SGK

Sgk E-Borç Sorgulama İşlemi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl ve İlçe Müdürlüklerinden gerçek ve tüzel kişi olarak sgk borcu sorgulama işlemi yapabilirsiniz.


Sosyal Güvenlik Kurumu borç sorgulamayı kolaylaştırma yönünde birçok yenilik yaptı. Bunlardan en dikkat çeken ve işverenler için büyük kolaylık sağlayan SGK e-borç sorgulama işlemini online olarak tüm işyerlerimiz için tek ekrandan anlık yapılabilmemizdir. Ancak bu kolaylık sadece gerçek ve tüzel kişi işverenler için kullanıma açık olarak hazırlanmıştır.

İşverenler bu hizmeti Sosyal Güvenlik Kurumu’nun verdikleri ve SGK bildirimleri için kullanılmakta olan şifrelerle yapabilmektedir. İşveren olmayan vatandaşlar ise ancak e-devlet sistemi üzerinde GSS (Genel Sağlık Sigortası) borç sorgulaması yapabilmektedir.

İişverenler SGK e-borç sorgulama için öncelikle SGK e-borç sorgulama aktivasyon işlemini yapmalıdır. Bunun için SGK borç sorgulama aktivasyon başvuru formu ve taahhüt name ile işyeri merkez SGK dosyasının bağlı bulunduğu il ya da ilçe merkezindeki SGK işveren servislerine başvurarak aktivasyon işleminizi tamamlayabilirler. Bu işlemden sonra online ortamda kullanıcı kodu ve şifre yardımı ile e SGK borcu sorgulama işlemi yapılabilir.

Online ortamda yapılan sorgulama işveren konumundaki gerçek ve tüzel kişilikler tarafından yapılmaktadır. Kurum ya da kişi sadece kendi ile ilişkili dosyalara ait borç sorgulaması yapar. Yapılan aktivasyon işleminden sonra SGK dosyalarında gerçekleşen değişiklikler için aktivasyon işlemlerinin yapıldığı merkez dosyalarına yapılması ve SGK e-borç sorgulama aktivasyon iptali için başvurup aktivasyonu iptal ettirildikten sonra tekrar SGK e-borç sorgulama aktivasyon başvuru formu ve taahhüt name ile tekrardan ilgili SGK müdürlüğü işveren servisine başvuruda bulunulması gereklidir.

Siz de Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili borç sorgulama işlemlerinizi yapabilmek istiyorsanız yukarıdaki adımları takip etmeni yeterli olacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İyi akşamlar
    BEnim sorum ben yaklaşık iki yoldır Hollanda da yaşiyorum. Hollandaya taşınırken herhangi bir işlem yapmadım ancal burdaki Türk konssolosğuna giderek adresimi beyan ettim
    Fakat daha sında e-devlet,e baktıgımda çalışmadığımdan dolayı borçlanma yapılmış bana ve hala de artmaktadır bu konuda ne yapmam gerekiyor
    bilgilendirirseniz çok sevinirim
    İyi Akşamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı