• SGK DANIŞMA HATTI


  Türkiye’de sosyal güvenlik hizmeti veren SGK’nın da bünyesinde bulunduğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı içerisinde her türlü öneri,şikayet,soru,sorun vb. konularla ilgilenen bir birim oluşturularak hizmet vermektedir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi adındaki bu kuruma ister internet sitesi üzerinden isterseniz Alo 170 hattını arayarak ulaşabilirsiniz. Neredeyse 2 yılı aşkın bir süredir hizmet veren SGK Danışma Hattı, bu hizmetten yararlananları oldukça memnun etmiştir. SGK Danışma Hattı size 7 gün 24 saat hizmet vermekte ve aklınıza gelen her türlü soruyu cevaplamaktadır. Eğer ilk seferde sorularınıza cevap verilmediyse talebiniz kayıt altına alınıp en geç 72 saat içerisinde çözüme kavuşturularak size geri dönüş yapılacaktır. SGK Danışma Hattı en çok Bağ-Kur sorgulama,SSK prim sorgulama, SGK sorgulama gibi en çok merak edilen konular için kullanılmaktadır. Kendini sürekli olarak güncelleyen ve en son gelişmelerden anında haberdar olan, sistem ve personeliyle son derece iyi hizmet veren SGK Danışma Hattı Alo 170 ücretli bir servistir. Arama yaparken bunu göz önünde bulundurunuz.

  2

  SGK Danışma Hattıyla Hedeflenenler

  • Vatandaşın SGK Danışma Hattıyla ilgili olan memnuniyetini ölçmek ve arttırmak
  • Kayıt dışı istihdamı, kayıp ve kaçakların olmasını önlemek
  • Hizmet alanlarının ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları gidermek
  • Sorunlara doğru ve hızlı cevap vererek sorunları çözmek
  • Günümüzün değişen koşullarına uygun bir biçimde hizmet vermek SGK Danışma Hattıyla hedeflenmektedir.

  SGK İhbar Ödülü

  SGK Danışma Hattı olan Alo 170 ile birlikte vergi kaçak ve kayıplarının önlenmesi ve tespit edilmesi amacı ile birlikte ihbar konusu tartışmasız derecede öneme sahip bir husustur. Bu durumun bu denli önemli sebebiyle de SGK İhbar Ödülü adı verilen bir sistem ortaya konularak kişiler ihbar için teşvik edilmiştir. SGK İhbar ödülüne, 1905 sayılı kanunda yer verilmiştir. Fakat belirtilen bu ödül sistemine dair yeterince detay bulunmadığı gibi bu sistemin varlığında dair net bir şey söylemek de mümkün değildir.

  Reklam

  Bahsi geçen 1905 sayılı Kanun 1993 sayılı Resmi Gazate’de 13 Aralık 1931 tarihinde yayınlanmıştır. Bu konu ile ilgili olarak da farklı bir yasal mevzuat ya da uygulama bulunmamaktadır. Bu nedenle de bu uygulama Maliye Bakanlığı tarafından çıkartılmış olan Genel Yazı ve Genelgeler ile Danıştay Kararlarına göre yön bulur. Bahsi geçen kanunda, Gayrimenkul ve menkul emval ile bunlara ait intifa haklarının ve daimi vergi mektumlarını ihbar eden kişilere verilecek olan SGK İhbar Ödülü’ne dair bilgiler geçmektedir.

  SGK İhbar ödülü, arsa, arazi ve binalarda tahrir dışında kalan havyanlar, kazanç, intikal ve veraset, muamele, damga ve dahili istihlak gibi daimi vergilerden sahte ya da eksik beyanname de bulunmak ya da birden fazla defter tutmak ya da sait suretlerle ketmedilenleri haber veren kişilere tahakkuk edecek misil cezaları ve vergi mecmuu üzerinden ikramiye verilecektir.

  SGK İhbar Ödülü verilme oranları ise şu şekildedir;

  500 TL’ye kadar yüzde 15, 500 TL’den 5.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 30, 5.000 TL’den 15.000 TL’ye kadar olan kısım için yüzde 20 ve 15.000 TL ve yukarısı için yüzde 10 şeklinde SGK İhbar ödülü verilecektir.

  SGK Danışma Hattı Ücretli Mi?

  En sık merak edilen konulardan biri olduğu kadar, birçok kişi tarafından yanlış bilinen bir durumda SGK danışma hattı ücreti konusu ile ilgilidir. Birçok vatandaşımız “SGK danışma hattı ücretli mi?” diye sorarken esasında sgk danışma hattının ücretsiz olduğunu düşünmekte ve şaşırma ifadesi olarak bu soruyu kullanmaktadır. İlginç bir şekilde bu hattın ücretsiz olduğu birçok kişi tarafından yaygın bir şekilde düşünülse de esasında bu hat ücretli bir hattır. Bu konuda GSM operatörlerine göre farklı ücretler biçilmektedir. Şimdi bunlara değinelim.

  Sgk Danışma Hattını arayan bir Turkcell müşterisi, Turkcell resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre sabit hat ile görüşme yapıyormuş gibi tarifelendirilir ve buna göre belirlenecek olan bir ücreti ödemek durumunda kalır.

  Türk Telekom resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak ücretli bir işlem olup, sabit bir hattı aramak ile aynı şekilde ücretlendirilir.

  Yine aynı şekilde Vodafone resmi internet sitesinde yazan bilgilere göre SGK Danışma Hattını aramak, sabit bir hattı aramaya benzer ve aynı şekilde değerlendirilir.

  Bu aşamada SGK Danışma Hattını arayarak ücretsiz bir şekilde konuşabilmek için GSM operatörleri üzerinden bedava dakikalara sahip olmanız gerekmektedir. Aksi takdirde yazımızda da bahsettiğimiz gibi sabit bir hattı arıyor gibi ücretlendirilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Adresi

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim adresi şu şekilde verilmiştir.

  Adres: Sgk Genel Müd, Ziyabey Caddesi, No: 6, Pk: 06520, Balgat, Çankaya,Ankara, Türkiye

  Telefon: (0312) 207 8000

  Bununla birlikte SGK Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşmak istiyorsanız aşağıda yer alan linke tıklayarak SGK İl Genel Müdürlüğü İletişim adreslerine ulaşabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey harita üzerinde yer alan şehirlere tıklamak olacaktır.

  Bununla birlikte her daim SGK danışma hattı olan Alo 170’i arayabilirsiniz.

  SGK Genel Müdürlüğü İletişim Bilgilerine Ulaşmak İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK DANIŞMA HATTI İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. anonim dedi ki:

   slm 7.8.1971 dogumluyum emeklilik icin bas vurmak istiyorum 1992.de fransaya geldim ev hanimiyim hic calismadim 3.cocugum var emeklilik icin nekadar para yatirmam gerekiyor hemen emekli ola biliyormuym yas siniri varmi daha unce telefonla aradim sizi yeterli bilgi alamadim aydinlatirsaniz sevinirim simdiden teserurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Fransa’ da ikamet etmeye başladığınız tarihten itibaren borçlanma yapacaksanız emeklili şartlarınız ;

    – İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1992 ile 23.05.1993 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 49 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5600’dür.

    5600 gün borçlanırsanız asgari ödemeniz gereken prim tutarı 18,96 * 5600 = 106.176 TL dir

  2. ayfer dedi ki:

   Bağkur emeklisi babam 1981 de vefat etti, Annem bu tarihten itibaren geçen yıl vefat edene kadar babamdan dul yetim maaşı aldı, Bende 2006 yılında Bağkur dan emekli olan 1991 yılında kocasından ayrılmış dul bayanım, sormak istediğim, 1981 yılında vefat eden Bağkur emeklisi babamdan dul yetim maaşı alabilir miyim,

   1. ayfer dedi ki:

    Bağkur emeklisi babam 1981 de vefat etti, Annem bu tarihten itibaren geçen yıl vefat edene kadar babamdan dul yetim maaşı aldı, Bende 2006 yılında Bağkur dan emekli olan 1991 yılında kocasından ayrılmış dul bayanım, sormak istediğim, 1981 yılında vefat eden Bağkur emeklisi babamdan dul yetim maaşı alabilir miyim,

  3. Ali dedi ki:

   Tıbbi cihaz ödemesi 8-14 haziran arasıydı ben bu tarihi kaçırdım ne gibi işlem yapmalıyım kısmi felç geçirdiğim için hareket kısıtlılığım da var yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Ziraat Bankası rapor parasını her ayın 08-14’ü arası ödeme yapmaktadır. Yatırılan paranın bu tarihler arasında alınmaması durumunda, rapor parası diğer ay almanız için havuzda bekletilmektedir. Temmuz ayının 8-14 arası ödemenizi alabilirsiniz.

  4. zeynep taşkın dedi ki:

   zeynep taşkın
   merhaba,
   08.07.1966 dogumluyum
   1991 girişliyim
   4400 iş günüm var
   ne zaman emekli olabilirim.
   teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1990 ile 23.05.1991 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 47 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5450’dir.

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.05.1991 ile 23.05.1992 tarihleri arasında olan kadınların SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 20, tamamlamaları gereken yaş 48 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5525’dir

  5. ayfer dedi ki:

   bagkur emeklisi dul bayanım, annemde babamdan bagkur emeklisi alıyordu, annem vefat etti. bana maaş bağlanırmı

  6. Humeyra dedi ki:

   Merhaba hocam ben elisi yapan bayanlar icin olan sigortaya giris yapmak istiyorum, fakat üzerimde devremulk var bu mâni olurmu teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Gelir durumunuz El işi sigortalılığınız için mani olmaz.

  7. omer dedi ki:

   mrb ben üniversitede staj için sigorta yaptırdım ama benim staj tarihim değişti acaba yaptırdığım sigortanın tarihini değiştirebilirmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Staj sigorta başlangıcınız staj yaptığınız kurum tarafından yapılır. Bir problem var ise kuruma dilekçe ile bildirim yapılabilir.

  8. sEÇKİN dedi ki:

   1 aralık 1989 yılında işe giriş 20 aralık 1989 yılında çıkışım var. 10 günlük prim ödemem var. 1993 yılında devlet memuru olarak işe girdim, bayanım ve halen çalışıyorum.31 Aralık 1970 doğumluyum.Sisteme göre 49 yaşında emekli olabileceğim.1989 yılında çalışmış olmam bu durumu değiştirir mi?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli sandığı emeklilik için 25 yıllık süreyi memur olarak tamamlamaları gerekmektedir. Ssk girişiniz bu süreyi değiştirmez.

  9. Mine dedi ki:

   Merhaba, özel bi lisede halkla iliskiler personeli olarak 1 yildir calismaktayim.Babamin tayini ciktigi icin isten ayrilmak zorundayim. Kidem tazminati alma hakki kazaniyor muyum. Simdiden tesekkurler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten kendi isteğinizle ayrıldığınızdan yani istifa ettiğinizden, kıdem tazminatı alma hakkınız bulunmamaktadır.

  10. AŞKIN SAKALLI dedi ki:

   selam sayın yetkili
   ekteki dilekçeye istinaden sigorta başlangıcımın yapılmadığını söyledi osman ünyazıcı ilkokulu tarafından
   sgk dilekçe ile başvurun dendi buna istinaden sizlerden yardım talep ediyorum
   dilekçedeki tarih itibariyle sigorta başlangıcım varmıdır

   SİNCAN- ANKARA

   Okulunuzda Ekim 2000 ile Haziran 2001 tarihleri arasında ücretli öğretmen olarak bilişim teknolojileri derslerine girdim. O tarih aralığında okulunuzda ücretli öğretmen olarak görev yaptığıma sigorta primlerimin yapıldığında dair belgenin tarafıma verilmesini talep ediyorum.
   Gereğini bilgilerinize arz ederim.
   12-06-2017

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Lütfen dilekçenizi iadeli taahhütlü posta veya bizzat çalıştığınız kurumun bağlı bulunduğu sosyal güvenlik merkezine ulaştırınız.

  11. Cihan Tokat dedi ki:

   Merhaba ben 23-12-1968dogumluyum sgorta başlangicım 7-7-1986 dır 2003 tarihine kadar toplam 225 gün pirim yatmıştır 1-8-2008 tarihinde vergi mukellefi oldum ama hiç ssk ya kayıt olmadım bagkura baktıgımda terkedilmiş sıgortalı olarak gözüküyor 18 ay askerlik yaptım emekli olma şansım varmı teşekkürler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2008 yılındaki mükellefiyetiniz ile ilgili mükellef olduğunuz dönemi borçlanabilirsiniz. Bağ-kurdan emekli olma şartınız 2008 öncesi olduğundan en az 15 tam yıl 5400 güne ihtiyacınız var.

  12. BEKİR dedi ki:

   MERHABA SEDAT BEY
   18.09.1995 SSK BAŞLANGICIM VAR.
   10.03.1980 DOĞUMLUYUM
   6071 GÜNÜM VAR.
   PRİMLERİM ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA ÖDENİYOR HEMEN HEMEN İKİ KATI. BUGÜN EMEKLİ OLSAM MAAŞIM TAHMİNİ NE KADAR OLUR. PRİM GÜNÜM DOLDU AMA FAZLADAN PRİM ÖDEYENİN MAAŞI DÜŞÜK OLACAKMIŞ. DOĞRUMU ACABA?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Bugün itibari ile ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ linkinden öğrenebilirsiniz.

  13. selçuk dolu dedi ki:

   merhaba prim gün sayım 6349 ve son çalıştığım yerde 7 senem doldu işi kendim bırakmam durumunda dahi kıdem tazminatı alabilrmiyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer ssk başlangıcınız 8 Eylül 1999 öncesi ise Sosyal güvenlik Kurumundan yazı alarak kıdem tazminatı alabilirsiniz.

  14. tuncay karabulut dedi ki:

   1986 – 1995 YILLARI ARASINDA TÜRKİYE HALK BANKASI MUT ŞUBESİNDE 399 SAYILI KHK KAPSAMINDA T.C EMEKLİ SANDIĞI İŞTİRAKÇİSİ OLARAK SÖZLEŞMELİ MEMUR OLARAK ÇALIŞTIM.1995 YILINDA İSTİFA EDEREK HALK BANKASINDAKİ GÖREVİMDEN AYRILDIM.
   01.09.2016 YILINDA ÖZEL BİR İŞYERİNDEN SGK DAN EMEKLİ OLDUM.
   HALK BANKASINDA ÇALIŞTIĞIM SÜRELERE TAHAKKUK EDEN KIDEM ÜCRETLERİM VE EMEKLİLİK İKRAMİYEM EMEKLİ OLDUKTAN SONRAKİ BİR YIL İÇERİSİNDE TÜM ÇABALARIMA RAĞMEN TARAFIMA ÖDENMEMİŞTİR.EKTE SUNDUĞUM HALK BANKASINDAN GELEN YAZIDA ,TARAFIMA TAHAKKUK EDEN SÜRELER İÇİN BİR ÖDEME YAPILMADIĞI BELİRTİLMİŞ, KONUNUN EMEKLİ SANDIĞI TARAFINDAN ARAŞTIRILMASI İÇİN EMEKLİ SANDIĞINA YAZI YAZILDIĞI BELİRTİLMİŞ.EMEKLİ SANDIĞINDAN TARAFIMA GÖNDERİLEN YAZIDA İSE BÖYLE BİR PARANIN ÖDENMEYECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.
   ben sözleşlmeli olarak çalıştım.. ve emekli oldum bu paranın ödenmesi gerekmiyormu

  15. Sedat dedi ki:

   Merhaba sigorta giriş 1999dan önce deniz iş kanununa göre çalışıyorum kendi isteğimle işten ayrılsam kıdem tazminatı alabilir miyim

  16. metin dedi ki:

   1/11/1997 tarihinde emekli sandığına tabi olarak iş başlangıcım var.
   4/4/2004 tarihinde ise SSK başlangıcım oldu.
   15 yıl ,3600 günden tazmınat alıp emekli olma durumum varmıdır.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Primlerinizin çoğunluğu ssk olarak yattı ise 3600 günden emekli olabilirsiniz. Konu özellikli bir durum arz ettiğinden alo 170 hattından detaylı bilgi almanızı veya en yakın Sosyal güvenlik merkezinden hak sahibi olup olmadığınız öğrenmenizi tavsiye ederiz.

  17. carola anık dedi ki:

   mrb.ssk emekliyim ,emekli maaşım 25 mayıs 2017 itibariyle sadece 204.tl .defalarca yazdım cevaben bir hata olmadığı söylendi .böyle bir emekli maaşı olurmu ?bunu yükseltmenin bir çaresi varmıdır ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    2017 tarihi itibari ile en düşük işçi emekli maaşı 882 TL. Tekrar kontrol ettirip sebebini sorun.

  18. Necmettin dedi ki:

   Merhaba
   İlk sigortalilik giriş tarihi 1999 yilindan önce ve 3600 günü doldurdum. Kendi isteğimle işten ayrılırsam tazminat alabilir miyim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten ayrılmadan önce Sgk dan ”Çalışan Kıdem Tazminatı alabilir” yazısını alıp iş yerinize verdiğinizde En az 1 yıllık çalışma süreniz mevcut ise kıdem tazminatı alabilirsiniz.

  19. ebru sezgin dedi ki:

   MERHABA
   ben babamdan yetim maaşı almaktaydım işkur kursiyer teşviğiden faydalandım ve teşvik şu an bitti evlenecegim babamdan aldıgım yetim maaşından faydalanıp çeyiz yardımı alabilir miyim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yetim maaşı almaya devam ediyorsanız çeyiz parası alabilirsiniz.

  20. Halil dedi ki:

   5900 gun prim 1993 haziran ise giris tarihim.47 yaşındayım.10 aydan beri işsizim.bu saatten sonra hiç çalışmasam bile 54 yaşında emekli olabilir miyim?o yaşa kadar çalısamazsam emekli maaşımda bir farklılık olur yaştan dolayı bazılarına göre yaşlıyım emeklilik içinde gencim deniyor.nasil bir yol izlemeliyim.teskkurler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilik şartlarınız;

    İşe başlama tarihi yani ilk sigortalı olma tarihi 24.11.1992 ile 23.05.1994 tarihleri arasında olan erkeklerin SSK emeklilik şartları; tamamlamaları gereken sigortalılık süresi 25, tamamlamaları gereken yaş 54 ve tamamlamaları gereken prim ödeme gün sayısı 5675’dür.

    Sonuç olarak yaş şartı haricinde tüm şartlarınızı sağlamışsınız. Sigortalılık süreniz için 1 yılınız eksik fakat bu sürede prim ödeme zorunluluğunuz yok Hiç çalışmasanız da 54 yaşında emekli olursunuz.

  21. asuman yılmaz güler dedi ki:

   05 Agustos 1998 ten beri devlet memuru bayan hemşire olarak çalışmaktayım. Şuan kurum izni ile hafta sonu sürücü kursunda ders veriyorum. Hizmet dökümünde kuruma ait 30 gün+ kursa ait (4alı) 3 gün aylık sigortalı süre kayıdı mevcut. 4alı kaydımın bulunması durumda ne gibi avantaj – dezavantaj doğurmakta. Emeklilik süremi kısaltır mı? yada emeklilik maaş/ ikramiyeme katkısı olur mu?TEŞEKKÜRLER

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yatan primleriniz emeklilik sürenizi kısaltmaz. Fakat emekli maaşınıza olumlu olarak yansır.

  22. Betül dedi ki:

   Merhaba, ben doğum sonrası kısmi zamanlı çalışma hakkından faydalanmak istiyorum. 40 saatlik haftalık çalışmamı 20 saate düşürdüğüm taktirde 12 günlük sigorta ve maaş ödemem yapılacağı söyleniyor. Oysa yasa, saat nispetinde haklarımdan faydalanabileceğimi belirtiyor. Şirketin bu politikası yanlış değil mi, hakkımı nasıl alabilirim.
   Teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kısmi süreli çalışmalarda kanunen hafta tatil hakkını elde edebilmek için hafta tatilinden önceki günü çalışmış olunmasını şart koşuyor. Siz çalışma günlerinde kısmi çalışma yapıp hafta tatilini hak ediyorsanız bu tatil günlerini de hesaplamaya dahil etmeliler. Sorun bu hesaplamanın dahil edilmemesinden kaynaklanıyor.

  23. sedat aydın dedi ki:

   telefonlarınız bugünde çalışmıyor sizlere ulaşamıyoruz

  24. Sedat dedi ki:

   İyi günler benim sorum işten kendi isteğimle ayrılırsam kıdem tazminatı alabilir miyim ssk no 17489180

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    İşten kendi isteğinizle ayrılırsanız kıdem tazminatı alamazsınız. Eğer 1999 öncesi ssk girişiniz mevcut ve 3600 günlük priminiz var ise SGK dan yazı alıp kıdem tazminatı alabilirsiniz.

  25. şeyma günal dedi ki:

   Merhaba,
   8-18 mayıs 2017 tarihleri arasında raporluydum. ziraat bankasında hesabım var. rapor ücretim ne zaman hesabıma yatar?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Rapor paranız Temmuz ayı 8-14 tarihleri arasında yatar.

  26. hidayet dedi ki:

   mrb ben trabzon da özel futbol futbol okulunda 5 ay çalıştım kulübün sahibi ile ilk anlaşmamızda 450 tl maaş verecekti her ay çeşitli bahanelerle erteledi ve ben 5 ay sonra artık işten ayrıldım ilk anlaştığımız para yerine aylık 300 tlden hesapladı ve zaten aldığım para az olduğu için sigorta olmazdı dedi nisanın 3 ünde işi bıraktım hala kendisinden paramı alabilmiş değilim paramı defalarca istedim hiç bir resmi belgem olmadığını kimsenin şahitlik yapmayacağını kendisini şikayet edemeyeceğimi ve bu parayı alamayacağımı söyledi ve gidip şikayet edersen trabzondaki savcı akrabam gider bide acukat tutarım bunlar benden para koparmya çalışıyor der ben seni şikayet ederim diye bir msj attı bana msj hala duruyor onun üzerine dilencisin vs gbi msjlar attı hakkımı alamıyorum şuan trabzonda değil bulunduğum ilde sgk ya şikayet edebilirmiyim yada tarafsız bir savcıya gidebilirmiyim yardım edin lütfen

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    en yakın İş-kur birimine şikayetinizi dile getirebilirsiniz. Mutlaka size yardımcı olacaklardır. Konu ile ilgili bize bildirdiğiniz gibi bir dilekçe yazarak kayıttan geçin sonrasını bu kayıt numarası ile takip edebilirsiniz.

  27. Emine dedi ki:

   Merhaba,
   Ben özel banka emekli sandığı emeklisiyim. Eşimden boşandım. 1982 yılında vefat eden Bağkur emeklisi babamdan yetim maaşı alabilirimyim, alabiliyorsam maaş bağlanma oranı nedir.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emekli Sandığından emekli aylığı aldığınızdan, SSK emeklisi babanızdan yetim aylığı alabilmeniz mümkün değil.

