• SGK DANIŞMA HATTI


  Türkiye’de sosyal güvenlik hizmeti veren SGK’nın da bünyesinde bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı içerisinde her türlü öneri,şikayet,soru,sorun vb. konularla ilgilenen bir birim oluşturularak hizmet vermektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi adındaki bu kuruma ister internet sitesi üzerinden isterseniz Alo 170 hattını arayarak ulaşabilirsiniz. Neredeyse 2 yılı aşkın bir süredir hizmet veren SGK Danışma Hattı, bu hizmetten yararlananları oldukça memnun etmiştir. SGK Danışma Hattı size 7 gün 24 saat hizmet vermekte ve aklınıza gelen her türlü soruyu cevaplamaktadır. Eğer ilk seferde sorularınıza cevap verilmediyse talebiniz kayıt altına alınıp en geç 72 saat içerisinde çözüme kavuşturularak size geri dönüş yapılacaktır. SGK Danışma Hattı en çok Bağ-Kur sorgulama,SSK prim sorgulama, SGK sorgulama gibi en çok merak edilen konular için kullanılmaktadır. Kendini sürekli olarak güncelleyen ve en son gelişmelerden anında haberdar olan, sistem ve personeliyle son derece iyi hizmet veren SGK Danışma Hattı Alo 170 ücretli bir servistir. Arama yaparken bunu göz önünde bulundurunuz.


  2

  SGK Danışma Hattıyla Hedeflenenler

  • Vatandaşın SGK Danışma Hattıyla ilgili olan memnuniyetini ölçmek ve arttırmak
  • Kayıt dışı istihdamı, kayıp ve kaçakların olmasını önlemek
  • Hizmet alanlarının ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları gidermek
  • Sorunlara doğru ve hızlı cevap vererek sorunları çözmek
  • Günümüzün değişen koşullarına uygun bir biçimde hizmet vermek SGK Danışma Hattıyla hedeflenmektedir.

  SGK İhbar Ödülü

  SGK Danışma Hattı olan Alo 170 ile birlikte vergi kaçak ve kayıplarının önlenmesi ve tespit edilmesi amacı ile birlikte ihbar konusu tartışmasız derecede öneme sahip bir husustur. Bu durumun bu denli önemli sebebiyle de SGK İhbar Ödülü adı verilen bir sistem ortaya konularak kişiler ihbar için teşvik edilmiştir. SGK İhbar ödülüne, 1905 sayılı kanunda yer verilmiştir. Fakat belirtilen bu ödül sistemine dair yeterince detay bulunmadığı gibi bu sistemin varlığında dair net bir şey söylemek de mümkün değildir.

  Bahsi geçen 1905 sayılı Kanun 1993 sayılı Resmi Gazate’de 13 Aralık 1931 tarihinde yayınlanmıştır. Bu konu ile ilgili olarak da farklı bir yasal mevzuat ya da uygulama bulunmamaktadır. Bu nedenle de bu uygulama Maliye Bakanlığı tarafından çıkartılmış olan Genel Yazı ve Genelgeler ile Danıştay Kararlarına göre yön bulur. Bahsi geçen kanunda, Gayrimenkul ve menkul emval ile bunlara ait intifa haklarının ve daimi vergi mektumlarını ihbar eden kişilere verilecek olan SGK İhbar Ödülü’ne dair bilgiler geçmektedir.

  SGK İhbar ödülü, arsa, arazi ve binalarda tahrir dışında kalan havyanlar, kazanç, intikal ve veraset, muamele, damga ve dahili istihlak gibi daimi vergilerden sahte ya da eksik beyanname de bulunmak ya da birden fazla defter tutmak ya da sait suretlerle ketmedilenleri haber veren kişilere tahakkuk edecek misil cezaları ve vergi mecmuu üzerinden ikramiye verilecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  SGK İhbar Ödülü verilme oranları ise şu şekildedir;

  500 TL’ye kadar yüzde 15, 500 TL’den 5.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 30, 5.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 20 ve 15.000 TL ve yukarısı için yüzde 10 şeklinde SGK İhbar ödülü verilecektir.

  SGK Danışma Hattı Ücretli Mi?

  En sık merak edilen konulardan biri olduğu kadar, birçok kişi tarafından yanlış bilinen bir durumda SGK danışma hattı ücreti konusu ile ilgilidir. Birçok vatandaşımız “SGK danışma hattı ücretli mi?” diye sorarken esasında sgk danışma hattının ücretsiz olduğunu düşünmekte ve şaşırma ifadesi olarak bu soruyu kullanmaktadır. İlginç bir şekilde bu hattın ücretsiz olduğu birçok kişi tarafından yaygın bir şekilde düşünülse de esasında bu hat ücretli bir hattır. Bu konuda GSM operatörlerine göre farklı ücretler biçilmektedir. Şimdi bunlara değinelim.

  Sgk Danışma Hattını arayan bir Turkcell müşterisi, Turkcell resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre sabit hat ile görüşme yapıyormuş gibi tarifelendirilir ve buna göre belirlenecek olan bir ücreti ödemek durumunda kalır.

  Türk Telekom resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak ücretli bir işlem olup, sabit bir hattı aramak ile aynı şekilde ücretlendirilir.

  Yine aynı şekilde Vodafone resmi internet sitesinde yazan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak, sabit bir hattı aramaya benzer ve aynı şekilde değerlendirilir.

  Bu aşamada SGK Danışma Hattını arayarak ücretsiz bir şekilde konuşabilmek için GSM operatörleri üzerinden bedava dakikalara sahip olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yazımızda da bahsettiğimiz gibi sabit bir hattı arıyor gibi ücretlendirilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Adresi

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim adresi şu şekilde verilmiştir.

  Adres: Sgk Genel Müd, Ziyabey Caddesi, No: 6, Pk: 06520, Balgat, Çankaya,Ankara, Türkiye

  Telefon: (0312) 207 8000

  Bununla birlikte SGK Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşmak istiyorsanız aşağıda yer alan linke tıklayarak SGK İl Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey harita üzerinde yer alan şehirlere tıklamak olacaktır.

  Bununla birlikte her daim SGK danışma hattı olan Alo 170’i arayabilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Bilgilerine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. hakan gur dedi ki:

   merhaba 1990 ssk girişim 4186 gun ssk 2012 de 335 gun bagkur 540 gun askerlik borçlanması ve 390 gun daha bagkur ödesem son yedi yıl olarak sskkadanemekli olabilirmiyim yoksa bagkuramı geçerim teşekkurler

  2. Hakan dedi ki:

   Mrb 1976 doğumlu 1993 işe giriş tarihi 7050 pirim günüm var %50 engelli raporu var ne kadar maaş alırım

  3. serkan dedi ki:

   merhaba ben 4b yapılandırma taksit yaptım toplam taksit tutarı 9000 ama peşin kapama tutarı 7600 peşin ödemek istiyorum ama taksit toplamı cıkıyor interaktiften peşin ödemeyi nasıl gerçekleştirebilirim interaktiften peşin ödeme tutarını yaparsam manuel daha sonra bir sorun olurmu kalan 1400 gelirmi yoksa peşin ödemiş sayılırmıyım teşekkürler.

  4. Levent Zeki Pişmişoğlu dedi ki:

   19 ağustosta emekliliğe hak kazaniyorum bu tarihe hafta sonu ve bayram tatili araya giriyor eylül ortasına kadar ikamet ettiğim yerin dışındayım tatile girilmeden 15 ağustosta emekliliğe basvurabilrmiyim

  5. Sevinc dedi ki:

   Merhabalar, ssk emeklisi eşim 26.12.2017 tarihinde vefat etti.
   Daha önce herhangi bir sigortam bulunmayan ben 05.01.2018 tarihinde ölüm aylığı talebinde bulundum.

   Ayrıca babam 2000 yılında vefat etti ve bağkur emeklisiydi.
   Babamın üzerinden de yetim aylığı için başvurdum. İki aylıkta bağlanıp 3 ay boyunca ( Ocak-Şubat-Mart ) ödendi.

   Ancak nisan ayında babam üzerinden aldığım yetim aylığı iptal edilip tarafımıza ödenen paralarında geri alınacağına dair
   bir evrak tarafımıza iletildi ve
   Haziran itibari ile babamdan aldığım maaş taksitler halinde maaşımdan kesilmeye başlandı.
   Konu ile ilgili bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim.
   Yapacağınız bilgilendirme doğrultusunda dava açabiliriz.

   İyi çalışmalar.

  6. ayca dedi ki:

   Merhaba bu sorumu size tekrar yöneltmek istiyorum. 26 12 1968 doğumluyum. 20.08.1984 sigorta girişim ondan sonra çalışma yok ancak 24.04.2015’ten bu yana ek 5 ödemekteyim iki çocuğun borçlanmasını yapıp 3600 günden ne zaman emekli olabilirim?

  7. bilal kurtay dedi ki:

   merhabalar raporluyum hastaneye gittim sağlıktan eşim ve ben faydalnamadım neden acaba

  8. Ender Foçalı dedi ki:

   Eşim 1990 yılında vefat etti kızıma bağlanan yetim aylığı çalışmaya başlarsa kesilirmi

  9. köksal çerçi dedi ki:

   merhaba 1966 doğumlu 5.10.1988 tarihinde sigorta başlangıcım mevsimlik işçiyim 31.07.2018 e kadar 3500 günüm var 2010 yılında sonra ara bağ kurum var toplam bağ kurum 1583 günüm var bağ kurumu yaptırırsam SSK DEN Mİ BAĞ KUR DAN MI Emekli olurum emekli olmak için günüm kalırsa askerlikten borçlanmak istıyorum bu şartlarda SSK Denm BAĞ KUR DAN MI Emeki olurum ssaygılarıml

  10. ersen dükmen dedi ki:

   1996 yılı sigorta başlangıç tarihim 1979 doğumluyum toplamda 2555günüm var nezaman emekli olabilirim saygılarımla

  11. ömer dedi ki:

   merhaba sgk da fazladan yatan ve çakışan primlerimi para olarak geri alabilirmiyim selamlar…

  12. Menekse dedi ki:

   Merhaba ben sigorta yapılırken işyerimde çalışan bayan bana bir takım evraklar imzalattı bense ise geç kalıcam korkusuyla o anlık bir telaşla imzalamak zorunda kaldım sigorta yapılırken imza gerekiyor mu kötü amaclı olabilir mi çok korkuyorum açıkçası.

  13. Umit Senman dedi ki:

   Disardan istege bagli sosyal sigortalar kurumundan emekliyim.Bakiyemi telefonda nasil ogrenebilirim?

  14. Nuray dedi ki:

   Babam 1992 yılında vefat etti. O tarihten itibaren annem babamın maaşını aldı. Ben 2012 de boşandım. Boşandıktan itibaren yetim maaşı talep etmedim. 2012 den 2018 e olan geçmişe dönük yetim maaşını alabilirmiyim. Annemin babamın maaşı almış olması engel olur mu ?

  15. OZLEM dedi ki:

   Merhaba 1976 doğumluyum 1994 ilk ise giriş tarihim. 1 cocuk var 2000 prim gün sayım var emekli şartlarım nedir Teşekkür ederim.

  16. Müzeyyen dedi ki:

   Merhaba ben ssk emekilik numaramı bilmek istiyorum emeklilik icin başvurucam almanyada yaşiyorum telefon hattıvarsa aricam sormak icin ama bulamadım kimse cıkmiyor

  17. bülent çezik dedi ki:

   Bir yakınımızın,

   Doğum tarihi : 01.04.1968

   İlk İşe giriş tarihi : 01.09.1992

   Prim gün sayısı : 5461

   Askerlik tarihi : 14.12.1988 / 14.06.1990

   Sormak istediğimiz emekli olabilmek için askerlik borçlanması ile ilk işe giriş tarihini öne çekebiliyoruz ama sadece 5 – 10 gün borçlanma yapmamız

   Yeterli olur mu bu borçlanacağımız 5 – 10 gün ile ilk işe giriş tarihimiz ne olur ve de bu borçlanmayı hemen mi yoksa son anda mı yapmamız daha uygun

  18. Mümin dedi ki:

   2009 yılında 2000tl ödeyerek askerliğimi ödedim daha sonra anlaşıldı ki 400 tll kusur eksik odemisim bu 400tl öderken yanlışlıkla 2400 tl ödedim yani normal olarak 2400 tl yerine toplam 4400 tl kusur ödemiş oldum fazla odedigim miktarı geri almak için başvurdum ama bir cevap alamadım

  19. Berrin dogan dedi ki:

   Devlet okulunda öğretmenim. Emeklilik için yılı doldurdum, yaşı bekliyorum.24 nisan 2018 de yaşı dolduruyorum.eylül 2018 den itibaren 9 ay ayliksiz izin alıp, emekli olmakistiyorum.meli eğitim mayısın ilk haftası gibi emeklilik başvurularını kabul edecek. Ben bu sırada ayliksiz izinde olacağım. Sorum su: Ayliksiz izin deyken emeklilik başvurusu yapabilir miyim?

  20. murat dedi ki:

   Merhaba,

   Firmamızda 09.07.2018 tarihinde çalışmaya başlamış olan stajyer personelimizin sigorta girişini aynı gün pazartesi günü gerçekleştirdik.
   Sigorta girişini yaptığımız personelimizin okumakta olduğu okuldan ilk sigorta girişi yapılmış ve devam etmekte olduğu halde sehven tekrar sigorta girişi tarafımızdan yapılmıştır. Bu durumu 11.07.2018 tarihinde fark ettik ve iptal süresi olan 1 günlük süre de geçmiş bulunmaktadır. Bu durumda nasıl bir yl izleyebiliriz ya da sigorta girişi hiç olmamış gibi bir düzeltme işlemi yapmak mümkün müdür?

   teşekkürler,

  21. meryem dedi ki:

   merhaba,
   1997 yılında ssk lı oldum 3 ay çalıştım ve bir daha çalışmadım.
   şimdi isteğe bağlı ödeme yapma imkanım var mı?
   prim ne kadar?
   kaç yıl öderim.
   1977 doğumluğum. kaç yaşında emekli olurum.
   isteğe bağlı ile çalışmak arasında emeklilik maaş farkı çok mu?
   iyi günler.

  22. Nesibe dedi ki:

   Kaç yaşında emekli olurum

  23. leman doyuran dedi ki:

   Merhaba babam Bağkur emeklisi olarak 1993 yılında vefat etti annem ise 1984 yılında,ailenin tek çocuğu olarak yetim maaşı alıyorum,maaş bağlanma oranının kaç olması lazım?

  24. Gülçin dedi ki:

   Merhaba benim eşim daha önce hep sigortalı çalışmıştı ölmeden 6 ay önce bağkura geçmişti bu yüzden beni bağkurdan emekli yaptılar buna itiraz edip sigortadan emekli olma şansım varmı

  25. Deniz dedi ki:

   Mrblar sizden acil soruma yardım istiyorum cevaplarsanız çok memnun olurum.7440 gün primim var prim dodu yaşım 18 temmuzda 50 olacak yani herşeyim tamam firmam bursada ben izmirde çalışıyorum burdaki ssg kurumuna dilekçe versem sonra alip sirketime kargoyla göndersem şirketim evrakları bana gönderse burda benim zaman kaybım olurmu?yoksa bursayamı gitmeliyim bunu merak ediyorum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşyerinin bağlı bulunduğu kuruma vermeniz gerekmektedir. Konu ile ilgili 170 sgk hattından da bilgi alabilirsiniz.

    1. Deniz dedi ki:

     Teşekkür ederim kolay gelsin

  26. fatma dedi ki:

   merhaba 1988 sigorta girişliyim 3 cocuğum var 3,058 sigorta gün sayım var 45 yaşındayım doğum öedemesi yaparak emekli olmam mümkünmü

   1. Samet ss dedi ki:

    Evet mümkün. Hemen bir sgk müdürlüğüne giderek emekliliğinizi hesaplatın.

  27. CELİLE dedi ki:

   Merhabalar ben emekli sandığından emekli olup eşimden bakırdan ölüm aylığı alıyorum babam SSK emeklisi bu durumda babamın emekli maaşı daha yüksek eşimden aldığım maaştan feragat ettiğim taktirde babamın emekli maaşını alabilir miyim bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

  28. Mehmet halit akin dedi ki:

   Emekli durumum ne aşamadadır 3 26 2018 verdim

  29. selmaa dedi ki:

   merhaba ,
   benim babam. 03.04.1962 doğumlu. sigorta grişi 11.05.1989 yılından 25 gün kadar var. daha sonra isteğe bağlı ödedi. ve daha sonra sgk çalışarak askeriliğinide yatırdı.3600 günü doldurdu. doldurma tarihi: 30.05.2018 biz askerliği yatıdığı için 58 yaşında emekli olur diye biliyorduk bize hep öyle söylendi ama sgk gidip günleri toplattığında 60 yaşında olursunuz demişler.
   şimdi kaç yaşında emekli olur?

  30. Mevlüt dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 03.03.1962 doğumlu. Sigortaya girişi Bağ-kur dan 28.06.1985 tarihindedir. Pirim gün sayısı 3084 (8 yıl 6 ay 24 gün) dür. Daha sonra 28.04.1989 da ssk lı olarak çalıştı ve 3356 gün de ssk primi mevcut. Askerligi sigorta girişinden önce oldugu icin askerlik borçlanmasını yaparak 1999 da 20 ay üzerinden ödedi. Ssk hizmetine devam ederken esnaf kaydı devam etmesi nedeniyle Bag kur dan borcu olduğunu öğrendik. Borcunu da ödedik. Bu nedenle de Ssk ile bag kur primleri çakıştı. Emeklilik için ssk ya başvurduk fakat son 7 yıl da bağ kur primleri fazla olduğundan (12 ay fazla) şuan ssk dan emekli olamayacağı söylendi. Babam sağlık sorunu nedeniyle ssk lı olarak çalışamıyor. Bağ kur dan emekli olabilmesi için hangi şartlara tabii? 5400 gün 58 yaş mı geçerli? Askerlik ödemesiyle yaş şartından iki yıl kazanarak şuan emekli olabilir mi? Emeklilik için nasıl bir yol izlemeliyiz?

   İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.

  31. celil dedi ki:

   18.09.1969.doğumluyum.29.11.1989 ve 29.05.1991.yılları arasında askerliğimi yaptım.ssk.girişim.23.11.1991 dir 8970 günüm var halen çalışmaktayım.askerliğimin kaç gününü ödersem erken emekli olurum tşk

  32. İbrahim dedi ki:

   2750 TL maaş alıyorum..67 saat mesai yaptım, 600 TL vergi kesilmiştir doğrumu bine kadar kesilmesi gerek

  33. Murat Tuna dedi ki:

   1988 sigorta girişim var tam olarak 5500 gün prim mevcut 45 yaşındayım emeklilik süreci ne zaman olur

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1986 ile 23.05.1988 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 50 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5375’dür.

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

  34. Zeki duran dedi ki:

   Merhaba 1997 vergi mükellef idim ama bagkur geri odeme varmi 1966 dogumluyum 2006 sigorta girisim var 2008 bagkurluyum 3000 günüm var ne zaman emekli olabilirim yardımcı olabilirseniz cok sevinirim

  35. Yusuf dedi ki:

   15.08.1977 dogum ilk ise baslama tarihi 4.11.1992 staj gordum sonra 14.06.1999 isegirdim sigortali calistim 105 gun prim odedim 30.04.2000 isten ayrildim 2000 yilinda yurtdisina ciktim yirtdisindaykem izine geldim 01.06.2006 tarim bakuru actim 1yil 8ay 9gun prim odedim 10.02.2008 tarim bakurunu kapattim turkiyeye cikis geldim 11.02.2008 sigortali ise girdim halen devam ediyorum suan 3818 gun prim oldu nezaman emekli olabilirim

  36. MÜNİR YILDIZ dedi ki:

   merhaba 01\10\1986 bağkur girişliyim 21\03\1968 doğumluyum 01\09\1989 da sigortaya giriş yaptım şuan 1418 gün bağkurum var 4090 gün sgk pirimim var fakat 1989 ile 1992 yılları arası çakışan 565 günüm olduğunu öğrendim 21\03\2017 tarihinde yaşımı doldurdum fakat çakışmadan dolayı 565 günümün hesaplanmayacağını söylediler hala sgk lı olarak çalışmaktayım benim 1998 2001 ve 2005 2010 yılları arası dondurulmuş günlerim var bu günleri ihya etsem tamamını ihya etmek gerekiyormuş o zamanda son 7 yılda bağkurum fazla oluyor en çabuk nasılo emekli olabilirim yardımcı olursanız sevinirim not:askerdeyken bağkur pirimlerim ödendi saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Aslında her yolu denemişsiniz. Çakışan günün sayılmaması doğrudur. Bağkur primini çok ödemiş olursunuz. En iyisi ssk prim gününün dolmasını beklemek gibi gözüküyor.

  37. süleyman dedi ki:

   merhaba ben 1968 doğumluyum. 1994 yılında bağkurdan girişim var(toplam 6421 gün) 2015 yılının 4. ayından sonra da isteğe bağlı tarım sigortası ve işkurdan sigortam var(toplam 1109 gün). ne zaman emekli olabilirim ne kadar maaş alırım. daha çalışmam gereken gün sayısı nedir. cevaplarsanız sevinirim

  38. Okan dedi ki:

   Kolay gelsin benim öğrenmek istediğim konu emekliliğimle ilgili 05.06.1987 yılında 4a iş kolundan maden işçisi olarak işe başladım 320 gün çalıştıktan sonra 1991 yılında askere gittim 15 ay askerlik yaptıktan sonra 07.12.1993 yılında 4c iş kolundan astsubay olarak çalışmaya başladım 10.02.2009 yılında kadar çalıştım ve 4c iş kolunda edevlette 6730 gün sayım var. 10.02.2009 yılında işten sicil durumum yüzünden resen emekli edilmek suretiyle işime son verildi daha sonra bende 4c sigorta kolunda bulunan primlerin toptan ödemesini aldım ve o günden bu güne kadar hiç bir yerde sigortalı olarak çalışmadım şimdi ise emekli olmak istiyorum bunun için sgkya bir dilekçe gönderdim ve aldığım primleri ödeyerek 4c hizmetimi ihya etmek istediğimi söyledim 72.738,71 TL ödemem gerektiğini ve bu tutarı sigortalı bir işte çalışırken ödemem gerektiğini, tutarı yatırdıktan sonrada en az 6 ay geçmeden emeklilik başvurusu yapamayacağımı yazıyla bildirdiler.

   Benim öğrenmek istediğim konu Emekli olabilmek için ne yapmam yada nasıl bir yol izlemem lazım 06.01.1971 doğumluyum şuan emeklilik yaşımın dolup dolmadığını da bilmiyorum bana bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. (not: askeriliği emekliliğe saydırmadım ve yıpranma payımında yaşıma bir etkisi olup olmadığını bilmiyorum)

  39. Sinan araç dedi ki:

   Zorunlu sigorta kapsamında yapılmıştır ne demek oluyor ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni işe giriş yaptıysanız. SSK işe başlama bildiriminiz yapılmış yani yeni iş yerinde ssknız başlamış demektir.

  40. Alkurtul dedi ki:

   10/04/1975 DOĞUM
   25/02/1999-25/08/2000 arası 18 ay askerlik
   21/04/2001-07/09/2005 sigortalılık süresi 1577 gün
   07/09/2005 tarihinden itibaren memuriyet ve halen devam ediyorum
   Şu anda 60 yaşında emekli gözüküyorum.
   Askerlik borçlanmamı yapıp ödersem bu süre öne çekilirmi.
   Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    memuriyette emeklilik yaşı memuriyet başlangıcına göre hesaplanıyor. Bu nedenle borçlanma yapsanız sadece 25 yıllık süreyi etkiler. Yaşınızı geriye çekmez.

  41. Ebru dedi ki:

   Merhaba, 02.10.1992 tarihinde ilk işe girişim yapıldı. Bu tarihte 17 yaşında idim. Prim günüm de birkaç yıl önce oldu. Yaştan ötürü maaş alamıyorum. 17 yaşından itibaren yatırılmış olan primlerim emekliliğe sayılır mı? Yoksa 18 yaşından itibaren mi sayılmaya başlar? 18.06.1975 doğumluyum. Prim gün sayım 8.166. Dolayısıyle 49 yaşında mı, 50 yaşında mı maaş almaya hak kazanırım. Teşekkürler.

  42. MUSA ÖNDER dedi ki:

   iHALELİ BİR İNŞAAT İŞİNDE ASGARİ İŞÇİLİK TESPİTİ YAPILMAMIŞ İŞVEREN İDARE İLE SGK ARASINDA YAZIŞMALAR TAMAMLANMADIĞI İÇİN HENÜZ KURUM İNCELEME YAPMAMIŞ VE FARK İŞÇİLİK HESAPLANMAMIŞ. 7143 SAYILI YASADAN FAYDALANABİLİRMİYİM?

  43. ilknur dedi ki:

   02-01-2000 dogumlu ağır engelli oğlum var .1995 ekim çalışmaya başladım memurum.1977 doğumluyum.yas ve yıldan emeklilikte düşermi ne zaman emekli olabilirim.çok madurum

  44. Yeter dedi ki:

   Ben onkoloji hastasıyım raporlu ilaçlarıma beli bir miktar para ödüyorum başvurdum kaç ay oldu hemi ödedigim paraları geri almak için biz kanser hastalarının artık sorunları çözülsün istiyorum her ay düzenli olarak üç dört kez ankaraya gidiyorum lütven artık biz onkoloji hastaları içinde gerekli olanlar yapılsın

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizinle aynı fikirdeyiz. Geçmiş olsun

  45. Pınar dedi ki:

   Merhaba Babamız Almanyada yaşıyor,
   SSK dan emekli . 6 Aydan uzun süre oldu en son emeklisini çekeli. Haliyle emeklisi sskya geri gitti. Emeklisinin hesabına geri yatırmanız için ne yapması gerekiyor. Kendisi 88 yaşında. Haliyle artık tek başına seyahat edemiyor. Lütfen kime nereye başvurmamız gerekir bize bildirin.
   Iyi çalışmalar

  46. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Kendi e devletinizden yapmanız gerekmektedir. ALO 170 SGK danışma hattını arayın adımlarda size yardımcı olacaklardır.

  47. Hüseyin dedi ki:

   Merhaba benim annemin 1600 gün sigortası var çocuk satın alıp 3600 den emekli olma hakkı varmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer sigorta başlangıcı sonrası doğum var va her doğum arası 2 yıl çalışmamazlık var ise 3 çocuk için 6 yıl (2160) gün borçlanılabilir. Bu durumda da eğer işe başlama tarihi 1999 öncesi ise 58 yaşında emekli olabilir.

  48. semih dedi ki:

   İşyerinde çalışmakta olan çalışan aybaşından 01 mayıstan itibaren işe gelimiyor. İşveren gelmediği günler için tutanak tutup 03 mayısta noterden ihtarname çekiyor. İhtarname 29 mayısta işçiye ulaşıyor. 3 gün dönüş süresi beklenip işçi 01 haziranda gelmediği günler için 15 devamsızlık kodu ve işten çıkış sebebi de 29 iş.çi ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı kodu ile çıkış yapılıyor. Ancak işçi sgk dan 03.05.2018 tarihli bir yazı ile 04.05.2018 tarihli bir dilekçe ile 15 yıllık süresini ve gününü doldurduğunu belirten bir dilekçeyi işverene taahhütlü olarak gönderiyor. Bu durumda işten çıkış tarihi ve işten çıkış kodu ne olmalıdır?

  49. Mert dedi ki:

   Sgkya genel saglik sigortasindan dolayi 1000 tl borcum var bunu pesin odersem ne kadara duser bu borc bana bu konu hakkinda bir bilgi verebilirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Borçlar yeniden değerleme yapıldıktan sonra gecikme zammının % 90 ını silinerek ödenebilecek. Gecikme zammı nekadar olduğuna bakarak bunun %90 nın silindiğini düşünerek hesaplama yapabilirsiniz. Asıl borç ve gecikme zammını yazmamışsınız.

  50. onur dedi ki:

   merhaba benim babam emekli sandığından emekli annem vefat etti annemde emekli sandığından emekli iki maaş alıyor bayram ikramiyesi ikisindende alabilecekmi.

  51. Nilgul dedi ki:

   Merhaba ben 1976 doumluyum 02’11’1991ise giris tarihim 2006 haziran isten cikisim 4700 kusur gunum var erken emeklilik yasasi cikarsa yararlanabiliyormuyum yararlanabilmem icin ne yapmam gerekiyor

  52. pınar dedi ki:

   Merhaba ben 1970 doğumluyum. Mayıs 2018 yılında ilk işe girişim sigorta tescil tarihim. Bu şartlarda emekli olma şansım nedir? Belirli bir süre çalıştıktan sonra toplu prim ödeme şansım var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Toplu ödeme sadece sigorta sonrası doğumlarda mevcut. 2018 işe başlangıç ile 7200 günü tamamlarsanız emekli olabilirsiniz.

    1. pınar dedi ki:

     Merhaba,
     10 -15 yıl çalıştım yaştan dolayı iş bulamayacak duruma geldiğimde prim günümün üstünü borçlanıp ödeme gibi imkanlar var mı?

  53. Ayhan eser dedi ki:

   İsmim Ayhan eser yozgtlıyım 5/5/1968 doğumluyum 2001 den. Beri tarım bağkurluyum düzeni primi ödyorum kayıt yaptım zaman 1995/le2000 tarihleri deki pankobirlteki kesintilerini Bağkur kesintilerini Bağkura aktarmıştım ödeme dökmüde göryor 1995//2000 arası daki pirmlermi ödersek geriye yani 1995 ten tehsçil kaydımı yaptırabilir iyim askerlik boçamasıda yaptırsam menfaati e olurum selamlar

  54. isa çalıkıran dedi ki:

   merhaba ben 1966 dogumluyum ilk sigortam 1.7.1986 başlangınc pirim gun 10591 gunun var yıl sonu emeklı olmayı dusunuyorum suan beledıyede 29 senedır calısıyorum kıdem tazmınatını nasıl hesaplarım bana ılk sorta baslan gıcın dan gecerlı dıyorlar beledıyeye 12.25.1″989 gırdım 87.88.89 .12 ayınakadarda orman genel mudurlugunde calıstım lutfen yardımlarını zı rıca ederım saygılarımla 16402114 sıcılım

  55. Konak dedi ki:

   Merhabalar, ssk emeklisi babam 26.12.2017 tarihinde vefat etti.
   05.01.2018 tarihinde daha önce herhangi bir sigortası bulunmayan annem ölüm aylığı talebinde bulundu.
   Ayrıca annemin babası 2008 yılından önce vefat etti ve bağkur emeklisiydi.
   Annem Babasının üzerinden de yetim aylığı için başvurdu. iki aylıkta bağlanıp 3 ay boyunca ödendi.
   Ancak nisan ayında babası üzerinden aldığı yetim aylığı iptal edilip tarafımıza ödenen paralarında geri alınacağına dair
   bir evrak tarafımıza iletildi.
   Konu ile ilgili bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar.

   1. Konak dedi ki:

    Yatirilan para diger maastan kesilmeye basladi. Konu ile ilgili bir gorusunuz varmidir?

  56. ali dedi ki:

   yurt disi borclanmada bayan 1990 yilinda almanyaya gelmis ve ise baslama tarihi 1998 1 mayis oldugunda bayanin emekli yasi ise girmis oldugu tarih olarakmi baz alinir yoksa ev kadinligi suresinide yazdigimizda 1990 yilimi baz alinir birde turkiyede sgk li olmadan once dogum yapti ise dogum borclanmasida geri tarihe gotuururmu? bunun icin bir ornek verebilirmisiniz?
   ve aynisi erkeklerde nasil hesaplanacaktir bosta gecen sure almanyaya geldigi tarih itibari ile baz alinmaktami?askerlik borclanmasi emekli tarihini geriye gotururmu?

  57. ALAETTİN ZIRHLI dedi ki:

   Gebze sosyal yardım müdürlüğü huzurevine girmem için emekli maaş tutarını gösteren bir evrak istiyor. Aylık maaş tutarımın evrakının sosyal yardım müdürlüğüne fakslanması için gerekenin yapılmasını arz ederim. Kimlik 54484082656

  58. ismail dedi ki:

   benim 15 aylık bir bagkur a borcum var sağlık dan faydalanamıyorum hanımın üniversite hastanesinde kadın dogum bolumunde amalıyat olması gerek ne yapmam gerek teşekkür ederim şimdiden

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çıkan torba yasa ile hem borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz. Hemde yine bu torba yasa ile 31/12/2018 e kadar borcunuz olsa da sağlıktan yararlanabileceksiniz.

  59. YASEMİN GÜN dedi ki:

   37 HAFTALIK HAMILELIGIME GIRIYORUM. 32.HAFTADA ÇALIŞABİLİR RAPORU ALDIM. İZİN TARİHİM 30.05.2018 OLARAK GÖZÜKÜYOR.O TARİHTE TEKRAR RAPOR ALMAM GEREKİYOR MU

  60. soner dedi ki:

   mrb 1 nisan 2009 dan buyana assubayim .2006 yili ile 2008 arasi meslek yuksek okulu okudum bu sureleri borclanabilirmiyim eger borclanabilirsem .ekim 2008den onceki kanuna tabi olabilirmiyim 5434 kanun 15 madde

  61. Sare Sinem dedi ki:

   Annem 1969 doğumlu. 1985’te SSK girişi var ama o yıldan sonra yatırılmamış. Bugüne kadar olan borçlanmayı toplu şekilde ödeyip emekli olabilir mi? 3 doğumu var.

  62. ayca dedi ki:

   yorumunuz denetim için bekliyor.
   Nisan 26, 2018, 11:22 pm
   Merhaba bu sorumu size tekrar yöneltmek istiyorum. 26 12 1968 doğumluyum. 20.08.1984 sigorta girişim ondan sonra çalışma yok ancak 24.04.2015’ten bu yana ek 5 ödemekteyim iki çocuğun borçlanmasını yapıp 3600 günden ne zaman emekli olabilirim?

  63. Suat dedi ki:

   İyi akşamlar.benim normalde 3 dönem GSS borcum vardı 1 hafta önce e-devlet’ten baktığımda.ama şuan baktığımda 8 dönemlik borç gözüküyor.neden böyle olmuş olabilir tecrübelerinize dayanarak ? Ödediğim aylar işlenmemiş olabilir mi ? Şimdiden teşekkürler.

  64. Murat dedi ki:

   merhabalar..ben şuan GSS ‘liyim.devlet hastanesinde muayene olduktan sonra doktor MR çekimi verdi.Ve 10 gün sonraya çekim için randevu verildi.Muayene olduktan ve MR randevusu aldıktan 2 gün sonra 3 dönem gss pirim borcum olduğu için benim GSS kapandı.Bu durumda GSS kapalıyken MR çekilsem benden ücret alınır mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni bir yapılandırma var. Mart ayından önceki borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz. MR ile ilgili Bilgiyi MR servis sekreterliğinden alabilirsiniz.

  65. Zeynep G. Bilen dedi ki:

   Merhaba, ben emekli sandığı emeklisiyim ayrıca halen özel bir iş yerinde SSK lı olarak çalışmaktayım.Bir kaza neticesi ayağım kırıldı ve 2 ay 10 gün süre ile iş göremezlik raporu kullandım. Bu süre zarfında emekli olmam sebep gösterilerek, ne iş yerim ne de SGK tarafından şahsıma maaş ödenmedi. Bu geçerili bir sebepmidir? Emekli çalışan olmam cezamıdır? Beni bu konuda aydınlatırsanız çok memnun olurum. Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hali hazırda emekli maaşı aldığınız için kanunen maalesef ayrıca rapor parası ödenmemektedir. Bir nevi üzgünüz ama dediğinize geliyor. Emekliler zaten yeterli gelmediği için çalışmakta ama maalesef hasta olma veya kaza geçirme lüksünüz yok. 🙁

  66. ayşe dedi ki:

   merhaba doğum için çalışabilir raporunu 31+0 31+6 arası mı alıyoruz yoksa 32+0 da mı başlıyor. birde uzatma olayını 3 hafta yapabiliyor muyuz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    32+0 da yani 32. haftayı doldurduktan sonra alıyorsunuz.

  67. adem dedi ki:

   calismakta olgugum firmaya 2002 de girdim ve sigorta baslangicim 2002 halen bu firmada devam etmekteyim 16yılım doldu sgk primim ise 5650gun kendi istegimle ayrılırsam kıdem tazminatımı alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1999 sonrası sigorta başlangıcı olanlar kıdem tazminatı alabilmek için 4500 gün ve 25 yıllık hizmet süresi gerekmektedir. Yada 7000 günü doldurmanız gerekiyor. Bu şartları sağlayamadığınızdan kendi isteğinizle ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız.

  68. hakan dedi ki:

   merhabalar babam ssk emekli vefat etti maas anneme kaldı ama annenm vefatının 3 günü maas kartının açık hesabından az miktarda para çekti caza alırmıyız vaya annenme kalan maastanmı düşerler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir sıkıntı olmaz. En fazla ufak bir faizle geri iaedesi istenebilir.

  69. Merve dedi ki:

   Merhaba özel bi huzurevinde yaşlı bakım personeli olarak çalışıyorum önlisans yaşlı bakım teknikerliği diplomam var .kurum a 17 temmuz 2016 da işe başladım fakat sigortamı 27 ekim 2016 da giriş yapmışlar işten çıkarmakla tehdit edildim ve kabullendim fakat 2017 ekime kadar greçen süre içinde meslek kodumun beden işçisi olarak girildiğini farkettim ekim 2017 den bu zamana kadar yaşlı bakım teknikeri olarak meslek kodu girişi yapılmış nasıl bi yol izleyebilirim sigortam yapılmayan aylar ve bu beden işçisi -yaşlı bakım personeli kodu girişi için

  70. Saygın Eker dedi ki:

   Değerli Yetkili,
   1975 doğumluyum.
   01.11.1999 yılında Araştırma görevli olarak işe başladım. Halen bir devlet üniversitesinde 7 yıllık Doçent’im. Öğretim üyeliğinden emeklilik olabilmek (normal emekli olmayı beklemeden, maaşsız emekli) en fazla kaç sene daha çalışmam gerekmektedir?
   Saygılarımla

  71. Itır dedi ki:

   Ben babamdan emekli maasi aliyorum bekarim annemde yok maaşı alacak başka kimsede yok bu bayram ikramiyesi nin tamamini alabiliyormuyum yoksa aldigim maas yüzde 60 onunkadarmi alacam

  72. ramazan dedi ki:

   merhaba
   engelli vergi indirine müracat ettim 5 yıllık rapor ile süresiz vergi indirimi onaylandı.yani vergi indirimimde süre kısıtlaması yok.yeterli pirim gün olduğu için emekli oldum.maaş almaktayım.Sorum şuki;5 yıl sonra tekrar rapor yenileyecekmiyim.vergi indirim belgem mi geçerli? vergii ndirimimde süre yok

  73. mümin dedi ki:

   Emekliyim özel sektörde çalışıyorum .İşten ayrılmak istiyorum tazminatımı alarak nasıl ayrılabilirim .Saygılarımla.

  74. ibrahim dedi ki:

   Merhaba ben ibrahim. ayagimdan ameliyat oldum. ve bana 45 gunluk rapor verdiler. bu zaman maasin odenmesi nasil oluyor sigorta karsiliyormu veya ne kadar karsiliyor. Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Evet sigorta 45 günlük sürede Brüt maaşınızın 2/3 ünü ödüyor. Bu da hemen hemen net maaşınıza tekabül ediyor. Rapor bitiminde paranız ödenecektir.

  75. Mehtap dedi ki:

   Merhaba. Eşim 2004 yılında vefat etti. Ssk emeklisiydi. Ben ev hanımıyım. Eşimden emekli aylığı alıyorum. Babam ise 2009 yılında vefat etti. Bağkur emeklisiydi. Şimdi ben babamdan da emekli aylığı alabilir miyim? Sgk ya sorduğumda 6-7 ay önce yeni bir kanun çıktı. Alamazsınız büyük ihtimalle dediler. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

  76. barış dedi ki:

   emeklilikte son 7 yıl kuralı 5 yıla düşecek mi?teşekkürler

  77. Enver O dedi ki:

   Yurtdışı borçlanma ile Emeklilik müracaatı yaptık ve 17 Aralık gatihinde belirlenen ücreti yatırdık.
   Halen bilgi alamadım
   İşlemlerin hangi aşamada olduğunu hangi adreslerden öğrenebilşriz.
   İletişim bilgilerini paylaşabilirseniz sevirim.

   Saygılar

  78. Mustafa kahraman dedi ki:

   Slm ben fabrikada sigortalı olarak çalışmaktayım. Aynı zaman da kıraathane isletiyorum ben emekli dayım yardimci oluyor diye sgk ye dilekçe yazdım. Sgk da sigortasız eleman çalıştırıyorsun diye ceza yazmış. Ben dilekçemde bildirdirdiğim halde böyle bir ceza olabilirmi

  79. yusuf dedi ki:

   merhabalar,yorumu yazalı bir hafta oldu cevaplanmadı,geri dönüş yaparsanız sevinirim,iyi çalışmalar.

  80. Akca Enver dedi ki:

   Emeklik parami Ankaradan Bursaya nasil degistirebilirim?

  81. Ali dedi ki:

   22/04/1975 doğumluyum. 12.08.1996 yılında polis memuru olarak göreve başladım. 22 Kasım 2016 günü khk ile ihraç edildim. 15 ay askerlik hizmetimi meslekte yaptım fakat saydırmadım. Yıpranma ile toplam gün sayısı 8429. askerliği saydırmak istedim fakat olmaz dediler. nasıl bir yol izlemeliyim.

  82. Yasemin dedi ki:

   İyi günler çocuklarının bakımı için birini yanıma alacağım, öğretmenim . yanıma aldığım kadının sigortası için devlet destek veriyor mu ? Adıyaman’da yaşıyorum. Sigorta da çalışanların bilgisi yok . sigortasını devlet yatırıyor diye bir haber geçmişti. Yatırıyorsa şartları neler?

  83. MÜSLİM benli dedi ki:

   26/03/2014 tarihinden itibaren tarım sigortalıyım. Artık tarımla İlgim kalmadığından isteğe bağlı sigorta yaptırabilir miyim, bu durumda eski pirimlerim yanar mı nasıl bir yol izlemeliyim teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eski primleriniz yanmaz. İsteğe bağlı sigortaya geçerek prim ödemeye devam edebilirsiniz.

  84. Itır dedi ki:

   Ben babandan emekli maasi alıyorum annem yok baska maasi alabilecek kimse yok bayram ikramiyesinin tamamindan faydalanabiliyormuyum yoksa aldığım %65 maaş kadarki yararlanacak teşekkür ederim

  85. seda dedi ki:

   Merhaba,1987 doğumluyum.ilk sigorta girişim 2008 yılı ve şu ana kadar 1782 prim günüm var ve şu an çalışmıyorum,dışarıdan isteğe bağlı ödeyerek ileride emekli olmak istiyorum,mümkün müdür?

  86. semra dedi ki:

   merhaba,
   emekli sandığına bağlı eşim temmuz 2008 de emekli oldu. 4.2.2009 tarihinde vefat etti. 1.3.2009 da tarafıma dul maaşı bağlandı. kendim de emekli sandığı çalışanı memurum. emekli olduğumda eşimden almakta olduğum dul maaşımı almaya devam edecek miyim?

   1. semra dedi ki:

    Neden cevap alamadığımı merak ediyorum..

  87. Mümin Mutlu dedi ki:

   Merhaba emekliyim ve özel sektörde çalışıyorum .5 senem yakında doluyor yaş itibarıyla artık yoruluyorum ve ayrılmak istiyorum.Tazminat alarak nasıl ayrılabilirim.Teşekkür ederim.

  88. Itır dedi ki:

   Iyi gunler ben babamdan emekli maasi aliyorum annem yok başka buu maaşı alabilecek kimse yok ben tekim bundan ötürü bayram ikramiyesinden aldigim maaşın yüzdesi kadarmi alacam tamamini hak ediyormuyum teşekkür ederim

  89. Sibel dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 2012 yılında vefat etti, emekli sandığından emekli olmuştu. Dul ve yetim maaşı bağlanmadan önce kuruma gittik ve ssk lı çalışan iki kız kardeş olduğumuzu yazılı olarak bildirerek maaşın annemize bağlanmasını istedik. Buna rağmen annemize 2 pay, biz iki ssk lı kardeşe birer ve öğrenci olan erkek kardeşimize 1 pay maaş bağlandı. Nedenini sorduğumuzda sözlü olarak emekli sandığı emeklisi olduğundan sigortalı olmamıza bakılmadan maaşa hak kazandığımız bildirildi. İkimiz için de evlilik durumu söz konusu değil.
   Yapılan uygulama doğru mu teyit alabilir miyim? teşekkür ederim. Saygılarımla,

  90. ihsan dedi ki:

   slm…ben şubat 1974 doğumluyum..1992 temmuz ayı sigorta girişim var..kesintisiz 2063 gün ssk var 1999 çıkış….2012 isteğe bağlı bağkur oda 1800 gün 2017 nisan ayında çıkış…toplamda 3900 günüm var…şayet hiç bir yerde sigortalı görünemezsem..3900 günle ilerde emekli olabilirmiyim…

  91. Sibel dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 2012 yılında vefat etti, emekli sandığından emekli olmuştu. Dul ve yetim maaşı bağlanmadan önce kuruma gittik ve ssk lı çalışan iki kız kardeş olduğumuzu yazılı olarak bildirerek maaşın annemize bağlanmasını istedik. Buna rağmen annemize 2 pay, biz iki ssk lı kardeşe birer ve öğrenci olan erkek kardeşimize 1 pay maaş bağlandı. Nedenini sorduğumuzda sözlü olarak emekli sandığı emeklisi olduğundan sigortalı olmamıza bakılmadan maaşa hak kazandığımız bildirildi. İkimiz için de evlilik durumu söz konusu değil.
   Yapılan uygulama doğru mu teyit alabilir miyim? teşekkür ederim. Saygılarımla,

  92. ninise dedi ki:

   ssk ve bağkur dan maaş alıyorum.gelir testi yapılıldığı vebağkur maasımın kesildiğini ve cezamın olduğu nu söylediler.sonra tekrar bağkur maasımın bağlandığını ve cezanın iki maasımdan tahsil edileceğini geç gelen bir zarfla bildirdiler ceza 19000 tl esim ssk 2000 yılı vefat babam bağkur 1993 vefat bağkur maaşı bağlanma 2006

   1. Arif dedi ki:

    ayni durumda yanit bekleyen bircok insan var maalesef.

  93. Mujgan dedi ki:

   Ssk emeklisi dul bir bayanim.Babamda ssk emeklisi 2008 yilinda vefat etti.Ayni isyerinden emekli dul bir arkadasim babasi baska bir kurumdan emekli olup,dul maasi almaktadir.Ssk,bagkur ve emkli sandigi birlesip sgk oldugu halde halen neden cifte standart utgulanmaktadir.Benim arkadasimdan sadece babalarimizn farkli kurumlardan emekli olmasi nedeniyle ben niye cezalandirilmaktayim.Bu konuda hic acilmis bir dava varmi?}

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunda bu konuda net bir açıklama var. Bu nedenle açılan davalar düşüyor. Evet kurumlardan kaynaklı böyle bir ayrımcılık söz konusu.

  94. yusuf dedi ki:

   merhabalar,16.08.1973 doğumluyum.27.05.1994 yılında polis memuru olarak işe başladım.14.11.2011 yılında meslekten çıkarıldım.Askerliğimi meslek içinde 18 ay yaptım ve saydırdım.1992 yılı ocak ve mayıs aylarında 5 ay vekil öğretmenliğim var,bu süreyide mesleğe dahil ettikten sonra emniyetten gelen hizmet sürem 3 yıl 10 ay yıpranma ile 21 yıl 1 ay 19 gündür.02.04.2016 ile 27.04.2018 yıllar arasında iki yıl ssk lı olarak çalıştım.2018 mayıs itibarıyla isteğe bağlı bağkur sigortası ödemeye başlayacağım.Polislik mesleğinde iken pol net sisteminde emeklilik yaşım 19.12.2019 yazıyordu.sizden ricam 2 yıl da bu isteğe bağlı bağkur sigortası ödeme yaptığım zaman emekli sandığında emekliye ayrılabilir miyim , ayrılırsam gösterilen tarihmi ,yoksa ileri bir tarihmi,vereceğiniz cevap için şimdi den teşekkürler,iyi çalışmalar.

  95. yakup dedi ki:

   benim işe girişim 1986 ssk lıyım şu andabakurluyum 27yıl dır bagkurluyum benim emeklılık hakım ssk bagkurmu olur saygılar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Son 3,5 yılda ödediğiniz prim bağkur olduğundan şu anada bağkur kapsamında emeklilik şartlarına tabisiniz.

  96. ayca dedi ki:

   Yorumunuz denetim için bekliyor.
   Nisan 26, 2018, 11:22 pm
   Merhaba bu sorumu size tekrar yöneltmek istiyorum. 26 12 1968 doğumluyum. 20.08.1984 sigorta girişim ondan sonra çalışma yok ancak 24.04.2015’ten bu yana ek 5 ödemekteyim iki çocuğun borçlanmasını yapıp 3600 günden ne zaman emekli olabilirim?

  97. hayrettin tuzun dedi ki:

   4b 0285084391 4a 3501008918541 4a 980 gün 4b 1405 gün 1539 gün silinen 1959 dogumluyum en cabuk nasıl emekli olabilirim

  98. Selcuk Akyazıcı dedi ki:

   Merhaba
   Çalışmadıgım için Sigortam yok Hastaneden Randevu Alıp Muane olabiliyormuyum .
   Birde Devletin sunmus oldugu Diş Protez Hakkımda gecerli oluyormu sigortalı olmadıgım zaman

  99. PERİHAN dedi ki:

   merhaba,

   teyzem ssk lı eşini bu sene kaybetti. ve kendisine dul maaşı bağlandı. benim sormak istediğim teyzem aynı zamanda bağkurlu olan ve 2004 yılında kaybettiği babasındanda 2. ci maaşı alabilirmi? internetten yaptığım araştırmalarda alabileceği yazıyor. fakat bize 2. maaş için alamaz cevabı geldi. neden alamadığı ile ilgili yazı aynen aşağıdaki fibidir.. oysa ki internette her sitede farklı statülerde ve ölüm tarihleri birinden birinin 2008 yılından öncesi olması şartı ile bağlanabileceği yazıyor. benim sizden isteğim alamıyorsa nedeni alabiliyorsa nasıl bir yol izleyeceğimizdir. teşekkürler..

   -kurumumuz mevzuatı gereği 5510 sayılı sosyal sigortalar ve g. sağlıksig. kanununun yürürlük tarihi olan 2008 yılı ekim ayı başından sonra vefat eden sigortalıların hak sahiplerine kanunun 33 üncü maddesi gereği ölüm sigortasından aylık 20.incimaddesi hükmü gereği ölüm geliri bağlanmamaktadır.
   -diğer taraftan kanunun 54.ncü maddesinde birden fazla dosyadan gelir aylık veya gelir ve aylığa hak kazanılması durumunda,
   -uzun vadeli sigorta kollarından hem eşinden hem de ana ve veya babasından ölüm aylığı tercihine göre eşinden yada ana ve/veya babasından
   -kısa vadeli sigorta kollarından hem eşinden hem de ana veya babasından ölüm geliri hak kazananlara tercihine göre eşinden yada ana ve/veya babasından aylık veya gelir bağlanması
   -05/12/2017 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürülüğe giren sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğihakkında 01/03/2018 tarih ve 2018/9 sayılı genelgeye göre hem eşinden hem ana veya babasından ölüm aylığı hak kazananlara tercihine göre eşinden yada babasından aylık veya gelir bağlanması öngörülmüştür.
   -buna göre 5510 sayılı kanunun4/1-(a) bendi kapsamında eşinden dolayı ölüm aylığı aldığı tespit edildiğinden eşinden aldığı aylıktan vazgeçerek babasının aylığını tercih etmesi halinde maaş bağlanabilcektir.

   1. Arif dedi ki:

    Ayni konuda aciklama bekleyen cok insan var maalesef? hatta bize odenen 2. maasi iptal edip aldigimiz maas uzerinden kesinti ile geri aliyorlar suan.

  100. ayca dedi ki:

   Merhaba bu sorumu size tekrar yöneltmek istiyorum. 26 12 1968 doğumluyum. 20.08.1984 sigorta girişim ondan sonra çalışma yok ancak 24.04.2015’ten bu yana ek 5 ödemekteyim iki çocuğun borçlanmasını yapıp 3600 günden ne zaman emekli olabilirim?

  101. ninise dedi ki:

   ssk ve bağkur dan maaş alıyorum.gelir testi yapılıldığı vebağkur maasımın kesildiğini ve cezamın olduğu nu söylediler.sonra tekrar bağkur maasımın bağlandığını ve cezanın iki maasımdan tahsil edileceğini geç gelen bir zarfla bildirdiler ceza 19000 tl

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ölüm tarihleri, kimden dolayı maaş aldığınız gibi bilgileri paylaşmadığınızdan cevap veremiyoruz.

    1. ninise dedi ki:

     esim ssk 2000 yılı vefat babam bağkur 1993 vefat bağkur maaşı bağlanma 2006

  102. BARIŞ ÇOLAKOĞLU dedi ki:

   MERHABALAR. BİR MÜKELLEFİMİZİN SİGORTALI ÇALIŞANI 38 HAFTALIK İKEN DOĞUM İZNİNE AYRILMIŞ FAKAT. BEBEK 8 HAFTAYI GEÇTİKTEN SONRA HENÜZ DOĞMADAN ANNE KARNINDA ÖLMÜŞ. BU DURUMDA YAPILMASI GEREKENLERİ ÖĞRENMEK İSTİYORUZ.

   RAPORUN GEÇERLİLİK DURUMU NEDİR?
   KAZANMIŞ OLDUĞU DİĞER HAKLARIN DURUMU NEDİR?

  103. Ayhan dedi ki:

   1962 doğumluyum 1997 ssk girişim var şuanda prim gün sayı ve yaşı tamamladım.25 yıllık sigorta süresi nedeniyle ancak 60 yaşında emekli olabiliyorum.Halbuki kademeli emeklilik tablosunda askerlik borçlanmasıyla 56 yaşında emekli olacaktım.Yasa hazırlanırken en azından benim durumumda olanlara 25 yıllık sürenin uygulanmaması lazımdı çünkü o zaman 1999 öncesi kapsamında olduğum halde kademeli emeklilikten yararlanamamış hatta 2000 sonrası sigorta başlangıç gibi işlem görmüş oldum.yasa hazırlanırken bu husus gözardı edilerek haksızlığa ve mağduriyete neden olunmuştur.bizim durumumuzda olanlara Avrupadaki gibi bekleme süresine göre yüzde kesintilerle eksik maaş ödenerek emekli olmamızın sağlanması gerekir….

  104. M. O dedi ki:

   İyi günler, babam 2007 yılında vefat etti. Önceden yeşil kart vardı onu kullanıyorduk sonra kart olmadan kimlikle hastaneye gidebiliyorduk. Fakat şimdi 18 yaşında olduğum için sigortam yok. Babam emekli değildi sigorta primini doldurmadı. Annem babasından annesine kalan maaşı alıyor. (Bağ-Kur) Yani sağlık güvencemiz yok. Şuan açık lise öğrencisiyim(bölüm yok). Öğrenci belgesiyle SGK ya gitsem durum ne olur? Ne kadar sürede sonuçlanır?

  105. Merveee dedi ki:

   Merhaba. En son calistigim kurumdan istifa ederek ayrildim daha sonra iki bucuk ay ucretli ogretmenlik yapip dogum iznine ayrildim. Dogum iznim bitti su an bi kurumda calismiyorum. Issizlim maasi alabiliyor muyum

  106. selim ileri dedi ki:

   iyi günler,
   ssklı için; 31 çeken mart ayında 1-20 arası 20 gün bir işyerinde, 21-31 arası 11 gün de farklı bir işyerinde ssk ödemem yapıldı. e devlette de mart ayı için toplam 31 gün hizmet sürem görünüyor. emeklilik işlemlerinde, toplam hizmet gün süresi hesaplanırken 30 gün mü 31 gün üzerinden mi değerlendirilir.

  107. Mrv dedi ki:

   Merhaba.. gecen sene calistigim kurumdan istifa ederek ayrildim. Eylul ayindan aralik ayina kadar ucretli ogretmenlik yapip dogum iznine ayrildim . Su an bir kurumda is bulamadim. Issizlik maasi alabilir miyim

  108. Mrv dedi ki:

   Merhaba .. gecen sene calistigim kurumdan istifa ederek ayrildim . Eylul ayindan aralik ayina kadar ucretli ogretmenlik yapip dogum izni ne ayrildim tekrar bir kurumda is bulamadim. Issizlik maasi alabilir miyim .

  109. Mrv dedi ki:

   Merhaba.. gecen sene calistigim kurumdan istifa ederek ayrildim. Eylul ayindan aralik ayina kadar ucretli ogretmenlik yapip dogum izni ne ayrildim tekrar bir is bulamadim issizlik maasi alabilir miyim aceba.

  110. cigdem ucal dedi ki:

   Merhaba .Benim 03.10.1994 staj başlangıcım var.çalıştığım tarihe kadar olan boşluk günlerin prim ödemelerini gerçekleştirebiliyor muyum

  111. MESUT dedi ki:

   MERHABA ADIM MESUT BABAM 31.12.1994 TARİHİNDE EMEKLİ OLDU 15.03.1994 TARİHİNDE ÖZEL GÜVENLİK SİLAHSIZ OLARAK İŞE BAŞLADI SON ALFIGI MAAŞ 1.900 00 TL 30.04.2018 TARİHİNDE İŞTEN AYRILIYOR BÜRÜT MAAŞINA 2.055 TL DEMİŞLER SİZCE BÜRÜT MAAŞI NEDİR

  112. selim dedi ki:

   iyi günler,
   ssklı için; 31 çeken mart ayında 1-20 arası 20 gün bir işyerinde, 21-31 arası 11 gün de farklı bir işyerinde ssk ödemem yapıldı. e devlette de mart ayı için toplam 31 gün hizmet sürem görünüyor. emeklilik işlemlerinde, toplam hizmet gün süresi hesaplanırken 30 gün mü 31 gün üzerinden mi değerlendirilir.

  113. Züleyha dedi ki:

   Admin gönderdiğim mail leri okurmusunuz lütfen yorumumun silinmesini istiyorum ilgilenirseniz sevinirim tesekkurler

  114. Hakan zafer demir dedi ki:

   İptal ipka işlemi için başvurmuştum. Evrak takipten bakıyorum henüz görülmemiş. SSK no 0618200305442 bu işlem ne zaman gerçekleşecek ocak 2018 tarihimden bu zamana kadardır emekli olmak için bekliyorum.

  115. Serdar dedi ki:

   1997.1999.askerlik yaptim 540 gun
   28.09.1999 da sgk .li ise girdim.05.05.1999.da ayrildim 958 gun
   03.06.2002.de uzman cavus oldum ve devam etmekteyim.
   10.05.1977 dogumluyum
   Askerlik borclanmasi yaparsam sgk baslangicinimi geri ceker.yoksa memuriyet baslangicinimi kac yasinda emekli olurum

  116. murat dedi ki:

   Kolay gelsin hocam 06/03/79 dogumluyum 01/12/2004 işe Girişim 99/2000 arası askerligimi yaptım 4209gün 4A DAN pirimim var ne kadar daha pirim ödemem gerekli birde 10/11/1997-10/05/1998 arası vergi mükellefi idim fakat bagkura kayıt olup numara almadım geriye dönük borçlanma şansım varmı

  117. Ĺatife Altıntaş dedi ki:

   Merhaba ben 1996 yilinda vekil ogretmenlik yaptim ayni zamanda okul muduru idim fakat benim calistigim donem benim adima baska birisi sigortali yapilmiş maas bordrolarim dosyalarda var fakat sigortam yok gecmise donuk 1996 yilindan sigorta başlangici alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük hizmet tespit davaları zaman aşımı süresi 5 yıldır. Ancak ispatlayıcı bir belge var ise bağlı bulunduğunuz sgk ya dilekçe ile müracaat etmenizde fayda var.

  118. gulnara dedi ki:

   merhaba ben1991.1992 .1993. 1994 yıllarında her sene için 140 gunden yani560 gun azerbaycanda işe başlamam var ama ay olarak yazmıyor tarla işi olduğu için ,1995.1996.1997.1998.1999 yıllarında ise tam yıl toplam 1825gunum var. turkiyede 2010 yılında sgk li başladım1250 gunum var toplam turkiyeden prim gunum yetmiyor ama en erken ne zaman emekli olurum 48 yaşındayım bu arada teşekkurler cevaplarsanız sevinirim

  119. funda dedi ki:

   Ben işe başlayalı 40 gün oldu annemi sskdan yararlanması için kaç gün daha çalışmam gerekmektedir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bakmakla yükünmlü olanların sağlıktan yararlanması için 30 gün yetmektedir. Annenizin sizin sigortanızdan yararlanabilmesi için kurumdan gerekli işlemleri yaptırınız.

  120. Baser dedi ki:

   Yurtdisinda evliyim.Calismiyorum.Esimden dolayi burdaki saglik hizmetinden yararlaniyorum 2 senedir..Burdan konsolosluktan aldigim ikamet belgesini ,Turkiye de goturup isleme sokturdum..2019 ocakta yasim dolucak ve emekli maasim baglanicak,maas baglaninca turkiyede sgk dan yararlanmaya baslayabilecek miyim ..

  121. selçuk titiz dedi ki:

   Slm ben selçuk titiz 05 06 1977 dogumluyum sigorta numarasını ilk çıraklık okulunda 01 10 1991 yılında aldım ama sigortam 2000 yılında yatmaya başladı emeklilik olmam için hangi tarih geçerlidir

  122. güler turan dedi ki:

   merhabalar
   emeklilik tarihim 10.10.2018 fakat 11 gün prim eksiğim var
   sizce ne yapmamız lazım?

  123. BURCU TAŞKIN dedi ki:

   Merhaba. 29.04.2005-10.09.2006 tarihleri arasında Özel Diyarbakır Hastanesinde hemşire olarak çalıştım. Hizmet birleştirmesi için başvuruda bulundum. Bizden çalıştığım özel hastaneden hizmet belgesi almamı istediler. Ama hastane kapanmış. Bende İl Sağlık Md.lüğünden almak istededim. SGK dökümünde (işyeri kodu:28911) göründüğü halde Diyarbakır İl Sağlık Md.lüğü kayıtlarda görünmediğimi söyledi. Acaba başka bir işyerinde başka bir ünvanla mı gösterdiler. Sizce ne yapmalıyım. TC nu: 26308578638. Teşekkürler.

  124. Aydın Tibetli dedi ki:

   30 yıl üzeri hizmet sonunda emekli oldum.İkramiye farkımın maaşımı aldığım banka hesabıma yatırılması için SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BŞK.KAMU GÖREVLİLERİ EMEKLİLİK DAİRESİ BAŞKANLIĞINA dilekçe ile başvurdum.23 OCAK tarihinde dilekçemin ellerine geçtiğini iade belgesinden öğrendim.Bu güne kadar ikramiye farkım hesabıma neden yatırılmadı?

  125. ayca dedi ki:

   merhaba 26 12 1968 doğumluyum. 20 08 1984 sigorta girişim ondan sonra çalışma yok ancak 24 04 2015 ten bu yana ek 5 ödemekteyim iki çocuğun borçlanmasını yapıp 3600 günden emekli olabilirmiyim ne zaman şimdiden teşekkürler

  126. Bakiye dedi ki:

   Merhaba 1985 sigortam vardı1989da çıkıyor. 1985 de olan sigorta sicil numaramı nasıl bulurum. Teşekkürler…

  127. selma dedi ki:

   merhabalar ben memur emeklisi kadınım eşimdem ayrıldım nafaka almıyorum babam bağkur emeklisi 2008 öncesi babamın emeklisini alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Memur emeklisi olarak babanızın maaşını alamazsınız.

  128. Mehmet dedi ki:

   Limited şirketlerin ortaklarından birinin,ortak olmadan önceki bir işletme veya bir şirkette pirim borcu varsa ve eski ortalığındaki iş yerini kapatmışsa ortak olduğu şirket sorumlu olur mu?

  129. ayca dedi ki:

   Merhaba mart 17 sinde size sorumu iletmiştim henüz cevap alamadım sizin vereceğiniz cevap benim için çok önemli yardımlarınız için teşekkür ederim

  130. Selin dedi ki:

   Merhaba annem 30.08.1962 doğumlu 1988 yılında esnaf olarak 2 yıl 11 ay 10 gün çalışmış görünüyor.Sonrasında hiç çalışmadı.İki çocuğu var.Emekli olması için ne kadar prim günü olması gerek ve tahmini ne kadar ödeme yapmamız gerekiyor.Nasıl bir yol izlenmeli teşekkürler.

  131. Emin Zorlu dedi ki:

   Annem 01.06.1965 doğumlu. 01.02.1985 ile 01.08.1993 yılları arasında 8.5 yıl esnaf bağkuru ödemiş. Sonra çalışmamış. Emekli olabilir mi. Olursa en uygun yol nedir. Teşekkür ederim..

  132. buse dedi ki:

   merhaba
   1,5 saat olan günlük süt iznimi 1saat olarak kullanmak zorunda bırakılıyorum bunun için ne yapabilirim

  133. Havva dedi ki:

   Merhaba iyi gunler. Babam 01.04.1998 tarim bagkuru girisli 19 yil 11 ay 25 gun odenmis gunu var. En kolay nasil emekli olabilir durdurursa ne kadar sure sonra emekli olabilir simdiden teşekkürler.

  134. metin dedi ki:

   eşim için dogum borclanması yaptık 4 cocugumuz var bunların hepsi dogumdan sonra cocukların dogumu 1983 . 1985. 1988. 2000 bu na istinaden memur 1983 dogumluyu yazmamış 1985 .1988. 2000 dogumluyu yazmış . emekli maaşında nekadar fark eder.

  135. Nesrin dedi ki:

   Almanya’da Doğum Yapanlar için Yaşlılık Aylığı

   Merhaba, Almanya’da doğum yapan anneler için aylık bağlanmaktaymış. Benim annem de orada 3 doğum yaptı şuan Türkiye’de yaşamakta ve oradan dul aylığı almakta,

   a) Acaba başvurursak dul aylığından kesinti yapılır mı?

   b) Bize doldurmamız için V-100 ve V-800 formları verdiler, V-100 formunda 1’ci sayfada onay yerine kendisi mi yoksa resmi bir kurum mu imza atacak bunu tam olarak anlayamadık (gönderdiğim foto’daki yerden bahsediyorum)

   c) Formda, 12 rakamlı sigorta numarası istiyorlar. Bizde 12 haneli sigorta numarası yok. Annemin 17 haneli dul aylığı numarasını yazsak olur mu?

  136. Dilek dedi ki:

   Merhaba

   12 haziran 1996 da memur olarak göreve başladım.Ne zaman emekli olabilirim.

  137. fatma dedi ki:

   merhabalar 01.10.1996 yılında 9 aylık staj girişim mevcut. 01.10.2000 de ilk çalışmaya başladığım tarih şu an 4918 günümü tamamladım. 17.07.1980 doğumluyum. bayanım bir çocuğum var.
   halen çalışıyorum. staj girişten dolayı erken emekli olabiliyor muyum? çocuktan dolayı emekliliğimi etkileyen bir durum olurmu? bir de 5900 günü doldurunca toplanan emekli paramı alabiliyo rmuyum? yaşımı bekleme gerekiyor. net benim emeklilik yaşım kaç?
   lütfen cevap yazarsanız sevinirim.

