• SGK DANIŞMA HATTI


  Türkiye’de sosyal güvenlik hizmeti veren SGK’nın da bünyesinde bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı içerisinde her türlü öneri,şikayet,soru,sorun vb. konularla ilgilenen bir birim oluşturularak hizmet vermektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi adındaki bu kuruma ister internet sitesi üzerinden isterseniz Alo 170 hattını arayarak ulaşabilirsiniz. Neredeyse 2 yılı aşkın bir süredir hizmet veren SGK Danışma Hattı, bu hizmetten yararlananları oldukça memnun etmiştir. SGK Danışma Hattı size 7 gün 24 saat hizmet vermekte ve aklınıza gelen her türlü soruyu cevaplamaktadır. Eğer ilk seferde sorularınıza cevap verilmediyse talebiniz kayıt altına alınıp en geç 72 saat içerisinde çözüme kavuşturularak size geri dönüş yapılacaktır. SGK Danışma Hattı en çok Bağ-Kur sorgulama,SSK prim sorgulama, SGK sorgulama gibi en çok merak edilen konular için kullanılmaktadır. Kendini sürekli olarak güncelleyen ve en son gelişmelerden anında haberdar olan, sistem ve personeliyle son derece iyi hizmet veren SGK Danışma Hattı Alo 170 ücretli bir servistir. Arama yaparken bunu göz önünde bulundurunuz.

  2

  SGK Danışma Hattıyla Hedeflenenler

  • Vatandaşın SGK Danışma Hattıyla ilgili olan memnuniyetini ölçmek ve arttırmak
  • Kayıt dışı istihdamı, kayıp ve kaçakların olmasını önlemek
  • Hizmet alanlarının ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları gidermek
  • Sorunlara doğru ve hızlı cevap vererek sorunları çözmek
  • Günümüzün değişen koşullarına uygun bir biçimde hizmet vermek SGK Danışma Hattıyla hedeflenmektedir.

  SGK İhbar Ödülü

  SGK Danışma Hattı olan Alo 170 ile birlikte vergi kaçak ve kayıplarının önlenmesi ve tespit edilmesi amacı ile birlikte ihbar konusu tartışmasız derecede öneme sahip bir husustur. Bu durumun bu denli önemli sebebiyle de SGK İhbar Ödülü adı verilen bir sistem ortaya konularak kişiler ihbar için teşvik edilmiştir. SGK İhbar ödülüne, 1905 sayılı kanunda yer verilmiştir. Fakat belirtilen bu ödül sistemine dair yeterince detay bulunmadığı gibi bu sistemin varlığında dair net bir şey söylemek de mümkün değildir.

  Reklam

  Bahsi geçen 1905 sayılı Kanun 1993 sayılı Resmi Gazate’de 13 Aralık 1931 tarihinde yayınlanmıştır. Bu konu ile ilgili olarak da farklı bir yasal mevzuat ya da uygulama bulunmamaktadır. Bu nedenle de bu uygulama Maliye Bakanlığı tarafından çıkartılmış olan Genel Yazı ve Genelgeler ile Danıştay Kararlarına göre yön bulur. Bahsi geçen kanunda, Gayrimenkul ve menkul emval ile bunlara ait intifa haklarının ve daimi vergi mektumlarını ihbar eden kişilere verilecek olan SGK İhbar Ödülü’ne dair bilgiler geçmektedir.

  SGK İhbar ödülü, arsa, arazi ve binalarda tahrir dışında kalan havyanlar, kazanç, intikal ve veraset, muamele, damga ve dahili istihlak gibi daimi vergilerden sahte ya da eksik beyanname de bulunmak ya da birden fazla defter tutmak ya da sait suretlerle ketmedilenleri haber veren kişilere tahakkuk edecek misil cezaları ve vergi mecmuu üzerinden ikramiye verilecektir.

  SGK İhbar Ödülü verilme oranları ise şu şekildedir;

  500 TL’ye kadar yüzde 15, 500 TL’den 5.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 30, 5.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 20 ve 15.000 TL ve yukarısı için yüzde 10 şeklinde SGK İhbar ödülü verilecektir.

  SGK Danışma Hattı Ücretli Mi?

  En sık merak edilen konulardan biri olduğu kadar, birçok kişi tarafından yanlış bilinen bir durumda SGK danışma hattı ücreti konusu ile ilgilidir. Birçok vatandaşımız “SGK danışma hattı ücretli mi?” diye sorarken esasında sgk danışma hattının ücretsiz olduğunu düşünmekte ve şaşırma ifadesi olarak bu soruyu kullanmaktadır. İlginç bir şekilde bu hattın ücretsiz olduğu birçok kişi tarafından yaygın bir şekilde düşünülse de esasında bu hat ücretli bir hattır. Bu konuda GSM operatörlerine göre farklı ücretler biçilmektedir. Şimdi bunlara değinelim.

  Sgk Danışma Hattını arayan bir Turkcell müşterisi, Turkcell resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre sabit hat ile görüşme yapıyormuş gibi tarifelendirilir ve buna göre belirlenecek olan bir ücreti ödemek durumunda kalır.

  Türk Telekom resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak ücretli bir işlem olup, sabit bir hattı aramak ile aynı şekilde ücretlendirilir.

  Yine aynı şekilde Vodafone resmi internet sitesinde yazan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak, sabit bir hattı aramaya benzer ve aynı şekilde değerlendirilir.

  Bu aşamada SGK Danışma Hattını arayarak ücretsiz bir şekilde konuşabilmek için GSM operatörleri üzerinden bedava dakikalara sahip olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yazımızda da bahsettiğimiz gibi sabit bir hattı arıyor gibi ücretlendirilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Adresi

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim adresi şu şekilde verilmiştir.

  Adres: Sgk Genel Müd, Ziyabey Caddesi, No: 6, Pk: 06520, Balgat, Çankaya,Ankara, Türkiye

  Telefon: (0312) 207 8000

  Bununla birlikte SGK Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşmak istiyorsanız aşağıda yer alan linke tıklayarak SGK İl Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey harita üzerinde yer alan şehirlere tıklamak olacaktır.

  Bununla birlikte her daim SGK danışma hattı olan Alo 170’i arayabilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Bilgilerine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ayhan dedi ki:

   1995 yılında 5ay ptt de telefon hat bakımında mevsimlik çalıştım 1976 doğumluyum . sigortam yatmadı. Sigortamı alavilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayhan Bey,

    Hizmet tespit davaları geriye dönük 5 yıl için açılabiliyor. Çalışmalarınız devlet kurumuna olduğu için tespiti daha kolay olabilir. Alo 170 danışma hattından detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

  2. Ayse dedi ki:

   vuuu basumun yazilari biz ne ettuk sizede bizim sorularimizi dikkate almiyorsunuz ve siliyor sunuz yoksa biz vatandas degilmiyz yoksa biz o ülkenin insani degilmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Henım gecikme için üzgünüz sorunuz cevaplanmıştır.

    Bizim için çok değerlisiniz.

    Bazı sorular özellik arz ettiğinden hemen yanıtlama imkanımız olmuyor. Günde yüzlerce soru gelmekte elimizden geldikçe yetişmeye çalışıyoruz. Saygılar…

  3. özlem nasır dedi ki:

   4412…………… İŞYERİ SİCİL NO işyeri Kapanış İşlemleri ile İlgili y…. hnm a ulşamıyorum P…… 14 Maddelik cevap mektubunu 31.10.2017 tarihinde ilettiğini belirtti. Biz de mevcut borcumuzu kapattık 01.12.2017 Tarihine kadar Teminat mektubu iademiz olduğundan sonuçlanması gerekmektedir. Bilgi verebilir misiniz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Özlem Hanım merhaba,

    Lütfen dilekçeyi verdiğiniz ilgili kurum ile irtibata geçiniz.

