• SGK DANIŞMA HATTI


  Türkiye’de sosyal güvenlik hizmeti veren SGK’nın da bünyesinde bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı içerisinde her türlü öneri,şikayet,soru,sorun vb. konularla ilgilenen bir birim oluşturularak hizmet vermektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi adındaki bu kuruma ister internet sitesi üzerinden isterseniz Alo 170 hattını arayarak ulaşabilirsiniz. Neredeyse 2 yılı aşkın bir süredir hizmet veren SGK Danışma Hattı, bu hizmetten yararlananları oldukça memnun etmiştir. SGK Danışma Hattı size 7 gün 24 saat hizmet vermekte ve aklınıza gelen her türlü soruyu cevaplamaktadır. Eğer ilk seferde sorularınıza cevap verilmediyse talebiniz kayıt altına alınıp en geç 72 saat içerisinde çözüme kavuşturularak size geri dönüş yapılacaktır. SGK Danışma Hattı en çok Bağ-Kur sorgulama,SSK prim sorgulama, SGK sorgulama gibi en çok merak edilen konular için kullanılmaktadır. Kendini sürekli olarak güncelleyen ve en son gelişmelerden anında haberdar olan, sistem ve personeliyle son derece iyi hizmet veren SGK Danışma Hattı Alo 170 ücretli bir servistir. Arama yaparken bunu göz önünde bulundurunuz.


  2

  SGK Danışma Hattıyla Hedeflenenler

  • Vatandaşın SGK Danışma Hattıyla ilgili olan memnuniyetini ölçmek ve arttırmak
  • Kayıt dışı istihdamı, kayıp ve kaçakların olmasını önlemek
  • Hizmet alanlarının ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları gidermek
  • Sorunlara doğru ve hızlı cevap vererek sorunları çözmek
  • Günümüzün değişen koşullarına uygun bir biçimde hizmet vermek SGK Danışma Hattıyla hedeflenmektedir.

  SGK İhbar Ödülü

  SGK Danışma Hattı olan Alo 170 ile birlikte vergi kaçak ve kayıplarının önlenmesi ve tespit edilmesi amacı ile birlikte ihbar konusu tartışmasız derecede öneme sahip bir husustur. Bu durumun bu denli önemli sebebiyle de SGK İhbar Ödülü adı verilen bir sistem ortaya konularak kişiler ihbar için teşvik edilmiştir. SGK İhbar ödülüne, 1905 sayılı kanunda yer verilmiştir. Fakat belirtilen bu ödül sistemine dair yeterince detay bulunmadığı gibi bu sistemin varlığında dair net bir şey söylemek de mümkün değildir.

  Bahsi geçen 1905 sayılı Kanun 1993 sayılı Resmi Gazate’de 13 Aralık 1931 tarihinde yayınlanmıştır. Bu konu ile ilgili olarak da farklı bir yasal mevzuat ya da uygulama bulunmamaktadır. Bu nedenle de bu uygulama Maliye Bakanlığı tarafından çıkartılmış olan Genel Yazı ve Genelgeler ile Danıştay Kararlarına göre yön bulur. Bahsi geçen kanunda, Gayrimenkul ve menkul emval ile bunlara ait intifa haklarının ve daimi vergi mektumlarını ihbar eden kişilere verilecek olan SGK İhbar Ödülü’ne dair bilgiler geçmektedir.

  SGK İhbar ödülü, arsa, arazi ve binalarda tahrir dışında kalan havyanlar, kazanç, intikal ve veraset, muamele, damga ve dahili istihlak gibi daimi vergilerden sahte ya da eksik beyanname de bulunmak ya da birden fazla defter tutmak ya da sait suretlerle ketmedilenleri haber veren kişilere tahakkuk edecek misil cezaları ve vergi mecmuu üzerinden ikramiye verilecektir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  SGK İhbar Ödülü verilme oranları ise şu şekildedir;

  500 TL’ye kadar yüzde 15, 500 TL’den 5.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 30, 5.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 20 ve 15.000 TL ve yukarısı için yüzde 10 şeklinde SGK İhbar ödülü verilecektir.

  SGK Danışma Hattı Ücretli Mi?

  En sık merak edilen konulardan biri olduğu kadar, birçok kişi tarafından yanlış bilinen bir durumda SGK danışma hattı ücreti konusu ile ilgilidir. Birçok vatandaşımız “SGK danışma hattı ücretli mi?” diye sorarken esasında sgk danışma hattının ücretsiz olduğunu düşünmekte ve şaşırma ifadesi olarak bu soruyu kullanmaktadır. İlginç bir şekilde bu hattın ücretsiz olduğu birçok kişi tarafından yaygın bir şekilde düşünülse de esasında bu hat ücretli bir hattır. Bu konuda GSM operatörlerine göre farklı ücretler biçilmektedir. Şimdi bunlara değinelim.

  Sgk Danışma Hattını arayan bir Turkcell müşterisi, Turkcell resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre sabit hat ile görüşme yapıyormuş gibi tarifelendirilir ve buna göre belirlenecek olan bir ücreti ödemek durumunda kalır.

  Türk Telekom resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak ücretli bir işlem olup, sabit bir hattı aramak ile aynı şekilde ücretlendirilir.

  Yine aynı şekilde Vodafone resmi internet sitesinde yazan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak, sabit bir hattı aramaya benzer ve aynı şekilde değerlendirilir.

  Bu aşamada SGK Danışma Hattını arayarak ücretsiz bir şekilde konuşabilmek için GSM operatörleri üzerinden bedava dakikalara sahip olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yazımızda da bahsettiğimiz gibi sabit bir hattı arıyor gibi ücretlendirilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Adresi

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim adresi şu şekilde verilmiştir.

  Adres: Sgk Genel Müd, Ziyabey Caddesi, No: 6, Pk: 06520, Balgat, Çankaya,Ankara, Türkiye

  Telefon: (0312) 207 8000

  Bununla birlikte SGK Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşmak istiyorsanız aşağıda yer alan linke tıklayarak SGK İl Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey harita üzerinde yer alan şehirlere tıklamak olacaktır.

  Bununla birlikte her daim SGK danışma hattı olan Alo 170’i arayabilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Bilgilerine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Elçin Açıkgöz dedi ki:

   Merhaba, ucretli öğretmenlik yapıyorum sgk prim günü aylık kaç gün yatırılması gerekiyor? Yarım yatırılıyor su an daha önce 3 yil calistigim ilde 30 gun gosteriliyordu. Resmi bir dayanak gosterebilirmisiniz.

  2. aslı dedi ki:

   Merhaba.

   Babam 1956 dogumlu.61 yasında .20 ayaskerlık yapmıs. 08.04.1986 sgk girişi bulunuyor.1671 gün ssk pirimi mevcut.sgk lı olarak çalışırken kalp damar.bacak damar ameliyatları oldu.işten ayrılmak zorunda kaldı.su an calısamaz durumda.göz damarında ve sah damarında da tıkanıklık var .anne ve babamın hiçbir geliri yok.evleri kira.yardımımızla geciniyorlar.1 kez malulen emeklilik için basvurmustu 2016 yılında.olumsuz sonuclandı.bir kac ay önce vergi inirimi için bas vurmustuk.3 hafta önce cevaplandı.%85 oranında sonuc cıktı.
   Benim sorum ;
   Babam bu şartlarda malulen emekliliğe tekrar basvurmalı mı?
   yada normal emekli olma ihtimali var mı? var ise kac ay dısarıdan pirim ödememiz gerekiyor.asker borclanması da yaparsak bu süre kısalır mı?.20 askerlik yapmıs.
   ayrıca maaş olarak gelirleri de olmadığı için herhangi bir yerden aylık baglanamaz mı?kaymakamlıga basvurduk.8 aydır gelen giden yok.3 kere basvuruldu.yogunluktan eve bakılmaya gelmediği soylendı.inanın cok magduruz.bir yol göstermenizi rica ediyoruz.baglı oldugumuz ssk burolarında da gıttık.birinin soyledığı digerini tutmuyor.nasıl yol izleyeceğimizi sasırdık.annemin psikolojisi bozuldu.gecinemiyorlar.Lütfen bizi bilgilendirin,yol gösterin.
   Şimdiden cok tesekkür ederiz.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliği 1800 güne tamamlayacak kadar borçlanırsanız % 60 tan fazla iş göremezlik raporu olduğu için malülen emekli olabilir. SGK emeklilik servisine hesaplama yaptırarak müracaat yapmanızı öneririz.

  3. erdem kaya dedi ki:

   merhaba
   2000-2008-9 dönemi asgari ücret * % 100 oranında sigorta primi hesaplanmış ödenmiş (1339 gün)
   2008-10//sonrası için asgari ücret * % 170 oranında sigorta primi hesaplanmış ödenmiş

   bnormal ve % 45 engelli raporuna göre (vergi indiriminden) emeklilikte maaş yaklaşık ne kadar hesaplanır.

   saygılarımla

  4. Sedat dedi ki:

   Iyi günler benim sorum istifa eden gemi adamı kıdem tazminatı nasıl alır ssk no:17489180

  5. özcan ağdere dedi ki:

   mrb ben 1988 yılında sigortalı oldum.şu anda 7804 günüm var. Yaşım 45 . 51 yaşında emekli olabiliyormuşum.ancak bana günün fazla olduğu için maaşımın az olacağını söylüyorlar bu doğrumu acaba.?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fazla prim günü olan sigortalıların maaşları düşmez. Bilakis önce yüksekten sonra düşükten yatmadı ise maaşları az da olsa yükselir. Ne kadar maaş alabileceğinizi https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ uygulamasından takip edebilirsiniz.

  6. Adnan dedi ki:

   Merhabalar…
   1970 doğumluyum. 1991 yılı ağustos ayından 26 günlük SSK girişim var. 1998 yılında MEB de memur olarak çalışmaya başladım. Ne zaman emekli olabilirim?

  7. İSMAİL dedi ki:

   Benim.annem.babam ayrildi.ben kucukken şimdi 17 yasindayim babam 5 yil once cezevine girdi anne desen anneligi bilmez bi kocayla evlendi benide unuttu resmen zaten onu anne olarak dahi gormuyorum .. yani durumum o kadar kotu ki yaninda psikolojimi düsunun bu yil uni 1e gectim ama ikametim izmir gosterdigi icin kyk yurduda olmadi 18 yasima girmedigim icin izmir gozukuyo nirmalde ankarada okuyorum ama babannede kaliyorumki onlarinda maddi durumu cok kotu ama yurtta kalmaya calişiyorum zar zor bogazimdan kesip test gibi seylere harciyorum suan izmirde dayimlarda kaliyorum onlarinda kendine gore bi durumu var bide ben gelince iyice zorlaniyolar yani ben hissediyorum o yuzden daha cok uzunda burda bitiriyim ben Allah rızasi icin bana bi çıkış kapisi gosterin yada gercekten yardım edin cevaplarsaniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkurler ???

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen bir ödenek alma ihtimaliniz yok ancak burs veren birçok kurum var. Buradan da sesiniz duyurmaya çalışalım umarız eğitiminiz destek veren bir hayırsever çıkar…

    1. İSMAİL dedi ki:

     Duyurursanız gerçekten çok mutlu olurum Allah razı olsun şimdiden ???

  8. handan dedi ki:

   Merhabalar 10.05.2000 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başladım.12.04.1980 doğumluyum 06.10.2017 günü itibariyle 6229 gün prim günüm olmuştur. 7000 prim gün tamamlamam durumunda kıdem tazminatı olarak, emeklilik için yaş haddimi beklemek istiyorum. Bu konu hakkında Sosyal Güvenlik Kurumundan yazı alabilmem mümkünmü acaba?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    1999 – 2008 yılları arasında sigorta başlangıcı olanların emekliliği beklemek için yazı alabilmeleri için 25 yıllık hizmet süresi 4500 günü doldurmaları gerekmektedir. en erken 2025 yılında bu hakka sahip olabiliyorsunuz.

  9. yüksel seçer dedi ki:

   yazdığımız bu taleplerimizin tarafınızdan bakanlığa iletilmesini istiyoruz benim gibi yüzlerce kadının sesi olmak istedim yıllardır beklenen ve talep edilen bir durum olarak doğum borçlanması hakkının doğum sonrası sigortalı olanlarada verilmesini isyiyoruz tekrar ediyorum benim gibi bekleyen binlerce kadın var benimle beraber onların sesi olmanızı istiyorum

  10. yüksel seçer dedi ki:

   merhaba şu anda mevcut olan çocuk borçlanması hakkının doğum sonrası sigortalı olanlar içinde meclise getirilip yürürlüğe girmesini istiyoruz

  11. Uğur dedi ki:

   10.08.1978 tarihinde polis memuru olarak İstanbul’da göreve başladım. Daha sonra ayrıldım. 7 yıl 6 ay 10 gün toplam çalışmışlığım çıkıyor. Emekli olmak istiyorum. Askerlik hizmetimi çalışmış saydırmadım askerlikten sonra polis oldum. 03.03.1955 doğumluyum nasıl emekli maaşı bağlatabilirim yardımcı olur musunuz?

  12. Suleyman dedi ki:

   Merhaba, yabanci cocuk bakicisini nasil sigorta yaptirabilirim. Calisma izni alindi. SSK ya kayit ettirmek istiyorum. enbasit sekilde anlatirsanis sevinirim

  13. Melek dedi ki:

   Merhaba 4.5 senedir bir işyerinde Sigortalı olarak çalışmaktayım 32. Haftamın dolduğu 4ağustos 2017 de işyerimden istifa ettim ve 5 Ağustos 2017 de doğum için rapor aldım. Raporumu işveren SSK ya bildirmedi SSK sisteminde hastanenin Girdiği rapor kaydı görünmekte bu durumda Analık geçici iş göremezliğini alabilir miyim ve almak için ne yapmam gerekiyor

  14. sibel dedi ki:

   Merhaba
   benim babam 1994 yılında fabrikada çalışırken iş kazası sebebiyle sağ işaret parmağını kaybetti %58.1 engelli oranlı raporu var malülen emeklilikten her ay maaş alıyor fakat 180 tl bu ücreti yükseltme talebinde bulunabilirmiyiz yada yapmamız gereken başkaca bir işlem varmıdırı ?

  15. EREN dedi ki:

   kolay gelsin yardımcı olursanız sevinirim babam 01/01/1954 doğumlu ve 1978’den 20 günlük sigortası var başka herhangi bir sigortası yok çiftçi kayıt sistemine kayıtlı. 1978 den 20 günlük sigortayı BAĞKUR başlangıç kaydı yaptırıp kalan gün borcunu ödeyip emekli olma durumu varmı ? veya bu 20 günlük sigorta hiç bir işe yaramaz mı?
   cevap verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

   1. EREN dedi ki:

    sayın editör yorumlarım sürekli denetim için bekliyor neden cevap vermiyorsunuz acabaa

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Eren Bey,

     Sorunuz cevaplanmıştır. Soru sayısındaki yoğunluk nedeni ile gecikmeler olabiliyor. Bu yaşanan gecikme için üzgünüz 🙁

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Eren Bey Merhaba,

    1978 yılındaki bağkur primini kanıtlayabiliyorsanız. 2008 yılı sonrasını borçlanma yapabilirsiniz. Ancak borçlandıktan sonra yaştan emekli olabilmek için primi 5400 güne tamamlayana kadar isteğe bağlı çiftçi bağkuru ödemeniz gerekiyor.

  16. latif haliloğlu dedi ki:

   thy de Emekli sandığına bağlı çalışıyorum. SSK lı olamıyorum. Emekli saandığı devam ederse ciddi kaybım olacak. Emekli sandığına ilaveten SSk lı da olabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli Sandığına bağlı olarak çalışanların Bağkur veya ssk lı olarak çalışması mümkün değil. Hizmet çakışması olması durumunda 4 c li geçen süreler dikkate alınır.

  17. Yunus Koçak dedi ki:

   Merhababen Yunus; Anneannem Esme Pehlivan, dedemden kalan birikmiş aylığını alamadı, dedem vefat edeli yaklaşık dört ay oldu SGK il müdürlüğünden gerekli işlemleri yaptırdık halen bekliyoruz yardımcı olabilir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yunus Bey,

    Son ihraçlardan sonra memur sayısı azaldı ve yaz dönemindeki izinlerden dolayı işlemler yavaş ilerliyor. Eylül sonu itibariyle bağlanacağı kanaatindeyiz.

  18. Bosnalı Asker dedi ki:

   1.5.1970 doğumluyum. Sigortam 13.03.1991 yılında başladı. 8250 gün primim var. 1995 yılında yurtdışında (bosna) askerlik yaptım. Yurt dışı askerliğin bir avantajı varmıdır, parasını yatırmaya değer mi? En erken ne zaman emekli olabilirim? Fazla çalışmak ( SPEK Asgari ücretin üstünedir) emekli maaşımı düşürür mü ? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışı borçlanmasını tavan üzerinden borçlanırsanız maaşınızı yükseltir. Çünkü Maaş bağlanma oranının yüksek olduğu bir dönemde askerliğiniz mevcut. Maaşınızı ne kadar yükselteceği konusunda PEK tutarından hesaplama yapmak gerekir. Şu an çalıştığınız primler Emekli maaşınızı düşürmez.

  19. BERRA dedi ki:

   6 aylık hamileyim. Babamın işlettiği, üzerime ait bir dükkanımız var ve bağkurum ödeniyor. “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi”‘ den faydalanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Berra Hanım merhaba,

    Şiket ortağı olmayan kendi nam ve hesabına çalışan gelir vergisi mükellefi Bağ-Kur lular 1 yıl içinde geriye dönük 120 günlük primi olmak ve borcu bulanmamak şartı ile 32. haftada doğum iznine çıkarak 16 haftalık doğum iznini kullanabilirler. Bu izinler neticesinde kurumdan ödenek alabiliriler. Bunu için aldığınız raporu işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine ibraz etmeniz gerekmektedir.

  20. Hakan Arısan dedi ki:

   Merhaba,
   Dedem Bağkur’luydu 1981’de öldü, babam Akbank emeklisi idi 2013’te öldü. Annem eşten dolayı Akbank’tan 1700 TL net maaş alıyor. Babamdan aldığı maaş brüt asgari ücret 1770 TL’den az olduğu için ve dedemde 2008’den önce öldüğü için çift maaş alabilir mi? Maaş bağlanması için başka gelire(kira vb.) bakılır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin hem eşinden hem de Babasından emekli maaşı alma hakkı var. En yakın Sosyal Güvenlik merkezine başvuru yapabilirsiniz.

  21. Haluk dönmez dedi ki:

   Bağkur emeklisiyim ortak olduğum lim şti nin sgk borcu var benim emekli maaşımdan haciz yoluyla kesinti yapılıyor bınu nasıl kaldırabilirim

   1. Haluk dönmez dedi ki:

    İigilenebilecekmisiniz

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Haluk Bey,

     Sorunuz yanıtlanmıştır.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Haluk Bey,

    Limited şirket ortakları bakımından da vergi ve ssk borçlarının şirketten tahsil edilememiş ya da tahsil edilemeyeceğinin anlaşılmış olması gerekmektedir. Doğrudan şirket ortağına başvurulamayacaktır. Bu kanunun açık hükmüdür. Limited şirket ortakları vergi borcunun tamamının ödenmesinden değil, hisseleri oranında sorumlu olacaklardır. Hükmü gereği sermaye hisse oranında sorumlusunuz. Bu nedenle Borç bitene kadar maaşınızdan kesilmeye devam edecektir.

  22. Ibrahim sahin dedi ki:

   IBRAHIM SAHIN merhaba yardimci olursaniz cok sevinirim.
   15/09/1969 dogumluyum sigorta girisim 14/02/1994 ve bugune kadar bosluk olmadi sorum şöyle:
   Emeklilik yasimin öne gelebilmesi icin askerlik bedeli
   Kaç ay yatirmam lazim örnegin 18 ay yatirisam 18 ay berimi cekilecek askerlik bedelini odersem emekli yaşim kaç olacak şimdiden teşekür ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İbrahim Bey merhaba,

    Mevcut durumda emeklilik için;

    24 Kasım 1992 – 23 Mayıs 1994 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 54, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5675 gündür.

    Eğer 18 ayın, 15 ayını borçlanırsanız;

    24 Mayıs 1991 – 23 Kasım 1992 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 53, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5600 gündür

    Şartlarına sahip olursunuz.

  23. DENIZ dedi ki:

   merhabalar

   ben kıbrısta calışmaktayım. burada sigortam mevcut. fakat kktc sigortasının turkıyede gecerliliği emeklilik vb durumları hk herhangi bir bilgim yoktur. işleyıs nasıldır.?

   şimdiden tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    K.K.T.C. deki günlerinizde aynı anlaşmalı yabancı ülke kurallarında olduğu gibi borçlanma yolu ile Türkiye de saydırılabilmektedir.

  24. Bosnalı dedi ki:

   Merhabalar,
   1.5.1970 doğumluyum. Sigortam 13.03.1991 yılında başladı. 8250 gün primim var. 1995 yılında yurtdışında (bosna) askerlik yaptım. Yurt dışı askerliğin bir avantajı varmıdır? En erken ne zaman emekli olurum? Fazla çalışmak emekli maaşımı düşürür mü ? Erken emeklilik için tavsiyeleriniz nedir? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliğiniz sigorta başlangıcından sonra olduğu için yaş şartınızı geriye çekmez. Fazla çalışmak emekli maaşınızı düşürmez. erken emekliliğin erkekler için tek yolu askerlik borçlanması ile ilk girişi geriye çekmek ancak bu sizin için geçerli gözükmüyor.

  25. Halil Uya dedi ki:

   Merhaba – Eşim özel sektör (LCW waikiki) te 2 yıldır haftada 2 gün çalışmaktadır. sigorta primi de ayda 8 ile 10 arası değişmektedir. eşim şuan 6 aylık hamile. 2 ay sonra doğum iznine ayrılacak. doğum iznindeki ücretti alabilmek için herhangi bir durum veya şartlar varmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Halil Bey merhaba,

    Kısmi çalışma da olsa eşiniz 90 günlük primi tamamlamış gözüküyor. Doğum iznine ayrılıp rapor ücretini aylık ortalama kazancına göre alabilecektir.

  26. osman çetin dedi ki:

   raporlu iken sigorta tam olarak yatırılmak zorundamıdır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Osman Bey,

    SSK lı lar için raporlu olduğu zamanlarda prim yatırılmaz aktif sigortalılığı devam eder. Ancak bağkurluların raporlu olduğu zamanda da Bağkur primleri ödenmeye devam eder.

  27. Hakan Arısan dedi ki:

   Merhaba,
   Dedem Bağkur’luydu 1981’de öldü, babam Akbank emeklisi idi 2013’te öldü. Annem eşten dolayı Akbank’tan 1700 TL net maaş alıyor. Babamdan aldığı maaş brüt asgari ücret 1770 TL’den az olduğu için ve dedemde 2008’den önce öldüğü için çift maaş alabilir mi? Maaş bağlanması için başka gelire(kira vb.) bakılır mı?
   Bir de Akbank2ın özel olan Tekaüt Sandığı SSK olarak mı geçiyor, yani değerlendirme BAĞKUR-SSK olarak mı yapılıyor?
   Teşekkürler Saygılar

  28. Hamiyet dedi ki:

   Merhaba ben oglumdan dolayi ölüm ayligi aliyorum.(sgk li idi) o zaman evliydim ve esimin emekli maasi dikkate alinarak aylik baglandi.Şu anda esimden boşanmiş bulunmaktayim.740 tl aylik aliyorum.Esimden ayrildigimdan dolayi maasimda bir iyilesme olurmu?Ayrica babam bagkurdan emekli idi vefat etti.Onun maasindan faydalanabilirmiyim.Çok teşekkür ediyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hamiyet hanım merhaba,

    Oğlunuzun maaşı için tekrar değerlendirme yaptırabilirsiniz. Kurum değerlendirmeye alıp uygunluğunu kontrol edecektir. Babanızdan maaş alma hakkınız mevcut. Ancak babanızdan aldığınız maaştan dolayı oğlunuzdan aldığınız maaş kesilebilir. Bu sefer de hangi maaş yüksek ise o maaşı tercih edebilirsiniz.

  29. Hamiyet dedi ki:

   Merhaba ben oglumdan ölüm ayligi aliyorum,( sgk calisni idi) o zaman evliydim esimin emekli maaşi oldugu icin aylik 700 tl baglandi.Esimden ayrildim,Maasimda bosandigimdan dolayi bir artiş olur mu.Ayrica babam bagkurdan emekliydi.Vefat etti.onun bagkur maasindan faydalanabilirmiyim.Şimdiden cok tesekkur ederim.

  30. Yüksel Polat dedi ki:

   Merhaba,
   Emekli olmak için yaşı beklemekteym ve emekliliğe 3 yılım var. 4yıl önce SGK lı olarak özel şirkette çalışıyordum ve sigorta primlerim en yüksek tavandan yatırılmıştı. Şu an iş arıyorum. Yeni bulacağım işyerinde sigorta prmlerim düşükten yatırılır ise 3 yıl sonra alacağım emekli maaşımda düşme olur mu ? Yüksek prim ile arasındaki farkı emekli olmadan önce bireysel olarak ben sgk’ya yatırabilir myim ? Bu şekilde emekli maaşımda düşme olmasını engelleyebilir miyim ?
   Cewvabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  31. ramazan güney dedi ki:

   ben gecirdiğim rahatsızlıktan dolayı %51 rapor aldım 5 yıl süreli.Ancak vergi indiriminde süre kısıtlaması yok.
   1995 ten sgortalıyım pirimim yeterli ve emekli oldum 1 yıldır maaş alıyorum.41 yaşındayım
   5 yıl sonra raporumu yeniliycekmiyım?
   forumları okuyorum çelişkili yazılar var.bilgi verebilirmisiniz

  32. Mehmet Girgin dedi ki:

   01.09.2017 tarihinde emekliliğe hak ediyorum. Emekli olmadan çalışmaya devam etsem benim için yararlı mı zararlı mı. Emekli olduğunda emekli maaşımda düşme olurmuş.

  33. Asli dedi ki:

   İyi gunler, Emelilik prim gün sayısı ve sigorta süresini tamamladım.

   2015e kadar emeklilik yaşını sağladığım tarihi bekliyorum.

   Eylül itibari ile işten çıkıyorum.

   Acaba yapmam gereken bir işlem var mı? Yoksa emeklilik yaşım geldiğinde dilekçe ile başvurmam yeterli olacak mı?

   Teşekkür ederim
   Aslı

  34. ahmet zaman dedi ki:

   yaklaşık 3 yıllık sgk emeklisiyim. makina mühendisiyim sgk emekli maaşım hesaplanırken bunun maaş hesaplamasında bir etkisi yok mu. benim (5375 gün ve 50 yaş şartı ile emekli oldum) emekli olduğum tarihlerde 3600 gün ile emekli olan kişiye benden daha fazla maaş bağlandı. benden iki yıl sonra aynı şartlarda emekli olan akrabama daha fazla maaş bağlandı.bu konularda beni aydınlatırsanız sevinirim.

   1. ahmet zaman dedi ki:

    danışma birimi nerdesin

  35. atilla dedi ki:

   emekli bir kaloriferci yi sitemizde çalıştırmak istersek kanuni olarak neler yapmalıyız sadece sgdp pirimi öderiz ayrıntılı bir şekilde cevaplarsanız iyi çalışmalar skiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Atilla Bey,

    Emekli bir kişiyi sitenizde çalıştırmak için yapmanız gereken kapıcı işlemleri ile aynı ancak dedğiniz gibi SGDP ne tabi olarak girişi yapılacak ve Aylık hizmet bildirgesi SGDP olarak verilecek. Ancak Emekli çalıştırıken; İşverene toplam maliyet: 2.212,99 T.L. olurken Normal işçinin; İŞVERENE TOPLAM MALİYETİ 2.088,56 TL dir.

  36. şeref dedi ki:

   Merhaba,16.11.1958 de doğdum.Bağkur girişim 29.07.2001de başladı. 29.08.1981 tarihinde de askerliğime başlayıp 540 gün süre ile askerliğimi yaptım. Askerlik borçlanmasını ödersem emeklilik yaşımı ne kadar geriye çekebilirim? Teşekkürler.

  37. ahmet boztaş dedi ki:

   1973 yılında sgklı oldum. Toplam 546 gün primim var.Çiftçiyim ve süt besiciliği yapıyorum. 2000-2003-2004-2005 yıllarında bağkur çitfçi primi tevkifat bildirimim var.En kısa ve kolay şekilde emekli olmak istiyorum. Ne yapmam konusunda bilgi istiyorum.

  38. ŞİNASİ TURHAN dedi ki:

   2……….. TC kimlik numarasıyla emeklilik müracaatı yapan
   dayımın müracaatı hakkında bilgi almak istiyorum durumunu email ve sms olarak bildirirmisiniz 0544……..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şinasi Bey,

    Alo 170 SGK danışma hattını arayarak T.C. kimlik numarası ile bilgi alabilirsiniz.

  39. hümmet dedi ki:

   Merhaba. 2007-2009 arasi okuduğum polis okulunu malulen emekli olmadan önce borçlanarak hizmetten saydırdım. Borclanma oncesi mesleğe giriş tarihim ise 2009 du.Bu borclanma ile mesleğe giris tarihim EGM tarafindan 2007 yili olarak degisti. Fakat sigorta girişim 2007 ye çekilmedi emekli sandığı tarafından ve 5510 sayili kanuna göre çok düşük bir maaşla emekli oldum. Sigorta girişimin 2007 yilina geri çekilmesi ve 5434 sayili kanununa göre emekli maaşımın bağlanması gerekmez miydi? Bu konuda bir hata yapılmışmidir? Bilgi verirseniz sevinirim hayırlı çalışmalar…

  40. Ali dedi ki:

   Merhaba Sgk dan Aşağıdaki şekilde bana ve bazı arkadaşlarıma sms gelmektedir bu ne anlama geliyor bilgilendirirseniz seviniriz. teşekkürler..

   Sayın Akn 4A’ kapsamında sigorta tesciliniz ‘Zorunlu Sigorta’ sigorta kolu kapsamında 01.08.2017 tarihinde yapılmıştır
   saglıklı günler dileriz

  41. Ayşegül dedi ki:

   Merhaba babam 1997 sigorta emeklisi ayrıca 1984 te iş kazası geçirmiş bunun içinde ayrı bir maaş alıyor 110 tl. Bizim merak ettiğimiz bu maaşa hiç zam gelmiyor mu bu kadar az mı oluyor.

  42. Bahar dedi ki:

   Merhaba
   BEn oglum icin colyak odemesi aliyorum. Haziranda raporu bittigi icin mayis ayinda sadece 17 lira odeme yapildi. Ve suana kadar herhangi bi odeme yapilmadi. Gecen senelerde ayni sey oldu fakat temmuz ayinda 3 aylik toplu yatirmislardi. Bugun sgk ya gidip sordugumda sadece temmuz ayini yatiracaklarini soylediler. Ne yapmam lazim onceki senelerde aradaki farki toplu olarak almistim.
   Tesekkurler

  43. ERGİN EGİ dedi ki:

   Merhaba,

   10.10.1963 doğumlu ablam 01.01.1996 tarihinde SSK’lı olarak işe başladı SSK sigortalılığı 31.08.2008 tarihinde son buldu. 16.02.2009 tarinden başlayarak 31.05.2017 tarihine kadar BAĞ-KUR’lu olarak sigortasını yatırdı. Aşağıdaki bilgiler dahilinde SSK, BAĞ-KUR’dan Tam ve Kısmı emeklilik şartlarını hesaplamanızı ve kısmi emeklilik durumunda tam emekliliğe göre ne kadar düşük emekli maaşı alacağı hususunda yardımlarınızı rica ederim.
   Saygılarımla.

   SSK BAŞLANGIÇ/BİTİŞ :01.01.1996/31.10.2008
   SSK GÜN :2422
   01.10.1999 ÖNCESİ SSK GÜN:983
   01.06.2002 ÖNCESİ SSK GÜN:1439

   BAĞKUR BAŞLANGIÇ/BİTİŞ :16.02.2009/31.05.2017
   SSK GÜN :2985

  44. Muhammet Emin dedi ki:

   Ben böbrek nakilliyim raporun yüzde 75 .pirimim 4 b 1500 gün. 4 a 1000 gün SGK başlangıç tarihi 2009 malulen emekli olabilir mi yim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15 yıl sigortalık süresini doldurup 3800 prim gününü sağlarsanız 2024 yılında emekli olabilirsiniz.

  45. Sevim dedi ki:

   Merhaba,
   2006 yilinda babam vefat etti. Kiz kardesimle birlikte ölüm ayligini yari yariya aliyorduk
   Kardesim universiteyi bitirince sigortali ise basladi. Ben dilekce ile bakanliga basvurup durumu bildirdim ve kardesimin maasi da bana geri dondu fakat belirli bir kismi kesintiye ugramisti sorum su; kardesimin payini tam almiyorum belirli bir oranda kesinti yapilarak odeniyor. Bu normal midir? Sonucta babamin hak ettigi maasi tam almam gerekmiyor mu? Tesekkurler

  46. Nurgül GÜMÜŞ dedi ki:

   Merhaba
   Yurtdışından borçlanmayla primlerimi ödedim. Ancak kurumunuzdan durumumla ilgili hiçbir bilgjlendirme yazısı almadım. Mart ayında evrak larım İn ulaştığını internet sitenizden öğrendim. Ne yapmalıyım

  47. Gülfem dedi ki:

   Merhaba 36 yasindayim 6 aylik evliyim işsizlik odeneği aliyorum esimin islerinin kotu gitmesi sebebi ile kendisinin sigortasini 3 aydir ödiyemiyoruz bebek sahibi olmak istiyoruz fakat esimin ilk esinden bir cocugu mebcut bu durumda aşılama ve igne tedavisinden ne sekilde faydalanabiliriz ig eler oldukca pahali bu konuda lutfen bir bilgi verirmisiniz cok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz Bağkur sigortalısı olduğundan Genel Sağlık Sigortasından faydalanma şansı yok. Ancak Bağkur 60 güne kadar borcu olanlar sağlıktan yararlanabiliyor. En azından 1 aylığı öderseniz sağlıktan yararlanabilirsiniz. Sizin çocuğunuz olmadığından sizin sigortanızdan da faydalanamaz.

  48. Seyit Salih özek dedi ki:

   18/02/1952 doğumluyum 29/07/1974 tarihinde memuriyete girdim 18/02/2017 tarihinden geçerli olmak üzere resen emekliye sevk edildim ve 20/02/2017 tarihi itibariyle görevden ayrıldım.temmuz/2017 ayında yapılan katsayı değişikliğinden doğan emekli ikramiyesi farkı için başvuruda bulunmak gerekiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Temmuz 2017 tarihinde açıklanan memur emekli maaşı zammı otomatikman maaşınıza yansır. Herhangi bir başvuruya gerek yoktur.

  49. Koray dedi ki:

   Merhaba ben babamdan yetim maaşı alıyorum
   Bu ay kesildi öğrenci belgemi gönderdim
   20 yaşındayım açık lise okuyorum Maaşım devam edermi

  50. mustafa dedi ki:

   merhaba
   ben diyalize giriyorum 27 yasindayim rapordan dolayi babamın üstünden sgk dan yararlaniyorum işe girsem otomatik olarak babamın üstünden düsermiyim ve diyalize girdigim icin kendi sgk dan yararlanmaya baslarmiyim bir sorun olurmu
   tesekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başladığınızda kendi sgk nızdan sağlık hizmetleri almaya başlarsınız. Ancak Herhangi bir işyerinde SSK lı olarak çalışanlar işe girdiği tarih itibariyle Sağlık hizmeti sunucusuna (sağlık kuruluşuna) başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde en az 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması, halinde sağlıktan faydalanmaktadır. Bu durumu da değerlendirin 30 gün şartı hastalığınızdan dolayı aranmayabilir.

  51. Cem Barut dedi ki:

   2005 yılında babamı kaybettim yetim maaşı alıyordum 2 yıllık üniversiteyi 2015 yılında bitirdim daha sonra açıköğretim den 4 yıllık okuyorum şu an geçen sene okuduğum süreleri kapsayan toplu para almıştım bu sene o toplu para yatmadı 2 senedir sigortalı işte çalışıyorum onun etkisi var mi? Varsa geçen sene almıştım parayı bu sene için dilekçe falan mı vermem gerekiyor acaba ?

  52. Seda dedi ki:

   Merhaba babam vefat ettiğinden dolayı ölüm aylığı alıyorduk 4 kız kardeşiz 2 si memur olarak işe başladı ve onların maaşları anneme geri döndü ben de sigortalı bir işe başladım benim maaşım anneme geri dönüş yapılmadı kesildi direk bu konuda bilgi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin de aldığınız yetim maaşı anneniz ve kız kardeşinize belirlenen oranlar doğrultusunda yansıması gerekiyor. Mevcut durumda anneniz % 50 kardeşler %25 % 25 oranında maaş almaktasınız. Siz işe başladıktan sonra anneniz % 60 kardeşiniz %30 oranında maaş almalı. Sonuç olarak yansıtılması gerekir. İşe giriş bildirgenizle birlikte ikametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine bildirim yapın.

  53. Hüsamettin TURAN dedi ki:

   SSK Emeklisiyim. Bir iş yerinde yedi yıldır sigortasız olarak çalışmaktayım. Tazminat alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortasız çalıştığınızdan kanunen hiçbir hakkınız bulunmamaktadır.

  54. Ferhat dedi ki:

   Merhabalar benim 3 günlük istirahat raporun var SGK dan bana 1gunluk ödeme çıkıyor kalan 2 günlük ödemeyi işyeri ödemek zorunda mı yoksa ödeme yapmayacak mı ben bunu işyeri muhasebe ile görüştüm bana bir ödeme yapamayacaklarini söylediler bunun kanun üzerindeki yeri nedir acaba şimdiden göstermiştir olduğunuz ilgi için teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK hastalık ile ilgili raporlarda ilk 2 günü ödemez. İş yerininde bu 2 günü kanunen ödeme zorunluluğu yoktur. İş yerinin inisiyatifine bırakılmıştır.

  55. Tayyip dedi ki:

   MERHABA. SU AN YESIL KARTLIYIM. ESIM OZEL HASTANEDE DOGUM YAPACAK. ANCAK YESIL KART GECMIYORMUS. BEN 1 AYLIK PRIMI KENDIM YATIRSAM SIGORTADAN FAYDALANSAM OLUR MU? 1 AYLIK PRIM NE KADAR TUTAR? 1 AYLIK YATIRDIGIMDA DIGER AY YATIRMASAM SIGORTADAN FAYDALANAMAZ MIYIM? YESIL KARTLI ILE SIGORTALI ARASINDA HASTANE.; 1300 LIRA FARK VAR DIYOR VE BU BENIM ODEYEMEYECEGIM BIR MIKTAR..

  56. Ümit dedi ki:

   Babam vefat ettiği için olum aylığı alıyorum ondan 20 yaşındayım ve öğrenciyim emekli maaşı yatmıyor öğrenci belgesi gönderdim ankara ya 3 ay maaş almadım o para yatmadı hala şuan bile kesiliyor sebebini öğrenebilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer lise öğrencisi iseniz maaşınız 20 yaşını doldurduğunuzda kesilir. Üniversite veya yüksek okul öğrencisi iseniz 25 yaşını doldurana kadar yetim maaşı ödenecektir.

  57. suna muhtar dedi ki:

   Merhaba. Babamdan yetim aylığı alıyorum.Annemde dul aylığı alıyordu ancak 8 temmuzda annem vefat etti. beni maaş değişikliğim için sgk ofisine uğramam gerekiyor mu telefon ile yardım alabilirmiyim? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız annenizin ölüm bildirimi kuruma yapıldığında Otomatikman sizin maaşınız yükselecektir. İşin hızlanması açısından en yakın Sosyal güvenlik Merkezine bildirimde bulunmanız yararlı olacaktır. Veya İadeli taahhütlü posta ile bildirimde bulunabilirsiniz.

  58. ayşe dedi ki:

   merhaba ben babamdan ölüm aylığı alıyorum. sigortalı bir işe girdiğim zaman bu aylık kesilecek. işten ayrıldığımda ölüm aylığı tekrar bağlanır mı.

  59. murat kurttepe dedi ki:

   hizmet birleştirme dilekçesi örneği ya da formu varmı ,nasıl ulaşabilirim.

  60. murat kurttepe dedi ki:

   sigorta numaram 17101557

   01/07/1992 yılında boğaziçi üniversitesinde 68176103 emekli sicil no ile teknisyen olarak görev yaptım.14/07/1997 yılında istifa ederek 17101557 sgk sicil no ile çalışmaya devam ettim,halen çalış maktayım.emeklilik günlerimin toplanması ve emekllilik tarihimin hesaplanmasını yada izleyeceğim yokllarınaçıklamasını saygılarımla arz ederim.

  61. Hulusi Aydoğan dedi ki:

   Eşim ev hanımı eşimin evde küçük el işleri yaparak(havlu,örtü,Oya vb) Bağ-Kur’lu olarak sigortalı olabileceğini okudum.bununla ilgili SGK ya gittim dediler ki vergi dairesinden vergi muafiyeti(vergi indirimi)yazısı getireceksin bende vergi dairesine gittiğimde bana vergi muafiyeti dilekçesi var onu internetten indirin eşinizin doldurup bize getirmesi gerekiyor dediler.Fakat o dilekçe örneğini bulamadım! Sizden ricam eğer böyle bir dilekçe veya matbu form varsa bu adresten gönderebilir misiniz?
   Ayrıca ben devlet memuruyum eşim bu şekilde sigortalı (Bağkur)olduğunda benim aile yardımım kesilir mi ?Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle il sorunuz için dilekçe örneği http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/dilekcematik/esnaf-vergi-muafiyeti-belgesi-alma-dilekcesi linkinden doldurulacağı gibi aşağıdaki dilekçeyi elle de doldurabilirsiniz.

    ………………. VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

    ……………….

    Ticari, zirai veya mesleki kazancım dolayısıyla gerçek usulde gelir vergisi mükellefi değilim, …………………………….. faaliyetinde bulunuyorum. Faaliyetimi gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapmıyorum. Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesi uyarınca “Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi” almak istiyorum.

    Gereğinin yapılmasını arz ederim. … / … / 2017

    İkametgah Adresi: Adı Soyadı
    İmza
    Varsa İş Adresi :

    T.C. Kimlik No:
    Vergi Kimlik No:

    Tel Ev :
    Cep:

    Faaliyete ilişkin bilgiler Evet Hayır
    Motorlu nakil vasıtası kullanılması
    Faaliyetin sabit işyerinde yapılması
    Faaliyetin seyyar/gezici olarak yapılması
    İşçi-çırak veya kalfa çalıştırılması
    Pazar takibi suretiyle faaliyette bulunulması
    Diğer bilgiler (*);

    (*) Bu bölüme, faaliyetin sabit işyerinde yapılması halinde işyerinin yıllık kira tutarı, işyeri kendi mülkü olanların emsal kira bedeli ile faaliyetin yapılmasına ilişkin diğer hususlar yazılacaktır.

    Aile yardımının kesilmesi ile ilgili ise kanun maddesinde ki aşağıdaki haller geçerlidir.

    Eş için aile yardımının kesilmesini gerektiren haller

    Eşinden dolayı aile yardımı almakta olan memur, bu hakkını bazı durumlarda kaybetmektedirler.

    Memurun;

    -Eşinden boşanması,

    -Eşinin ölümü,

    -Eşinin sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık almaya başlaması,

    -Eşinin menfaat karşılığı çalışmaya başlaması,

    -Eşinin ticari sayılabilecek bir faaliyet yürütmek üzere sosyal güvenlik kurumuyla (isteğe bağlı sigortalılık hariç) ilişkilendirilmesi

    hallerinde, memura eşi nedeniyle ödenmekte olan aile yardımı kesilir.

    Bu sigortalılık ile ilgili açık bir ifade yok. Alo 170 hattına danışmanızı tavsiye ederiz.

  62. Musa dedi ki:

   Ben 17.10.2016 da girmiş olduğum işyerinde iş ve adres değişikliği nedeniyle 10.07.2017 den 21.07.2017 tarihinde ayrılmak için dilekçemi verdim.Benim bu 9 aylık dönemimde senelik izin hakkım varmı.Birde her gün 2 saat yerine haftanın bir günü iş aramak hakkım varmı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yıllık izin hakkı için en az 1 seneyi doldurmanız gereklidir bu nedenle yıllık izin hakkınız bulunmaktadır.

    İş arama iznini ise; isterseniz günde en az iki saat veya isterseniz izin saatlerini birleştirerek toplu olarak kullanabilirsiniz.

  63. servet yolalan dedi ki:

   Milli eğitim bakanlığında Öğretmen olarak görev yapmaktayım. Aynı zamanda A sınıfı İş güvenliği Uzmanıyım. Milli eğitim bakanlığı dışında mesai dışı İş Güvenliği Uzmanı olarak küçük işletmelerde saatlik görev alabilir miyim ? Eğer imkan varsa ne kadar süre haftalık ve aylık baz da çalışabilirim.

  64. Ömer Lütfi BESNEK dedi ki:

   Sn. İlgili,

   10.07.1989 yılından beri SGK lıyım. Halen özel şirkette proje müdürü olarak çalışıyorum. 2007 yılında özel şirkette çalışırken 3 ortak firma kurduk, ben firma kurulduğundan beri kesintisiz başka şirkette SGK lıyım. Şu anda kurduğumuz firmanın tek ortağıyım. Diğer ortaklar ayrıldı firma bana kaldı ama ben halen başka şirkette SGK lı olarak kesintisiz çalışıyorum. Çalıştığım şirketten ayrılıp, kendi firmamda SGK lı olarak prim yatırmaya devam edebilir miyim.
   Yani kendi firmamda SGK lı olabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen kendi şirketinizde ssk lı gözükemezsiniz. Diğer şirkette 4a ssk sigortlılığı bittiği anda Kendi şirketinizden bağkur sigortalılığı başlar. SSK lı olarak devam etmek istiyorsanız Özel şirketteki ssk nız devam etmelidir.

  65. Serkan devecı dedi ki:

   2002 aralık ayında sigorta girişim.
   2004 ocak 21 den itibaren gunumuze kadar aynı iş yerinde çalışmaktayım.
   İstifa edersem tazminat alma hakkım varmı?
   Varsa n yapmam gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İstifa ederseniz kıdem tazminatı alamazsınız. Çünkü 1999 sonrası ilk sigortalık tarihi olanların 25 yıl sigortalılık süresi ve 4500 gün prim günü ile ancak Kurumdan yazı alıp kıdem tazminatı hakkı vardır.

  66. mustafa bulut dedi ki:

   15.01.1975 doğumluyum 01.07.1999 altı ay 4Btarım sigortası ödedim 01.11 2000 tarihinde sigortalı oldum aynı işyerinde 5800 günüm oldu kıdem tazminatımı alabilirmiyim..diğer bir sorum ise kaç yaşında emekli olabilirim

  67. Mustafa TÜRKMENOĞLU dedi ki:

   3000 EK Göstergeli Öğretmen olarak çalışırken, 2004 yılında ilçe belediye başkanı oldum. 1/4’ü 4800 EKGöstergeliydim. 2009’da bir dönem başkanlık yaptıktan sonra yeniden 3000 EK Göstergeli öğretmeliğe döndüm, halen çalışıyorum. Aradaki EK GÖsterge kesinti farkının bir kısmını yatırmıştım. Şimdi de bu zaman kadar birikmiş olanı da defaten yatırmak istiyorum. Ne kadar borcum olduğunu ve nereye, hangi hesaba yatıracağımı tarafıma bildirirseniz memnun olurum.

  68. meral dedi ki:

   Bağkur emeklisi babam 1981 de vefat etti, Annem bu tarihten itibaren geçen yıl vefat edene kadar babamdan dul yetim maaşı aldı, Bende 2006 yılında Bağkur dan emekli olan 1991 yılında kocasından ayrılmış dul bayanım, sormak istediğim, 1981 yılında vefat eden Bağkur emeklisi babamdan dul yetim maaşı alabilir miyim,

  69. Sevilay Duysak dedi ki:

   Merhaba, 2004 yılından beri sgk’lıyım. Sgk’lı iken babamın yanında çalışmaya başladım, ltd. şirketi o dönem de 2 kişi zorunlu olduğu için düşük bir yüzde ile hissedar ve çalışan olarak görevime devam ettim. 24 şubatta babamı kaybettim yaklaşık %98’lik hisse ile ortağım olmadığı için şirket askıda kaldı, mart ayında şirket muhasebecimiz işten ayrıldı, sözleşmesini fesh ettiğini söyledi ve şirket yetkilisi olmadığı için nisan, mayıs, haziran ayları beyanda bulunulmamış, vergi dairesine başvurdum tasfiye süreci denildiği için, bekleme de, alo 170 i aradım, yeterli bilgi alamadım, muhasebe işlerinden anlamıyorum, benim görevimde olmadı hiçbir zaman fakat bugüne kadar ödenmemiş primim olmamasına rağmen şu 3 aydır ne olduğunu ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, MS hastasıyım ilacımın süresi doldu, süre geçiyor ve kimse doğru bilgi vermediği için ilacımı yazdıramıyorum. Lütfen, bana ne yapmam gerektiğini söyler misiniz.

  70. gokhan dedi ki:

   Ekim 1995’den beri çalışıyorum. Primlerim hep en en yüksekten ödendi. Hala calışmaktayım. Sadece 8 ay askerlik süresinde çalışmadım. Edevlete gore 55 yaşında emekli oluyorum. Gün sayımı çoktan tamamladım, 7500 gün civarındayım. Ama 25 yıl sigortalılık süresini tamamlamama yaklaşık 3.5 yıl var. Şu anda çalışmayı bıraksam, 55 yaşında alacağım maaşla, 3.5 yıl sonra bıraksam alacağım emekli maaş arasında yaklaşık ne kadar fark olur? Şu amacla soruyorum. yurtdısına gidebilirim, dolayısıyla bagım Turkiye ile kopabilir. Ama dondugum zaman, 55 yasında kısmetse alacagım emeklilik maasının azalmasını istemem. 3.5 yıl daha calısmak emeklilik maasında yaklasık ne kadarlık bir etki yapar? Dedigim gibi gun sayım coktan doldu ve hep en tepeden primler odendi…sgk 4-alıyım.

  71. 15.08.2016 Tarihinde öğretmen olarak emekli oldum.
   08.06.2016 tarihinde kurum aracılığıyla hizmet birleştirmesi için;
   Bursa SGK’ya 1141 ve İstanbul SGK’ya 1142 sayılı dilekçelerle başvuruldu. Fakat öğretmen olduğum için emeklilik müracaat sürem dolduğu için işlemlerim tamamlanamadan emekli oldum. Daha sonra değişik tarihlerde toplam 1357 prim gün ödediğim kuruma bildirildi. Şimdi bu Emekli sandığı ve SSK’da geçen hizmetlerimin birleştirilmesi için ne yapmam gerekiyor?

  72. Erdi dedi ki:

   merhaba . 21/09/2015 tarihinde vefat eden babamın cenaze ödeneği annemin başvurmasına rağmen hala gerçekleşmedi. cenaze ödeneğinin adrese yollanacağı söylendi fakat hala hiç bir ödeme yok. ne yapılması gerekir teşekkür ederim.

  73. buket dedi ki:

   merhaba maaşımşu brüt 4500 liradan yatıyor aynı zamanda yıllık ikramiye gelirimde brüt yaklaşık 13000 liradır.7000 gün primim doldu ve tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum. emeklilik yaşıma ise 10 yıl kadar var. bu süreyi çalışmayarak geçirsem emeklilik maaşına çok mu düşük bağlanırım. bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim doldurduktan sonraki yılları çalışmayarak geçirirseniz emekli maaşınız düşmez. Bilakis 2008 ve 1999 yılı öncesi primleriniz mevcut ise düşük primle çalışmanız emeklilik bağlama oranlarının düşmesinden dolayı düşme ihtimali mevcut.

  74. carola anık dedi ki:

   merhaba.11 haziranda ki başvuruma hala cevap alamadım. (yorumunuz denetim için bekliyor) yazmakta.benden hariç diğer herkese cevap verilmiş.cevap bekliyorum ,selamlar

  75. gokhan dedi ki:

   Ekim 1995’den beri çalışıyorum. Primlerim hep en en yüksekten ödendi. Hala calışmaktayım. Sadece 8 ay askerlik süresinde çalışmadım. Edevlete gore 55 yaşında emekli oluyorum. Gün sayımı çoktan tamamladım, 7500 gün civarındayım. Ama 25 yıl sigortalılık süresini tamamlamama yaklaşık 3.5 yıl var. Şu anda çalışmayı bıraksam, 55 yaşında alacağım maaşla, 3.5 yıl sonra bıraksam alacağım emekli maaş arasında yaklaşık ne kadar fark olur? Şu amacla soruyorum. yurtdısına gidebilirim, dolayısıyla bagım Turkiye ile kopabilir. Ama dondugum zaman, 55 yasında kısmetse alacagım emeklilik maasının azalmasını istemem. 3.5 yıl daha calısmak emeklilik maasında yaklasık ne kadarlık bir etki yapar. Dedigim gibi gun sayım coktan doldu ve hep en tepeden primler odendi…

   1. gokhan dedi ki:

    bir ek daha. SGKlıyım. 4-a

  76. rengin içke dedi ki:

   merhaba, bağkurluyum medicana hastanesinden muayne olmak istedim bağkurla anlaşma mevcut ama benden 200 tl muayne ücreti talep ettiler. istemiş oldukları ücret yasal mı onu öğrenmek istiyorum. ayrıca bağkurlu olmama rağmen özel bir hastane sadece muayne için bukadar para talep edebilir mi? bunun için ne yapmam gerekiyor. yardımlarınızı rica ediyorum

  77. Sema Tanınmış dedi ki:

   Merhabalar,
   Annem ve dul kızkardeşim aynı evde ve merhum babamdan maaş alıyorlar.Annem 600,kız kardeşim 300 tl maaş alıyorlar.Aldıkları maaş 2 çoçukları olan kardeşim ve annem bu parayla zor geçiniyorlar.Annem ölmüş bağkurlu babasından,kızkardeşimde ölmüş bağkurlu babamdan maaş alsa acaba aldıkları maaş toplamı 900tl den fazlal olurmu?.Yardımlarınızı rica ederim.
   saygılarımla.

  78. Nilay Bağdatlı Enmutlu dedi ki:

   Merhaba
   Ben diyaliz hemşiresiyim ve uzun süre ayakta kalarak çalışıyorum..işçi kanununda gebelerin 7,5 saatten fazla çalıştırılamayacağı belirtilmiş.Ben 6:30-16:30 saatleri arasında çalışıyorum. Haftanın 6 günü çalışılıyor ve bazı günler yarım gün çalıştırılıyoruz.Ancak sabah ve öğleden sonra 45 ‘er dk toplamda 1,5 saat yemek dinlenme süremiz var.Ancak mutfak dışında dinlenme alanımız yok ve mola süresi göz önüne alındığında çalışma saatimin yasaya uygun olduğu söylendi.Ancak listeler haftalık yapılıyor ve her hafta benim itirazımla sonuçlanıyor .Örneğin bu hafta bayramda fazla mesai yapıyorum ve haftalık toplam çalışma saatim molalar dahil 51,3 saat ,pazartesi(10:00-16:30) ve cuma (11:20-16:30) yarımşar gün,kalan 4 gün yine 6:30-16:30 saatleri arasında çalışıyorum.Tüm bu yazdıklarıma bakarak bana yasal olup olmadığını söyleyebilir misiniz?

  79. haluk sayım dedi ki:

   merhaba 1983 yılı ssk girişim var 12 ay çalıştım sonra çaışmadım 15 ay yedeksubaylık yaptım isteğe bağlı sigortalı olabilirmiyim ?? oluyorsa nasıl başvurmam gerekir

  80. HALİLİBRAHİM SÖZYOK dedi ki:

   Bakmakla yükümlü olduğum eşim iki gözünden katarakt lens implatasyon ameliyatı geçirdi özel sağlık kuruluşu iki göz için 5000 tl almasına rağmen 1188tl lik iki fatura verdi ,aradaki 2600tl alma hakkı varmıdır?

  81. öykü dedi ki:

   merhaba ben bir işçinin işe girişini yanlış anlama sebebi ile geç verdim. işçi 2016 9. ayda başlayacakken ben stjyer olarak başladığını düşünerek 6 ay sonra yani 2017 3. ayda verdim. şimdi sgk ile iletişime geçsek nasıl bir yol izleriz ve ne kadar ceza kesilir. cevabınız için teşekkürler.

  82. Hakan Dursun dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin uzunca bir dönem isteğe bağlı Bağ-Kur yatırdım.Fakat son bir yıldır sigortalı olarak çalışmaktayım.Sigortali olarak ise başlayacağım dan dolayı SGK kurumuna gidip isteğe bağlı Bağ-Kur’u kapatmak istedim fakat görevli memur buna gerek olmadığını bir kişinin iki yerden sigortalı olamayacağını ve otomatik olarak kapanacağını söyledi fakat e-devlet ten girip baktığımda Bağkur aktif görünüyor borcum olmamasına rağmen 5300 lira bir ödeme görünüyor.Bu parayı ödemek zorunda mıyım bu durum nasıl düzeltilir.Tesekkür ederim.

  83. Nihat dedi ki:

   Öncelikle merhaba iş kazası yüzünden 200 bin tl sgk borç çıkartmış bunu taksit halinde ödeye bilirmiyiz bu parayı ödeyecek gücümüz yok asgari ücret ile çalışıyoruz ne yapmalıyız?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvuru süreci 30/06/2017 tarihine kadar olan yeni bir yapılandırma mevcut Mart ayı dahil borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz kuruma başvuru yapabilirsiniz. Durumunuzu göz önüne alıp taksit sayısını artırabilirler.

  84. anonim dedi ki:

   slm 7.8.1971 dogumluyum emeklilik icin bas vurmak istiyorum 1992.de fransaya geldim ev hanimiyim hic calismadim 3.cocugum var emeklilik icin nekadar para yatirmam gerekiyor hemen emekli ola biliyormuym yas siniri varmi daha unce telefonla aradim sizi yeterli bilgi alamadim aydinlatirsaniz sevinirim simdiden teserurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fransa’ da ikamet etmeye başladığınız tarihten itibaren borçlanma yapacaksanız emeklili şartlarınız ;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1992 ile 23.05.1993 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dür.

    5600 gün borçlanırsanız asgari ödemeniz gereken prim tutarı 18,96 * 5600 = 106.176 TL dir

  85. ayfer dedi ki:

   Bağkur emeklisi babam 1981 de vefat etti, Annem bu tarihten itibaren geçen yıl vefat edene kadar babamdan dul yetim maaşı aldı, Bende 2006 yılında Bağkur dan emekli olan 1991 yılında kocasından ayrılmış dul bayanım, sormak istediğim, 1981 yılında vefat eden Bağkur emeklisi babamdan dul yetim maaşı alabilir miyim,

   1. ayfer dedi ki:

    Bağkur emeklisi babam 1981 de vefat etti, Annem bu tarihten itibaren geçen yıl vefat edene kadar babamdan dul yetim maaşı aldı, Bende 2006 yılında Bağkur dan emekli olan 1991 yılında kocasından ayrılmış dul bayanım, sormak istediğim, 1981 yılında vefat eden Bağkur emeklisi babamdan dul yetim maaşı alabilir miyim,

  86. Ali dedi ki:

   Tıbbi cihaz ödemesi 8-14 haziran arasıydı ben bu tarihi kaçırdım ne gibi işlem yapmalıyım kısmi felç geçirdiğim için hareket kısıtlılığım da var yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ziraat Bankası rapor parasını her ayın 08-14’ü arası ödeme yapmaktadır. Yatırılan paranın bu tarihler arasında alınmaması durumunda, rapor parası diğer ay almanız için havuzda bekletilmektedir. Temmuz ayının 8-14 arası ödemenizi alabilirsiniz.

  87. zeynep taşkın dedi ki:

   zeynep taşkın
   merhaba,
   08.07.1966 dogumluyum
   1991 girişliyim
   4400 iş günüm var
   ne zaman emekli olabilirim.
   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1990 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 47 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.05.1992 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 48 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir

  88. ümmühan dedi ki:

   2015 yılında çıkan personelin çıkışını yapmayı unuttuk. 18/02/2015 tarihli çıkışı nasıl yapabiliriz ?

  89. mehmet arıf ŞİMŞEK dedi ki:

   17 04 2017 tarıhınde emeklılılk işlemı içın ilişkıyı kestım 19 06 2017 tarıhınde hala maaşa baglanmadım .geçıkmenın sebebını sormak ıstıyorum.tc no 12128887524 kamudan emeklı oldum

  90. sıla dedi ki:

   İlk İşe Giriş Tarihi 01.01.1990 Doğum Tarihi 10/02/1967
   Toplam Uzun Vade Gün Sayısı 6842 babam 52 yaşında emekli olucak askerlik borçlanması için kaç ay borçlanması gerekir

  91. ayfer dedi ki:

   bagkur emeklisi dul bayanım, annemde babamdan bagkur emeklisi alıyordu, annem vefat etti. bana maaş bağlanırmı

  92. Humeyra dedi ki:

   Merhaba hocam ben elisi yapan bayanlar icin olan sigortaya giris yapmak istiyorum, fakat üzerimde devremulk var bu mâni olurmu teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gelir durumunuz El işi sigortalılığınız için mani olmaz.

  93. omer dedi ki:

   mrb ben üniversitede staj için sigorta yaptırdım ama benim staj tarihim değişti acaba yaptırdığım sigortanın tarihini değiştirebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Staj sigorta başlangıcınız staj yaptığınız kurum tarafından yapılır. Bir problem var ise kuruma dilekçe ile bildirim yapılabilir.

  94. sEÇKİN dedi ki:

   1 aralık 1989 yılında işe giriş 20 aralık 1989 yılında çıkışım var. 10 günlük prim ödemem var. 1993 yılında devlet memuru olarak işe girdim, bayanım ve halen çalışıyorum.31 Aralık 1970 doğumluyum.Sisteme göre 49 yaşında emekli olabileceğim.1989 yılında çalışmış olmam bu durumu değiştirir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklilik için 25 yıllık süreyi memur olarak tamamlamaları gerekmektedir. Ssk girişiniz bu süreyi değiştirmez.

  95. Mine dedi ki:

   Merhaba, özel bi lisede halkla iliskiler personeli olarak 1 yildir calismaktayim.Babamin tayini ciktigi icin isten ayrilmak zorundayim. Kidem tazminati alma hakki kazaniyor muyum. Simdiden tesekkurler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten kendi isteğinizle ayrıldığınızdan yani istifa ettiğinizden, kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmamaktadır.

  96. AŞKIN SAKALLI dedi ki:

   selam sayın yetkili
   ekteki dilekçeye istinaden sigorta başlangıcımın yapılmadığını söyledi osman ünyazıcı ilkokulu tarafından
   sgk dilekçe ile başvurun dendi buna istinaden sizlerden yardım talep ediyorum
   dilekçedeki tarih itibariyle sigorta başlangıcım varmıdır

   SİNCAN- ANKARA

   Okulunuzda Ekim 2000 ile Haziran 2001 tarihleri arasında ücretli öğretmen olarak bilişim teknolojileri derslerine girdim. O tarih aralığında okulunuzda ücretli öğretmen olarak görev yaptığıma sigorta primlerimin yapıldığında dair belgenin tarafıma verilmesini talep ediyorum.
   Gereğini bilgilerinize arz ederim.
   12-06-2017

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lütfen dilekçenizi iadeli taahhütlü posta veya bizzat çalıştığınız kurumun bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine ulaştırınız.

  97. Cihan Tokat dedi ki:

   Merhaba ben 23-12-1968dogumluyum sgorta başlangicım 7-7-1986 dır 2003 tarihine kadar toplam 225 gün pirim yatmıştır 1-8-2008 tarihinde vergi mukellefi oldum ama hiç ssk ya kayıt olmadım bagkura baktıgımda terkedilmiş sıgortalı olarak gözüküyor 18 ay askerlik yaptım emekli olma şansım varmı teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılındaki mükellefiyetiniz ile ilgili mükellef olduğunuz dönemi borçlanabilirsiniz. Bağ-kurdan emekli olma şartınız 2008 öncesi olduğundan en az 15 tam yıl 5400 güne ihtiyacınız var.

  98. METIN dedi ki:

   01/9/1997 tarihinde emekli sandığına tabi olarak iş başlangıcım var.
   01/04/2004 tarihinde ise SSK başlangıcım oldu.
   15 yıl ,3600 günden tazmınat alıp emekli olma durumum varmıdır.

  99. BEKİR dedi ki:

   MERHABA SEDAT BEY
   18.09.1995 SSK BAŞLANGICIM VAR.
   10.03.1980 DOĞUMLUYUM
   6071 GÜNÜM VAR.
   PRİMLERİM ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA ÖDENİYOR HEMEN HEMEN İKİ KATI. BUGÜN EMEKLİ OLSAM MAAŞIM TAHMİNİ NE KADAR OLUR. PRİM GÜNÜM DOLDU AMA FAZLADAN PRİM ÖDEYENİN MAAŞI DÜŞÜK OLACAKMIŞ. DOĞRUMU ACABA?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bugün itibari ile ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkinden öğrenebilirsiniz.

  100. selçuk dolu dedi ki:

   merhaba prim gün sayım 6349 ve son çalıştığım yerde 7 senem doldu işi kendim bırakmam durumunda dahi kıdem tazminatı alabilrmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer ssk başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesi ise Sosyal güvenlik Kurumundan yazı alarak kıdem tazminatı alabilirsiniz.

  101. tuncay karabulut dedi ki:

   1986 – 1995 YILLARI ARASINDA TÜRKİYE HALK BANKASI MUT ŞUBESİNDE 399 SAYILI KHK KAPSAMINDA T.C EMEKLİ SANDIĞI İŞTİRAKÇİSİ OLARAK SÖZLEŞMELİ MEMUR OLARAK ÇALIŞTIM.1995 YILINDA İSTİFA EDEREK HALK BANKASINDAKİ GÖREVİMDEN AYRILDIM.
   01.09.2016 YILINDA ÖZEL BİR İŞYERİNDEN SGK DAN EMEKLİ OLDUM.
   HALK BANKASINDA ÇALIŞTIĞIM SÜRELERE TAHAKKUK EDEN KIDEM ÜCRETLERİM VE EMEKLİLİK İKRAMİYEM EMEKLİ OLDUKTAN SONRAKİ BİR YIL İÇERİSİNDE TÜM ÇABALARIMA RAĞMEN TARAFIMA ÖDENMEMİŞTİR.EKTE SUNDUĞUM HALK BANKASINDAN GELEN YAZIDA ,TARAFIMA TAHAKKUK EDEN SÜRELER İÇİN BİR ÖDEME YAPILMADIĞI BELİRTİLMİŞ, KONUNUN EMEKLİ SANDIĞI TARAFINDAN ARAŞTIRILMASI İÇİN EMEKLİ SANDIĞINA YAZI YAZILDIĞI BELİRTİLMİŞ.EMEKLİ SANDIĞINDAN TARAFIMA GÖNDERİLEN YAZIDA İSE BÖYLE BİR PARANIN ÖDENMEYECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.
   ben sözleşlmeli olarak çalıştım.. ve emekli oldum bu paranın ödenmesi gerekmiyormu

  102. Ugur dedi ki:

   Merhaba adım Uğur
   Yașım 43.Alman vadandașıyım.1992 de ișe bașladım ve hala aralıksız çalıșıyorum.2002 de alman vadandașı oldum.10 yıl Tc vandașı olarak iș günüm var.7 gün Türkiyede çalıșmıșlığım yani sigorta girișim 2016 dan beri var. .Ben burda Tc konsoloslugunda sordum 3600 günden 60 yașımda yașımı bekleyerek emekli olabileceğimi söylediler.
   Sorum:Ilerde emeklilik yașı yükselme veya farklı sebeblerden dolayı ben șimdi emeklilik için kaydımı yapsam ancak borçlanma yapmasam,yada çok az miktarda borçlanma yapsam yada borçlanmayı yașım geldiginde yapsam olurmu?
   Teșekkürler saygılar

  103. Sedat dedi ki:

   Merhaba sigorta giriş 1999dan önce deniz iş kanununa göre çalışıyorum kendi isteğimle işten ayrılsam kıdem tazminatı alabilir miyim

  104. metin dedi ki:

   1/11/1997 tarihinde emekli sandığına tabi olarak iş başlangıcım var.
   4/4/2004 tarihinde ise SSK başlangıcım oldu.
   15 yıl ,3600 günden tazmınat alıp emekli olma durumum varmıdır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primlerinizin çoğunluğu ssk olarak yattı ise 3600 günden emekli olabilirsiniz. Konu özellikli bir durum arz ettiğinden alo 170 hattından detaylı bilgi almanızı veya en yakın Sosyal güvenlik merkezinden hak sahibi olup olmadığınız öğrenmenizi tavsiye ederiz.

  105. carola anık dedi ki:

   mrb.ssk emekliyim ,emekli maaşım 25 mayıs 2017 itibariyle sadece 204.tl .defalarca yazdım cevaben bir hata olmadığı söylendi .böyle bir emekli maaşı olurmu ?bunu yükseltmenin bir çaresi varmıdır ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2017 tarihi itibari ile en düşük işçi emekli maaşı 882 TL. Tekrar kontrol ettirip sebebini sorun.

  106. Necmettin dedi ki:

   Merhaba
   İlk sigortalilik giriş tarihi 1999 yilindan önce ve 3600 günü doldurdum. Kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten ayrılmadan önce Sgk dan ”Çalışan Kıdem Tazminatı alabilir” yazısını alıp iş yerinize verdiğinizde En az 1 yıllık çalışma süreniz mevcut ise kıdem tazminatı alabilirsiniz.

  107. ebru sezgin dedi ki:

   MERHABA
   ben babamdan yetim maaşı almaktaydım işkur kursiyer teşviğiden faydalandım ve teşvik şu an bitti evlenecegim babamdan aldıgım yetim maaşından faydalanıp çeyiz yardımı alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı almaya devam ediyorsanız çeyiz parası alabilirsiniz.

  108. Halil dedi ki:

   5900 gun prim 1993 haziran ise giris tarihim.47 yaşındayım.10 aydan beri işsizim.bu saatten sonra hiç çalışmasam bile 54 yaşında emekli olabilir miyim?o yaşa kadar çalısamazsam emekli maaşımda bir farklılık olur yaştan dolayı bazılarına göre yaşlıyım emeklilik içinde gencim deniyor.nasil bir yol izlemeliyim.teskkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik şartlarınız;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

    Sonuç olarak yaş şartı haricinde tüm şartlarınızı sağlamışsınız. Sigortalılık süreniz için 1 yılınız eksik fakat bu sürede prim ödeme zorunluluğunuz yok Hiç çalışmasanız da 54 yaşında emekli olursunuz.

  109. Seren dedi ki:

   IYI GUNLER;

   9 aylik dil egitimi icin yurtdisinda(almanya) bulunuyorum. Burda saglik sigortasi yaptirabilmem icin AT-11 belgesini almam sart.

   Bu belgeyi nereden ve nasil alabilirim ?

  110. asuman yılmaz güler dedi ki:

   05 Agustos 1998 ten beri devlet memuru bayan hemşire olarak çalışmaktayım. Şuan kurum izni ile hafta sonu sürücü kursunda ders veriyorum. Hizmet dökümünde kuruma ait 30 gün+ kursa ait (4alı) 3 gün aylık sigortalı süre kayıdı mevcut. 4alı kaydımın bulunması durumda ne gibi avantaj – dezavantaj doğurmakta. Emeklilik süremi kısaltır mı? yada emeklilik maaş/ ikramiyeme katkısı olur mu?TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yatan primleriniz emeklilik sürenizi kısaltmaz. Fakat emekli maaşınıza olumlu olarak yansır.

