için izlenecek yol şu şekildedir:

  • E-Devlet şifresi PTT şubelerinden alınır.
  • Temin edilen şifre ile E-Devlet sistemine online olarak giriş yapılır.
  • İlk ekranda karşılaşılan sayfada doğrulama bilgileri girilir.
  • C Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş gerçekleştirilir.
  • Kurumlar sekmesine tıklanır.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı seçilir.
  • Çıkan ekrandan “Banka Hesaplarına uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama” seçeneği seçilir. (E-Haciz Banka)
  • Uygulamaya Git butonu yardımı ile ilgili sayfaya yönlendirilir.
  • Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi online sistemde gereken sorgulama otomatik olarak gerçekleştirilir.

  Bu adımlarla banka hesaplarına uygulanabilecek SGK E-Haciz Sorgulama işlemlerini görmek mümkündür.

  Borç Bilgilendirme Servisi ile SGK E-Haciz Sorgulama

  SGK E-Haciz Sorgulama işlemini İnternet Vergi Dairesi sitesi üzerinden online olarak da gerçekleştirmek mümkündür. Bu sorgulamayı gerçekleştirmek için herhangi bir şifreye ihtiyaç duyulmamaktadır. Yapılması gerekenler:

  • Gelir İdaresi Başkanlığı, İnternet Vergi Dairesi online sitesine giriş yapılır.
  • TC Kimlik bilgileri ile giriş yap ekranı görünür.
  • C. Kimlik No, Nüfus Cüzdanı Seri Numarası, Bir yakının TC Numarası (Eş, çocuk, anne, baba) girilir.
  • Annenin Kızlık Soyadının 1. Ve 2. Harfleri girilir.
  • Güvenlik kodu yazılarak tamam ikonuna basılır. Bu işlemden sonra da borç olup olmadığı rahatlıkla öğrenilmektedir. 2018 SGK E-Haciz Sorgulama işlemi sonrasında detaylı bilgiye sahip olunacağı için borç bilgilerine kısa sürede ulaşılarak tüm borçların ödenmesi de mümkün olacaktır.

  İnternet üzerinden gerçekleştirilen SGK E-Haciz Sorgulama işlemleri ile kesinleşmiş borçların öğrenilmesi son derece kolay olmaktadır. Banka hesaplarına haciz işlemleri gerçekleşmeden önce bilgi sahibi olmak ve gereken önlemi almak belirtilen basit adımlarla mümkün olmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SGK E-Haciz Sorgulama Sırasında Tespit Edilen Borçlar Ödenmezse Ne Olur?

  Adalet Bakanlığı ve SGK’nın ortaklaşa kararı ile gerçekleşecek olan haciz işlemleri prim borcu olan kişilerin kişisel banka hesaplarına erişerek tahsilat gerçekleştirmesi planlanmaktadır. Bu uygulama ile ortalama 12.4 milyon kadar borcun alınacağı belirtilmiştir. SGK E-Haciz Sorgulama sistemi ile kamuoyuna duyurulan borçların ödenmemesi halinde gerekli haciz işlemlerinin başlayacağı bildirilmektedir. Kapsamlı borç yapılandırılmasının ardından SGK elektronik ortamdan gereken paraların tahsil edilerek borçlulardan primlerin alınacağını belirtmektedir.

  SGK E-Haciz Sorgulama ile Öğrenilen Borçlar Nasıl Ödenir?

  SGK’nın elektronik haciz uygulamasını yakından takip eden ve borçlarının olduğunu tespit eden kişiler detaylı bilgiye online site üzerinden ulaşabilmektedir. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi sitesinin borç ödeme sistemi üzerinden gereken borçların ödenmesi mümkün olmaktadır. İşlem basamakları şu şekildedir:

  • İlgili siteye girilir.
  • C. Kimlik numarası ile giriş işlemleri gerçekleştirilir.
  • Genel Borç Sorgulama Ekranı gelir.
  • Vergi Tipi ve Vergi Türü sekmeleri için ilgili kısım seçilir. (Hepsi)
  • Sorgula ve Öde butonuna basılarak mevcut borç bilgilerinin ekrana düşmesi beklenir.
  • Şayet SGK borç primi bulunuyorsa ekranda görünecektir.
  • Ödeme için; Görünen borç tutarı girilir.
  • Devam et butonuna tıklanır ve kredi kartı kullanarak yönlendirmeler doğrultusunda işlem gerçekleştirilmiş olur.

  2018 SGK E-haciz sorgulama sistemi birçok borçlunun borçlarından kurtulmaları için gereken ödemeleri yapmalarına imkan vermektedir. Tüm bilgilerin bulunduğu online işlemler aracılığı ile detaylı bilgi alarak ödemeler gerçekleştirmek mümkündür. Ödemelerin yapılmaması durumunda ise banka üzerinden paralara el konulacağı Adalet Bakanlığı’nın da imzalamış olduğu protokol gereğince kabul edilerek yürürlüğü koyulmuştur. Ödemelerin kesinlikle yapılması gerektiği yönünde gerçekleşen duyurunun akabinde tüm prim borçlularının ödemelerini yapma zorunluluğu bulunmaktadır. SGK E-haciz sorgulama işlemi ile gereken bilgilere ulaşılmasının ardından her adımda yönlendirme gerçekleştiren online sistem aracılığı ile tüm borçların kredi kartı desteği ile ödenebilmesi de mümkün olacaktır. Borçların belirtilen zamanlarda ödenmemesi durumunda borçluların kişisel banka hesaplarında bulunan bakiyelerinden ilgili tutar ölçüsünde tahsilat gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

  SGK E-Haciz Sorgulamak İçin TIKLAYINIZ  tıkla sorunu sor

  SGK E-Haciz Sorgulama 2018 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Haldun elban dedi ki:

   Banka hacizlerim kaldildimi

  Sorunuzu Yazın