  4. SAİT dedi ki:

   Merhaba ,
   1988 SGK girişliyim.1988-1990 arası yedek subaylık 1990 -1996 arası bağ kurdan olmak üzere 2413 ödenmiş prim günüm bulunmaktadır.1996 yılından bu yana da SGK lı çalışmaktayım.İnternette emeklilik maaşı hesaplamasında Hizmet kütüğünde yer almayan günler için 2000 yılı öncesi prim gün sayısına 2413 yazdığımda hesaplanan emekli maaşı tutarı doğru mu çıkmaktadır ?
   Saygılarımla,

  5. Ayse dedi ki:

   Merhaba
   ben birkac kez yazdim buraya ama ne yazdigimi nede yorumu bulamadim belki gözden kacirmis belki ben kendim bulamadim olabilir onun icin tekrar yazmak istedim .. öncelikle güzel hizmetleriniz icin cani gönülden tesekkür ediyorum ne güzel tanidiginiz tanimadiginiz insanlara faydali olmak RABBIM SIZLERDEN RAZI OLSUN INSALLAH Ben 15 kasim 1960 dogumlu almanyada yasiyorum1998 de esimden ayrildim 2000 yilin da malulen emekli oldum 1999 da babamizi 2015 de annemizi kaybettik babam emeklisadigi emeklisiydi yani memur emeklisi annem ölene kadar biz ababmdan kalan emeklisINI yani yetim maasini ellemedik iki kizkardes duluz ben burdan yani almanyadan türkiyede babamin emelisinden faydalanabilirmiyim ? birinci sorum ikinci sorum türkiyeden malulen emekli olabilirmiyim türkiyede hic calismisligim yok sartlar nasil ne gerektiriyor
   yardimci olacaginiza oinaniyor simdiden tesekkür ediyor ALLAH RAZI OLSUN DIYORUM

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Ayşe Hanım merhaba,

    İyi dilekleriniz için teşekkürler..

    Anne babası 1.10.2008 gününden önce vefat etmiş kız çocukları, yurtdışında emekli olsalar bile SGK’dan yetim aylığı alabilirler. Anne ve babası 1.10.2008 sonrasında ölenler ise yurtdışında emekli iseler yetim aylığı alamazlar. Sgk il veya ilçe kurumlarına başvurabilirsiniz. Veyahut E devlet şifreniz varsa yine internetten başvurabilirsiniz.

  6. Asuman yilmaz dedi ki:

   Merhaba, 1998 den itibaren devlet memuru hemşireyim. Bu arada 2yildir sürücü kursunda eğitmenlik yapıyorum. İşyeri adıma aylık 3 gün üzerinden 4a lı olarak prime esas kazanç olarak ucret yatırıyor.
   1-Erken emekli olmami sağlar mi yada emekli maaşımi yükseltir mi?
   2- ileride ikinci işte çalıştığım için sıkıntı çıkar mı?
   3- hiçbir katkısı yoksa yatırılan parayi alabilir miyim?
   Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Asuman Hanım merhaba,

    Devlet memurları bazı işler(sanatsal, köşe yazarlığı, kiralama vb;) dışında çalışamaz. Sigortalı olarak gözükmeniz Devlet memurluğunuzu tehlikeye düşürebilir.

  7. Yasemin dedi ki:

   Ssk dan babamın adına bagkur prim borcu ve cezası adında 100 tl borc geldi araştırdım ama borç 1000 tl olarak çıktı bu borcu odersem yetim aylığım artar mi ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yasemin Hanım merhaba,

    Borcu her halukarda sizden talep ederler. Ödeseniz de yetim maaşına etki etmez.

  8. cem dedi ki:

   Mehaba

   Eşim 20 gün çnce doğum yaptığı doğumdan önce 8hafta ve doğum sonrası 8 hafta doğum izni var bunun ücreti ne zaman ödenir ve nereden bilgi alabiliriz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Cem Bey merhaba,

    Doğum izni raporunuz doğumu takip eden ayın 8-14 arasında yatar. Doğum sonrası rapor paranız ise yine rapor bitimini takip eden ayın 8-14 ü arasında ödenecektir.

  9. gözde dedi ki:

   bursa gemlik devlet hastanesinde safra kesesı tası amelıyatı olmam gerekiyor.kendim çalışmıyorum fakat eşimın sigortasından bakınıyorum.bu amelıyat ıcın devlet hastenelerine ücret ödüyormum ödemem gerekıyormu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Gözde Hanım merhaba,

    Ameliyat ile ilgili Devlet hastanelerine ücret ödemezsiniz. Ancak Döner sermayeli Üniversite hastaneleri ücret talep edebilir.

  10. Aysaç dedi ki:

   18 gün izin parası neti ne kadar alırım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer asgari ücretli iseniz ve yatark tedavi olmadıysanız yaklaşık olarak 16 günlük yaklaşık 630 tl yatacaktır.

  11. HASAN FIRAT dedi ki:

   SGK EMEKLİ KOCASINDAN ÖLÜM AYLIĞI BAĞLANAN EŞ SİGORTALI OLARAK ÇALIŞMAYA BAŞLARSA, KOCASINDAN ALDIĞI ÖLÜM AYLIĞI KESİLİRMİ

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey merhaba,

    Kocasından dolayı emekli maaşı alan dul kadın çalışmaya başlar ise kocasından aldığı dul maaşı kesilmez.

  12. HASAN HÜSEYİN ÖZKUL dedi ki:

   selam 1……. T.C. NUMARALI BABAM CEMİL MUHARREM ÖZKUL 02.07.2017 TARİHİNDE VEFAT ETTİ. MAAŞI ABLAM VE ANNEME AKTARILDI. ABLAM KENDİNE DÜŞEN MİKTARI ÇEKTİ. ANCAK ANNEM RAHATSIZLIĞI VE SONRA YOĞUN BAKIM VE 20.10.2017 TARİHİNDE AKŞAM SAAT 21.00 DE VEFAT ETMESİ NEDENİYLE ANNEME GÖNDERİLEN (BABAMA AİT ÖLÜM YARDIMI) VE MAAŞI ÇEKEMEDİ. BU DURUMDA ÇEKEMEDİĞİ MAAŞ VE ÖLÜM YARDIMININ ABLAM 14………… T.C. NOLU FATIMA ZEHRA ÖZKUL’A AKTARILABİLMESİ İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİ. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hasan Bey merhaba,

    Almış olduğunuz veraset belgesi ile ödeneğin yattığı bankaya müracaat etmeniz gerekmektedir.

  13. Mahmut dedi ki:

   Merhaba 15.10.1968 doğumluyum.25.04.1986 yılında memur olarak göreve başladım.16.12.2017 emekli dilekçemi vermek istiyorum.Bu şartlarda emekli olabilirmiyim.2.sorum ise Aralık ayının 16 da emekli dilekçemi verdiğimde ikramiye açısından 2018 ocak ayını beklemelimiyim farkedermi? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Mahmut Bey Merhaba,

    Verdiğiniz bilgilere göre;

    abi Olunan Emekli Yaşı: 49 (15.10.2017)
    Şuanki Yaşınız: 49
    Tabi Olunan Hizmet: 25
    Toplam Hizmet: 31 Yıl 0 Ay 14 Gün
    Kalan Hizmet: 0 yıl 0 ay 0 gündür

    Emeklilik hakkını kazanmış görünüyorsunuz. Aralık 16 da vereceğiniz dilekçe ile 2018 yılında vereceğiniz dilekçe arasında fark olmaz. İkramiyeniz toplam gün sayısına göre hesaplanacaktır.

  14. SAİT dedi ki:

   Merhaba , 21 yıldır bir özel şirkette çalışıyorum.Primlerim tavandan yatırılıyor.Öncesinden de 5 yıl bağkurlu olarak çalışıp primlerimi yatırmıştım.
   An itibariyle emeklilik ile ilgili tüm şartları yerine getirmiş bulunuyorum.
   Tazminat ve emeklilik maaşımın daha yüksek olması için bu sene bitmeden mi emekli olmalıyım yoksa önümüzdeki yılın ilk aylarında mı emekli olmalıyım.Teşekkürler , saygılarımla,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yıl başında başvuru yapmanız kıdem tazminatı açısından fark eder. Çünkü her yıl kıdem tazminatı tavanı yılın ilk ayında belirlenir. Primlerinizin tavandan yatması ile pek ala emekli maaşınızın bağlanma rakamı da az da olsa artacaktır.

  15. NEŞE TERHAN dedi ki:

   1 Kasım tarihli yorumlanması için soru yazan Neşe Terhan ım, yazdığım sorum sitede yer almıyor . Yorumları seçerek mı yayınlıyorsunuz. Sorumun yanıtı mail adresime de gönderiliyor mu?Saygılarımla ,teşekkürler…

  16. FİLİZ KARPUZ dedi ki:

   2 çocuğum var kocam kalp hastası askerden çürük aldı geldi çalısamıyor koluda sakat resmi nikahım var bundan dolayı devlet büyüklerimden yardım almak istiyorumyardımcı olursanız sevinirim

  17. alper dedi ki:

   merhaba ben yaklaşık iki hafta önce çalışmadığı halde kocasının çalıştığı iş yerinde sigortalı olarak çalışıyor olarak gösterilen birini ihbar ettim ve bu şekilde çok yakın bir zaöan içinde emekli olacağını söyledim alo 170 hatındaki bayana ve hiç bir şekilde ilgilenmediler ve geri dönüş olmadı bana nerdeyse utanmıyormusun birini ihbar etmeye demedikleri kaldı benim ne yapmam lazım bilgi verirmisiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Konuyu en yakın İş kur müdürlüğüne bildirirseniz mutlaka dönüş alırsınız. Ancak kurum daha çok prim yatmadan çalışanların haklarına daha fazla ilgileniyor. Ama mutlaka araştırma yapılır.

  18. HAŞİM DEMİRCİ dedi ki:

   Merhaba
   SGK sigortamın başlangıç tarihi 04.01.1999 ve o tarihten beri farklı farklı şirketlerde çalışıyorum. SGK’nın sitesinden A4 Özet Hizmet Dökümü aldığımda, “Toplam Uzun Vade Gün Sayısı” olarak 5915 gün gözükmekte ve “Durumu” alanı da “Aktif” gözükmekte.

   Şu anda çalıştığım şirketimde (özel bir bilişim şirketi) 2007 Haziran’ından beri iş başı yapmaktayım. Şu anda başka bir iş buldum ve oraya geçmeden önce bu şirketten tazminatımı almak istiyorum, kovulmadan tazminatımın tamamını veya bir kısmını almamın bir yolu var mı?

   Konuyla ilgili yardımcı olabilir misin?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Haşim Bey merhaba,

    08/09/1999 tarihinden önce ssk başlangıcı olanlar 3600 gün prim 15 yıllık sigortalık süresi ni doldurduklarında Sosyal Güvenlik Merkezlerinden yazı alarak Kıdem tazminatlarını alabilmektedirler. Mevcut durumda sizin de bu hakkı kazandığınız görülüyor. İşyerinin bağlı bulunduğu kuruma giderek 3600 gün ile kıdem tazminatı alabilir yazısı alarak kıdem tazminatınızı kovulmadan da alabilirsiniz.

  19. Özlem dedi ki:

   Merhaba 2014 te temmuz ayinda ozel bir kurumda yuzme stajimi yaptim. Kurumun sigortamizi yaptigini blypdum ama bugun tesadufen e devlete bakarken 1.134 tl de ucret yatmiş gozukuyo ama biz herhangi bir ucret almadik hesap numarasi vs de vermedik. Tc nimuza pttye yatmis olma ihtimali nedir tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Özel Sektör maaşı PTT ye yatırmaz. Prim bedeli olarak sgk ya yatan para gözükebilir.

  20. ahmet dedi ki:

   iyi günler,
   Emeklilikte, sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresi içerisinde en fazla hangi statüde hizmeti varsa, (yani sigortalının son 7 yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 1261 prim ödeme günü hangi statüde geçmişse) o statü şartlarıyla emekli olunuyor.

   bu sürenin 5 yıla ineceği ve sigortalının son 5 yıllık fiili hizmet süresinin yarısından bir gün fazlası olan 901 prim ödeme gününden emekli olunacağı söylentisi doğru mu?
   böyle bir çalışma var mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Zaman zaman bu konularla ilgili komisyonlardan kanun teklifi veriliyor. Ancak mevcut torba yasada bu durumla ilgili bir çalışma yok.

  21. ayse dedi ki:

   merhaba ben yurtdisinda yasiyorum 15.11 1960 dogumluyum 1998 den beri bosanmis ve 1999 da babamiz vefat etti 2000 yilinda malulen emekli oldum almanyada . türkiyede calismisligim yok benim sorum ben türkiyeden yetim ayligi alabilirmiyim ve türkiyeden malulen emekli olabilirmiyim eger olabilirsen veya yetim ayligi alabilirsem sartlar ne ve nerelere basvurmaliyim nasil bir yol almaliyim ? yardimlariniz icin simdiden tesekkür ederim saygilar sunarim

  22. serkan dedi ki:

   yaklaşık 12 yıldır aynı iş yerinde çalışıyorum yıllık hafta sonu resmi tatil izinlerimi kullanmadım kullanamadım,bunla beraber fazladan çaslıştım mesai almadım bunlarla ilgili neler yapabilirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Haftalık izin günlerini ve mesai saatlerini hesaplayarak noterden alacaklarınız için ihtar çekebilirsiniz. Konu ile ilgili iş hukuku avukatları size yardımcı olabilir. İş avukatları alacağınız tazminatın %10-15 arasında avukatlık ücretiyle dava açabilirsiniz.

  23. Elif Gökalp dedi ki:

   Merhaba ben işten ayrıldım.34 yaşındayım.babam sigorta emeklisi.babamın sağlık guvencesinden faydalanmak için ne yapmalıyım.hangi evraklar gerekiyor ve ankara da başvuru yapmam gereken yer neresidir.bilgilendirirseniz sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Vukuatlı nüfus kayıt örneği ile İkametgahının bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezinden aktivasyon yaptırabilirsiniz.

  24. kadir gün dedi ki:

   (İlk İşe Giriş Tarihi
   15.11.2000 ) 506/4 Aylık Bordro 3401200032618 KADIR GUN
   1077087
   3401 (dönem 2001/02)
   1 Asıl -( gün33) 231.000.000,00 (giriş tarihi 12.06.2001 )
   ( çıkış tarihi 15.07.2001). yukarıdaki bilgilere göre ; askerlik ödemesi yapmak istersem günümü 1999 dan önceki tarihe çekebilmem için hangi tarihten geriye doğru hesaplamam gerekir. teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2000 yılındaki ilk başlangıcınız staj girişi değil ise bu tarihten geriye doğru çekilir. ancak askerliği de ilk giriş tarihinden önce yapmış olmanız gerekiyor.

    1. kadir gün dedi ki:

     staj değil,giriş ise askerden sonra , fakat ilk işe giriş tarihi olan 15.11.2000 den sonra çıkış olmadan 12.06.2001 giriş, 15.07.2001 çıkış gösterilmiş ve bu aradaki gün kadar prim ödenmiş (33) gün, bu duruma göre bir şey söyleyebilir misiniz teşekkürler

  25. Abdullah dedi ki:

   Merhaba, 1993 yılında 20 günlük sigortam var saydirdim 1996 yılında polis memurluğu na başladım. . 1993 ile 1996 arasında ki boşluğu yatırıp emekliliği erkene çekebilir miyim. . Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer bu dönemde askerliğiniz mevcut ise sadece o süreyi borçlanabilirsiniz. Haricinde borçlanma hakkınız bulunmamaktadır.

    1. Abdullah dedi ki:

     Teşekkür ederim

  26. aslı dedi ki:

   Merhaba.

   Babam 1956 dogumlu.61 yasında .20 ayaskerlık yapmıs. 08.04.1986 sgk girişi bulunuyor.1671 gün ssk pirimi mevcut.sgk lı olarak çalışırken kalp damar.bacak damar ameliyatları oldu.işten ayrılmak zorunda kaldı.su an calısamaz durumda.göz damarında ve sah damarında da tıkanıklık var .anne ve babamın hiçbir geliri yok.evleri kira.yardımımızla geciniyorlar.1 kez malulen emeklilik için basvurmustu 2016 yılında.olumsuz sonuclandı.bir kac ay önce vergi inirimi için bas vurmustuk.3 hafta önce cevaplandı.%85 oranında sonuc cıktı.
   Benim sorum ;
   Babam bu şartlarda malulen emekliliğe tekrar basvurmalı mı?
   yada normal emekli olma ihtimali var mı? var ise kac ay dısarıdan pirim ödememiz gerekiyor.asker borclanması da yaparsak bu süre kısalır mı?.20 askerlik yapmıs.
   ayrıca maaş olarak gelirleri de olmadığı için herhangi bir yerden aylık baglanamaz mı?kaymakamlıga basvurduk.8 aydır gelen giden yok.3 kere basvuruldu.yogunluktan eve bakılmaya gelmediği soylendı.inanın cok magduruz.bir yol göstermenizi rica ediyoruz.baglı oldugumuz ssk burolarında da gıttık.birinin soyledığı digerini tutmuyor.nasıl yol izleyeceğimizi sasırdık.annemin psikolojisi bozuldu.gecinemiyorlar.Lütfen bizi bilgilendirin,yol gösterin.
   Şimdiden cok tesekkür ederiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliği 1800 güne tamamlayacak kadar borçlanırsanız % 60 tan fazla iş göremezlik raporu olduğu için malülen emekli olabilir. SGK emeklilik servisine hesaplama yaptırarak müracaat yapmanızı öneririz.

  27. Sedat dedi ki:

   Iyi günler benim sorum istifa eden gemi adamı kıdem tazminatı nasıl alır ssk no:17489180

  28. özcan ağdere dedi ki:

   mrb ben 1988 yılında sigortalı oldum.şu anda 7804 günüm var. Yaşım 45 . 51 yaşında emekli olabiliyormuşum.ancak bana günün fazla olduğu için maaşımın az olacağını söylüyorlar bu doğrumu acaba.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazla prim günü olan sigortalıların maaşları düşmez. Bilakis önce yüksekten sonra düşükten yatmadı ise maaşları az da olsa yükselir. Ne kadar maaş alabileceğinizi https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ uygulamasından takip edebilirsiniz.

  29. İSMAİL dedi ki:

   Benim.annem.babam ayrildi.ben kucukken şimdi 17 yasindayim babam 5 yil once cezevine girdi anne desen anneligi bilmez bi kocayla evlendi benide unuttu resmen zaten onu anne olarak dahi gormuyorum .. yani durumum o kadar kotu ki yaninda psikolojimi düsunun bu yil uni 1e gectim ama ikametim izmir gosterdigi icin kyk yurduda olmadi 18 yasima girmedigim icin izmir gozukuyo nirmalde ankarada okuyorum ama babannede kaliyorumki onlarinda maddi durumu cok kotu ama yurtta kalmaya calişiyorum zar zor bogazimdan kesip test gibi seylere harciyorum suan izmirde dayimlarda kaliyorum onlarinda kendine gore bi durumu var bide ben gelince iyice zorlaniyolar yani ben hissediyorum o yuzden daha cok uzunda burda bitiriyim ben Allah rızasi icin bana bi çıkış kapisi gosterin yada gercekten yardım edin cevaplarsaniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkurler 😢😢👏

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen bir ödenek alma ihtimaliniz yok ancak burs veren birçok kurum var. Buradan da sesiniz duyurmaya çalışalım umarız eğitiminiz destek veren bir hayırsever çıkar…

    1. İSMAİL dedi ki:

     Duyurursanız gerçekten çok mutlu olurum Allah razı olsun şimdiden 😣😦😊

  30. handan dedi ki:

   Merhabalar 10.05.2000 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başladım.12.04.1980 doğumluyum 06.10.2017 günü itibariyle 6229 gün prim günüm olmuştur. 7000 prim gün tamamlamam durumunda kıdem tazminatı olarak, emeklilik için yaş haddimi beklemek istiyorum. Bu konu hakkında Sosyal Güvenlik Kurumundan yazı alabilmem mümkünmü acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1999 – 2008 yılları arasında sigorta başlangıcı olanların emekliliği beklemek için yazı alabilmeleri için 25 yıllık hizmet süresi 4500 günü doldurmaları gerekmektedir. en erken 2025 yılında bu hakka sahip olabiliyorsunuz.

  31. yüksel seçer dedi ki:

   yazdığımız bu taleplerimizin tarafınızdan bakanlığa iletilmesini istiyoruz benim gibi yüzlerce kadının sesi olmak istedim yıllardır beklenen ve talep edilen bir durum olarak doğum borçlanması hakkının doğum sonrası sigortalı olanlarada verilmesini isyiyoruz tekrar ediyorum benim gibi bekleyen binlerce kadın var benimle beraber onların sesi olmanızı istiyorum

  32. yüksel seçer dedi ki:

   merhaba şu anda mevcut olan çocuk borçlanması hakkının doğum sonrası sigortalı olanlar içinde meclise getirilip yürürlüğe girmesini istiyoruz

  33. Melek dedi ki:

   Merhaba 4.5 senedir bir işyerinde Sigortalı olarak çalışmaktayım 32. Haftamın dolduğu 4ağustos 2017 de işyerimden istifa ettim ve 5 Ağustos 2017 de doğum için rapor aldım. Raporumu işveren SSK ya bildirmedi SSK sisteminde hastanenin Girdiği rapor kaydı görünmekte bu durumda Analık geçici iş göremezliğini alabilir miyim ve almak için ne yapmam gerekiyor

  34. EREN dedi ki:

   kolay gelsin yardımcı olursanız sevinirim babam 01/01/1954 doğumlu ve 1978’den 20 günlük sigortası var başka herhangi bir sigortası yok çiftçi kayıt sistemine kayıtlı. 1978 den 20 günlük sigortayı BAĞKUR başlangıç kaydı yaptırıp kalan gün borcunu ödeyip emekli olma durumu varmı ? veya bu 20 günlük sigorta hiç bir işe yaramaz mı?
   cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

   1. EREN dedi ki:

    sayın editör yorumlarım sürekli denetim için bekliyor neden cevap vermiyorsunuz acabaa

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Eren Bey,

     Sorunuz cevaplanmıştır. Soru sayısındaki yoğunluk nedeni ile gecikmeler olabiliyor. Bu yaşanan gecikme için üzgünüz 🙁

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Eren Bey Merhaba,

    1978 yılındaki bağkur primini kanıtlayabiliyorsanız. 2008 yılı sonrasını borçlanma yapabilirsiniz. Ancak borçlandıktan sonra yaştan emekli olabilmek için primi 5400 güne tamamlayana kadar isteğe bağlı çiftçi bağkuru ödemeniz gerekiyor.

  35. latif haliloğlu dedi ki:

   thy de Emekli sandığına bağlı çalışıyorum. SSK lı olamıyorum. Emekli saandığı devam ederse ciddi kaybım olacak. Emekli sandığına ilaveten SSk lı da olabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli Sandığına bağlı olarak çalışanların Bağkur veya ssk lı olarak çalışması mümkün değil. Hizmet çakışması olması durumunda 4 c li geçen süreler dikkate alınır.

  36. Yunus Koçak dedi ki:

   Merhababen Yunus; Anneannem Esme Pehlivan, dedemden kalan birikmiş aylığını alamadı, dedem vefat edeli yaklaşık dört ay oldu SGK il müdürlüğünden gerekli işlemleri yaptırdık halen bekliyoruz yardımcı olabilir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yunus Bey,

    Son ihraçlardan sonra memur sayısı azaldı ve yaz dönemindeki izinlerden dolayı işlemler yavaş ilerliyor. Eylül sonu itibariyle bağlanacağı kanaatindeyiz.

  37. Bosnalı Asker dedi ki:

   1.5.1970 doğumluyum. Sigortam 13.03.1991 yılında başladı. 8250 gün primim var. 1995 yılında yurtdışında (bosna) askerlik yaptım. Yurt dışı askerliğin bir avantajı varmıdır, parasını yatırmaya değer mi? En erken ne zaman emekli olabilirim? Fazla çalışmak ( SPEK Asgari ücretin üstünedir) emekli maaşımı düşürür mü ? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışı borçlanmasını tavan üzerinden borçlanırsanız maaşınızı yükseltir. Çünkü Maaş bağlanma oranının yüksek olduğu bir dönemde askerliğiniz mevcut. Maaşınızı ne kadar yükselteceği konusunda PEK tutarından hesaplama yapmak gerekir. Şu an çalıştığınız primler Emekli maaşınızı düşürmez.

  38. BERRA dedi ki:

   6 aylık hamileyim. Babamın işlettiği, üzerime ait bir dükkanımız var ve bağkurum ödeniyor. “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi”‘ den faydalanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Berra Hanım merhaba,

    Şiket ortağı olmayan kendi nam ve hesabına çalışan gelir vergisi mükellefi Bağ-Kur lular 1 yıl içinde geriye dönük 120 günlük primi olmak ve borcu bulanmamak şartı ile 32. haftada doğum iznine çıkarak 16 haftalık doğum iznini kullanabilirler. Bu izinler neticesinde kurumdan ödenek alabiliriler. Bunu için aldığınız raporu işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine ibraz etmeniz gerekmektedir.

  39. Hakan Arısan dedi ki:

   Merhaba,
   Dedem Bağkur’luydu 1981’de öldü, babam Akbank emeklisi idi 2013’te öldü. Annem eşten dolayı Akbank’tan 1700 TL net maaş alıyor. Babamdan aldığı maaş brüt asgari ücret 1770 TL’den az olduğu için ve dedemde 2008’den önce öldüğü için çift maaş alabilir mi? Maaş bağlanması için başka gelire(kira vb.) bakılır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin hem eşinden hem de Babasından emekli maaşı alma hakkı var. En yakın Sosyal Güvenlik merkezine başvuru yapabilirsiniz.

  40. Haluk dönmez dedi ki:

   Bağkur emeklisiyim ortak olduğum lim şti nin sgk borcu var benim emekli maaşımdan haciz yoluyla kesinti yapılıyor bınu nasıl kaldırabilirim

   1. Haluk dönmez dedi ki:

    İigilenebilecekmisiniz

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Haluk Bey,

     Sorunuz yanıtlanmıştır.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Haluk Bey,

    Limited şirket ortakları bakımından da vergi ve ssk borçlarının şirketten tahsil edilememiş ya da tahsil edilemeyeceğinin anlaşılmış olması gerekmektedir. Doğrudan şirket ortağına başvurulamayacaktır. Bu kanunun açık hükmüdür. Limited şirket ortakları vergi borcunun tamamının ödenmesinden değil, hisseleri oranında sorumlu olacaklardır. Hükmü gereği sermaye hisse oranında sorumlusunuz. Bu nedenle Borç bitene kadar maaşınızdan kesilmeye devam edecektir.

  41. Ibrahim sahin dedi ki:

   IBRAHIM SAHIN merhaba yardimci olursaniz cok sevinirim.
   15/09/1969 dogumluyum sigorta girisim 14/02/1994 ve bugune kadar bosluk olmadi sorum şöyle:
   Emeklilik yasimin öne gelebilmesi icin askerlik bedeli
   Kaç ay yatirmam lazim örnegin 18 ay yatirisam 18 ay berimi cekilecek askerlik bedelini odersem emekli yaşim kaç olacak şimdiden teşekür ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İbrahim Bey merhaba,

    Mevcut durumda emeklilik için;

    24 Kasım 1992 – 23 Mayıs 1994 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 54, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5675 gündür.

    Eğer 18 ayın, 15 ayını borçlanırsanız;

    24 Mayıs 1991 – 23 Kasım 1992 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 53, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5600 gündür

    Şartlarına sahip olursunuz.

  42. DENIZ dedi ki:

   merhabalar

   ben kıbrısta calışmaktayım. burada sigortam mevcut. fakat kktc sigortasının turkıyede gecerliliği emeklilik vb durumları hk herhangi bir bilgim yoktur. işleyıs nasıldır.?

   şimdiden tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    K.K.T.C. deki günlerinizde aynı anlaşmalı yabancı ülke kurallarında olduğu gibi borçlanma yolu ile Türkiye de saydırılabilmektedir.

  43. Bosnalı dedi ki:

   Merhabalar,
   1.5.1970 doğumluyum. Sigortam 13.03.1991 yılında başladı. 8250 gün primim var. 1995 yılında yurtdışında (bosna) askerlik yaptım. Yurt dışı askerliğin bir avantajı varmıdır? En erken ne zaman emekli olurum? Fazla çalışmak emekli maaşımı düşürür mü ? Erken emeklilik için tavsiyeleriniz nedir? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliğiniz sigorta başlangıcından sonra olduğu için yaş şartınızı geriye çekmez. Fazla çalışmak emekli maaşınızı düşürmez. erken emekliliğin erkekler için tek yolu askerlik borçlanması ile ilk girişi geriye çekmek ancak bu sizin için geçerli gözükmüyor.

  44. Halil Uya dedi ki:

   Merhaba – Eşim özel sektör (LCW waikiki) te 2 yıldır haftada 2 gün çalışmaktadır. sigorta primi de ayda 8 ile 10 arası değişmektedir. eşim şuan 6 aylık hamile. 2 ay sonra doğum iznine ayrılacak. doğum iznindeki ücretti alabilmek için herhangi bir durum veya şartlar varmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Halil Bey merhaba,

    Kısmi çalışma da olsa eşiniz 90 günlük primi tamamlamış gözüküyor. Doğum iznine ayrılıp rapor ücretini aylık ortalama kazancına göre alabilecektir.

  45. osman çetin dedi ki:

   raporlu iken sigorta tam olarak yatırılmak zorundamıdır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Osman Bey,

    SSK lı lar için raporlu olduğu zamanlarda prim yatırılmaz aktif sigortalılığı devam eder. Ancak bağkurluların raporlu olduğu zamanda da Bağkur primleri ödenmeye devam eder.

  46. Hamiyet dedi ki:

   Merhaba ben oglumdan dolayi ölüm ayligi aliyorum.(sgk li idi) o zaman evliydim ve esimin emekli maasi dikkate alinarak aylik baglandi.Şu anda esimden boşanmiş bulunmaktayim.740 tl aylik aliyorum.Esimden ayrildigimdan dolayi maasimda bir iyilesme olurmu?Ayrica babam bagkurdan emekli idi vefat etti.Onun maasindan faydalanabilirmiyim.Çok teşekkür ediyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hamiyet hanım merhaba,

    Oğlunuzun maaşı için tekrar değerlendirme yaptırabilirsiniz. Kurum değerlendirmeye alıp uygunluğunu kontrol edecektir. Babanızdan maaş alma hakkınız mevcut. Ancak babanızdan aldığınız maaştan dolayı oğlunuzdan aldığınız maaş kesilebilir. Bu sefer de hangi maaş yüksek ise o maaşı tercih edebilirsiniz.

  47. Yüksel Polat dedi ki:

   Merhaba,
   Emekli olmak için yaşı beklemekteym ve emekliliğe 3 yılım var. 4yıl önce SGK lı olarak özel şirkette çalışıyordum ve sigorta primlerim en yüksek tavandan yatırılmıştı. Şu an iş arıyorum. Yeni bulacağım işyerinde sigorta prmlerim düşükten yatırılır ise 3 yıl sonra alacağım emekli maaşımda düşme olur mu ? Yüksek prim ile arasındaki farkı emekli olmadan önce bireysel olarak ben sgk’ya yatırabilir myim ? Bu şekilde emekli maaşımda düşme olmasını engelleyebilir miyim ?
   Cewvabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  48. atilla dedi ki:

   emekli bir kaloriferci yi sitemizde çalıştırmak istersek kanuni olarak neler yapmalıyız sadece sgdp pirimi öderiz ayrıntılı bir şekilde cevaplarsanız iyi çalışmalar skiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Atilla Bey,

    Emekli bir kişiyi sitenizde çalıştırmak için yapmanız gereken kapıcı işlemleri ile aynı ancak dedğiniz gibi SGDP ne tabi olarak girişi yapılacak ve Aylık hizmet bildirgesi SGDP olarak verilecek. Ancak Emekli çalıştırıken; İşverene toplam maliyet: 2.212,99 T.L. olurken Normal işçinin; İŞVERENE TOPLAM MALİYETİ 2.088,56 TL dir.

  49. ŞİNASİ TURHAN dedi ki:

   2……….. TC kimlik numarasıyla emeklilik müracaatı yapan
   dayımın müracaatı hakkında bilgi almak istiyorum durumunu email ve sms olarak bildirirmisiniz 0544……..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şinasi Bey,

    Alo 170 SGK danışma hattını arayarak T.C. kimlik numarası ile bilgi alabilirsiniz.

  50. Muhammet Emin dedi ki:

   Ben böbrek nakilliyim raporun yüzde 75 .pirimim 4 b 1500 gün. 4 a 1000 gün SGK başlangıç tarihi 2009 malulen emekli olabilir mi yim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15 yıl sigortalık süresini doldurup 3800 prim gününü sağlarsanız 2024 yılında emekli olabilirsiniz.

  51. Gülfem dedi ki:

   Merhaba 36 yasindayim 6 aylik evliyim işsizlik odeneği aliyorum esimin islerinin kotu gitmesi sebebi ile kendisinin sigortasini 3 aydir ödiyemiyoruz bebek sahibi olmak istiyoruz fakat esimin ilk esinden bir cocugu mebcut bu durumda aşılama ve igne tedavisinden ne sekilde faydalanabiliriz ig eler oldukca pahali bu konuda lutfen bir bilgi verirmisiniz cok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz Bağkur sigortalısı olduğundan Genel Sağlık Sigortasından faydalanma şansı yok. Ancak Bağkur 60 güne kadar borcu olanlar sağlıktan yararlanabiliyor. En azından 1 aylığı öderseniz sağlıktan yararlanabilirsiniz. Sizin çocuğunuz olmadığından sizin sigortanızdan da faydalanamaz.

  52. Seyit Salih özek dedi ki:

   18/02/1952 doğumluyum 29/07/1974 tarihinde memuriyete girdim 18/02/2017 tarihinden geçerli olmak üzere resen emekliye sevk edildim ve 20/02/2017 tarihi itibariyle görevden ayrıldım.temmuz/2017 ayında yapılan katsayı değişikliğinden doğan emekli ikramiyesi farkı için başvuruda bulunmak gerekiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Temmuz 2017 tarihinde açıklanan memur emekli maaşı zammı otomatikman maaşınıza yansır. Herhangi bir başvuruya gerek yoktur.

  53. mustafa dedi ki:

   merhaba
   ben diyalize giriyorum 27 yasindayim rapordan dolayi babamın üstünden sgk dan yararlaniyorum işe girsem otomatik olarak babamın üstünden düsermiyim ve diyalize girdigim icin kendi sgk dan yararlanmaya baslarmiyim bir sorun olurmu
   tesekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başladığınızda kendi sgk nızdan sağlık hizmetleri almaya başlarsınız. Ancak Herhangi bir işyerinde SSK lı olarak çalışanlar işe girdiği tarih itibariyle Sağlık hizmeti sunucusuna (sağlık kuruluşuna) başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde en az 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması, halinde sağlıktan faydalanmaktadır. Bu durumu da değerlendirin 30 gün şartı hastalığınızdan dolayı aranmayabilir.

  54. Seda dedi ki:

   Merhaba babam vefat ettiğinden dolayı ölüm aylığı alıyorduk 4 kız kardeşiz 2 si memur olarak işe başladı ve onların maaşları anneme geri döndü ben de sigortalı bir işe başladım benim maaşım anneme geri dönüş yapılmadı kesildi direk bu konuda bilgi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin de aldığınız yetim maaşı anneniz ve kız kardeşinize belirlenen oranlar doğrultusunda yansıması gerekiyor. Mevcut durumda anneniz % 50 kardeşler %25 % 25 oranında maaş almaktasınız. Siz işe başladıktan sonra anneniz % 60 kardeşiniz %30 oranında maaş almalı. Sonuç olarak yansıtılması gerekir. İşe giriş bildirgenizle birlikte ikametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine bildirim yapın.

  55. Hüsamettin TURAN dedi ki:

   SSK Emeklisiyim. Bir iş yerinde yedi yıldır sigortasız olarak çalışmaktayım. Tazminat alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortasız çalıştığınızdan kanunen hiçbir hakkınız bulunmamaktadır.

  56. Ferhat dedi ki:

   Merhabalar benim 3 günlük istirahat raporun var SGK dan bana 1gunluk ödeme çıkıyor kalan 2 günlük ödemeyi işyeri ödemek zorunda mı yoksa ödeme yapmayacak mı ben bunu işyeri muhasebe ile görüştüm bana bir ödeme yapamayacaklarini söylediler bunun kanun üzerindeki yeri nedir acaba şimdiden göstermiştir olduğunuz ilgi için teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK hastalık ile ilgili raporlarda ilk 2 günü ödemez. İş yerininde bu 2 günü kanunen ödeme zorunluluğu yoktur. İş yerinin inisiyatifine bırakılmıştır.

  57. Ümit dedi ki:

   Babam vefat ettiği için olum aylığı alıyorum ondan 20 yaşındayım ve öğrenciyim emekli maaşı yatmıyor öğrenci belgesi gönderdim ankara ya 3 ay maaş almadım o para yatmadı hala şuan bile kesiliyor sebebini öğrenebilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer lise öğrencisi iseniz maaşınız 20 yaşını doldurduğunuzda kesilir. Üniversite veya yüksek okul öğrencisi iseniz 25 yaşını doldurana kadar yetim maaşı ödenecektir.