  111. Betül dedi ki:

   Merhaba, ben doğum sonrası kısmi zamanlı çalışma hakkından faydalanmak istiyorum. 40 saatlik haftalık çalışmamı 20 saate düşürdüğüm taktirde 12 günlük sigorta ve maaş ödemem yapılacağı söyleniyor. Oysa yasa, saat nispetinde haklarımdan faydalanabileceğimi belirtiyor. Şirketin bu politikası yanlış değil mi, hakkımı nasıl alabilirim.
   Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kısmi süreli çalışmalarda kanunen hafta tatil hakkını elde edebilmek için hafta tatilinden önceki günü çalışmış olunmasını şart koşuyor. Siz çalışma günlerinde kısmi çalışma yapıp hafta tatilini hak ediyorsanız bu tatil günlerini de hesaplamaya dahil etmeliler. Sorun bu hesaplamanın dahil edilmemesinden kaynaklanıyor.

  112. sedat aydın dedi ki:

   telefonlarınız bugünde çalışmıyor sizlere ulaşamıyoruz

  113. Sedat dedi ki:

   İyi günler benim sorum işten kendi isteğimle ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim ssk no 17489180

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten kendi isteğinizle ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Eğer 1999 öncesi ssk girişiniz mevcut ve 3600 günlük priminiz var ise SGK dan yazı alıp kıdem tazminatı alabilirsiniz.

  114. şeyma günal dedi ki:

   Merhaba,
   8-18 mayıs 2017 tarihleri arasında raporluydum. ziraat bankasında hesabım var. rapor ücretim ne zaman hesabıma yatar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor paranız Temmuz ayı 8-14 tarihleri arasında yatar.

  115. Cemil dedi ki:

   Merhabalar ben ilk 01.05.1980 de SSK lı oldum.0410.2000 ile 07.06.2007 arasında bagkura geçtim 2043 günüm var tekrar SSK ya geçtim 1290 gün doldurdum ama 8 yılda doldurdum toplamda 5230 gunum var emekli olabilir miyim yada ne zaman emekli olabilirim ilginiz için teşekkürler

  116. hidayet dedi ki:

   mrb ben trabzon da özel futbol futbol okulunda 5 ay çalıştım kulübün sahibi ile ilk anlaşmamızda 450 tl maaş verecekti her ay çeşitli bahanelerle erteledi ve ben 5 ay sonra artık işten ayrıldım ilk anlaştığımız para yerine aylık 300 tlden hesapladı ve zaten aldığım para az olduğu için sigorta olmazdı dedi nisanın 3 ünde işi bıraktım hala kendisinden paramı alabilmiş değilim paramı defalarca istedim hiç bir resmi belgem olmadığını kimsenin şahitlik yapmayacağını kendisini şikayet edemeyeceğimi ve bu parayı alamayacağımı söyledi ve gidip şikayet edersen trabzondaki savcı akrabam gider bide acukat tutarım bunlar benden para koparmya çalışıyor der ben seni şikayet ederim diye bir msj attı bana msj hala duruyor onun üzerine dilencisin vs gbi msjlar attı hakkımı alamıyorum şuan trabzonda değil bulunduğum ilde sgk ya şikayet edebilirmiyim yada tarafsız bir savcıya gidebilirmiyim yardım edin lütfen

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    en yakın İş-kur birimine şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Mutlaka size yardımcı olacaklardır. Konu ile ilgili bize bildirdiğiniz gibi bir dilekçe yazarak kayıttan geçin sonrasını bu kayıt numarası ile takip edebilirsiniz.

  117. sEÇKİN dedi ki:

   1 aralık 1989 yılında işe giriş 20 aralık 1989 yılında çıkışım var. 10 günlük prim ödemem var. 1993 yılında devlet memuru olarak işe girdim, bayanım ve halen çalışıyorum.31 Aralık 1970 doğumluyum.Sisteme göre 49 yaşında emekli olabileceğim.1989 yılında çalışmış olmam bu durumu değiştirir mi?

  118. Emine dedi ki:

   Merhaba,
   Ben özel banka emekli sandığı emeklisiyim. Eşimden boşandım. 1982 yılında vefat eden Bağkur emeklisi babamdan yetim maaşı alabilirimyim, alabiliyorsam maaş bağlanma oranı nedir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli Sandığından emekli aylığı aldığınızdan, SSK emeklisi babanızdan yetim aylığı alabilmeniz mümkün değil.

  119. MÜRSEL dedi ki:

   oğlum Amerikada Üniversite okuyor.Yaşı 21 . Babasının (SSK lı) üzerinden sağlık güvencesi edinebilir mi? Nasıl ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    — Öğrenim belgesi (onaylı Türkçe tercümeli) veya

    — Bulunduğu ülkenin Türk Konsolosluğundan alacağı öğrenci belgesi ile

    — YÖK veya Milli Eğitim Bakanlığı’ndan denklik belgesini bağlı bulunduğunuz kuruma ibraz etmeniz gerekmektedir.

  120. Seyhan Özmenek dedi ki:

   Merhaba,
   Ben KKTC vatandaşıyım. 1991 – 1998 yılları arasında emekli sandığına bağlı olarak İstanbul Teknik Üniversitesinde 1999 – 2006 yılları arasında da SSK ya bağlı olarak Yeditepe Üniversitesinde çalıştım. Ancak Türkiye de olduğum dönemde ihtiyaç olmadığı için TC kimlik numarası almadım. Bu yüzden şu an hiç bir döküm alamıyorum. Kayıtlara ulaşabilmem için ne yapmam gerekiyor?
   Teşekkürler

  121. ERDOĞAN COŞKUN dedi ki:

   25 kasım 2016 günü izmir ilinde bulunan özel gaziemir AKUT Kalp ve damar hastanesinde bay-pas ve kalp kapakçığı ameliyatı oldum. ve protez kalp kapakçığı takıldı. ve her ay İNR testi için sevk almak zorundayım.Bulunduğum ve çalıştığım yer olan KÜTAHYA ili ŞAPHANE ilçesinde de devlet hastanesi bulunmadığından her ay İzmir ve ya Uşak iline sevk yaptırmak zorundayım.Kütahya Simav ilçesine yol parasını almak için Sevk imi verdiğim de ancak devlet hastanesinden sevk olursa ödeme yapılacağını belirttiler bu konu ile ilgili mağdurum mağduriyetimin giderilmesi hususunu ARZ EDERİM

  122. Bilal dedi ki:

   İyi günler ben özel bir sektörde yaklaşık 6 senedir çalışıyorum fakat aldığım maaş yol parasına gidiyor zam yapın diyorum yapmıyorlar yol parası da vermiyorlar asgari ücret n kadarsa onu alabilirsin diyor iş yeri bu durum beni ister istemez üzüyor tabi işten ayrilsam herhangi bir tazminat alabilirmiyim yardiminiz için tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Asgari ücretin artış rakamını size yansıtıp, daha düşük bir ücretle çalışmıyorsanız istifanız size tazminat kazandırmaz.

  123. Kamuran CAN dedi ki:

   Merhaba;
   1994 yılından 1 aylık bağkur pirimim var.2005 yılından itibaren ise ssk’lı olarak çalışmaktayım.Hizmet birleştirmesi yapmam durumunda sigorta başlangıç tarihim 1994 yılına çekilir mi ?
   İkin ci sorumda 1994 ile 2005 arasını borçlanarak ödeme şansım var mı?
   İlginiz için şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilikte sigorta başlangıcınız 1994 yılı olarak dikkate alınır. 1 aylık primi ödemiş olmanız önemli. Şuanda geriye dönük borçlanma ile ilgili bir durum yok sadece askerlik dönemini borçlanabilirsiniz.

  124. mehmet ugurlu dedi ki:

   Merhaba babam bağkurdan emekliydi vefat etti annem ve 2 kardeşim le birlikte maaşı almaya başladılar yani maaş 3 e bölünmüş oldu bir kardeşim evlenince onun hakkı diğerlerine devredilmesi babamın ölmesinden 3 ay kadar sonra annemin annesi öldü oda SSK dan emekliydi annem babamın maaşını aldığı için nenemin maaşını alamadı babamın maaşından vazgeçip sadece nenemden kalan maaşı alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz tercih ettiği maaşı alabilir. Bu durumda kardeşleriniz de daha yüksek maaş alabilir.

  125. Soner dedi ki:

   Merhabalar,
   Bizim dönemimizde(1988-1990) meslek liselerinde 2. ve 3. sınıflarda staj yapılabiliyordu. Bu dönemde kamuda staj yaptım.2. sınıfın sonunda yaz tatilinde de çalıştım ve 3. sınıfın stajını da aynı yerde devam ettim. 2.sınıfın bitiminde yaz tatilinde zorunlu olmadığım halde çalıştığım için (haftada 5 gün normal çalışma) bu dönemde ssk primimin normal çalışan olarak yatırılmış olması gerekmez mi?
   Öğrenimimi tamamladıktan sonra 1993 yılında normal prim ile çalışmaya başladım. Eğer ilgili yaz tatilindeki çalışmamda normal prim ödenmiş görünseydi 3 yıl erken emekli olmam söz konusu olacaktı. Bu konuda yapılacak birşey var mıdır ?
   Bir de staj döneminde primlerin nasıl ödendiğini nerden öğrenebilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    isteğe bağlı olarak yaz tatilinde stajer olarak çalışmaya başlanabiliyor. Bu durumda yine okulla bağlantılı olduğundan stajer işlemleri olarak prim ödeniyor. Bu yüyüzden stajer olarak geçen süreler emeklilikten sayılmıyor. Bu konuda yoğun bir baskı var ama henüz bu konuda hükümetin bir çalışması bulunmuyor.

  126. Aziz Cem DEMİR dedi ki:

   Merhaba, Adım Aziz Cem DEMİR. 2015 yılında Tedavisine başladığım Alerji hastasıyım ve okuduğum için Annemin SGK’sından faydalanıyorum. Kısa bir süre için 14/11/2017 Tarihinde Part Time olarak bir iş yerinde çalışmaya başladım. İşe başladığım hafta 870TL. tutarında Alerji ilacımı dışarıdan satın aldım ve evraklarımı SGK’ya teslim ettim. Eksik gün olduğu için ilaç ödemesini alamadım. Bu hususta sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum. Hallahazırda bir Öğrenci olarak ne yapabilirim. SKG’ya gittiğimde borcunuz var ödeme alamazsınız diye kapıları yüzüme kapıyorlar. Ödemesi hususunda desteğinizi ümit eder, gereğin yapılmasını rica ederiz. Saygılarımla,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni işe başlayan çalışanlar hastaneye gittikleri günden geriye doğru hesaplanarak bir yıl içinde 30 günlük primlerini ödemiş durumda iseler sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Sizin ilk sigortalılığınız olması sebebiyle 1 yıl içinde 30 günlük priminiz oluşmamış, Çalışmaya başladığınız içinde annenizin SGK hizmetlerinden de düşmüş görünüyorsunuz. Bu anlattıklarım öğrenci olmasaydınız geçerli olurdu sanırım SGK da bu durumda gözüküyorsunuz.

    1 Ekim 2016 tarihi itibariyle çıkan kanunda Part time çalışan öğrenciler bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde devam ederler yani annenizin sağlık hizmetinden yararlanırsınız. Çıkan borç da Genel sağlık Sigortası kapsamında borç olabilir. Yapmanız gereken Öğrenci belgenizle en yakın SGK hizmet birimine başvurmak. Konuyu birim yetkililerine bu şekilde detaylı olarak anlatınız. Öncelikle hizmet birimlerinden öğrenci belgenizle GSS kapsamından çıkıp sonra İlaç için başvurabilirsiniz.

  127. Vildan dedi ki:

   Merhabalar, ben Almanya’da yasiyorum.babamin Turkiyeden emekli maasini almak icin agustos 2016 da muracat ettim ve maas baglandi.babamdan en son subat 2017de maas aldim. O tarihten bugune kadar 3 aydir maasim yatmiyor. Bunun sebebi ne olabilir? Ne yapmam gerekir bu konuda bana yol gosterirseniz sevinirim. Ilginiz icin simdiden tesekkurler.

