• SGK DANIŞMA HATTI


  Türkiye’de sosyal güvenlik hizmeti veren SGK’nın da bünyesinde bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı içerisinde her türlü öneri,şikayet,soru,sorun vb. konularla ilgilenen bir birim oluşturularak hizmet vermektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi adındaki bu kuruma ister internet sitesi üzerinden isterseniz Alo 170 hattını arayarak ulaşabilirsiniz. Neredeyse 2 yılı aşkın bir süredir hizmet veren SGK Danışma Hattı, bu hizmetten yararlananları oldukça memnun etmiştir. SGK Danışma Hattı size 7 gün 24 saat hizmet vermekte ve aklınıza gelen her türlü soruyu cevaplamaktadır. Eğer ilk seferde sorularınıza cevap verilmediyse talebiniz kayıt altına alınıp en geç 72 saat içerisinde çözüme kavuşturularak size geri dönüş yapılacaktır. SGK Danışma Hattı en çok Bağ-Kur sorgulama,SSK prim sorgulama, SGK sorgulama gibi en çok merak edilen konular için kullanılmaktadır. Kendini sürekli olarak güncelleyen ve en son gelişmelerden anında haberdar olan, sistem ve personeliyle son derece iyi hizmet veren SGK Danışma Hattı Alo 170 ücretli bir servistir. Arama yaparken bunu göz önünde bulundurunuz.


  2

  SGK Danışma Hattıyla Hedeflenenler

  • Vatandaşın SGK Danışma Hattıyla ilgili olan memnuniyetini ölçmek ve arttırmak
  • Kayıt dışı istihdamı, kayıp ve kaçakların olmasını önlemek
  • Hizmet alanlarının ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları gidermek
  • Sorunlara doğru ve hızlı cevap vererek sorunları çözmek
  • Günümüzün değişen koşullarına uygun bir biçimde hizmet vermek SGK Danışma Hattıyla hedeflenmektedir.

  SGK İhbar Ödülü

  SGK Danışma Hattı olan Alo 170 ile birlikte vergi kaçak ve kayıplarının önlenmesi ve tespit edilmesi amacı ile birlikte ihbar konusu tartışmasız derecede öneme sahip bir husustur. Bu durumun bu denli önemli sebebiyle de SGK İhbar Ödülü adı verilen bir sistem ortaya konularak kişiler ihbar için teşvik edilmiştir. SGK İhbar ödülüne, 1905 sayılı kanunda yer verilmiştir. Fakat belirtilen bu ödül sistemine dair yeterince detay bulunmadığı gibi bu sistemin varlığında dair net bir şey söylemek de mümkün değildir.

  Bahsi geçen 1905 sayılı Kanun 1993 sayılı Resmi Gazate’de 13 Aralık 1931 tarihinde yayınlanmıştır. Bu konu ile ilgili olarak da farklı bir yasal mevzuat ya da uygulama bulunmamaktadır. Bu nedenle de bu uygulama Maliye Bakanlığı tarafından çıkartılmış olan Genel Yazı ve Genelgeler ile Danıştay Kararlarına göre yön bulur. Bahsi geçen kanunda, Gayrimenkul ve menkul emval ile bunlara ait intifa haklarının ve daimi vergi mektumlarını ihbar eden kişilere verilecek olan SGK İhbar Ödülü’ne dair bilgiler geçmektedir.

  SGK İhbar ödülü, arsa, arazi ve binalarda tahrir dışında kalan havyanlar, kazanç, intikal ve veraset, muamele, damga ve dahili istihlak gibi daimi vergilerden sahte ya da eksik beyanname de bulunmak ya da birden fazla defter tutmak ya da sait suretlerle ketmedilenleri haber veren kişilere tahakkuk edecek misil cezaları ve vergi mecmuu üzerinden ikramiye verilecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  SGK İhbar Ödülü verilme oranları ise şu şekildedir;

  500 TL’ye kadar yüzde 15, 500 TL’den 5.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 30, 5.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 20 ve 15.000 TL ve yukarısı için yüzde 10 şeklinde SGK İhbar ödülü verilecektir.

  SGK Danışma Hattı Ücretli Mi?

  En sık merak edilen konulardan biri olduğu kadar, birçok kişi tarafından yanlış bilinen bir durumda SGK danışma hattı ücreti konusu ile ilgilidir. Birçok vatandaşımız “SGK danışma hattı ücretli mi?” diye sorarken esasında sgk danışma hattının ücretsiz olduğunu düşünmekte ve şaşırma ifadesi olarak bu soruyu kullanmaktadır. İlginç bir şekilde bu hattın ücretsiz olduğu birçok kişi tarafından yaygın bir şekilde düşünülse de esasında bu hat ücretli bir hattır. Bu konuda GSM operatörlerine göre farklı ücretler biçilmektedir. Şimdi bunlara değinelim.

  Sgk Danışma Hattını arayan bir Turkcell müşterisi, Turkcell resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre sabit hat ile görüşme yapıyormuş gibi tarifelendirilir ve buna göre belirlenecek olan bir ücreti ödemek durumunda kalır.

  Türk Telekom resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak ücretli bir işlem olup, sabit bir hattı aramak ile aynı şekilde ücretlendirilir.

  Yine aynı şekilde Vodafone resmi internet sitesinde yazan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak, sabit bir hattı aramaya benzer ve aynı şekilde değerlendirilir.

  Bu aşamada SGK Danışma Hattını arayarak ücretsiz bir şekilde konuşabilmek için GSM operatörleri üzerinden bedava dakikalara sahip olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yazımızda da bahsettiğimiz gibi sabit bir hattı arıyor gibi ücretlendirilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Adresi

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim adresi şu şekilde verilmiştir.

  Adres: Sgk Genel Müd, Ziyabey Caddesi, No: 6, Pk: 06520, Balgat, Çankaya,Ankara, Türkiye

  Telefon: (0312) 207 8000

  Bununla birlikte SGK Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşmak istiyorsanız aşağıda yer alan linke tıklayarak SGK İl Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey harita üzerinde yer alan şehirlere tıklamak olacaktır.

  Bununla birlikte her daim SGK danışma hattı olan Alo 170’i arayabilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Bilgilerine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. esra dedi ki:

   merhaba 3,5 yıldır aynı işyerinde çalışmaktayım.fakat bu sürede yıllık izin hic kullanmadım talep ettiğimde ise kurumsal olmadığımız için izin kullanamayacağım söylendi.sadece dını bayramlarda tatilim, onu’da bir haftaya baglamak adına bu süre içinde sadece 3-yada en fazla 4 gun izin kullandım.bana bir yol gösterin haklarım neler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    ne kadar saçma bir cevap verilmiş! SGK kurallarını kurumsallık mı belirliyor. Yazılı olarak talep edin. İsterseniz de haklı olarak iş feshi yapıp tazminatı alabilirsiniz.

  2. Mehmet dedi ki:

   Merhaba
   53 yasindayim 10.12.1983 tarihinde sogorta baslangicim var suan 3000 prim oldu ayrica 360 gün odenmemis bagkur um var . Askerlik ve bagkuru odesem ne zaman emekli olurum

  3. yolcu dedi ki:

   Evde engelli yakınlarına bakanlara sigorta bağlacak demişlerdi. Bu yasa yürürlüğe girdi mi?

  4. ali erdem bayram dedi ki:

   merhabalar;1978 yılı itibarıyla başladığım ssk lı iş yaşamım 2005 yılında emekli olduğumda hatırladığım kadarıyla 7800 işgünü üzerinden emekli olduğumu, şimdi sorgulama yaptığımda 6873 gün üzerinden olduğunu görmekteyim.Bu durumu net nasıl ve nereden öğrenebilirim?teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ancak Sosyal güvenlik merkezi emeklilik servislerinden öğrenebilirsiniz.

  5. ismail dedi ki:

   merhaba babam annem uzerınden emeklı oldu ama kendısınınde 1200 gun sıgortalı calısmıs lıgı var bu 1200 gunluk prım gununun parasını alabılırmıyız

  6. Bekir AYNUR dedi ki:

   01 nisan 1968 dogumluyum 1987 mart ayında 74 günlük ssk girişim var sonra ara verdim askeré gittim 1993 yılında Bağkur lu oldum 12 yıl 12. Basamağa kadar bağkur devam etti sonra 2006 yılından buyana ssk li olarak devam ettim son 10 yıldır ssk primim kesintisiz yatırılıyor toplam ssk pirim günüm bağkur haric 4129 gün bağkur ile de birleştirme yaptım. Sorum ssk ve bağkur u ayırıp bağkur a yatırdığım parayi geri alıp ssk ya borçlansam veya askerliğimi saydirsam emekli olabilirmiyim birde son 2010 yılı dahil bugüne kadar aynı iş yerinde kesintisi ssk li çalışıyorum ne kadar tazminat alabilirim teşekkürler hayırlı günler.

  7. Kaptan dedi ki:

   Bana ait sigorta sicil numaramda Hamit kılıç adlı bir şahıs yer almakta ve çalışmış olduğum kuruma hizmet birleştirmesi için mürecat ettiğimde bu şekilde olmayacağını hizmet dökümünü düzeltip o şekilde tekrar mürecat etmem söylendi. Sgk nın bazı şubelerine bu konu için gittiğimde bana genelmüdürlük yada bağlı bulunduğun SGK ya git yada dilekçe ile müracaat et dediler yine bir sonuç çıkmayınca bimer e yazmak mecburiyetinde kaldım bimer beni hizmet akliyle çalışanlar diye bir birime yönlendirdi burasıda bana , benim hizmet dökümündeki şahıs olan Hamit kılıç ın müdürlüğümüze mürecat etmesi ile çözüleceğini söyledi ve bir türlü hizmet dökümünü düzelttirip hizmet birleştirmesi yapamadım ivedi yardım rica ediyorum

  8. Sabriye kurt dedi ki:

   Merhabalar babam 2002 yılında vefaat etti fakat ben kızı olarak babamın primlerini cıkarttiramadım farklı şehirlerde çalıştığı için bu primlerini nasıl toplattirabilirim
   İlginiz için şimdiden teşekkürler

  9. Muttalip dedi ki:

   Bunlar ne anlama ben 12.01.2018 emekli dilekçe verdim 2 ay oldu halen ses yok
   Birim İşlem
   1 12.01.2018 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM EMEKLİLİK SERVİSİ-4 ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   2 12.01.2018 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM EMEKLİLİK SERVİSİ-4
   3 25.01.2018 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM DESTEK HİZMETLERİ( GİDEN EVRAK) SERVİSİ-2 ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   4 25.01.2018 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM DESTEK HİZMETLERİ( GİDEN EVRAK) SERVİSİ-2
   5 26.01.2018 SOSYAL GÜVENLİK KURUMU MİTHATPAŞA GENEL EVRAK SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   6 26.01.2018 SOSYAL GÜVENLİK KURUMU MİTHATPAŞA GENEL EVRAK SERVİSİNE
   7 31.01.2018 EHGM ARŞİV D.B. GELEN/GİDEN EVRAK SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   8 31.01.2018 EHGM ARŞİV D.B. GELEN/GİDEN EVRAK SERVİSİNE
   9 01.02.2018 EHGM B.H.A.Ç.E. D.B. SEVK VE DAĞITIM SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   10 01.02.2018 EHGM B.H.A.Ç.E. D.B. SEVK VE DAĞITIM SERVİSİNE
   11 01.02.2018 EHGM B.H.A.Ç.E. D.B. MALÜLLÜK VE YAŞLILIK AYLIĞI BAĞLAMA SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ & İADE KABUL EDİLDİ
   12 03.02.2018 EHGM ARŞİV D.B. GELEN/GİDEN EVRAK SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   13 03.02.2018 EHGM ARŞİV D.B. GELEN/GİDEN EVRAK SERVİSİNE
   14 05.02.2018 EHGM B.H.A.Ç.E. D.B. SEVK VE DAĞITIM SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   15 05.02.2018 EHGM B.H.A.Ç.E. D.B. SEVK VE DAĞITIM SERVİSİNE
   16 05.02.2018 EHGM B.H.A.Ç.E. D.B. MALÜLLÜK VE YAŞLILIK AYLIĞI BAĞLAMA SERVİSİNE ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   17 05.02.2018 EHGM B.H.A.Ç.E. D.B. MALÜLLÜK VE YAŞLILIK AYLIĞI BAĞLAMA SERVİSİNE
   18 13.02.2018 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM DESTEK HİZMETLERİ(GELEN EVRAK) SERVİSİ-1 ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   19 13.02.2018 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM DESTEK HİZMETLERİ(GELEN EVRAK) SERVİSİ-1
   20 14.02.2018 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM EMEKLİLİK SERVİSİ-4 ELDEN SEVK EDİLMEK ÜZERE İŞLENDİ
   21 14.02.2018 ANKARA SGİM SIHHIYE SGM EMEKLİLİK SERVİSİ-4

  10. Murat dedi ki:

   Sayın Yetkili,
   24.10.1971 doğumluyum. 01.09.1995 te SSK girişim yapıldı. Prim günlerim 6551.
   Şu anda çalışmakta olduğum firmada yakalşık 12 yıldır tavandan SGK primim ödeniyor. Emekli olmama daha 8 yıl ve 8 ay var. Kalan bu süre zarfında başka işe geçip, primlerin tavanın altında yatırılması durumunda emeklilik maaşım nasıl etkilenir? Hiç çalışmadan yaşımı beklersem sonuç nasıl olur?
   Vereceğiniz cevaplar için teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

  11. sevgim altınöz dedi ki:

   .

   Sorunum:
   1-Ev adresimde 2017 yılında internet satış olarak ticari işletme kaydım olup 10 gün kadar sgk dan sicil no alıp bir personel çalıştırdım.

   2-Akabinde de çocuk bakıcısı olarak yabancı uyruklu bir kadın aldım(tüm çalışma izinleri vs tamamlamıştım).
   Bununla ilgi formu doldurup Beşiktaş SGK ya verip giriş yaptırdım .(Nisan 2017)

   3-SGK bu girişi işyerimden gösterip yabancı teşvik i vermeyip sgk pirimini normal işçi gibi tahakkuk ettirdi.

   4-Bir yazı ile durumun düzeltilmesini talep ettim.

   5-Netice alamayınca hem personelle hemde müdür muaviniyle konuyu görüştüm.Düzeltme çabası gösterdi.Fakat halledemediler siz gidin biz bunu Ankar dan düzeltelim dediler.
   6-Aralık 2017 yabancı kadının çıkışını yaptım.(Evrakta çıkış talebindeki formda alındığına dair kaşe var)

   7-16.02.2018 tarihinde SGK kurumuna gidip durumu sorduğumda sizin 5.500 TL borcunuz var.Pirim borcunuz devam ediyor.Teşvik olmuyor,çıkış ta yapmadık dediler.

   Beni çok mağdur eden bu durumun halledilmesi için desteğinizi rica ediyorum.
   Saygılarımla

   Sevgim Nadire Altınöz

  12. Fatih aksu dedi ki:

   İyi günler.polis memuruyum.1983 doğumluyum.2000 eylül ayı ile 2004 eylül tarihleri arasında lisans bölümünü bitirdim.2004 yılı aralık ayından ssk girişim var.2005/2006 arası yüksek lisans yaptım. 2006 haziran -aralık aylarında polis okulunda okuduktan sonra 23 aralık 2006 da polis oldum.2010-2011 arasında askerliğimi yaptım.2027 de parasız 2038 de paralı emeklilik şartlarını tamamlıyorum. 2004 sigorta girişimi saydırıp 2004 sigorta girişli,ve öncesinde ki okulumu da saydırabilirsem 2000 veya 2001 girişli mi oluyorum? Şayet bu şekilde bir saydırma yapabilirsem paralı yada parasız emeklilik tarihim öne çekilir mi?parasiz 2027 paralı 2038 şuan.teşekkürler.

  13. Murat dedi ki:

   Merhaba ek5 SSK ödüyorum• prim ödememi istediğim zaman SGK ya başvurarak yükseltip müteakip ay itibariyle yüksekten ödeye bilme hakkım varmıdır • yoksa heryılın başından sonuna kadar ne belirtildiyse onumu ödemek zorundayım• teşekkürler• j

  14. Rüstem Kepenek dedi ki:

   Merhaba babam kalp den rahatsızlandı acil gittik bizi medikal park özel hastanesine sevk ettiler devlet hastanesine sevk istememize rağmen babam medikalde koldan anjio olması için 450 tl farklı stent yakacağı içinde 550 tl toplamda 1000 tl para aldılar bu para alma işlemleri yasalmıdır babam çiftçi bagkurdan emekli

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Acil Hayati vakalarda fark ücreti talep edilmez. Bu konu ile ilgili Alo 184 hattına şikayette bulunabilirsiniz

  15. Fuat dedi ki:

   Selam
   Ben 53 yasinda sag ayagindan %60 engelliyim SGK dan emekliyim rahmetli babam emekli sandigindan emekliydi babam ve annem rahmetli oldu acaba engelli olmam sebebi ile babamin emekli masindan yararlana bilirmiyim

  16. yolcu dedi ki:

   Evde engelli yakınlarına bakanlara sigorta bağlacak demişlerdi. Bu yasa yürürlüğe girdi mi?

  17. Hikmet BAĞ dedi ki:

   Merhaba,
   Ben askerliğimi memuriyetten önce yedek subay olarak yaptım.Memuriyete başladıktan sonra askerliğimi hizmetimle birleştirdim. Ancak e-devlet te hizmet dökümünde görünmüyor. Emekli olmaya karar verdim Ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

  18. Cem İstanköylü dedi ki:

   30 Aralık 2017 tarihinde işten çıkarılan ve SGK bildirgesinde çıkış tarihi belirtilen, 01 Ocak 2018 tarihinde aynı işyerinde SGK Giriş bildirgesi düzenlenerek işe başlayan çalışanın, Aralık 2017 bordrosunda SGK Prim Matrahını aşan ücret gelirleri dışındaki geliri bulunuyor. Ocak 2018 bordrosunda SGK Matrahı üst sınırın altında kalırsa ( SGK mevzuatında çıkış,girişi yapılan çalışanla ilgili bir madde bulunmuyor)
   1)Aralık ayında prime tabi tutulamayan kısım Ocak prime esas kazancına eklenmelimidir.
   2)Eklenmesi gerekir ise mevzuatta yaptırım bulunmadığı için eklenmemişse sonucu ne olur.
   Sorularımı yanıtladığınız için teşekkür ederim.
   Saygılarımla

  19. fatih dedi ki:

   merhaba
   annem 1992 den 2003 yılına kadar bagkur istege baglı prim ödedik daha sonrasında ödeme yaamadık ve öyle kaldı annem su an 65 yaşında ve babamdan dul maaş alıyor bu 13.02.2018 tarihinde borçlanak emekli olma yasasından annemde yararlana bilirmi ve iki maaş bagkur ve babamdan gelen maa nasıl olur kesinti olur kesin de nasıl bir surec işler tk ederim cvp verirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Geriye dönük sadece sağ doğum sonrasını borçlanabilmektedir. Ancak emekli olmayı sağlayamıyor ise primlerin iadesini talep edebilirsiniz. veya Rapor alarak malulen emekli de yapabilirsiniz. Bunun için günleri yeterli

  20. M.Fatih Parlaktaş dedi ki:

   Yardım yaptığım bir afganlı aile var. Ailenin 5 çocuğu var. Bunlardan 15 yaşında okula giden kız çocuğu nun ayakları felçli. İdrarını tutamıyor. Bu çocuğun, 2015 yılında yayınlanan 15 (veya 13) nolu genelge gereği, okuldan alınacak öğrenci belgesi ile ve babasının gelir durumu tespit edilerek pirim ödenmesi halinde sağlık sigortasından yararlanabileceği söylendi. Bu çocuğun sağlık sigortasından yararlanması için ne yapmalıyız.

  21. Cengiz Kartal dedi ki:

   Merhaba ben cengiz kartal malülen emekliyim kontrol vardı sonuç nasıl olur 2 tane hastaneye gönderdiler 1 yılı aşkın maaş alıyordum ama 05.08.2017 tarinde kontrol varmış evrak bana gelmediği için zamanında gidemedim ama ankara sgk ya gittim beni samsun eğitim ve araştırma hastanesi ne sevk yaptı rapor ordan gitti beni tekrar 19 mayıs Ünüverstesi ne sevk etmiş burdan da rapor gönderdim sonuç evrak kocatepe merkez de bekliyor acaba sonuç ne zaman belli olur bana bi evrakta gelmedi yardımcı olur musunuz

  22. Cengiz Kartal dedi ki:

   Kocatepe emeklilik servisi telefon nedir

  23. Şaban dedi ki:

   Merhaba Ben 1967 doğumluyum yüzde 60 engelli vergi indirimi raporum var.1992 de 64 gün bağkurum var sonrasında 2170 gün sgk günüm var.540 gün askerlik borçlanması yapacağım õnce hizmet birleştirmesi yapmammı gerekiyor.Giriş tarihim 1990 çekilmesi için. Hizmet. Birleşmesi yaptırmama gerek varmı.Ne Zaman Yaptırmalıyım.Halen Çalışmaktayım.3600 günle bu bilgilerimle ne zaman emekli olurum.Detaylı bilgilenderirseniz çok memnun olurum.Saygılar

  24. EZEL dedi ki:

   merhaba benim babam apartman görevlisi olarak 30 yıl çalıştı.emekli olduktan sonra 2 yıl ssk yapmamışlar ve emekli olduktan sonra maaşınıda almadı.emekli olmadan öncede maaşlarını elden alarak bazen eksik vermişlerdi.ama biz apartmanla aile gibi olduğumuz için bizim paramız kalmaz verirler düşüncesindeydik hep.ama büyük hata yapmışız babamın 2 yıl ssksını yapmamışlar tazminatımızı eksik verdiler bizde mahkeme yolunda hakkımızı aramaya başladık.benim sorum şu olcak elden alınan maaşlar için vergi cezası oluyo mu ? emekli olduktan sonrA 2 YIL SSK YAPTIRMADIKLARI İÇİN CEZA OLUYOR MU ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dava konusu olarak bu hususları da belirttiyseniz. Kurum açısından da bu durum değerlendirilecek eksik yatan primlerin ek bildirgeler yolu ile ibrazı istenecek ve her ay için idari para cezası kesilecektir.

  25. gülen dedi ki:

   merhaba annem demasn hastası ona bakmak için işten ayrılmam gerekiyor. başka gelirimde yok. 1989 girişliyim 72 doğumluyum 2700 gün kadar primim var anneme baktığım için malulen emekli olabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Malulen emekli olma hakkınız yok ancak bakım parası için müracaat edebilirsiniz.

  26. Yahys dedi ki:

   Meslek hastası oldum malulen emekli olmak istiyorum 2150 günüm var rapor 12.3 ne yapmam gerekiyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    En az % 60 iş göremezlik raporunun olması gerekmektedir. Heyetten bu oran çıkar ise malulen emekli olabilirsiniz.

  27. Ömer dedi ki:

   İsmim ömer engin tc nom 4………. sigorta numaram 1……. e devletten kontrolum esnasında baba adım ahmet olarak görünüyor bana adım mehmet olacak bu konunun araştırılıp tarafıma bilgi verilmesini arz ve talep ederim saygılarımla

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konu ile ilgili, ilgili kuruma dilekçe vermaniz gerekmektedir.

  28. İSRAFİL ARSLAN dedi ki:

   Merhaba Yazınızda fazla yatan primlerin emekli maaşını yükselteceği belirtilmekte Ben 2008 yılında emekli olmam gerekirken yaştan 3,5 yıl daha fazla prim yatırarak 7800 günle 2012 yılında emekli oldum. Aynı yılda 5000 günden emekli olanlar benden fazla maaş almaktadırlar. Ben 2700 gün fazla prim yatırmamın cezası olsa gerek. Hocam bizim fazla yatan primler ne olacak. Bununla ilgili bir düzenleme varmı? şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar dİlerim. İSRAFİL ARSLAN

  29. Sezai Hal dedi ki:

   12.05.1988 -31.07.2006 arasi sigortali calistim.5.549 gun prim var.2006 dan bu yana yurt disinda calismaktayim.Sistemden sorguladim 2019 da emekli olabiliyor ve prim gun eksigimde gorunmuyor.
   Soru yurt disinda olan 12 yil calismamin primini odersem maasima etkisi olur mu?Etkisi olmasi icin ne kadar odemeliyim?Tesekkurler

  30. sibel ak dedi ki:

   Merhaba Ben 20 yıl emekli sandığına bağlı çalışıp emekli olduktan sonra 9 yılda ssk ya bağlı çalıştım babamda emekli sandığından emekli boşandığım için hem kendi emekli maaşımı hemde babamdan emekli maaşını almak istiyorum acaba bu sssk ya bağlı 9 yıl çalışmam bana bu avantajı verirmi nasıl bir yol izlemeliyim birde babam 30 yıldan fazla çalıştığı için fark veriyorlar bundan bende yararlanabilirmiyim

  31. ibrahim dedi ki:

   Merhaba, İstanbul’da yaşayan teyzemiz, 2.eşinden almakta olduğu emekli maaşının kesilerek, 1.eşinin emekli maaşını almak istemektedir. 2.eşi askerdi ve emekli sandığından emekli idi. hangi kuruma, neredeki birime müracaat etmelidir? Şahsen değil de vekaletle bir başkası onun adına müracaat edebilir mi ?
   Teşekkürler

  32. Mehmet Seyfullah Alım dedi ki:

   Şubat 2017 den beri esnaf bagkura prim ödemiyorum ve 7000 lira borcum var . Bugün yani 04.02.2018 de gitsem ssk ya siz benim hem borcumu silin hem de benim günümü şubat 2017 den şubat 2018 e atlatın desem işe yarar mı ? Yani böyle bir alternatif var mı ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bağkur borcunuzu ve primlerinizi sildiremezsiniz. Ancak Belli bir peşinat ile taksitlendirerek ödeme yapabilirsiniz.

  33. halil dedi ki:

   20/02/1963 Doğumluyum. 01/03/1992 sigortalı oldum. 759 gün pirim ödeme gün sayım var.

   09/01/1998 de bağkur lu oldum ve halen aktif olarak devam ediyor. Askerlik borçlanmasını yapmadım (20 ay). Ne zaman emekli olabilirim. askerlik borçlanmasını yaparsam ne kadar katkısı olur, Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortalılık Bilgileriniz
    Yaşınız
    54 yıl 11 ay 16 gün
    Sigortalılık süreniz
    25 yıl 11 ay 6 gün
    Hizmet süreniz
    7978 gün
    Emeklilik Şartlarınız
    Yaş
    56 yıl
    Sigortalılık süresi
    25 yıl
    Hizmet süresi
    9000 gün
    Sonuç
    Kalan yaşınız
    1 yıl 0 ay 14 gün
    Kalan sigortalılık süreniz
    0 yıl 0 ay 0 gün
    Kalan hizmet süreniz
    1022 gün
    08/12/2020 tarihinde emekli olabilirsiniz.

  34. Berna dedi ki:

   Merhaba,
   Babam 4 ay once vefat etti.Emekliydi ve maasi anneme kaldi. Babamin adina bir is yeri vardi biz bu is yerinin annemin uzerine olmasini istedik ama bagkurlu goruneceginden maaşının kesilecegini söylediler. Bu nedenle ben aldim ancak anneme devretmek istiyorum. Anneme devrettigim de maasi gercekten kesilir mi ?
   Bilgilendirirseniz cook sevinirim.

  35. Cuneyt kosar dedi ki:

   Merhaba ,

   2004 yilindan 2013 yilina kadar sgk.li olarak çalıştım 2013 yılında sigortalı çalışırken ayni zamanda isyeri açtım işyerini açtıktan 3 ay sonra işten çıkarıldim.isten cikarilmamla bagkur otomatik başladı fakat 5 yila yakin oldu isyerimi acali ama bagkur primlerimi odeyemedim birkac defa odedim. Simdi isyerimi kapamayi dusunuyorum önceki sigortalı calismisligima istinaden işsizlikten yararlanabilirmiyim.isten çıkarıldığımda bagkurlu oldugum icin hic işsizlik maaşı başvurusu yapmadım.isyerimi kapadıktan sonra basvursam yararlanabilirmiyim.yada bagkur borclarimi mi odemem gerekir veya odesem de yararlanamammi?desteginiz için teşekkürler iyi çalışmalar

  36. Müslim Baltacı dedi ki:

   Dtarihi 01.09.1980
   Sigorta başlangıç 05.12.2005
   % 40 raporum var
   3500gun prim günüm var
   18ay askerlik yaptım

   Ne zaman emekli olurum. Desteginizi bekliyorum. Teşekkürler

  37. Bosnalı Asker dedi ki:

   Merhabalar,

   01.05.1970 doğumluyum. 13.03.1991 tarihli SGK başlangıcım var. 52 yaşımda emekli olabiliyorum. 2000 öncesi 2460 gün, 2000-2008.10 arası 3039 gün ve 2008.10 dan itibaren 2834 gün olmak üzere toplam 8333 gün sigortam var.

   22.11.1994-22.05.1996 arası askerlik yaptım. Bu sürenin parasını SGK’ya tavandan ödersem emekli maaşıma çok etki eder mi? Yoksa değmez mi?

   Çok teşekkür ederim. Sağlıcakla kalın.

  38. yılmaz dedi ki:

   Merhaba ben askerligimi sigorta baslancıc tarihinden önçe yaptı 2 subat 1991 yılı siğorta girişim ve hala sigortam yatıyor 1987 ve 1988 yıllarında askerlik yaptım ve askerlik borclanmasını 550 gün olarak borclandım ve ödedim ben ne zaman emekli ola bilirim. teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1988 ile 23.11.1989 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 51 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

  39. hüseyin dedi ki:

   24.07.1971 doğumluyum 01.11.1991 girişl isigorta da 1000 günüm var 2005 de esnaf bağkuru oldum 2015 mayısın 10 unda bıraktım. o günden sonra iş kurla çalıştım boşta kaldığımda da ek5 tarım sigortası ödüyorum.1991 de 18 ay askerlik yaptım askerliği kaç ay saydırırsam kaç yıl geriye çeker? ayrıca bağkurdan sigortaya geçtim yaşa takılanlardan olduğumdan 1261 günü geçtikten sonra bağkıurdan mı yoksa sigortadan mı emekli olurum?

  40. Erkut dedi ki:

   İyi günler. Kızımızın dişlerinin diş yamukluklarından ötürü diş teline ihtiyacı var. Devlet hastanelerinde ortodonti servisi bulunmadığı için üniversite hastanesine gittik. Geçen yılın fiyatıyla 1800 tl kadar fiyat çıkarıldı. Ama asgari ücretle çalışan bir elemanım. İşimin garantisi yok. Maddi durumum da iyi değil. 18 yaş altına diş delinin ücretsiz olduğunu duydum nasıl faydalanabilirim

  41. GÜLCAN dedi ki:

   Merhabalar.1978 doğumluyum.1999 şubat ile 2000 ağustos arası ssk lı çalıştım.2001 ocak ayında tayin oldum .emekli sandığına geçtim.ben ne zaman emekli olacağım sizce??

  42. Metin EREN dedi ki:

   Merhaba
   kanser hastaları 18 ay geçici malulen emeklilik için nereye müracat etmeli hangi belgeler lazım

  43. Nermin Zambelli dedi ki:

   Merhaba,28.11.1970 doğumluyum.4A sígorta başlangıç tarihi 20.10.1989. 1999 yılında,doğum nedeniyle işten ayrıldım ve başka işte çalışmadım.toplam 1565 günüm vardı,2015 Aralık ayında 2 çocuk doğum borçlanması yaparak 1440 gün daha kazandım.eğer günümü 3600 e tamamlarsam3600 günle emekli olabilir miyim? Eğer olabilirsen kaç yaşında emekli olabilirim.

  44. zülfikar dedi ki:

   01.08.2017 Emekli oldum.
   Bugüne kadar Maaş alamadım.
   Nereye başvurmam lazım ?
   Ankara Sıhıye Telefon numarası verdilier,fakat bir türlü ulaşamıyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Alo 170 Sgk danışma hattından durumunuz ile bilgi alabilirsiniz. En yakın sosyal güvenlik merkezi de siza yardımcı olabilir.

  45. Ahmet ÇOKER dedi ki:

   Merhaba Ben Kayseri Kocasinan Belediyesinde taşeron işçisi olarak çalışmaktaydım. Askerlik nedeniyle bu durumu belirterek işten ayrılma durumunda kaldım. Askerden 2017 nisan ayında geldim. İzin kullanmadığım için erken geldim. Gelir gelmez işe başvurdum. Benden teskere istediler. Teskere tarihine kadar bekledim. Teskere tarihinden sonra iş-yerine tekrar gittim. Fakat işçi alımı yok deyip beni sürekli geri gönderdiler ve beni beklettiler. Ben eski işimi tekrar istedim. Bu süre zarfında herhangi bir dava açmadım. Artık son çare dava açacağım dedim ve beni 23 kasımda iş-kurdan işe başlattılar. İş-kurda bir ay kadar çalıştım. Şuan yeni çıkan taşerona kadro yasasına başvurdum. Ben kadro için gerekli evraklarımı yaptırıp onlara verdim. Askere gitmeden önce 3 yıllık toplu iş sözleşmesi imzaladım ve tazminatımı filan almadım. Şuan bana 4 Aralık günü askerde değilsin ve işte çalışmıyorsun diye bu haktan yararlanamayacağımı söylediler.Eğer geldiğim zaman beni eski işime alsalardı ben şuan kadrolu olacaktım. Benim yerime giren insan kadro alırken ben şuan alamıyorum. Acaba ne yapabilirim. Allah rızası için bir yol gösterin ve ben bu kadar zamandır başka bir işe girmedim beni alacaklar diye.

  46. Nesrin karaca dedi ki:

   Merhabalar,
   Bagkurlu esnaf olarak 3 yildir acik olan isyerimi kapattim,issizlik maasi alabilir miyim? Bagkurumu odeyemeyecegim napmam gerekir acaba baska gelirim yok is bulana kadar
   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nesrin Hanım merhaba,

    2018 yılı için bu durum torba yasada vardı ancak çıkartıldı ve 2019 yılına ertelendi. Bu nedenle mevcut yasalara göre işsizlik maaşı alma hakkınız bulunmuyor.

    1. Nesrin karaca dedi ki:

     Ozaman 2019 da mi basvurabilirim ? Tesekkur ederim

  47. Metin dedi ki:

   Marhaba
   Emekliğliğime 2018 subat ayında hak ediyorum. Emekli maasımı hesapladığım zaman 1600 civarında tutuyor.9500 gün ssk yatmıs günüm var. Askeri ücretli ve 5500 günde emekli olan biriyle aynı maası bana bağlanıyor bu haksızlık değilmi.
   Birde Anneme baktığım için üzerimden ssk ya bildirmek istiyorum ama annem vefat eden babamın emekli maasını alıyor. Bakmakda yükümlü olan annemi ssk ya göstersem alacağım emekle maasıma etki yaparmı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Metin Bey merhaba,

    Anneniz babanızın emekli maaşını almaya devam ettiği için sağlık haklarından da babanızdan yararlanır. Üzerinize geçiremezsınız.

    1. Metin dedi ki:

     Tesekkürler

  48. GÜRSEL KILINÇ dedi ki:

   01.11.1987 SSK BAŞLANGIÇ 02.12.1987 BİTİŞ 31 GÜN SSK PRİM
   21.07.1989 BAĞKUR BAŞLANGIÇ PRİM ÖDEMEYE DEVAM EDİYORUM NE ZAMAN EMEKLİ OLURUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    verdiğiniz bilgilere göre;

    Yaşınız
    Sigortalılık süreniz
    30 yıl 2 ay 14 gün
    Hizmet süreniz
    10285 gün

    Emeklilik Şartlarınız
    Yaş
    51 yıl
    Sigortalılık süresi
    25 yıl
    Hizmet süresi
    9000 gün

    Sonuç
    Kalan yaşınız
    51 yaşını doldurduğunuz 2018 yılı içinde
    Kalan sigortalılık süreniz
    0 yıl 0 ay 0 gün
    Kalan hizmet süreniz
    0 gün

  49. Nazlı Akaydın dedi ki:

   Selamlar. Annem 2010 senesinde emekli oldu. Emekli olurken bakmakla yükümlü olunan kişileri eklemedik. Ben 2010 senesinden beri annemin sigortasindan yararlaniyorum. Bakmakla yükümlü olunan kisinin emekli maasini % 5 artirdigini okudum. Bu dogru mudur? Emekli maaşını artiriyorsa bu konuda ne yapabilirim? Bir de geriye dönük olarak bu ücreti alabilmemiz mümkün müdür? Tesekkür ederim.

  50. NEVRES YILDIRIM dedi ki:

   MEN 2011 YILI ŞUBAT AYINDAN BERİ SGK EMEKLİSİYİM.ŞU ANKİ ZAMLI MAAAŞIMLA BERABER.3.342 TL OLDU EMEKLİ MAAŞIM
   EĞER İNTİBAK YASASI ÇIKARSA NE KADAR OLABİLİR.BU KONUDA ÇALIŞMASI OLAN BİRİSİ BANA CEVAP VEREBİLİRMİ.İYİ GÜNLER

  51. Perihan dedi ki:

   Merhaba; 10 Ekim 1989 işe girişim var 1970 doğumluyum7bayan 3150 prim günüm var 2 de kız çocuğum var bu durumda (çocuk borçlanması ve prim borçlanması) emekli olabilir miyim? Yaştan emekli olabilirmiyim ? Ya da primlerimi toplu çekmek istesem ne kadar alırım? Şimdiden teşekkürler

  52. Nurettin dedi ki:

   Merhaba,ben nurettin nasılsınız?. Konu: İŞTEN İSTİFA. BEN 14 EKİM 2017’de bir firmada işe başladım ancak 25 aralık 2017’de ayrımak için istifa dilekçesi verdim ve İhbar süresi olan 14 günü doldurmam gerektiğini biliyordum ancak 28 aralık 2017 işimde çalışırken telefonumu arayan şirketten bir yetkili bana şöylededi,yarın lojmandan kıyafetlerini,eşyalarını topla şirkete geldedi,ve29 aralık 2017’de ihbar süremden kalan 11günümü tamamlatmadan işime son verdiler, Bana çalıştırmadıkları 11 günün üçretini vermeleri gerekmiyormu?teşekkürler

  53. hande dedi ki:

   merhaba 21 Kasim 2017 itibari ile hak kazandim internetden basvuru yaptim, 1 12 2017 itibari ile hak kazanmis gorunuyor. Banka hesap no mu da update ettim Fakat odeme henuz yok. Nasil nerden takip edebilirim. Yurtdisinda yasadigim icin gidemiyorum tel ile de ulasamadim. Yardimci olursaniz sevinirim.
   tahsis no 2207230802
   tesekurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hande Hanım merhaba,

    0090 312 444 32 01 tefon numarasını arayarak bilgi alabilirsiniz. Biz ssk sistemini göremiyoruz. Ayrıca Türkiye den e devlet şifresi aldıysanız https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ linkinden de emeklilik işlemleri modülünden takip edebilirsiniz.

  54. Songül bulcan dedi ki:

   Merhaba, 15 yıllık devlet memuruyum. 3 yıldır da motorlu taşıtlar sürücü kursunda eğitmenlik yapıyorum ( memurların eğitmenlik yapabilecegi, resmi yazı ile olur alınmıştır.) 4c li memur iken , kurs adıma 4a li sigortalı olarak pek diye aylık 175 TL gibi bir ödeme yapıldığını e-devlette farkettim. Bu olay kurslarda mecburmus.
   Prime esas kazanç nedir,
   Hem 4c li hem 4 a li olmak faydalı mı.
   2. İşte çalışmak emekliliğe nasıl yansır.bu ücretler emeklilik teşekkür tarafima ödenir mi.
   Teşekkür ederim.

  55. Ergin dedi ki:

   Oturma izni basvurusu yapip onaylanmayan ve kacak calisan yabanci uyruklu vatandası ihbar ettik sgk denetim elemanlarida ifademizi aldi ve hakli ciktik fakat bu yabanci uyruklu vatandasa hala ceza uygulanmamis elini kollunu sallaya sallaya calisiyor.Burda eksiklik kimde.Devletin cikarlarini dusunmeyen sgk denetcilerini nereye şikayet edebiliriz

   1. Ergin dedi ki:

    Kendim vereyim cevabida Allaha havele et

  56. Akın dedi ki:

   01.01.1966 doğdum 05.05.1989 yılından itibaren 120 gün çalıştım 550 gün askerlik yaptım ne zaman emekli olabilirim bide yeni yasadan faydanalabilecekmiyim

  57. Hüseyin yücesoy dedi ki:

   Babam bagkur emeklisiydi vede %94 raporluydu 01/01/2018 de öldü cenaze parasi alairmiyim vede ne gerekiyo

  58. Anıl dedi ki:

   iyi akşamlar. ben 12 aralık 2017 de işe başladım özel sektörde. asgari ücret üzerinden ne kadar maaş almam gerekliydi bu ay için.hesaplama nasıl yapılmaktadır. asgari ücretle çalışmaktayım.teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    20 günlük agi dahil 940,47 tl maaş almanız gerekiyor.

  59. PINAR ARGUN dedi ki:

   Merhaba, 2012 yılında vefat eden babamdan dolayı annem dul maaşı alıyor. Kendisinin sgk dan emekli maaşı da bulunmakta. O dönemde ben çalıştığım için yetim maaşı bağlanmamıştı. Şu anda çalışmıyorum. Yetim maaşı bağlattığım taktirde annemin aldığı dul maaşında kesinti olur mu?

  60. ÜMİT ÖKSÜN dedi ki:

   merhaba
   2017 mart ayında yedek subay hizmetlerimin birleştirilmesi içi dilekçe verdim.Yedek Subay hizmetlerimin eklenip eklenmediğini internet üzeründen takip edebileceğim söylendi.ancak bu kadar zaman geçmesine rağmen bi sonuç yok.
   bu konuda bilgilendirilmek istiyorum.teşekkür ederim.

  61. ismail turan dedi ki:

   1996 ssk girişim var 45 gün prim yatmış. 2001 den bu yana da emekli sandığına bağlı öğretmenim. Askerliğimi de yedek subay öğretmen olarak 1 yıl yaptım. ssk ve askerliğimi hizmet birleştirme- borçlanma vs. yapsam 60 yaşımdan önce emekli olabilme şansım var mı?

  62. Abdulkadir dedi ki:

   Merhaba,
   Yurt dışı yüksek lisansım için ibraz etmem gereken A/T 11 belgesini almam gerekli, babamın Emekli Sandığı üzerinden sigortasıyla almaya niyetim var.
   Ancak şu anda 1 yıldır çalışmaktayım, babamın üzerinden yeniden Emekli Sandığı’ ndan sigortalı olmam için 99 gün beklemeden geçiş hakkım var mıdır? 99 gün beklemek istemiyorum çünkü eğitimim istifamın ardından kısa süre sonra başlayacak.

  63. Burak teoman dedi ki:

   Merhaba annem 1950 doğumlu 2000 yılında Bağkur girişi var. Bağ-Kur’da 8 yıl pirim yatırdık iş yerini kapattık dan sonra SSK da 3,5 yıl pirim yatırdık toplamda 4160 günü var. Annemin yüzde 60 raporu var. Bu raporundan dolayı emekli olabilirim? Olursa Bağ-Kur’da mı yoksa SSK ya geçtiğinden dolayı SSK dan mı işlemler yapılır. Yardımcı olursanız sevinirim.

  64. Halil dedi ki:

   Merhaba
   Ozel bir is yerinde 7:30-17:30 saatleri arasinda calismaktayim.hafta ici 9 saat calisarak cumartesi pazar tatil yapmaktayim.
   Bu yil basinda carsamba persembe cuma yillik izin verdiler.fakat ayni zamandada maastan 1 yovmiye kestiler.sordugumda yillik izinlerin 7.5 saat sayildigini bu yuzden uc gunde toplam 4.5 saat eksik oldugunu neticesindede cumartesi yovmiyesini kestiklerini soylediler.acaba dogrumu yapiyorlar

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Halil bey merhaba,

    Hafta içinde yarıdan fazla çalışılmadığında cumartesi gününün yıllık izinden düşmesi normaldir. Cumartesi günleri yıllık izinde tatil olarak kabul edilmez.

  65. nesrin vatan dedi ki:

   ben 01 02 1966 d0ğumluyum 01 01 1998 sigorta başlangıcım var sigortadan 3608 günüm var üzerini çalışmak istemiyorum ne zaman emekli olurum

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nesrin Hanım merhaba,

    3600 günle emekliliğin farklı hesaplamaları var eğer 3600 günü 2011 den sonra doldurduysanız 58 yaşında emekli olabilirsiniz.

  66. Muammer dedi ki:

   Merhaba 2002 den ziraat odasına kaydım var ozaman istege baglı tarım bagkuru yoktu şimdi ise var o eski ziraat odası kaydımla gecmişe dönük tarım bagkuruna kayıt olabilirmiyim.

  67. Mustafa dedi ki:

   Merhaba ben 05.03.1969 doğumluyum işe giriş 20.05.1996 5330 primim var askerden sonra ssklı oldum askerlik 18 ay yaptım 540 gün borçlanma yaparsam emeklilik yaşı ne kadar geri çekilir nezaman kaç tarihinde emekli olurum

  68. Adem dûzgün dedi ki:

   Benim mesleki eğitim merkezinden girişim 1998 ilk çalışma pırım ödemem işe 2002 yenıı konun resmi gazetede yayınlanmış staj başlangıç tarihi gırıs gecerlımı

  69. Gülendam kuruçolak dedi ki:

   Merhaba
   01/05/1973 doğum tarihim 01/09/1989 işe giriş Toplam 848 gün çalıştım sonra ayrıldım. 1995-1996-2002 tarihli 3 çocuğum var çocukları borçlanıp kalan günleri çalışıp ödemek veya işteğe baglı ödesem en kısa zamanda nasıl emekli olabilirim emekli maaşım yüksek olurmu. yaş olarak 52 yaşmı yoksa 58 yaşı mı beklemek mantıklı acaba yardımcı olursanız çok menmun olurum.

  70. yeşim akgün dedi ki:

   Merhaba,
   Aynı patronlara ait iki farklı şirkette aşağıdaki tarihler arasında çalıştım.Hala çalışıyorum.
   Her seferinde kendim ayrıldığım için kıdem vb hakkımı almadım.Şu anda yıllık izin haklarım hesaplanırken toplam çalışma sürem üzerinden mi hesaplanır.Ayrıca işten çıkarılacak olsam kıdem vb haklarım toplam süre üzerinden mi hesaplanır?Yoksa sadece son çalıştığım dönem mi esas alınır
   M Fuarcılık 2004 Aralık
   2006 Ağustos
   O Fuarcılık 2008 Aralık
   2011 Kasım
   M Fuarcılık 2014 Haziran -hala çalışıyorum
   Yardımınız için teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yeşim hanım merhaba,

    Kendi isteğinizle ayrıldığınız için her seferinde haklarınız yeni başlangıç ile hesaplanır. İşveren kendi şirketleri arasında kendisi bir değişikli yapsaydı durum farklı olacak ve tüm haklarınız ilk başlangıçtan hesaplanacaktı.

  71. Nevin kurt dedi ki:

   Prdn benden sonra yazan herkese cevap yaziyorsunuz neden benim sorumu yanitlamadiniz?

  72. Cemil dedi ki:

   Merhaba,

   4b prim ödemesinde fazla ödemem bulunuyor. Bunu geri almak için ne gibi bir yol izlemem lazım?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cemil Bey merhaba,

    Prim iadesi sadece artık emeklilik şartlarını doldurmasına rağmen emekli olabilecek durumu kalmayanlar için yapılmaktadır. Siz mevcut durumda prim iadesi alamazsınız.

  73. Hamdi dedi ki:

   Merhaba,
   Hürriyet gazetesinde Emekli yaşını beklemeden aylık %5 kesinti ile emeklilik hizmet süresi ve prim ödeme gününü tamaladıysak yazılı başvuru ile emekli olabileceğimiz yazıyor,
   sigorta girişim 1990 gün sayım 5700
   yaş:44

  74. sinem dedi ki:

   Merhaba; 2008 yilinda 4a kapsaminda gunlerimi doldurarak emeklilik yasimi beklemekteyi. 2015 yilinda miras kalmak uzere ciftci statusu ile haberim olmadan 4b kapsamina alinmisim. 2 sene sonunda maalesef iptal ettirdim ancak 11,900 prim borcu gozukmekte.
   bu gunlere ihtiyacim olmadigindan bu prim borcunu nasil sildirebilirim

  75. Hasan Yakut dedi ki:

   Merhaba. Ssk girişim haziran 1996, Tariş kop a 1994 yılında yatirdigim Pamuk faturasinda Bağkur kesintisi yapılmış birleştirme yapılabilir mi.Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan bey merhaba,

    Elinizdeki belge ile başlangıç tarihini 1994 yılına çektirebilirsiniz.

  76. Bülent E dedi ki:

   yaptırdığım özel inşaat için
   -Sigortalı işçi çalıştırdım ve bunun için primini ödedim.
   -SSK bana yazıyla dosyayı kapatmamı bildirdi.
   -Noksan işçilik çıkarsa primini cezalı ödeyeceğim bunu biliyorum:
   -Zaman aşımı olmadığını düşünüyorum.
   Sorum şu:
   İdari para cezası da ödeyecek miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Bülent Bey,

    İdari para cezası çıkmaz eksik işçilikler metrekare baz alınarak hesaplanır. Gecikmesi ile birlikte ödeme yaparsınız.

  77. Gürkay dedi ki:

   13.10.1981 doğumluyum 15.12.1995 ilk sigorta girişim .şu anda 6150 gün prim ödenmiş. Ben şu anda iş yerimde 14 yıldır çalışıyorum ben 3600.tazminatımı alıp işyerimden ayrılmak istiyorum benim bu hakkım mevcutmu kullanabilirmiyim şimdiden teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gürkay Bey merhaba,

    İlk sigortalık tarihiniz 1999 yılı öncesi olduğundan sgk dan yazı alarak bu hakkı kullanabilirsiniz.

  78. Serdar KOÇ dedi ki:

   Sayın Yetkili
   28.12.2017-04.01.2018 tarihleri arasında Almany da olacağım. Buradaki sağlık sorunları için SGK nun vermiş olduğu bir belge varmı? varsa nasıl alabilirim. Teşekkür ederim.

  79. nedim dedi ki:

   Merhaba , Prim günümü doldurdum.Normalde 5450 gün isteniyor benim 5625 gün oldu.Emekli maaşım için yaşımı bekliyorum.Sorum şu son 14 sene en üst tavandan primlerim yattı.Ancak şimdi kendi işimi kurayım istiyorum .kendi işimi kurunca kendim için prim yatırmak zorundamıyım ? yüksek maaşımı kaybetmek istemiyorum…Kendime prim yatırmadan şirket kurup yönetmem ve çalıştırmam mümkün mü?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nedim Bey merhaba,

    Limited şirket ortağı olmazsanız. Anonim şirketlerde de kurucu üye olmadan ve yönetim kurulu üyesi olmadan sadece ortak olursanız bağkur ödeme zorunluluğunuz yok.

  80. Nevin kurt dedi ki:

   Merhabalr, nisan 2017 tarihinde ssk li iken malulen emekli olan bir kisi ,bagkurlu olarak isyeri acabilir mi? Acarsa maasi kesilir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nevin Hanım merhaba,

    Malülen ssk emeklisi olan bir kişi iş yeri açabilir, Bu durumda vergi mükellefi olursanız emeklilik maaşınız kesilmez. Sadece emeklilik maaşınızın %15’i SGDP olarak otomatikman kesilir.

  81. mehmet dedi ki:

   mehmet: merhaba annem bağ kur emeklisi babamda bağ kur emeklisi iken vefat etti annem babamın maaşının yüzde ellisini alıyor. Dedem annemin babası 1987 de ssk emeklisi iken öldü.Annem dedemde dul maaşı ala bilirmi. Eğer alırsa babamın ölüm tarihinden itibaren birikmişi toplu olarak ala bilirmi. teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehmet Bey merhaba,

    Anneniz bağkur emeklisi olarak ssk emeklisi olan babasından maaş alamaz. Eğer kendi emekli olmasaydı her iki maaşı da alabilecekti.

  82. Emin ZORLU dedi ki:

   Annem 01.06.1965 doğumlu. 01.02.1985 ile 01.08.1993 yılları arasında 8.5 yıl esnaf bağkuru ödemiş. Sonra çalışmamış. Emekli olabilir mi. Olursa en uygun yol nedir. Teşekkür ederim.

  83. Gülendam kuruçolak dedi ki:

   Merhaba
   01/09/1989 işe giriş Toplam 848 gün çalıştım sonra ayrıldım. 1995-1996-2002 tarihli 3 çocuğum var çocukları borçlanıp kalan günleri çalışıp ödemek veya işteğe baglı ödesem en kısa zamanda nasıl emekli olabilirim emekli maaşım yüksek olurmu. yaş olarak 52 yaşmı yoksa 58 yaşı mı beklemek mantıklı acaba yardımcı olursanız çok menmun olurum.

   1. Gülendam kuruçolak dedi ki:

    Dğum tarihini unutmuşum 01/05/1973

  84. Cengiz Kartal dedi ki:

   Merhaba ben cengiz kartal malülen emekliyim kontrol vardı sonuç nasıl olur 2 tane hastaneye gönderdiler 1 yılı aşkın maaş alıyordum ama 05.08.2017 tarinde kontrol varmış evrak bana gelmediği için zamanında gidemedim ama ankara sgk ya gittim beni samsun eğitim ve araştırma hastanesi ne sevk yaptı rapor ordan gitti beni tekrar 19 mayıs Ünüverstesi ne sevk etmiş burdan da rapor gönderdim sonuç ne olur tekrar maaşa bağlanırmıyım acaba

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cengiz Bey raporunuzda malüllük devam ediyor ise maaş almaya devam edersiniz.

    1. Cengiz Kartal dedi ki:

     Öncelikle soru ma cvp verdiğiniz için teşekkür ederim.rapor gittikten ne kadar bir süre içinde belli olur veya maaş ne zaman bağlanır

  85. hakki dedi ki:

   simdi ben ssk dan 2000 gunum var diyelim. simdi istege bagli bagkurdan prim yatirmaya baslasam. 3400 veya 7000 de oradan yatirsam. bunlari hizmet birlestirme ile emekli isteme hakkim var mi.

  86. selma canata dedi ki:

   Bana gönderdiğiniz cevabı bulamadim

  87. ömer dedi ki:

   merhaba 27.04.1968 doğumuyum 01.02.1985 yılında ssk 4A dan 921 gün sigortam var. 06.10.1997 yılından itibaren 4B bağkur dan 7285 gün pirimim var 4A SSK dan emekli olabilmek için ne yapmam gerekir.
   Konuyla ilgili yardımcı olabilir misiniz?Teşekkürler

  88. mehmet mantar dedi ki:

   Merhaba babam 2008den sonra vefat etti SSK
   Dedem 2008den ÖNCE vefat etti ssk
   Annem dedemin maaşını tercih etse,
   kardelerimde babamdan yetim aylığı alabiirmi ?
   Şimdiden tşkler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mehmet bey merhaba,

    Annenizin babasının maaşını tercih etme hakkı var. Bu durumda da kardeşleriniz daha yüksek oranda yetim maaşı alabilecektir.

  89. mehmet mantar dedi ki:

   Merhaba babam 2008den sonra vefat etti SSK
   Dedem 2008den sonra vefat etti ssk
   Annem dedemin maaşını tercih etse,
   kardelerimde babamdan yetim aylığı alabiirmi ?
   Şimdiden tşkler

   1. mehmet mantar dedi ki:

    DÜZELTME !!!

    Merhaba babam 2008den sonra vefat etti SSK
    Dedem 2008den ÖNCE vefat etti ssk
    Annem dedemin maaşını tercih etse,
    kardelerimde babamdan yetim aylığı alabiirmi ?
    Şimdiden tşkler

  90. Raşit hoca dedi ki:

   Merhabalar benim 1963 doğumlu 1983 yılında giriş yaptı ve primlerini ve doğum borçlanmasını yatırdık ne zmn emekli olur

  91. Mehmet Cengiz AKSOY dedi ki:

   “2017-06-29 22:00:41 tarihinde yazdığınız yorumunuza cevap verilmiştir.” şeklinde aldığım ikazın karşılığında;
   Cevabı Görmek İçin baktığımda bir yanıt yoktu!

  92. engin özkök dedi ki:

   emeklilik tahsis numaram e devlette gözüküyor ilk maaşımı ne zaman alabilirim.Teşekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik işlemlerinin sonuçlanması 45-60 gün içinde olmaktadır. Verdiğiniz bilgilere göre Ocak ayında maaşınız yatmaya başlayacak gibi gözükmektedir.

  93. nalan dedi ki:

   merhaba benim sorum ücretsiz doğum izin hakkkımı kullandım ve bitti 8 yıldır aynı işyerinde çalışıyorum.tekrar aynı yerde çalışmak istiyorum fakat iş yoğunluğundan dolayı bana çık diye bilir.ücretli doğum izin şartları nedir?ücretli doğum izin parasını işveren vermez ise kıdem tazminatı hakkı doğar mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nalan Hanım merhaba,

    Konu ile ilgili https://www.ssk.biz.tr/calisan-annenin-dogum-sonrasi-haklari-nelerdir/ makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Makale de yazılan haklardan talep ettiğiniz halde iş veren kabul etmez ise haklı nedenle fesih işlemi yaparak kıdem tazminatını hak edersiniz.

  94. Özge dedi ki:

   Merhaba,17 kasımda doğum raporum bitti,fakat e devlette hala yatmamış görünüyor.nedeni ne olabilir.ne zaman yatması gerekiyor.

  95. Cemil dedi ki:

   Merhaba malülen emekliliğe baş vurmak istiyorum 2006 sigorta giriş tarihim ve 1700 günüm var şu an çalışmakta ciddi anlamda zorluk çekmekteyim eksik günlerimi borçlanma yaparak yani askerlik ödemesi gibi emekli olma şansım varmı acaba yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

   1. Cemil dedi ki:

    Son olarak askerliğe el veriliş değildir yani askeriyeden raporum var

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fiilen askerlik yapmadıysanız askerlik borçlanması yapamazsınız. 2006 yılı giriş tarihine göre en az %40 rapor alırsanız 20 yıl sigortalılık süresi (2006 yılına göre 2026) ve 4400 gün prime ihtiyacınız var.

  96. Ali Hikmet Yalçın dedi ki:

   Evli çocuklu ssk emeklisi olup, devlet bakım yurdunda kalan bir şahıs
   bu süre içerisinde ölürse, emekli maaşını eşi ve çocukları alabilirmi.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ali Bey merhaba,

    Evet vefat ettiği takdirde emekli maaşı alabilir.

  97. Esat aydogan dedi ki:

   Merhaba. Babam 1957 doğumlu 22.12.1999 yılında ssk başlangıcı var daha sonra 2008-2016 yıllArı arasinda bağkurlu 2016 dan sonra ssk li ne zaman emekli olabilir. Askerlik borçlanması yapılabilir mi. Ayrıca önceki yillara ait ziraat Odası kaydı olması bağkur başlangıcı sayılabilir mi sayılırlarsa o arayı borçlanip ödeyebilir miyiz? Teşekkür ederim.

  98. Nihat dedi ki:

   Merhaba asgari ücretli calisaniyim.yaptigim mesailer vergim yükselmiş diyerek kesiliyor. Bu mümkün mü ve şayet ben mesai yapmasaydim asgari ücretin altında mı maaş alacaktım ? Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nihat Bey merhaba,

    Brüt maaş üzerinden maaş alıyorsanız vergi dilimi yükseldikçe maaşınızdan gelir vergisi yükseleceğinden bir önceki aydan daha düşük olabilir ancak mesailerle beraber maaşınız mutlaka asgari ücretin üstünde olur. İş yerinden ücret bordronuzu isteyin.

  99. Sevda dedi ki:

   Merhaba,
   01.04.2004 tarihinde işe başladım.
   Aşağıdaki tabloya göre 26 günlük izin sürem ne zaman başlar.

   İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;
   a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,
   b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,
   c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,
   az olamaz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Onbeş yıl dahil ibaresine göre 26 günlük izninizi 01/04/2019 tarihinde hak edersiniz.

  100. Abdullah dedi ki:

   Merhaba;
   Babam ssk emeklisiydi 2011 yılında vefat etti.
   Maaşını annem ve iki kardeş olarak alıyoruz ama bir kardeşimize bağlanmadi. Başvuru yapıp geriye dönük ücret alabilirmiyiz.

  101. Samet bozkurt dedi ki:

   2004-2012 tarım bağ kur 2012-2014 ssk 2014-2017 isteğe bağlı tarım sigortası 20 ay isteğe bağlı tarım sigortasından askerlik borclamasi ödendi ağustos 2017 de yaştan emekli oldu yas 65 bağlanan emekli maaşı 520 lira normal mi? Çok düşük maaş enaz 900 950 olur diye bekliyorduk .. Teşekkürler.

  102. Aysel dedi ki:

   Merhaba ben işkur typ kapmasında çalışmaktayım 20ve 31 haftalık hamileyim 20 aralıkta iş süremiz sona erecek ben bu süre içerisinde rapor alırsam yine de doğum parasından faydanabilir miyim ? Bi de 33 haftada rapor alırsan bi sıkıntı olur mu

  103. Sevgi Ursavaş dedi ki:

   Sevgi URSAVAŞ Nisan 3, 2017, 2:14 pm
   Merhaba
   10.08.1978 doğumlu kadınım.

   24.10.1995-07.11.1996 SSK lı çalıştım
   15.03.1999-31.07.2006 SSK lı çalıştım
   16.05.2007-15.06.2009 SSK lı çalıştım
   16.06.2009-15.09.2013 5593 belediyede sözleşmeli çalıştım
   15.09.2013 ten itibaren Memur (Emekli sandığı) olarak çalışmaya devam etmekteyim.
   Hizmet birleştirmem yapıldı.(SSK dan aldığım dökümde Nisan ayı sonunda 6028 günüm oluyor.)
   Ama Emekli sandığına geçerken ssk da ki çalışma günümüzün 4/3 ü alınmış tamamı sayılmamış ben de emekli sandığından günlerim dolunca yaşı beklemeden emekli olmak istiyorum.Emekli sandığından ne zaman emekli olabilirim.Günlerim ne zaman doluyor.
   Teşekkürler

   Merhaba bu sorumu 03.04.2017 tarihinde sormuştum.24.11.2017 tarihinde mail kutuma sorunuz cevaplanmıştır diye bir mail geldi baktım yine cevap verilmiş.

  104. Elif BEKTAŞ dedi ki:

   İyi günler 32.haftadan sonra analik.raporu alacagim ama ozel.bir.kurumda çalıştığım icin raporu aldiktan.sonra iş çıkışım gerceklestirilecek eger is çıkışım gerçekleştirilirse dogum yani rapor parasini alabiliyormuyum ayni.zmanda isten.çıkardığım icin işsizlik maasi alabilirmiyim ikisi ayni.anda alinir.mi yardimci olursaniz.sevinirim çünkü suan magdur durumdayim simdiden tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Elif Hanım merhaba,

    Doğumdan önceki 1 yıl içinde 90 gün priminiz var ise rapor aldıktan sonra doğum rapor ödeneğini alabilirsiniz. İşsizlik şartlarını sağlıyorsanız. İşkur işsizlik maaşı için 1 ay içinde başvurun. Eğer hak ederseniz rapor sonrasından itibaren ödenir.

  105. ismail.bahar dedi ki:

   05.09.1970 doğumluyum, sigorta başlangıcım 01.11.1996 tarihi olup, 21.04.2016 tarihinde işten ayrıldım. toplam pirim gün sayım 3302 gündür.
   emekliliği hak etmem için daha ne kadar pirim günüm olmalı ve ne zaman kaç yaşında emekli olabilirim. şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İsmail Bey merhaba,

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1995 ile 23.05.1997 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 56 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5825’dir.

  106. Nevin Bütün dedi ki:

   Sn ilgili,
   Oğlum 2015 yılında isteğe bağlı sigorta için müracaat etmiş. Ama hiç prim ödememiş. Şimdi zorunlu sigorta primini ödemekte ve zorunlu sigorta prim borcu yok. Ameliyat olması gerekiyor ama isteğebağlı sigorta borcu göründüğü için sgk dan istifade edemiyor. Müracaatını yaptığı sgk şubesine gidip isteğe bağlı sigorta iptali için dilekçe vermesi gerekiyormuş. Fakat halen başka bir şehirdeyiz sağlık durumu nedeniyle ve kendisinin müracaatta bulunduğu sgk şubesine gitmesi imkansız. Onun yerine ben gidip oğlumun imzaladığı dilekçeyi versem işleme konulur mu? İlla kendisinin gitmesi mi gerekir?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Nevin Hanım merhaba,

    Kendisi imza attığı takdirde başkası da götürebilir. Hatta iadeli taahhütlü posta ile bile gönderebilirsiniz.

  107. Ayhan dedi ki:

   1995 yılında 5ay ptt de telefon hat bakımında mevsimlik çalıştım 1976 doğumluyum . sigortam yatmadı. Sigortamı alavilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayhan Bey,

    Hizmet tespit davaları geriye dönük 5 yıl için açılabiliyor. Çalışmalarınız devlet kurumuna olduğu için tespiti daha kolay olabilir. Alo 170 danışma hattından detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

  108. Ayse dedi ki:

   vuuu basumun yazilari biz ne ettuk sizede bizim sorularimizi dikkate almiyorsunuz ve siliyor sunuz yoksa biz vatandas degilmiyz yoksa biz o ülkenin insani degilmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Henım gecikme için üzgünüz sorunuz cevaplanmıştır.

    Bizim için çok değerlisiniz.

    Bazı sorular özellik arz ettiğinden hemen yanıtlama imkanımız olmuyor. Günde yüzlerce soru gelmekte elimizden geldikçe yetişmeye çalışıyoruz. Saygılar…

  109. özlem nasır dedi ki:

   4412…………… İŞYERİ SİCİL NO işyeri Kapanış İşlemleri ile İlgili y…. hnm a ulşamıyorum P…… 14 Maddelik cevap mektubunu 31.10.2017 tarihinde ilettiğini belirtti. Biz de mevcut borcumuzu kapattık 01.12.2017 Tarihine kadar Teminat mektubu iademiz olduğundan sonuçlanması gerekmektedir. Bilgi verebilir misiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özlem Hanım merhaba,

    Lütfen dilekçeyi verdiğiniz ilgili kurum ile irtibata geçiniz.

  110. lütfi aktepe dedi ki:

   sgk emeklisiyim mahkeme kararıyla maşımdan 900 tl yardım nafaka parası ödemekteyim ancak eşim 830 tl maaş almakta bu 70 tl icra tarafından kesiliyor. Ben sgk dan maaşımdan kesilen 900 tl yi ptt ye eşim adına veya ptt hesap numarasına sgk yatırabilirmi.

  111. SAİT dedi ki:

   Merhaba ,
   1988 SGK girişliyim.1988-1990 arası yedek subaylık 1990 -1996 arası bağ kurdan olmak üzere 2413 ödenmiş prim günüm bulunmaktadır.1996 yılından bu yana da SGK lı çalışmaktayım.İnternette emeklilik maaşı hesaplamasında Hizmet kütüğünde yer almayan günler için 2000 yılı öncesi prim gün sayısına 2413 yazdığımda hesaplanan emekli maaşı tutarı doğru mu çıkmaktadır ?
   Saygılarımla,

  112. Ayse dedi ki:

   Merhaba
   ben birkac kez yazdim buraya ama ne yazdigimi nede yorumu bulamadim belki gözden kacirmis belki ben kendim bulamadim olabilir onun icin tekrar yazmak istedim .. öncelikle güzel hizmetleriniz icin cani gönülden tesekkür ediyorum ne güzel tanidiginiz tanimadiginiz insanlara faydali olmak RABBIM SIZLERDEN RAZI OLSUN INSALLAH Ben 15 kasim 1960 dogumlu almanyada yasiyorum1998 de esimden ayrildim 2000 yilin da malulen emekli oldum 1999 da babamizi 2015 de annemizi kaybettik babam emeklisadigi emeklisiydi yani memur emeklisi annem ölene kadar biz ababmdan kalan emeklisINI yani yetim maasini ellemedik iki kizkardes duluz ben burdan yani almanyadan türkiyede babamin emelisinden faydalanabilirmiyim ? birinci sorum ikinci sorum türkiyeden malulen emekli olabilirmiyim türkiyede hic calismisligim yok sartlar nasil ne gerektiriyor
   yardimci olacaginiza oinaniyor simdiden tesekkür ediyor ALLAH RAZI OLSUN DIYORUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    İyi dilekleriniz için teşekkürler..

    Anne babası 1.10.2008 gününden önce vefat etmiş kız çocukları, yurtdışında emekli olsalar bile SGK’dan yetim aylığı alabilirler. Anne ve babası 1.10.2008 sonrasında ölenler ise yurtdışında emekli iseler yetim aylığı alamazlar. Sgk il veya ilçe kurumlarına başvurabilirsiniz. Veyahut E devlet şifreniz varsa yine internetten başvurabilirsiniz.

  113. Asuman yilmaz dedi ki:

   Merhaba, 1998 den itibaren devlet memuru hemşireyim. Bu arada 2yildir sürücü kursunda eğitmenlik yapıyorum. İşyeri adıma aylık 3 gün üzerinden 4a lı olarak prime esas kazanç olarak ucret yatırıyor.
   1-Erken emekli olmami sağlar mi yada emekli maaşımi yükseltir mi?
   2- ileride ikinci işte çalıştığım için sıkıntı çıkar mı?
   3- hiçbir katkısı yoksa yatırılan parayi alabilir miyim?
   Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Asuman Hanım merhaba,

    Devlet memurları bazı işler(sanatsal, köşe yazarlığı, kiralama vb;) dışında çalışamaz. Sigortalı olarak gözükmeniz Devlet memurluğunuzu tehlikeye düşürebilir.

  114. Yasemin dedi ki:

   Ssk dan babamın adına bagkur prim borcu ve cezası adında 100 tl borc geldi araştırdım ama borç 1000 tl olarak çıktı bu borcu odersem yetim aylığım artar mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin Hanım merhaba,

    Borcu her halukarda sizden talep ederler. Ödeseniz de yetim maaşına etki etmez.

  115. Şengül Bükülmez dedi ki:

   evde alzaymer hastaya bakım için kadın tutmak istiyorum. sigorta durumu hakkında bilgi almak istiyorum.haftada gün.sorumluluğu çalışanamı, çalıştıranamı ve prim miktrı nekadardır.

  116. cem dedi ki:

   Mehaba

   Eşim 20 gün çnce doğum yaptığı doğumdan önce 8hafta ve doğum sonrası 8 hafta doğum izni var bunun ücreti ne zaman ödenir ve nereden bilgi alabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cem Bey merhaba,

    Doğum izni raporunuz doğumu takip eden ayın 8-14 arasında yatar. Doğum sonrası rapor paranız ise yine rapor bitimini takip eden ayın 8-14 ü arasında ödenecektir.

  117. Mehmet Emin dedi ki:

   Babamın mallulluğü vefat etmeden bir hafta önce çıkmıştı yani parayı daha almamıştı. Bi iki gün önce alabileceğine dair evrak geldi.

  118. Mehmet Emin dedi ki:

   İyi günler vefat eden babamla ilgili soru sorucaktımda. Babam beyin tümörü hastasıydıyaklaşık bir yıl önce malullüğe başvurduk reddedildi. Sonra itiraz ettik 3 4 ay önce kabul edildi. Maaşta çıkmıştı ama babam 24.10.2017de yaklaşık iki hafta önce vefat etti şimdide maaşının çıktığını ziraatten alabileceğine dair evrak geldi. Sskya gittik ölüm aylığına dönücek dendi. Biz itiraz ettiğimiz zamandan itibarenki paranın topluca verileceğini biliyoduk ama oradakiler böyle bisiy olmayacağını söyledi. Şimdi biz itirazdan itibaren parayı alabiliriz miyiz ailesi olarak.

  119. Burcu dedi ki:

   Merhaba;
   Ortapedik tabanlık ödemesi için evraklarımı teslim ettim ama ödeme yapılmadı herhangi bir bilgi geridönüsüde yapılmadı. Bu konuda yardım istiyorum.

  120. Emre özen dedi ki:

   Hayırlı günler , Alman vatandaşı mavi kartlı eşim ile 2010’da Türkiye’de evlendik. Kendisinin 1999’dan 2012’ye kadar Almanya’da primleri ödendi . 2012’den bugüne kadar ki primlerini ise , bebeklerimizin bakımı, sağlık sorunları sebebiyle çalışamaması ve ek olarak yüksek pirim bedeli olması sebebiyle ödeyemedik.
   ● ilk sorum; Almanya’dan emekli olabilmesi için burada nasıl bir yol izlememiz gerekiyor .
   ● 2. Sorum ise; eşimin çalışmamasından dolayı oluşan mağduriyetimizi hafifletmek için Almanya’dan bir destek alabilir miyiz. Çok teşekkürler kolay gelsin

  121. gözde dedi ki:

   bursa gemlik devlet hastanesinde safra kesesı tası amelıyatı olmam gerekiyor.kendim çalışmıyorum fakat eşimın sigortasından bakınıyorum.bu amelıyat ıcın devlet hastenelerine ücret ödüyormum ödemem gerekıyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gözde Hanım merhaba,

    Ameliyat ile ilgili Devlet hastanelerine ücret ödemezsiniz. Ancak Döner sermayeli Üniversite hastaneleri ücret talep edebilir.

  122. Aysaç dedi ki:

   18 gün izin parası neti ne kadar alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer asgari ücretli iseniz ve yatark tedavi olmadıysanız yaklaşık olarak 16 günlük yaklaşık 630 tl yatacaktır.

  123. Ali dedi ki:

   23.10.2017de sordugum sorumu yanitlamadiniz sebebini ögrenebilirmiyim

  124. HASAN FIRAT dedi ki:

   SGK EMEKLİ KOCASINDAN ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANAN EŞ SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMAYA BAŞLARSA, KOCASINDAN ALDIĞI ÖLÜM AYLIĞI KESİLİRMİ

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey merhaba,

    Kocasından dolayı emekli maaşı alan dul kadın çalışmaya başlar ise kocasından aldığı dul maaşı kesilmez.

  125. HASAN HÜSEYİN ÖZKUL dedi ki:

   selam 1……. T.C. NUMARALI BABAM CEMİL MUHARREM ÖZKUL 02.07.2017 TARİHİNDE VEFAT ETTİ. MAAŞI ABLAM VE ANNEME AKTARILDI. ABLAM KENDİNE DÜŞEN MİKTARI ÇEKTİ. ANCAK ANNEM RAHATSIZLIĞI VE SONRA YOĞUN BAKIM VE 20.10.2017 TARİHİNDE AKŞAM SAAT 21.00 DE VEFAT ETMESİ NEDENİYLE ANNEME GÖNDERİLEN (BABAMA AİT ÖLÜM YARDIMI) VE MAAŞI ÇEKEMEDİ. BU DURUMDA ÇEKEMEDİĞİ MAAŞ VE ÖLÜM YARDIMININ ABLAM 14………… T.C. NOLU FATIMA ZEHRA ÖZKUL’A AKTARILABİLMESİ İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey merhaba,

    Almış olduğunuz veraset belgesi ile ödeneğin yattığı bankaya müracaat etmeniz gerekmektedir.

  126. Mahmut dedi ki:

   Merhaba 15.10.1968 doğumluyum.25.04.1986 yılında memur olarak göreve başladım.16.12.2017 emekli dilekçemi vermek istiyorum.Bu şartlarda emekli olabilirmiyim.2.sorum ise Aralık ayının 16 da emekli dilekçemi verdiğimde ikramiye açısından 2018 ocak ayını beklemelimiyim farkedermi? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mahmut Bey Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre;

    abi Olunan Emekli Yaşı: 49 (15.10.2017)
    Şuanki Yaşınız: 49
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 31 Yıl 0 Ay 14 Gün
    Kalan Hizmet: 0 yıl 0 ay 0 gündür

    Emeklilik hakkını kazanmış görünüyorsunuz. Aralık 16 da vereceğiniz dilekçe ile 2018 yılında vereceğiniz dilekçe arasında fark olmaz. İkramiyeniz toplam gün sayısına göre hesaplanacaktır.

  127. SAİT dedi ki:

   Merhaba , 21 yıldır bir özel şirkette çalışıyorum.Primlerim tavandan yatırılıyor.Öncesinden de 5 yıl bağkurlu olarak çalışıp primlerimi yatırmıştım.
   An itibariyle emeklilik ile ilgili tüm şartları yerine getirmiş bulunuyorum.
   Tazminat ve emeklilik maaşımın daha yüksek olması için bu sene bitmeden mi emekli olmalıyım yoksa önümüzdeki yılın ilk aylarında mı emekli olmalıyım.Teşekkürler , saygılarımla,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yıl başında başvuru yapmanız kıdem tazminatı açısından fark eder. Çünkü her yıl kıdem tazminatı tavanı yılın ilk ayında belirlenir. Primlerinizin tavandan yatması ile pek ala emekli maaşınızın bağlanma rakamı da az da olsa artacaktır.

  128. NEŞE TERHAN dedi ki:

   1 Kasım tarihli yorumlanması için soru yazan Neşe Terhan ım, yazdığım sorum sitede yer almıyor . Yorumları seçerek mı yayınlıyorsunuz. Sorumun yanıtı mail adresime de gönderiliyor mu?Saygılarımla ,teşekkürler…

   1. Bilal dedi ki:

    Selam 1987 aşk girişim var 1973 doğumlu tüm.ssk pirim şu an 8400 SSK günüm var çalıştıkça maaşım düşüyor 7 puantajli çalışırsam denetlemeye takılırmıyım ne gibi işlem yapılır bana teşekkürler.

  129. Yasin dedi ki:

   Merhaba, ben 01.09.2015 tarihinde adi şirket ortağı olarak 4/b kapsamında sigortalı oldum. 01.08.2017 tarihinde de ortaklıktan ayrıldım ve 4/b sigortalılık statüm sona erdi. GSS’ye başvuru yaptım. GSS primlerimi ödedim. Bağkur borçlarım var. SGK’da ki kişi sağlıktan yararlanabileceğimi, Alo 170’de bağkur prim borçlarımı ödemeden yararlanamayacağı söyledi. Muhasabecim’de GSS’yi ödersen yararlanabilirsin dedi. Sisteme bakıyorum hala sağlıktan yararlanabilmem için provizyon vermemiş. Lütfen bu konuda beni bilgilendirin. Geçmiş bağkur borçları yüzünden GSS primi ödesem bile sağlıktan yararlanamıyor muyum?

  130. FİLİZ KARPUZ dedi ki:

   2 çocuğum var kocam kalp hastası askerden çürük aldı geldi çalısamıyor koluda sakat resmi nikahım var bundan dolayı devlet büyüklerimden yardım almak istiyorumyardımcı olursanız sevinirim

  131. ihsan dedi ki:

   merhaba,02.01.1969 dogumluyum sigorta girisim 1988 ,2005 yilinda is kazasi sonucu %40 sürekli is göremez maasi aliyorum.
   2005 yilindan sonra hic calismadim
   yasdanda emekli olabilirmiyim
   olabilirsem prim yatirmam gerekirmi yatiracaksam nekadar
   su anda aldigim is göremez maasimdan kesinti olurmu
   tesekkür ederim.

  132. alper dedi ki:

   merhaba ben yaklaşık iki hafta önce çalışmadığı halde kocasının çalıştığı iş yerinde sigortalı olarak çalışıyor olarak gösterilen birini ihbar ettim ve bu şekilde çok yakın bir zaöan içinde emekli olacağını söyledim alo 170 hatındaki bayana ve hiç bir şekilde ilgilenmediler ve geri dönüş olmadı bana nerdeyse utanmıyormusun birini ihbar etmeye demedikleri kaldı benim ne yapmam lazım bilgi verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konuyu en yakın İş kur müdürlüğüne bildirirseniz mutlaka dönüş alırsınız. Ancak kurum daha çok prim yatmadan çalışanların haklarına daha fazla ilgileniyor. Ama mutlaka araştırma yapılır.

  133. HAŞİM DEMİRCİ dedi ki:

   Merhaba
   SGK sigortamın başlangıç tarihi 04.01.1999 ve o tarihten beri farklı farklı şirketlerde çalışıyorum. SGK’nın sitesinden A4 Özet Hizmet Dökümü aldığımda, “Toplam Uzun Vade Gün Sayısı” olarak 5915 gün gözükmekte ve “Durumu” alanı da “Aktif” gözükmekte.

   Şu anda çalıştığım şirketimde (özel bir bilişim şirketi) 2007 Haziran’ından beri iş başı yapmaktayım. Şu anda başka bir iş buldum ve oraya geçmeden önce bu şirketten tazminatımı almak istiyorum, kovulmadan tazminatımın tamamını veya bir kısmını almamın bir yolu var mı?

   Konuyla ilgili yardımcı olabilir misin?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Haşim Bey merhaba,

    08/09/1999 tarihinden önce ssk başlangıcı olanlar 3600 gün prim 15 yıllık sigortalık süresi ni doldurduklarında Sosyal Güvenlik Merkezlerinden yazı alarak Kıdem tazminatlarını alabilmektedirler. Mevcut durumda sizin de bu hakkı kazandığınız görülüyor. İşyerinin bağlı bulunduğu kuruma giderek 3600 gün ile kıdem tazminatı alabilir yazısı alarak kıdem tazminatınızı kovulmadan da alabilirsiniz.

  134. Fahrettin KOÇ dedi ki:

   Merhaba,
   09.03.2015 te 30 yıl üzeri ikramiye için SGK ya müracaat ettim. Dava açtım mahkeme davanın konusuz kaldığına karar verdi. Ancak SGK dan ilave ikramiyenin ödenmesine dair hala bir ses yok.30.10.2017. Ne yapmam gerek.

  135. Fahrettin KOÇ dedi ki:

   09.03.2015 te 30 yıl üzeri ikramiye için SGK ya müracaat ettim. Dava açtım mahkeme davanın konusuz kaldığına karar verdi. Ancak SGK dan ilave ikramiyenin ödenmesine dair hala bir ses yok.30.10.2017. Ne yapmam gerek.

  136. Dursun dedi ki:

   Mrb 2 yıl önce iş kazası geçirdim geçirdiğim kaza sonucu sol kolumda kırık oluştu ve hasar kaldı ssk maluriyetlik %6 olarak çıktı be n şirketine dava acabilirmiyim açsam bişey çıkarmı tsk

  137. Özlem dedi ki:

   Merhaba 2014 te temmuz ayinda ozel bir kurumda yuzme stajimi yaptim. Kurumun sigortamizi yaptigini blypdum ama bugun tesadufen e devlete bakarken 1.134 tl de ucret yatmiş gozukuyo ama biz herhangi bir ucret almadik hesap numarasi vs de vermedik. Tc nimuza pttye yatmis olma ihtimali nedir tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Özel Sektör maaşı PTT ye yatırmaz. Prim bedeli olarak sgk ya yatan para gözükebilir.

  138. ahmet dedi ki:

   iyi günler,
   Emeklilikte, sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresi içerisinde en fazla hangi statüde hizmeti varsa, (yani sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 1261 prim ödeme günü hangi statüde geçmişse) o statü şartlarıyla emekli olunuyor.

   bu sürenin 5 yıla ineceği ve sigortalının son 5 yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 901 prim ödeme gününden emekli olunacağı söylentisi doğru mu?
   böyle bir çalışma var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Zaman zaman bu konularla ilgili komisyonlardan kanun teklifi veriliyor. Ancak mevcut torba yasada bu durumla ilgili bir çalışma yok.

  139. adem dedi ki:

   Merhaba
   14 yıldır agır sanayi fabrikasında paketleme ve foklift operatörü olarak çalıştım. 10014 prim gün sayım ve 48 yaşındayım. Emeklilik için yıpranmalı emeklilikten yararlanarak yaş indirimi hakkına sahip olabilir miyim?

  140. ayse dedi ki:

   merhaba ben yurtdisinda yasiyorum 15.11 1960 dogumluyum 1998 den beri bosanmis ve 1999 da babamiz vefat etti 2000 yilinda malulen emekli oldum almanyada . türkiyede calismisligim yok benim sorum ben türkiyeden yetim ayligi alabilirmiyim ve türkiyeden malulen emekli olabilirmiyim eger olabilirsen veya yetim ayligi alabilirsem sartlar ne ve nerelere basvurmaliyim nasil bir yol almaliyim ? yardimlariniz icin simdiden tesekkür ederim saygilar sunarim

  141. gül dedi ki:

   merhaba; benim çalıştığım yerde işçi değil işveren bir kaza geçirdi hastaneye ulaştırıldığında iş kazı denilmiş, iş yerine tespit için gelen polislere kaza yapanın işçi değil işveren olduğunu bildirdim. İş güvenlİği uzmanımız bizim sgk ya bildirim yapmamız gerektiğini söyledi internetteki iş kazası bildirim sayfasında tüm bilgileri giriyoruz fakat bildirimi kaydet dediğimizde kayıt başarısız diyor. Bugün üç günü geçiyor ne yapmamız bu bildirim işverenler için de geçerli midir?

  142. serkan dedi ki:

   yaklaşık 12 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum yıllık hafta sonu resmi tatil izinlerimi kullanmadım kullanamadım,bunla beraber fazladan çaslıştım mesai almadım bunlarla ilgili neler yapabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Haftalık izin günlerini ve mesai saatlerini hesaplayarak noterden alacaklarınız için ihtar çekebilirsiniz. Konu ile ilgili iş hukuku avukatları size yardımcı olabilir. İş avukatları alacağınız tazminatın %10-15 arasında avukatlık ücretiyle dava açabilirsiniz.

  143. Yılmaz dedi ki:

   Merhaba,

   Apartmanımızda kalorifer yakmak üzere EMEKLİ bir kişiyi günde 2 SAAT ,ayda 60 saat olmak üzere AYLIK toplam 8 GÜN üzerinden 6 AY süre ile çalıştırmak istiyoruz.
   SGK bildirimini kısmi süreli iş sözleşmesi imzalatarak yapmak gerekiyor.
   Soru:
   1.Bu bildirimi nasıl ,nereye,hangi bölüme yapacağız.İnternettten olabilirmi?
   2.EMEKLİ olan kalorifercinin “eksik gün bildirim”zorunluluğu varmı?
   3. AYLIK 8 gün üzerinden çalışma süresi için SGK’ya ödenmesi gereken tutar nedir.

   Teşekkürler

  144. Murat dedi ki:

   Babamın 1970 yılında ssk dahil olarak emniyette göreve başlamış 10 ay sonra emekli sandığına gecirilmis ve sonrasında 1973 yılında istifa etmiştir,ilk ssk kayıtları var ancak diğer hizmetler sistemde görülmüyor, ancak arsif de babamın dosyası mevcud ve ise giriş çıkış belgeleri vardır, bir türlü bu kayıtları sisteme yada benzeri SGK başkanlığına anlatamamaktayiz ne yapmamız gerekir tşk ler

  145. Elif Gökalp dedi ki:

   Merhaba ben işten ayrıldım.34 yaşındayım.babam sigorta emeklisi.babamın sağlık guvencesinden faydalanmak için ne yapmalıyım.hangi evraklar gerekiyor ve ankara da başvuru yapmam gereken yer neresidir.bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vukuatlı nüfus kayıt örneği ile İkametgahının bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezinden aktivasyon yaptırabilirsiniz.

  146. Şahin savcu dedi ki:

   Merhaba 15/03/2017 tarihinde işbaşı yaptığım işyeriyle 2600 TL maaşla anlaştım. Ama işyeri bana sigorta primini ilk başlarda 1600 TL den gösteririz işler düzelince 2600 den yatırırız dediler. Aradan 6 ay geçti ama hala sigorta primimi eksik gösterip bana elden para verdiler. Bende bu nedenle işten ayrıldım ama içerdeki paramı almak için mecburen istifa kağıdına tüm alacaklarımı aldım diye imza attım. (ATTIRILDIM). Şimdi size sorum kanuni olarak ne yapabilirim yardım lütfenn

  147. kadir gün dedi ki:

   (İlk İşe Giriş Tarihi
   15.11.2000 ) 506/4 Aylık Bordro 3401200032618 KADIR GUN
   1077087
   3401 (dönem 2001/02)
   1 Asıl -( gün33) 231.000.000,00 (giriş tarihi 12.06.2001 )
   ( çıkış tarihi 15.07.2001). yukarıdaki bilgilere göre ; askerlik ödemesi yapmak istersem günümü 1999 dan önceki tarihe çekebilmem için hangi tarihten geriye doğru hesaplamam gerekir. teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılındaki ilk başlangıcınız staj girişi değil ise bu tarihten geriye doğru çekilir. ancak askerliği de ilk giriş tarihinden önce yapmış olmanız gerekiyor.

    1. kadir gün dedi ki:

     staj değil,giriş ise askerden sonra , fakat ilk işe giriş tarihi olan 15.11.2000 den sonra çıkış olmadan 12.06.2001 giriş, 15.07.2001 çıkış gösterilmiş ve bu aradaki gün kadar prim ödenmiş (33) gün, bu duruma göre bir şey söyleyebilir misiniz teşekkürler

  148. Sebahattin Aslan dedi ki:

   2013 yılın 6. ayında memuriyetten istifa ederek özel sektörde çalışmaya başladım. 6 ay sonra emekliliğe hak kazandım. Ancak özel sektörde siğorta pirimlerim tavandan yattığından SGK dan emekli olmam halinde emekli maaşımın yüksek olacağını söylediler. Bende 3,5 yıldan biraz fazla çalışarak (son 7 yılın fazlası) 01.10.2017 tarihinde emekli oldum. Ancak emekli maaşım çok düşük geldi. (2.920 tl) Emekli Sandığından olsaydım da aynı maaşı alacaktım. Normalde 4.000-4.500 tl maaş bekliyordum. 3 yıl boşunamı bekledim. Acaba bir yanlışlık olabilir mi?

  149. Makinist dedi ki:

   Merhaba benim sorum 20 ay yurtdışı gemilerde 20 yıldırda tdi şehir hatları işletmesinde gemi adamı olarak çalışıyorum ssk başlangıç 1995 yaş 48 askerlik ssk başlangıçtan sonra askerlik borçlanmasını yatırıp ne zaman emekli olurum veya işten kendi isteğimle ayrılsam kıdem tazminatı alabilirmiyim.

  150. Abdullah dedi ki:

   Merhaba, 1993 yılında 20 günlük sigortam var saydirdim 1996 yılında polis memurluğu na başladım. . 1993 ile 1996 arasında ki boşluğu yatırıp emekliliği erkene çekebilir miyim. . Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer bu dönemde askerliğiniz mevcut ise sadece o süreyi borçlanabilirsiniz. Haricinde borçlanma hakkınız bulunmamaktadır.

    1. Abdullah dedi ki:

     Teşekkür ederim

  Sorunuzu Yazın