  58. suna muhtar dedi ki:

   Merhaba. Babamdan yetim aylığı alıyorum.Annemde dul aylığı alıyordu ancak 8 temmuzda annem vefat etti. beni maaş değişikliğim için sgk ofisine uğramam gerekiyor mu telefon ile yardım alabilirmiyim? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız annenizin ölüm bildirimi kuruma yapıldığında Otomatikman sizin maaşınız yükselecektir. İşin hızlanması açısından en yakın Sosyal güvenlik Merkezine bildirimde bulunmanız yararlı olacaktır. Veya İadeli taahhütlü posta ile bildirimde bulunabilirsiniz.

  59. Hulusi Aydoğan dedi ki:

   Eşim ev hanımı eşimin evde küçük el işleri yaparak(havlu,örtü,Oya vb) Bağ-Kur’lu olarak sigortalı olabileceğini okudum.bununla ilgili SGK ya gittim dediler ki vergi dairesinden vergi muafiyeti(vergi indirimi)yazısı getireceksin bende vergi dairesine gittiğimde bana vergi muafiyeti dilekçesi var onu internetten indirin eşinizin doldurup bize getirmesi gerekiyor dediler.Fakat o dilekçe örneğini bulamadım! Sizden ricam eğer böyle bir dilekçe veya matbu form varsa bu adresten gönderebilir misiniz?
   Ayrıca ben devlet memuruyum eşim bu şekilde sigortalı (Bağkur)olduğunda benim aile yardımım kesilir mi ?Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle il sorunuz için dilekçe örneği http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/dilekcematik/esnaf-vergi-muafiyeti-belgesi-alma-dilekcesi linkinden doldurulacağı gibi aşağıdaki dilekçeyi elle de doldurabilirsiniz.

    ………………. VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

    ……………….

    Ticari, zirai veya mesleki kazancım dolayısıyla gerçek usulde gelir vergisi mükellefi değilim, …………………………….. faaliyetinde bulunuyorum. Faaliyetimi gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapmıyorum. Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesi uyarınca “Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi” almak istiyorum.

    Gereğinin yapılmasını arz ederim. … / … / 2017

    İkametgah Adresi: Adı Soyadı
    İmza
    Varsa İş Adresi :

    T.C. Kimlik No:
    Vergi Kimlik No:

    Tel Ev :
    Cep:

    Faaliyete ilişkin bilgiler Evet Hayır
    Motorlu nakil vasıtası kullanılması
    Faaliyetin sabit işyerinde yapılması
    Faaliyetin seyyar/gezici olarak yapılması
    İşçi-çırak veya kalfa çalıştırılması
    Pazar takibi suretiyle faaliyette bulunulması
    Diğer bilgiler (*);

    (*) Bu bölüme, faaliyetin sabit işyerinde yapılması halinde işyerinin yıllık kira tutarı, işyeri kendi mülkü olanların emsal kira bedeli ile faaliyetin yapılmasına ilişkin diğer hususlar yazılacaktır.

    Aile yardımının kesilmesi ile ilgili ise kanun maddesinde ki aşağıdaki haller geçerlidir.

    Eş için aile yardımının kesilmesini gerektiren haller

    Eşinden dolayı aile yardımı almakta olan memur, bu hakkını bazı durumlarda kaybetmektedirler.

    Memurun;

    -Eşinden boşanması,

    -Eşinin ölümü,

    -Eşinin sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık almaya başlaması,

    -Eşinin menfaat karşılığı çalışmaya başlaması,

    -Eşinin ticari sayılabilecek bir faaliyet yürütmek üzere sosyal güvenlik kurumuyla (isteğe bağlı sigortalılık hariç) ilişkilendirilmesi

    hallerinde, memura eşi nedeniyle ödenmekte olan aile yardımı kesilir.

    Bu sigortalılık ile ilgili açık bir ifade yok. Alo 170 hattına danışmanızı tavsiye ederiz.

  60. Musa dedi ki:

   Ben 17.10.2016 da girmiş olduğum işyerinde iş ve adres değişikliği nedeniyle 10.07.2017 den 21.07.2017 tarihinde ayrılmak için dilekçemi verdim.Benim bu 9 aylık dönemimde senelik izin hakkım varmı.Birde her gün 2 saat yerine haftanın bir günü iş aramak hakkım varmı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yıllık izin hakkı için en az 1 seneyi doldurmanız gereklidir bu nedenle yıllık izin hakkınız bulunmaktadır.

    İş arama iznini ise; isterseniz günde en az iki saat veya isterseniz izin saatlerini birleştirerek toplu olarak kullanabilirsiniz.

  61. Ömer Lütfi BESNEK dedi ki:

   Sn. İlgili,

   10.07.1989 yılından beri SGK lıyım. Halen özel şirkette proje müdürü olarak çalışıyorum. 2007 yılında özel şirkette çalışırken 3 ortak firma kurduk, ben firma kurulduğundan beri kesintisiz başka şirkette SGK lıyım. Şu anda kurduğumuz firmanın tek ortağıyım. Diğer ortaklar ayrıldı firma bana kaldı ama ben halen başka şirkette SGK lı olarak kesintisiz çalışıyorum. Çalıştığım şirketten ayrılıp, kendi firmamda SGK lı olarak prim yatırmaya devam edebilir miyim.
   Yani kendi firmamda SGK lı olabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen kendi şirketinizde ssk lı gözükemezsiniz. Diğer şirkette 4a ssk sigortlılığı bittiği anda Kendi şirketinizden bağkur sigortalılığı başlar. SSK lı olarak devam etmek istiyorsanız Özel şirketteki ssk nız devam etmelidir.

  62. Serkan devecı dedi ki:

   2002 aralık ayında sigorta girişim.
   2004 ocak 21 den itibaren gunumuze kadar aynı iş yerinde çalışmaktayım.
   İstifa edersem tazminat alma hakkım varmı?
   Varsa n yapmam gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İstifa ederseniz kıdem tazminatı alamazsınız. Çünkü 1999 sonrası ilk sigortalık tarihi olanların 25 yıl sigortalılık süresi ve 4500 gün prim günü ile ancak Kurumdan yazı alıp kıdem tazminatı hakkı vardır.

  63. buket dedi ki:

   merhaba maaşımşu brüt 4500 liradan yatıyor aynı zamanda yıllık ikramiye gelirimde brüt yaklaşık 13000 liradır.7000 gün primim doldu ve tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum. emeklilik yaşıma ise 10 yıl kadar var. bu süreyi çalışmayarak geçirsem emeklilik maaşına çok mu düşük bağlanırım. bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim doldurduktan sonraki yılları çalışmayarak geçirirseniz emekli maaşınız düşmez. Bilakis 2008 ve 1999 yılı öncesi primleriniz mevcut ise düşük primle çalışmanız emeklilik bağlama oranlarının düşmesinden dolayı düşme ihtimali mevcut.

  64. Hakan Dursun dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin uzunca bir dönem isteğe bağlı Bağ-Kur yatırdım.Fakat son bir yıldır sigortalı olarak çalışmaktayım.Sigortali olarak ise başlayacağım dan dolayı SGK kurumuna gidip isteğe bağlı Bağ-Kur’u kapatmak istedim fakat görevli memur buna gerek olmadığını bir kişinin iki yerden sigortalı olamayacağını ve otomatik olarak kapanacağını söyledi fakat e-devlet ten girip baktığımda Bağkur aktif görünüyor borcum olmamasına rağmen 5300 lira bir ödeme görünüyor.Bu parayı ödemek zorunda mıyım bu durum nasıl düzeltilir.Tesekkür ederim.