  128. Ali dedi ki:

   Merhaba
   Bnim bir Sorum Olacak
   Yurd disi Borclanma almanyadan sosyal sigortalara
   Dogum Tarihim 01.01.1964
   Sigortali Olarak ise Baslangic 06.12.1982 den 31.12.2004 de
   Kadar Borclanma süresi
   Borclanma Gün Sayisi 7945 Gün
   Borclanma Basvuru Tarihi 02.02.2006
   Ödeme Tarihi 05.04.2006 da Ziraat Bankasina
   Sosyal Sigortalar Kurumuna Ödendi
   Su an Emekli Olmak icin Basvurmak istiyorum
   Türkiyeden Sigortam yok Türkiyeden Sigortali Olursam
   Veya Olmassam ben Nereden Emekli Olurum Benim icin
   Hangisi Uygun Ve Nekadar Emekli Masi Alirim
   Bilgilerinize Tesekür Ederim Cevabinizi Bekliyorum

  129. ülkü dedi ki:

   merhabalar. babamdan dul aylığı alırken işyeri açtım bagkurlu oldum ama farkında olmadan dul aylığını 2,5 sene almışım.2016 yılında ceza ve faiziyle birlikte 80.bin lira geldi.ana para 30 bin lira.mayı9s ayında çıkacak olan SSK affında benim bu borcum yapılandırılabilecekmi.tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Henüz tasarı aşamasında yapılandırma ile ilgili bir kanun teklifi var. Yapılandırma kanunu ile ilgili kısa süre sonra makalemiz yayınlanacak ayrıntıları ile orada anlatacağız. Lütfen bizi takip edin…

  130. Ferdi dedi ki:

   Merhaba
   Babam 1953 doğumlu su ana kadar hiç sigortası olmadi emekli olabilmesi icin bi işyerinde çalışmaya başlayıp geriye kalan günlerini ödeyerek emekli edebilirmiyiz
   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Maalesef geriye dönük borçlanma şansınız yok.

  131. Ali dedi ki:

   Yurd disi Borclanma almanyadan sosyal sigortalara
   Dogum Tarihi 01.01.1964
   Sigorta Baslangici 06.12.1982 den 31.12.2004 de kadar
   Basvuru Tarihi 02.02.2006
   Gün Sayisi 7945 Gün
   Ödeme Tarihi 05.04.2006 da Ziraat Bankasina
   Sosyal Sigortalar Kurumuna Ödendi
   Su an Emekli Olmak icin Basvurmak istiyorum
   Türkiyeden Sigortam yok Türkiyeden Sigortali Olursam
   Veya Olmassam ben Nereden Emekli Olurum Benim icin
   Hangisi Uygun Ve Nekadar Emekli Masi Alirim
   Tesekür Ederim Cevabinizi Bekliyorum

  132. Sumeyra dedi ki:

   Merhaba.esimi 2007 yilinda kaybettim.(ssk emeklisi) bir tane kucuk cocugum var esimden kalan maasi aliyoruz..bununla birlikte babam bagkur emeklisi suan hayatta…ilerde ben esimin maasiyla birlikte babamin bagkur emekli maasinida alabilir miyim.. yada sigortali ise girmem durumunda ilerde kendi emekli maasimla birlikte esimin yada babami hangisni alabilir..tsklerimle

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hem kocadan hem de babadan dolayı SSK ve Bağ-Kur şartlarından iki maaş alabilmek için aranan iki kriter var. Bunlardan ilki ölen baba ve kocanın sigorta statülerinin farklı olması diğeri ise babanın ve kocanın ikisinin veya en az birinin ölüm tarihinin 1 Ekim 2008 öncesi olmasıdır. eşiniz 2007 de vefat ettiğinden dolayı Babanızın vefat etmesi durumunda maaş alabilirsiniz.

  133. Sevim ZAN dedi ki:

   Sayın Yetkili 1980 iş girişim var boşluklarım çok şu anda 3000 günüm var SSk boşluklarını dışardan ödeyip emekli olma şansım var mı yada bu tarihteki iş iş girişi için kaç gün prim gerekli ben 1964 erkek meil başkasının yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Boşluk bulunan günlerinizi borçlanma yaparak ödeme şansınız yok. Ancak askerlik sürenizi borçlanabilirsiniz. 3600 günü doldurup 55 yaşında emekli olabilirsiniz.

  134. gülşah dedi ki:

   şu an 27 haftalık hamile olup tam 224 gün olduğunda (32.)haftamda çalışabilir raporu almak istiyorum 37.haftada ise yasal olarak zaten çalışamıyormuşum .32.haftada doktorumdan alacağım rapor için iş yerinden almam gereken bir belge var mı ? 37 .haftada almam gereken ayrı bir rapor var mı?ayrıca doğum sonrası ücretli izin için de bir belge gerekiyor mu ?son olarak ise doğum 37-38-39 gibi gerçeklerirse bu 3 hafta yanmışmı oluyor?

  135. ŞÜKRÜ UYSAL dedi ki:

   İlk defa 60 yaşında kamuda (İmam-Hatip) işe başlayan kişi 65 yaşında yaş haddinden ayrıldığında bu kişi nasıl emekli olabilir? Bu konuda etraflıca bilgi almak istiyorum. Saygılarımla…

  136. ceyhan dedi ki:

   merhabalar
   30,05,1973 doğumluyum sigorta başlangıcım 01,10,1982
   24/10/2000-21/03/2007 yılları arasında 6yıl 5 ay 17 gün bağkur hizmetim var.675 günü bağkurdan önce olmakla toplamda 3248 gün ssk hizmetim var.
   öncelikle emekli olabileceğim tarih net olarak ne zaman.
   benim bu veriler doğrultusunda internetten yaptığım araştırmada 30/05/2020 olarak görülmekte ve prim günüm dolmuş gözükmekte bu bilgileri teyit etmeniz mümkünmüdür bu tarihten sonra ödenen sigorta primleri emekli maaşımın düşmesine sebep olurmu.bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim.
   saygılar

  137. kemal akgün dedi ki:

   merhaba 1988 -1996 yılları arası tamamı değil esnaflık yaptım vergi ve sicil numaram var fakat bagkur kaydım yok 2000 yılında çıkan khk geri 2000 öncesini kabul etmiyordu sonradan mahkeme yoluyla tekrar borçlanılabilir deniyor bu durum mahkeme yoluylamı elde ediliyor 2000 sonrası vergi mükellefiyetim yok şayet mahkeme yoluyla oluyorsa taminen ne kadar sürüyor.

  138. Ali karagün dedi ki:

   Merhaba hocam 1969 doğumluyum 1987 girişim var emekli sandığından daha sonra bağkurdan 18 yıl hizmetim var ve son olarak ta 750 gün ssk var şu an ssk dan devam etmekteyim ne Zaman emekli olacam

  139. Taha murat dedi ki:

   20 senedir isteğe bağlı Bağkur primi yatırıyorum. 1 ay önce şehit yakını olarak ise başladım memur olarak. Yatırdığımız primleri geri alabilir miyiz bu emeklilik durumunu nasıl etkiler bilgi verirseniz sevinirim

  140. Yılmaz dedi ki:

   merhaba..annem 70 yaşında, hem almanyada hem türkiyede emekli maaşı alıyor. Türkiyeye kesin dönüş yaptığı için buradaki sağlık sigortasından (SSK) faydalanabilmesi için almanyadaki emekli maaşını türkiye ye taşıması şartmı? ve Almanya daki sağlık sigortasını iptal ettirmeden türkiyedeki sağlık sigortasından faydalanabilirmi?

  141. EMİNE AKKOYUN dedi ki:

   MERHABA BEN 2000 SENESİ GİRİŞLİYİM 4,700 GÜNÜM VAR ŞUAN İŞTEN KENDİ İSTEĞİMLE AYRILIRSAM TAZMİNAT ALABİLİYORMUYUM

  142. Ahmet dedi ki:

   Merhabalar,
   Bizim dönemimizde(1988-1990) meslek liselerinde 2. ve 3. sınıflarda staj yapılabiliyordu. Bu dönemde kamuda staj yaptım.2. sınıfın sonunda yaz tatilinde de çalıştım ve 3. sınıfın stajını da aynı yerde devam ettim. 2.sınıfın bitiminde yaz tatilinde zorunlu olmadığım halde çalıştığım için (haftada 5 gün normal çalışma) bu dönemde ssk primimin normal çalışan olarak yatırılmış olması gerekmez mi?
   Öğrenimimi tamamladıktan sonra 1993 yılında normal prim ile çalışmaya başladım. Eğer ilgili yaz tatilindeki çalışmamda normal prim ödenmiş görünseydi 3 yıl erken emekli olmam söz konusu olacaktı. Bu konuda yapılacak birşey var mıdır ?
   Bir de staj döneminde primlerin nasıl öğrendiğini nerden öğrenebilirim?

  143. Israfil gul dedi ki:

   Yüzde kırk engelli raporum var ve calisamaz raporum var ve dışardan kendim yatiriorum sigorta başlangıç i 01 09 2009 ne zaman emekli olabilirim yıl olarak teşekkürler

  144. jane dedi ki:

   Merhaba,
   Bu, genel bir topluluğa, özel bir kredi verme yetkisine sahip olan Bayan Jane Alison’ın mali yardıma ihtiyacı olan herkes için finansal bir fırsat yarattığını bildirmek içindir. Bireylere, firmalara ve şirketlere açık ve anlaşılabilir hüküm ve koşullar altında% 2 faiz oranıyla kredi veririz. Kredi koşullarını size verebilmemiz için bugün e-posta ile bize ulaşın: (saintloanss@gmail.com)

  145. Sedat Çetin dedi ki:

   İyi günler benim sorunum 1990 1992 tarihleri arasında çalıştığım günler ssk dökümünde çıkmıyor ama aynı dönemde yanımda çalışan arkadaşın ssk dökümü var şirket o tarihte Gayrettepe İstanbul da idi şu an şirketi bulamıyorum emekli olmam için bu çalışma günlerimi nasıl bulabilirim veya ne yapmam gerekiyor ssk no :17489180

  146. Betül M. dedi ki:

   Iyi günler, 08.1970 dogumluyum
   ben Bagkura 07/2011 de 7542 gün Borclandim ve o tarihte parayi yatirdim.
   Soru: Ne zaman Emekli olurum ve en önemlisi
   Kac TL maas alirim
   Cok düsük maas alirsin diyenler var dogrusu nedir bana bildirirseniz memnun olurum.
   Teekkürler
   Mehtap

  147. TANJA STEFANİE OLGUN dedi ki:

   alman vatandaşıyım 1989-1991 yılları arasında almanyada sigortalı olarak çalıştım 1992 yılında türkiyeye bir türk vatandaşı ile evlenerek geldim 31-04-2008 tarihinden beri çalışma bakanlığından izinli sigortalı olarak çalışmaktayım 1994ve1997 yılları dogımlu iki oğlum oldu sosyal güvenlik yasasından faydalanarak her iki ülkedeki çalışma sürelerini birleştirmek istiyorum sorum her iki sürecin arasını borçlanabilirmiyim,dogum yaptığım süreleri borçlanabilirmiyim kaç günle emekli olabilirim.

  148. AYŞE dedi ki:

   MERHABA.İŞE BAŞLAMA TARİHİM AĞUSTOS 2002 .ŞUAN BİR İŞ YERİNDE 12 YILDIR ÇALIŞMAKTAYIM. BU İŞ YERİNDE ON BEŞ YILIMI DOLDURURSAM KENDİ İSTEĞİMLE İŞTEN AYRILDIĞIM ZAMAN TAZMİNAT HAKEDERMİYİM. TEŞEKKÜR EDER İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM

  149. Feyza dedi ki:

   Merhaba
   ben 09/ 1970 dogumlu bir bayanim.
   2006 da 5750 gün Bagkura ve 2011 de 1750 gün yine Bagkura yatirdim.
   Simdi Sigortaya gecmek istiyorum ne yapmam gerekir.
   Sigortaya gecince kac yasinda emekli olurum..
   Tesekkürler.

  150. meral atak dedi ki:

   mehaba..01-10-1964 doğu tarihim–02-02-2002 ssk giriş tarihim..3800 gün pirimim var ..3600 günden emekli olabilirmiyiim..kolay gelsin iyi çalışmalar,,teşekkürler,,

  Sorunuzu Yazın