• SGK DANIŞMA HATTI


  Türkiye’de sosyal güvenlik hizmeti veren SGK’nın da bünyesinde bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı içerisinde her türlü öneri,şikayet,soru,sorun vb. konularla ilgilenen bir birim oluşturularak hizmet vermektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi adındaki bu kuruma ister internet sitesi üzerinden isterseniz Alo 170 hattını arayarak ulaşabilirsiniz. Neredeyse 2 yılı aşkın bir süredir hizmet veren SGK Danışma Hattı, bu hizmetten yararlananları oldukça memnun etmiştir. SGK Danışma Hattı size 7 gün 24 saat hizmet vermekte ve aklınıza gelen her türlü soruyu cevaplamaktadır. Eğer ilk seferde sorularınıza cevap verilmediyse talebiniz kayıt altına alınıp en geç 72 saat içerisinde çözüme kavuşturularak size geri dönüş yapılacaktır. SGK Danışma Hattı en çok Bağ-Kur sorgulama,SSK prim sorgulama, SGK sorgulama gibi en çok merak edilen konular için kullanılmaktadır. Kendini sürekli olarak güncelleyen ve en son gelişmelerden anında haberdar olan, sistem ve personeliyle son derece iyi hizmet veren SGK Danışma Hattı Alo 170 ücretli bir servistir. Arama yaparken bunu göz önünde bulundurunuz.

  2

  SGK Danışma Hattıyla Hedeflenenler

  • Vatandaşın SGK Danışma Hattıyla ilgili olan memnuniyetini ölçmek ve arttırmak
  • Kayıt dışı istihdamı, kayıp ve kaçakların olmasını önlemek
  • Hizmet alanlarının ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları gidermek
  • Sorunlara doğru ve hızlı cevap vererek sorunları çözmek
  • Günümüzün değişen koşullarına uygun bir biçimde hizmet vermek SGK Danışma Hattıyla hedeflenmektedir.

  SGK İhbar Ödülü

  SGK Danışma Hattı olan Alo 170 ile birlikte vergi kaçak ve kayıplarının önlenmesi ve tespit edilmesi amacı ile birlikte ihbar konusu tartışmasız derecede öneme sahip bir husustur. Bu durumun bu denli önemli sebebiyle de SGK İhbar Ödülü adı verilen bir sistem ortaya konularak kişiler ihbar için teşvik edilmiştir. SGK İhbar ödülüne, 1905 sayılı kanunda yer verilmiştir. Fakat belirtilen bu ödül sistemine dair yeterince detay bulunmadığı gibi bu sistemin varlığında dair net bir şey söylemek de mümkün değildir.

  Bahsi geçen 1905 sayılı Kanun 1993 sayılı Resmi Gazate’de 13 Aralık 1931 tarihinde yayınlanmıştır. Bu konu ile ilgili olarak da farklı bir yasal mevzuat ya da uygulama bulunmamaktadır. Bu nedenle de bu uygulama Maliye Bakanlığı tarafından çıkartılmış olan Genel Yazı ve Genelgeler ile Danıştay Kararlarına göre yön bulur. Bahsi geçen kanunda, Gayrimenkul ve menkul emval ile bunlara ait intifa haklarının ve daimi vergi mektumlarını ihbar eden kişilere verilecek olan SGK İhbar Ödülü’ne dair bilgiler geçmektedir.

  SGK İhbar ödülü, arsa, arazi ve binalarda tahrir dışında kalan havyanlar, kazanç, intikal ve veraset, muamele, damga ve dahili istihlak gibi daimi vergilerden sahte ya da eksik beyanname de bulunmak ya da birden fazla defter tutmak ya da sait suretlerle ketmedilenleri haber veren kişilere tahakkuk edecek misil cezaları ve vergi mecmuu üzerinden ikramiye verilecektir.

  SGK İhbar Ödülü verilme oranları ise şu şekildedir;

  500 TL’ye kadar yüzde 15, 500 TL’den 5.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 30, 5.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 20 ve 15.000 TL ve yukarısı için yüzde 10 şeklinde SGK İhbar ödülü verilecektir.

  SGK Danışma Hattı Ücretli Mi?

  En sık merak edilen konulardan biri olduğu kadar, birçok kişi tarafından yanlış bilinen bir durumda SGK danışma hattı ücreti konusu ile ilgilidir. Birçok vatandaşımız “SGK danışma hattı ücretli mi?” diye sorarken esasında sgk danışma hattının ücretsiz olduğunu düşünmekte ve şaşırma ifadesi olarak bu soruyu kullanmaktadır. İlginç bir şekilde bu hattın ücretsiz olduğu birçok kişi tarafından yaygın bir şekilde düşünülse de esasında bu hat ücretli bir hattır. Bu konuda GSM operatörlerine göre farklı ücretler biçilmektedir. Şimdi bunlara değinelim.

  Sgk Danışma Hattını arayan bir Turkcell müşterisi, Turkcell resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre sabit hat ile görüşme yapıyormuş gibi tarifelendirilir ve buna göre belirlenecek olan bir ücreti ödemek durumunda kalır.

  Türk Telekom resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak ücretli bir işlem olup, sabit bir hattı aramak ile aynı şekilde ücretlendirilir.

  Yine aynı şekilde Vodafone resmi internet sitesinde yazan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak, sabit bir hattı aramaya benzer ve aynı şekilde değerlendirilir.

  Bu aşamada SGK Danışma Hattını arayarak ücretsiz bir şekilde konuşabilmek için GSM operatörleri üzerinden bedava dakikalara sahip olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yazımızda da bahsettiğimiz gibi sabit bir hattı arıyor gibi ücretlendirilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Adresi

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim adresi şu şekilde verilmiştir.

  Adres: Sgk Genel Müd, Ziyabey Caddesi, No: 6, Pk: 06520, Balgat, Çankaya,Ankara, Türkiye

  Telefon: (0312) 207 8000

  Bununla birlikte SGK Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşmak istiyorsanız aşağıda yer alan linke tıklayarak SGK İl Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey harita üzerinde yer alan şehirlere tıklamak olacaktır.

  Bununla birlikte her daim SGK danışma hattı olan Alo 170’i arayabilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Bilgilerine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. latif haliloğlu dedi ki:

   thy de Emekli sandığına bağlı çalışıyorum. SSK lı olamıyorum. Emekli saandığı devam ederse ciddi kaybım olacak. Emekli sandığına ilaveten SSk lı da olabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli Sandığına bağlı olarak çalışanların Bağkur veya ssk lı olarak çalışması mümkün değil. Hizmet çakışması olması durumunda 4 c li geçen süreler dikkate alınır.

  2. Yunus Koçak dedi ki:

   Merhababen Yunus; Anneannem Esme Pehlivan, dedemden kalan birikmiş aylığını alamadı, dedem vefat edeli yaklaşık dört ay oldu SGK il müdürlüğünden gerekli işlemleri yaptırdık halen bekliyoruz yardımcı olabilir misiniz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Yunus Bey,

    Son ihraçlardan sonra memur sayısı azaldı ve yaz dönemindeki izinlerden dolayı işlemler yavaş ilerliyor. Eylül sonu itibariyle bağlanacağı kanaatindeyiz.

  3. Bosnalı Asker dedi ki:

   1.5.1970 doğumluyum. Sigortam 13.03.1991 yılında başladı. 8250 gün primim var. 1995 yılında yurtdışında (bosna) askerlik yaptım. Yurt dışı askerliğin bir avantajı varmıdır, parasını yatırmaya değer mi? En erken ne zaman emekli olabilirim? Fazla çalışmak ( SPEK Asgari ücretin üstünedir) emekli maaşımı düşürür mü ? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yurt dışı borçlanmasını tavan üzerinden borçlanırsanız maaşınızı yükseltir. Çünkü Maaş bağlanma oranının yüksek olduğu bir dönemde askerliğiniz mevcut. Maaşınızı ne kadar yükselteceği konusunda PEK tutarından hesaplama yapmak gerekir. Şu an çalıştığınız primler Emekli maaşınızı düşürmez.

  4. BERRA dedi ki:

   6 aylık hamileyim. Babamın işlettiği, üzerime ait bir dükkanımız var ve bağkurum ödeniyor. “4A/4B İşgöremezlik Ödemesi”‘ den faydalanabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Berra Hanım merhaba,

    Şiket ortağı olmayan kendi nam ve hesabına çalışan gelir vergisi mükellefi Bağ-Kur lular 1 yıl içinde geriye dönük 120 günlük primi olmak ve borcu bulanmamak şartı ile 32. haftada doğum iznine çıkarak 16 haftalık doğum iznini kullanabilirler. Bu izinler neticesinde kurumdan ödenek alabiliriler. Bunu için aldığınız raporu işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal güvenlik merkezine ibraz etmeniz gerekmektedir.

  5. Hakan Arısan dedi ki:

   Merhaba,
   Dedem Bağkur’luydu 1981’de öldü, babam Akbank emeklisi idi 2013’te öldü. Annem eşten dolayı Akbank’tan 1700 TL net maaş alıyor. Babamdan aldığı maaş brüt asgari ücret 1770 TL’den az olduğu için ve dedemde 2008’den önce öldüğü için çift maaş alabilir mi? Maaş bağlanması için başka gelire(kira vb.) bakılır mı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Annenizin hem eşinden hem de Babasından emekli maaşı alma hakkı var. En yakın Sosyal Güvenlik merkezine başvuru yapabilirsiniz.

  6. Haluk dönmez dedi ki:

   Bağkur emeklisiyim ortak olduğum lim şti nin sgk borcu var benim emekli maaşımdan haciz yoluyla kesinti yapılıyor bınu nasıl kaldırabilirim

   1. Haluk dönmez dedi ki:

    İigilenebilecekmisiniz

    1. Danışma Birimi dedi ki:

     Haluk Bey,

     Sorunuz yanıtlanmıştır.

   2. Danışma Birimi dedi ki:

    Haluk Bey,

    Limited şirket ortakları bakımından da vergi ve ssk borçlarının şirketten tahsil edilememiş ya da tahsil edilemeyeceğinin anlaşılmış olması gerekmektedir. Doğrudan şirket ortağına başvurulamayacaktır. Bu kanunun açık hükmüdür. Limited şirket ortakları vergi borcunun tamamının ödenmesinden değil, hisseleri oranında sorumlu olacaklardır. Hükmü gereği sermaye hisse oranında sorumlusunuz. Bu nedenle Borç bitene kadar maaşınızdan kesilmeye devam edecektir.

  7. Ibrahim sahin dedi ki:

   IBRAHIM SAHIN merhaba yardimci olursaniz cok sevinirim.
   15/09/1969 dogumluyum sigorta girisim 14/02/1994 ve bugune kadar bosluk olmadi sorum şöyle:
   Emeklilik yasimin öne gelebilmesi icin askerlik bedeli
   Kaç ay yatirmam lazim örnegin 18 ay yatirisam 18 ay berimi cekilecek askerlik bedelini odersem emekli yaşim kaç olacak şimdiden teşekür ederim…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    İbrahim Bey merhaba,

    Mevcut durumda emeklilik için;

    24 Kasım 1992 – 23 Mayıs 1994 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 54, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5675 gündür.

    Eğer 18 ayın, 15 ayını borçlanırsanız;

    24 Mayıs 1991 – 23 Kasım 1992 yılları arasında sigortası yatmaya başlayan vatandaşların tamamlaması gereken yaş sınırı 53, sigortalılık süresi 25 yıl, prim ödeme süresi 5600 gündür

    Şartlarına sahip olursunuz.

  8. DENIZ dedi ki:

   merhabalar

   ben kıbrısta calışmaktayım. burada sigortam mevcut. fakat kktc sigortasının turkıyede gecerliliği emeklilik vb durumları hk herhangi bir bilgim yoktur. işleyıs nasıldır.?

   şimdiden tesekkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    K.K.T.C. deki günlerinizde aynı anlaşmalı yabancı ülke kurallarında olduğu gibi borçlanma yolu ile Türkiye de saydırılabilmektedir.

  9. Bosnalı dedi ki:

   Merhabalar,
   1.5.1970 doğumluyum. Sigortam 13.03.1991 yılında başladı. 8250 gün primim var. 1995 yılında yurtdışında (bosna) askerlik yaptım. Yurt dışı askerliğin bir avantajı varmıdır? En erken ne zaman emekli olurum? Fazla çalışmak emekli maaşımı düşürür mü ? Erken emeklilik için tavsiyeleriniz nedir? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Askerliğiniz sigorta başlangıcından sonra olduğu için yaş şartınızı geriye çekmez. Fazla çalışmak emekli maaşınızı düşürmez. erken emekliliğin erkekler için tek yolu askerlik borçlanması ile ilk girişi geriye çekmek ancak bu sizin için geçerli gözükmüyor.

  10. Halil Uya dedi ki:

   Merhaba – Eşim özel sektör (LCW waikiki) te 2 yıldır haftada 2 gün çalışmaktadır. sigorta primi de ayda 8 ile 10 arası değişmektedir. eşim şuan 6 aylık hamile. 2 ay sonra doğum iznine ayrılacak. doğum iznindeki ücretti alabilmek için herhangi bir durum veya şartlar varmı?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Halil Bey merhaba,

    Kısmi çalışma da olsa eşiniz 90 günlük primi tamamlamış gözüküyor. Doğum iznine ayrılıp rapor ücretini aylık ortalama kazancına göre alabilecektir.

  11. osman çetin dedi ki:

   raporlu iken sigorta tam olarak yatırılmak zorundamıdır

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Osman Bey,

    SSK lı lar için raporlu olduğu zamanlarda prim yatırılmaz aktif sigortalılığı devam eder. Ancak bağkurluların raporlu olduğu zamanda da Bağkur primleri ödenmeye devam eder.

  12. Hamiyet dedi ki:

   Merhaba ben oglumdan dolayi ölüm ayligi aliyorum.(sgk li idi) o zaman evliydim ve esimin emekli maasi dikkate alinarak aylik baglandi.Şu anda esimden boşanmiş bulunmaktayim.740 tl aylik aliyorum.Esimden ayrildigimdan dolayi maasimda bir iyilesme olurmu?Ayrica babam bagkurdan emekli idi vefat etti.Onun maasindan faydalanabilirmiyim.Çok teşekkür ediyorum.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Hamiyet hanım merhaba,

    Oğlunuzun maaşı için tekrar değerlendirme yaptırabilirsiniz. Kurum değerlendirmeye alıp uygunluğunu kontrol edecektir. Babanızdan maaş alma hakkınız mevcut. Ancak babanızdan aldığınız maaştan dolayı oğlunuzdan aldığınız maaş kesilebilir. Bu sefer de hangi maaş yüksek ise o maaşı tercih edebilirsiniz.

  13. Yüksel Polat dedi ki:

   Merhaba,
   Emekli olmak için yaşı beklemekteym ve emekliliğe 3 yılım var. 4yıl önce SGK lı olarak özel şirkette çalışıyordum ve sigorta primlerim en yüksek tavandan yatırılmıştı. Şu an iş arıyorum. Yeni bulacağım işyerinde sigorta prmlerim düşükten yatırılır ise 3 yıl sonra alacağım emekli maaşımda düşme olur mu ? Yüksek prim ile arasındaki farkı emekli olmadan önce bireysel olarak ben sgk’ya yatırabilir myim ? Bu şekilde emekli maaşımda düşme olmasını engelleyebilir miyim ?
   Cewvabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  14. atilla dedi ki:

   emekli bir kaloriferci yi sitemizde çalıştırmak istersek kanuni olarak neler yapmalıyız sadece sgdp pirimi öderiz ayrıntılı bir şekilde cevaplarsanız iyi çalışmalar skiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Atilla Bey,

    Emekli bir kişiyi sitenizde çalıştırmak için yapmanız gereken kapıcı işlemleri ile aynı ancak dedğiniz gibi SGDP ne tabi olarak girişi yapılacak ve Aylık hizmet bildirgesi SGDP olarak verilecek. Ancak Emekli çalıştırıken; İşverene toplam maliyet: 2.212,99 T.L. olurken Normal işçinin; İŞVERENE TOPLAM MALİYETİ 2.088,56 TL dir.

  15. ŞİNASİ TURHAN dedi ki:

   2……….. TC kimlik numarasıyla emeklilik müracaatı yapan
   dayımın müracaatı hakkında bilgi almak istiyorum durumunu email ve sms olarak bildirirmisiniz 0544……..

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Şinasi Bey,

    Alo 170 SGK danışma hattını arayarak T.C. kimlik numarası ile bilgi alabilirsiniz.

  16. Muhammet Emin dedi ki:

   Ben böbrek nakilliyim raporun yüzde 75 .pirimim 4 b 1500 gün. 4 a 1000 gün SGK başlangıç tarihi 2009 malulen emekli olabilir mi yim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    15 yıl sigortalık süresini doldurup 3800 prim gününü sağlarsanız 2024 yılında emekli olabilirsiniz.

  17. Gülfem dedi ki:

   Merhaba 36 yasindayim 6 aylik evliyim işsizlik odeneği aliyorum esimin islerinin kotu gitmesi sebebi ile kendisinin sigortasini 3 aydir ödiyemiyoruz bebek sahibi olmak istiyoruz fakat esimin ilk esinden bir cocugu mebcut bu durumda aşılama ve igne tedavisinden ne sekilde faydalanabiliriz ig eler oldukca pahali bu konuda lutfen bir bilgi verirmisiniz cok sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eşiniz Bağkur sigortalısı olduğundan Genel Sağlık Sigortasından faydalanma şansı yok. Ancak Bağkur 60 güne kadar borcu olanlar sağlıktan yararlanabiliyor. En azından 1 aylığı öderseniz sağlıktan yararlanabilirsiniz. Sizin çocuğunuz olmadığından sizin sigortanızdan da faydalanamaz.

  18. Seyit Salih özek dedi ki:

   18/02/1952 doğumluyum 29/07/1974 tarihinde memuriyete girdim 18/02/2017 tarihinden geçerli olmak üzere resen emekliye sevk edildim ve 20/02/2017 tarihi itibariyle görevden ayrıldım.temmuz/2017 ayında yapılan katsayı değişikliğinden doğan emekli ikramiyesi farkı için başvuruda bulunmak gerekiyor mu

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Temmuz 2017 tarihinde açıklanan memur emekli maaşı zammı otomatikman maaşınıza yansır. Herhangi bir başvuruya gerek yoktur.

  19. mustafa dedi ki:

   merhaba
   ben diyalize giriyorum 27 yasindayim rapordan dolayi babamın üstünden sgk dan yararlaniyorum işe girsem otomatik olarak babamın üstünden düsermiyim ve diyalize girdigim icin kendi sgk dan yararlanmaya baslarmiyim bir sorun olurmu
   tesekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başladığınızda kendi sgk nızdan sağlık hizmetleri almaya başlarsınız. Ancak Herhangi bir işyerinde SSK lı olarak çalışanlar işe girdiği tarih itibariyle Sağlık hizmeti sunucusuna (sağlık kuruluşuna) başvurduğu tarihten önceki son bir yıl içinde en az 30 gün genel sağlık sigortası prim ödeme gün sayısının olması, halinde sağlıktan faydalanmaktadır. Bu durumu da değerlendirin 30 gün şartı hastalığınızdan dolayı aranmayabilir.

  20. Seda dedi ki:

   Merhaba babam vefat ettiğinden dolayı ölüm aylığı alıyorduk 4 kız kardeşiz 2 si memur olarak işe başladı ve onların maaşları anneme geri döndü ben de sigortalı bir işe başladım benim maaşım anneme geri dönüş yapılmadı kesildi direk bu konuda bilgi alabilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sizin de aldığınız yetim maaşı anneniz ve kız kardeşinize belirlenen oranlar doğrultusunda yansıması gerekiyor. Mevcut durumda anneniz % 50 kardeşler %25 % 25 oranında maaş almaktasınız. Siz işe başladıktan sonra anneniz % 60 kardeşiniz %30 oranında maaş almalı. Sonuç olarak yansıtılması gerekir. İşe giriş bildirgenizle birlikte ikametgahınızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine bildirim yapın.

  21. Hüsamettin TURAN dedi ki:

   SSK Emeklisiyim. Bir iş yerinde yedi yıldır sigortasız olarak çalışmaktayım. Tazminat alabilirmiyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sigortasız çalıştığınızdan kanunen hiçbir hakkınız bulunmamaktadır.

  22. Ferhat dedi ki:

   Merhabalar benim 3 günlük istirahat raporun var SGK dan bana 1gunluk ödeme çıkıyor kalan 2 günlük ödemeyi işyeri ödemek zorunda mı yoksa ödeme yapmayacak mı ben bunu işyeri muhasebe ile görüştüm bana bir ödeme yapamayacaklarini söylediler bunun kanun üzerindeki yeri nedir acaba şimdiden göstermiştir olduğunuz ilgi için teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    SGK hastalık ile ilgili raporlarda ilk 2 günü ödemez. İş yerininde bu 2 günü kanunen ödeme zorunluluğu yoktur. İş yerinin inisiyatifine bırakılmıştır.

  23. Ümit dedi ki:

   Babam vefat ettiği için olum aylığı alıyorum ondan 20 yaşındayım ve öğrenciyim emekli maaşı yatmıyor öğrenci belgesi gönderdim ankara ya 3 ay maaş almadım o para yatmadı hala şuan bile kesiliyor sebebini öğrenebilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer lise öğrencisi iseniz maaşınız 20 yaşını doldurduğunuzda kesilir. Üniversite veya yüksek okul öğrencisi iseniz 25 yaşını doldurana kadar yetim maaşı ödenecektir.

  24. suna muhtar dedi ki:

   Merhaba. Babamdan yetim aylığı alıyorum.Annemde dul aylığı alıyordu ancak 8 temmuzda annem vefat etti. beni maaş değişikliğim için sgk ofisine uğramam gerekiyor mu telefon ile yardım alabilirmiyim? teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Maaşınız annenizin ölüm bildirimi kuruma yapıldığında Otomatikman sizin maaşınız yükselecektir. İşin hızlanması açısından en yakın Sosyal güvenlik Merkezine bildirimde bulunmanız yararlı olacaktır. Veya İadeli taahhütlü posta ile bildirimde bulunabilirsiniz.

  25. Hulusi Aydoğan dedi ki:

   Eşim ev hanımı eşimin evde küçük el işleri yaparak(havlu,örtü,Oya vb) Bağ-Kur’lu olarak sigortalı olabileceğini okudum.bununla ilgili SGK ya gittim dediler ki vergi dairesinden vergi muafiyeti(vergi indirimi)yazısı getireceksin bende vergi dairesine gittiğimde bana vergi muafiyeti dilekçesi var onu internetten indirin eşinizin doldurup bize getirmesi gerekiyor dediler.Fakat o dilekçe örneğini bulamadım! Sizden ricam eğer böyle bir dilekçe veya matbu form varsa bu adresten gönderebilir misiniz?
   Ayrıca ben devlet memuruyum eşim bu şekilde sigortalı (Bağkur)olduğunda benim aile yardımım kesilir mi ?Teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Öncelikle il sorunuz için dilekçe örneği http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/dilekcematik/esnaf-vergi-muafiyeti-belgesi-alma-dilekcesi linkinden doldurulacağı gibi aşağıdaki dilekçeyi elle de doldurabilirsiniz.

    ………………. VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞÜNE

    ……………….

    Ticari, zirai veya mesleki kazancım dolayısıyla gerçek usulde gelir vergisi mükellefi değilim, …………………………….. faaliyetinde bulunuyorum. Faaliyetimi gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine bağlılık arz edecek şekilde yapmıyorum. Gelir Vergisi Kanununun 9 uncu maddesi uyarınca “Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi” almak istiyorum.

    Gereğinin yapılmasını arz ederim. … / … / 2017

    İkametgah Adresi: Adı Soyadı
    İmza
    Varsa İş Adresi :

    T.C. Kimlik No:
    Vergi Kimlik No:

    Tel Ev :
    Cep:

    Faaliyete ilişkin bilgiler Evet Hayır
    Motorlu nakil vasıtası kullanılması
    Faaliyetin sabit işyerinde yapılması
    Faaliyetin seyyar/gezici olarak yapılması
    İşçi-çırak veya kalfa çalıştırılması
    Pazar takibi suretiyle faaliyette bulunulması
    Diğer bilgiler (*);

    (*) Bu bölüme, faaliyetin sabit işyerinde yapılması halinde işyerinin yıllık kira tutarı, işyeri kendi mülkü olanların emsal kira bedeli ile faaliyetin yapılmasına ilişkin diğer hususlar yazılacaktır.

    Aile yardımının kesilmesi ile ilgili ise kanun maddesinde ki aşağıdaki haller geçerlidir.

    Eş için aile yardımının kesilmesini gerektiren haller

    Eşinden dolayı aile yardımı almakta olan memur, bu hakkını bazı durumlarda kaybetmektedirler.

    Memurun;

    -Eşinden boşanması,

    -Eşinin ölümü,

    -Eşinin sosyal güvenlik kuruluşlarından aylık almaya başlaması,

    -Eşinin menfaat karşılığı çalışmaya başlaması,

    -Eşinin ticari sayılabilecek bir faaliyet yürütmek üzere sosyal güvenlik kurumuyla (isteğe bağlı sigortalılık hariç) ilişkilendirilmesi

    hallerinde, memura eşi nedeniyle ödenmekte olan aile yardımı kesilir.

    Bu sigortalılık ile ilgili açık bir ifade yok. Alo 170 hattına danışmanızı tavsiye ederiz.

  26. Musa dedi ki:

   Ben 17.10.2016 da girmiş olduğum işyerinde iş ve adres değişikliği nedeniyle 10.07.2017 den 21.07.2017 tarihinde ayrılmak için dilekçemi verdim.Benim bu 9 aylık dönemimde senelik izin hakkım varmı.Birde her gün 2 saat yerine haftanın bir günü iş aramak hakkım varmı.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yıllık izin hakkı için en az 1 seneyi doldurmanız gereklidir bu nedenle yıllık izin hakkınız bulunmaktadır.

    İş arama iznini ise; isterseniz günde en az iki saat veya isterseniz izin saatlerini birleştirerek toplu olarak kullanabilirsiniz.

  27. Ömer Lütfi BESNEK dedi ki:

   Sn. İlgili,

   10.07.1989 yılından beri SGK lıyım. Halen özel şirkette proje müdürü olarak çalışıyorum. 2007 yılında özel şirkette çalışırken 3 ortak firma kurduk, ben firma kurulduğundan beri kesintisiz başka şirkette SGK lıyım. Şu anda kurduğumuz firmanın tek ortağıyım. Diğer ortaklar ayrıldı firma bana kaldı ama ben halen başka şirkette SGK lı olarak kesintisiz çalışıyorum. Çalıştığım şirketten ayrılıp, kendi firmamda SGK lı olarak prim yatırmaya devam edebilir miyim.
   Yani kendi firmamda SGK lı olabilir miyim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kanunen kendi şirketinizde ssk lı gözükemezsiniz. Diğer şirkette 4a ssk sigortlılığı bittiği anda Kendi şirketinizden bağkur sigortalılığı başlar. SSK lı olarak devam etmek istiyorsanız Özel şirketteki ssk nız devam etmelidir.

  28. Serkan devecı dedi ki:

   2002 aralık ayında sigorta girişim.
   2004 ocak 21 den itibaren gunumuze kadar aynı iş yerinde çalışmaktayım.
   İstifa edersem tazminat alma hakkım varmı?
   Varsa n yapmam gerekir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İstifa ederseniz kıdem tazminatı alamazsınız. Çünkü 1999 sonrası ilk sigortalık tarihi olanların 25 yıl sigortalılık süresi ve 4500 gün prim günü ile ancak Kurumdan yazı alıp kıdem tazminatı hakkı vardır.

  29. buket dedi ki:

   merhaba maaşımşu brüt 4500 liradan yatıyor aynı zamanda yıllık ikramiye gelirimde brüt yaklaşık 13000 liradır.7000 gün primim doldu ve tazminatımı alıp ayrılmak istiyorum. emeklilik yaşıma ise 10 yıl kadar var. bu süreyi çalışmayarak geçirsem emeklilik maaşına çok mu düşük bağlanırım. bilgi verirseniz sevinirim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Prim doldurduktan sonraki yılları çalışmayarak geçirirseniz emekli maaşınız düşmez. Bilakis 2008 ve 1999 yılı öncesi primleriniz mevcut ise düşük primle çalışmanız emeklilik bağlama oranlarının düşmesinden dolayı düşme ihtimali mevcut.

  30. Hakan Dursun dedi ki:

   Merhaba kolay gelsin uzunca bir dönem isteğe bağlı Bağ-Kur yatırdım.Fakat son bir yıldır sigortalı olarak çalışmaktayım.Sigortali olarak ise başlayacağım dan dolayı SGK kurumuna gidip isteğe bağlı Bağ-Kur’u kapatmak istedim fakat görevli memur buna gerek olmadığını bir kişinin iki yerden sigortalı olamayacağını ve otomatik olarak kapanacağını söyledi fakat e-devlet ten girip baktığımda Bağkur aktif görünüyor borcum olmamasına rağmen 5300 lira bir ödeme görünüyor.Bu parayı ödemek zorunda mıyım bu durum nasıl düzeltilir.Tesekkür ederim.

  31. Nihat dedi ki:

   Öncelikle merhaba iş kazası yüzünden 200 bin tl sgk borç çıkartmış bunu taksit halinde ödeye bilirmiyiz bu parayı ödeyecek gücümüz yok asgari ücret ile çalışıyoruz ne yapmalıyız?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Başvuru süreci 30/06/2017 tarihine kadar olan yeni bir yapılandırma mevcut Mart ayı dahil borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz. Bağlı bulunduğunuz kuruma başvuru yapabilirsiniz. Durumunuzu göz önüne alıp taksit sayısını artırabilirler.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.