  65. Nihat dedi ki:

   Öncelikle merhaba iş kazası yüzünden 200 bin tl sgk borç çıkartmış bunu taksit halinde ödeye bilirmiyiz bu parayı ödeyecek gücümüz yok asgari ücret ile çalışıyoruz ne yapmalıyız?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvuru süreci 30/06/2017 tarihine kadar olan yeni bir yapılandırma mevcut Mart ayı dahil borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz kuruma başvuru yapabilirsiniz. Durumunuzu göz önüne alıp taksit sayısını artırabilirler.

  66. anonim dedi ki:

   slm 7.8.1971 dogumluyum emeklilik icin bas vurmak istiyorum 1992.de fransaya geldim ev hanimiyim hic calismadim 3.cocugum var emeklilik icin nekadar para yatirmam gerekiyor hemen emekli ola biliyormuym yas siniri varmi daha unce telefonla aradim sizi yeterli bilgi alamadim aydinlatirsaniz sevinirim simdiden teserurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fransa’ da ikamet etmeye başladığınız tarihten itibaren borçlanma yapacaksanız emeklili şartlarınız ;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1992 ile 23.05.1993 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dür.

    5600 gün borçlanırsanız asgari ödemeniz gereken prim tutarı 18,96 * 5600 = 106.176 TL dir

  67. ayfer dedi ki:

   Bağkur emeklisi babam 1981 de vefat etti, Annem bu tarihten itibaren geçen yıl vefat edene kadar babamdan dul yetim maaşı aldı, Bende 2006 yılında Bağkur dan emekli olan 1991 yılında kocasından ayrılmış dul bayanım, sormak istediğim, 1981 yılında vefat eden Bağkur emeklisi babamdan dul yetim maaşı alabilir miyim,

   1. ayfer dedi ki:

    Bağkur emeklisi babam 1981 de vefat etti, Annem bu tarihten itibaren geçen yıl vefat edene kadar babamdan dul yetim maaşı aldı, Bende 2006 yılında Bağkur dan emekli olan 1991 yılında kocasından ayrılmış dul bayanım, sormak istediğim, 1981 yılında vefat eden Bağkur emeklisi babamdan dul yetim maaşı alabilir miyim,

  68. Ali dedi ki:

   Tıbbi cihaz ödemesi 8-14 haziran arasıydı ben bu tarihi kaçırdım ne gibi işlem yapmalıyım kısmi felç geçirdiğim için hareket kısıtlılığım da var yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ziraat Bankası rapor parasını her ayın 08-14’ü arası ödeme yapmaktadır. Yatırılan paranın bu tarihler arasında alınmaması durumunda, rapor parası diğer ay almanız için havuzda bekletilmektedir. Temmuz ayının 8-14 arası ödemenizi alabilirsiniz.

  69. zeynep taşkın dedi ki:

   zeynep taşkın
   merhaba,
   08.07.1966 dogumluyum
   1991 girişliyim
   4400 iş günüm var
   ne zaman emekli olabilirim.
   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1990 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 47 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.05.1992 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 48 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir

  70. ayfer dedi ki:

   bagkur emeklisi dul bayanım, annemde babamdan bagkur emeklisi alıyordu, annem vefat etti. bana maaş bağlanırmı

  71. Humeyra dedi ki:

   Merhaba hocam ben elisi yapan bayanlar icin olan sigortaya giris yapmak istiyorum, fakat üzerimde devremulk var bu mâni olurmu teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gelir durumunuz El işi sigortalılığınız için mani olmaz.

  72. omer dedi ki:

   mrb ben üniversitede staj için sigorta yaptırdım ama benim staj tarihim değişti acaba yaptırdığım sigortanın tarihini değiştirebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Staj sigorta başlangıcınız staj yaptığınız kurum tarafından yapılır. Bir problem var ise kuruma dilekçe ile bildirim yapılabilir.

  73. sEÇKİN dedi ki:

   1 aralık 1989 yılında işe giriş 20 aralık 1989 yılında çıkışım var. 10 günlük prim ödemem var. 1993 yılında devlet memuru olarak işe girdim, bayanım ve halen çalışıyorum.31 Aralık 1970 doğumluyum.Sisteme göre 49 yaşında emekli olabileceğim.1989 yılında çalışmış olmam bu durumu değiştirir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklilik için 25 yıllık süreyi memur olarak tamamlamaları gerekmektedir. Ssk girişiniz bu süreyi değiştirmez.

  74. Mine dedi ki:

   Merhaba, özel bi lisede halkla iliskiler personeli olarak 1 yildir calismaktayim.Babamin tayini ciktigi icin isten ayrilmak zorundayim. Kidem tazminati alma hakki kazaniyor muyum. Simdiden tesekkurler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten kendi isteğinizle ayrıldığınızdan yani istifa ettiğinizden, kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmamaktadır.

  75. AŞKIN SAKALLI dedi ki:

   selam sayın yetkili
   ekteki dilekçeye istinaden sigorta başlangıcımın yapılmadığını söyledi osman ünyazıcı ilkokulu tarafından
   sgk dilekçe ile başvurun dendi buna istinaden sizlerden yardım talep ediyorum
   dilekçedeki tarih itibariyle sigorta başlangıcım varmıdır

   SİNCAN- ANKARA

   Okulunuzda Ekim 2000 ile Haziran 2001 tarihleri arasında ücretli öğretmen olarak bilişim teknolojileri derslerine girdim. O tarih aralığında okulunuzda ücretli öğretmen olarak görev yaptığıma sigorta primlerimin yapıldığında dair belgenin tarafıma verilmesini talep ediyorum.
   Gereğini bilgilerinize arz ederim.
   12-06-2017

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lütfen dilekçenizi iadeli taahhütlü posta veya bizzat çalıştığınız kurumun bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine ulaştırınız.

  76. Cihan Tokat dedi ki:

   Merhaba ben 23-12-1968dogumluyum sgorta başlangicım 7-7-1986 dır 2003 tarihine kadar toplam 225 gün pirim yatmıştır 1-8-2008 tarihinde vergi mukellefi oldum ama hiç ssk ya kayıt olmadım bagkura baktıgımda terkedilmiş sıgortalı olarak gözüküyor 18 ay askerlik yaptım emekli olma şansım varmı teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılındaki mükellefiyetiniz ile ilgili mükellef olduğunuz dönemi borçlanabilirsiniz. Bağ-kurdan emekli olma şartınız 2008 öncesi olduğundan en az 15 tam yıl 5400 güne ihtiyacınız var.

  77. BEKİR dedi ki:

   MERHABA SEDAT BEY
   18.09.1995 SSK BAŞLANGICIM VAR.
   10.03.1980 DOĞUMLUYUM
   6071 GÜNÜM VAR.
   PRİMLERİM ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA ÖDENİYOR HEMEN HEMEN İKİ KATI. BUGÜN EMEKLİ OLSAM MAAŞIM TAHMİNİ NE KADAR OLUR. PRİM GÜNÜM DOLDU AMA FAZLADAN PRİM ÖDEYENİN MAAŞI DÜŞÜK OLACAKMIŞ. DOĞRUMU ACABA?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bugün itibari ile ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkinden öğrenebilirsiniz.

  78. selçuk dolu dedi ki:

   merhaba prim gün sayım 6349 ve son çalıştığım yerde 7 senem doldu işi kendim bırakmam durumunda dahi kıdem tazminatı alabilrmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer ssk başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesi ise Sosyal güvenlik Kurumundan yazı alarak kıdem tazminatı alabilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.