  138. Çetin Kaya dedi ki:

   Merhaba,babam 58 yaşında ve4 yıldır bir firmada calisiyor 3000 gun kadar sigortasi var fakat daha fazla calismak istemiyor hem iş ağır geliyor hemde sağlık sorunlari var tazminatini alip ayrilmak istiyor nasil bir yol izleyebilir

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Tazminatı alabilmek için en az 3600 günü doldurması gerekiyor. Yada işi yapamayacak durumda olduğunun Hastane raporu ile kanıtlamak zorunda. ayrıca günlerini 3600 e tamamlayamaz ise (işe giriş tarihini 08/09/1999 dan önce varsayarak) emekliliğe de hak kazanamaz. Yada 600 gün isteğe bağlı ödemesi gerekir.

    1. Çetin Kaya dedi ki:

     Tesekkur ederim , peki hastane raporunu iş yerinden bir belge alarakmı hastaneye gidip almam gerekli ve ayrica rapor alip ayrildiktan sonra işsizlikten faydalanabilirmiyim.

    2. Apo dedi ki:

     Merhaba 15.05.1961 doğumluyum sigorta ssk girişim 1988 4136 gün primim var kalan günlerimi çalışarak tamamlayamıyorum ödenen primleri geri alabilir miyim

  139. Orhan Cavit Gurbuz dedi ki:

   1976 dogumluyum. 2003 yili sigorta girisliyim. 1996/97 yillarinda ingiltere de dil egitimi aldim ve part time calistim. Sigorta baslangicimi bu tarihe aldirabilir miyim ve kaldigim sureyi geriye donuk olarak borclanabilir miyim? Emeklilik yasim nedir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Çalıştığınız süreleri alacağınız yazılar ile belgeleyebilirseniz yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Yurt dışı borçlanması için http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yurtdisi_islemler linkinden bilgi alabilirsiniz.

    1. Sunay dedi ki:

     Selâm ben sunay 1986 sigorta girisliyim emeklilik hakkı var maaş belirtilmemiş 2000 öncesi 61 .2008 öncesi 43 .2008 sonrası 30.81 .buna göre ne kadar maaş alırım

  140. pınar dedi ki:

   merhaba 3-4 yıldr aynı işyerinde çalışmaktayım işverenim yıllık izin kullandırmıyor ve prosedürü bildiği için kesinlikle yazılı hiç bir şeye mahal vermiyor sözlü olarak yüzyüze konuşuluyor ses kaydı işe yarar mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İzin İsteğinin Zamanı

    Madde 7 — İşçi yukarıdaki maddelere göre hak ettiği yıllık ücretli iznini, kullanmak istediği zamandan en az bir ay önce işverene yazılı olarak bildirir.

    İşveren veya işveren vekilleri, bu istekleri Yönetmeliğin 15 inci maddesinde sözü geçen izin kuruluna veya 18 inci maddesinde belirtilen kişilere bildirir.

    Eğer yazılı olarak kabul etmiyor ise iadeli taahhütlü posta yolu ile dilekçenizi gönderin bir fotokopisine posta alındısını iliştirin ve saklayın. Veya mail yolu ile de iletebilirsiniz.

  141. ayca dedi ki:

   merhaba 26 12 1968 doğumluyum. 20 08 1984 sigorta girişim ondan sonra çalışma yok ancak 24 04 2015 ten bu yana ek 5 ödemekteyim iki çocuğun borçlanmasını yapıp 3600 günden emekli olabilirmiyim ne zaman şimdiden teşekkürler

  142. fuat dedi ki:

   on senedir aynı iş yerinde çalışmaktayım
   bir çok defa işe girdi çıktı yapıldı
   farklı farklı yerlerde çalışıyormuşum gibi gösterildi
   ve baya bir ssk günüm eksik ödendi
   sorum şu işten ayrılmak istediğim zaman geriye dönük olarak
   bir hak iddaa edebilirmiyim
   burada çalışan herkes için geçerli bu dediklerim ve şahit olarak onları göstereceğim
   ve ayrıca pazar günü olan izin günüm haftaiçi bir güne alındı ben istemesemde bunakarşı ne yapabilrim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İzinle ilgili haftada 1 gün izin verilir ifadesi mevcut. Pazar günü olması şart değil. Diğer konuda siz haklı çıkarsınız. Sizin izniniz olmadan giriş çıkış işlemi yapmaması gerekir. Dava açarsanız siz kazanırsınız.

  143. esma karakaya dedi ki:

   merhabalar
   anneciğimin yıllardır hayali emekli olmaktı mahallede girdiği bütün altın günlerinden aldığı parayı ssk ya yatırırdı
   ama sonra işlerimiz bozulunca ödeyemez olduk şimdi bankalar bizim yerimize ödeyip maaştan kesinti yapıyormuş bizimde böyle bir hakkımız var mı ya da emekli olmak için neler yapabiliriz , yardımlarınızı rica ederiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bankalar geriye dönük borçlanma yapanlara uygun faiz oranıyla kredi veriyor.

  144. Ayşe Algül dedi ki:

   1970 doğumluyum 1994sigorta başlangıcım şu anda da2500 primim var.Benim 51 yaşında emekli olmam lazım 5600 den sigortalılar için geriye dönük ödeme yok çocukdanda yararlanamıyorum lütfen yapılacak birşey yokmu geriye dönük ödeme biz sgk lılar içinde olmazmı saygılar

  145. Birsen Karakuş dedi ki:

   6/2/66 doğumlu bayanım.31.12.85 sigorta girişim.88-94 doğumlu 2 çocuğum var. Arada sigortasız çalıştım şimdi 2680 gün prim var Hale’n çalışıyorum .sigortalı yum.lütfen bana nasıl ne şekilde emekli olurum bilgi verirmisini z.2012 de kanserden göğsümü aldılar ama çalışmaya engel değilmiş. Fazla yoğun çalışamıyorum.kolum şişiyor. Beni aydınlatırsanız sevinirim teşekkürler.

  146. Enver Ağaoğlu dedi ki:

   Merhaba;
   Eşim Ekim 1990 dan başlayan SGK sı var toplam primi 2100 gün 1972 haziran doğumlu ve sigortalılık sonrası 2 doğum yaptı. En erken emeklilik için doğum borçlanmasını ne zaman yapabiliriz. Ayrıca toplam kaç gün daha prim ödemesi yapmalıyız.

  147. salih hamza dedi ki:

   merhaba 1969 dogumluyum. 1987 aralık ayından ssk girişim var.1991 yılında özel sektöre girdim.2017 temmuz ayına kadar aralıksız burada calıştım.yalnız 1994 1995 1996 yıllarında aynı yerde bagkurlu çalıştım.1997 ocak ayından itibaren tekrar ssklı çalıştım.şuan 8530 gün ssk var 3 yılda bagkurum var.bagkurlu günlerim şuan ssk hizmet dökümünde gorünmüyor.benim sorum bagkurlu günleride sskya ilave edince emekli maasıma ne kadar avantaj saglar.2000 öncesi olan bagkurlu günlerim ssk hesaplama katsayılarını degiştirirmi.avantajmı yoksa dezavantajmı olur.birde emekliligime bir yıl var ssklı calışrsam emekli maasıma nasıl nir etki eder. benim ödenen ssklı primler hep yüksekten ödendi.son bir yılın ssk sını brüt 2500 3000 arası yatarsa emekli maaşını düşürürmü.asgari ücret üzerinden yatarsa ne kadar düşer.merak ettigim bu soruları cevaplarsnız memnun olurum.teşekkürler

   1. salih hamza dedi ki:

    sorularıma ne zaman gevap alabilirim acaba

  148. SELİN dedi ki:

   Merhaba
   Annem adına 1986 yılında bir yün dükkanı açılmış ve elimizdeki belgede bağ kur numarası, tescil kayıt tarihi ve bağ kur hizmetinin 2 yıl 11 ay 10 gün olduğu ,ilk basamağın 1, son basamağının 3 olduğu yazıyor.
   İnternet üzerinden baktığımda kayıt görünmüyor.Bu elimdeki belgelerin geçerliliği var mıdır?Varsa tahmini ne kadar prim öder ve ne zaman emekli olur.
   Annemin doğum tarihi 30,08,1962

  149. Yusuf Özkök dedi ki:

   Ben 1986 yılında ( 1969 doğumluyum , 17 yaşındaydım o zaman ) iş kazası geçirdim , tabi hemen sigortaya bildirmişler 15 gün öncesinden kaza anında sigortalı olmuşum hemen . İş yerinden tazminat hakkettim SSK yıda dava ettim onuda kazandım 1993 yılının parası ile 1.850.000.000 tl kendi tazminatım 1.050.000 .000 tl ayrıca olmak üzere 2.850.000.000 tl ( iki milyar sekizyüz elli bin lira ) gibi büyük bir para aldı ssk işverenden bana da iş göremez geliri adı altında maaş bağladılar siyah emekli cüzdanı ile alıyorum maaşımı Öğrenmek istediğim ssk dan bana bir yazı verilmişti onu kaybettim , orada yaştan emekli olacağım ve tazminat alacağım belirtilmişti bu ne zaman bağlanabilir o yazıyı tekrar nasıl elde edebilirim . Saygılarımla
   Yusuf ÖZKÖK
   sicil no, 16765250

  150. Emin dedi ki:

   Merhaba 1959 dogumluyum. Ilk sigorta tescilim 1994 yili. 4b toplam prim gunum 4551 ve 4a toplam prim gunum 736. Bu sartlarda ne zaman emekli olabilirim?

  Sorunuzu Yazın