  28. MÜRSEL dedi ki:

   oğlum Amerikada Üniversite okuyor.Yaşı 21 . Babasının (SSK lı) üzerinden sağlık güvencesi edinebilir mi? Nasıl ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    — Öğrenim belgesi (onaylı Türkçe tercümeli) veya

    — Bulunduğu ülkenin Türk Konsolosluğundan alacağı öğrenci belgesi ile

    — YÖK veya Milli Eğitim Bakanlığı’ndan denklik belgesini bağlı bulunduğunuz kuruma ibraz etmeniz gerekmektedir.

  29. Bilal dedi ki:

   İyi günler ben özel bir sektörde yaklaşık 6 senedir çalışıyorum fakat aldığım maaş yol parasına gidiyor zam yapın diyorum yapmıyorlar yol parası da vermiyorlar asgari ücret n kadarsa onu alabilirsin diyor iş yeri bu durum beni ister istemez üzüyor tabi işten ayrilsam herhangi bir tazminat alabilirmiyim yardiminiz için tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Asgari ücretin artış rakamını size yansıtıp, daha düşük bir ücretle çalışmıyorsanız istifanız size tazminat kazandırmaz.

  30. Kamuran CAN dedi ki:

   Merhaba;
   1994 yılından 1 aylık bağkur pirimim var.2005 yılından itibaren ise ssk’lı olarak çalışmaktayım.Hizmet birleştirmesi yapmam durumunda sigorta başlangıç tarihim 1994 yılına çekilir mi ?
   İkin ci sorumda 1994 ile 2005 arasını borçlanarak ödeme şansım var mı?
   İlginiz için şimdiden teşekkürler…

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Emeklilikte sigorta başlangıcınız 1994 yılı olarak dikkate alınır. 1 aylık primi ödemiş olmanız önemli. Şuanda geriye dönük borçlanma ile ilgili bir durum yok sadece askerlik dönemini borçlanabilirsiniz.

  31. mehmet ugurlu dedi ki:

   Merhaba babam bağkurdan emekliydi vefat etti annem ve 2 kardeşim le birlikte maaşı almaya başladılar yani maaş 3 e bölünmüş oldu bir kardeşim evlenince onun hakkı diğerlerine devredilmesi babamın ölmesinden 3 ay kadar sonra annemin annesi öldü oda SSK dan emekliydi annem babamın maaşını aldığı için nenemin maaşını alamadı babamın maaşından vazgeçip sadece nenemden kalan maaşı alabilir mi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Anneniz tercih ettiği maaşı alabilir. Bu durumda kardeşleriniz de daha yüksek maaş alabilir.

  32. Soner dedi ki:

   Merhabalar,
   Bizim dönemimizde(1988-1990) meslek liselerinde 2. ve 3. sınıflarda staj yapılabiliyordu. Bu dönemde kamuda staj yaptım.2. sınıfın sonunda yaz tatilinde de çalıştım ve 3. sınıfın stajını da aynı yerde devam ettim. 2.sınıfın bitiminde yaz tatilinde zorunlu olmadığım halde çalıştığım için (haftada 5 gün normal çalışma) bu dönemde ssk primimin normal çalışan olarak yatırılmış olması gerekmez mi?
   Öğrenimimi tamamladıktan sonra 1993 yılında normal prim ile çalışmaya başladım. Eğer ilgili yaz tatilindeki çalışmamda normal prim ödenmiş görünseydi 3 yıl erken emekli olmam söz konusu olacaktı. Bu konuda yapılacak birşey var mıdır ?
   Bir de staj döneminde primlerin nasıl ödendiğini nerden öğrenebilirim?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    isteğe bağlı olarak yaz tatilinde stajer olarak çalışmaya başlanabiliyor. Bu durumda yine okulla bağlantılı olduğundan stajer işlemleri olarak prim ödeniyor. Bu yüyüzden stajer olarak geçen süreler emeklilikten sayılmıyor. Bu konuda yoğun bir baskı var ama henüz bu konuda hükümetin bir çalışması bulunmuyor.

  33. Aziz Cem DEMİR dedi ki:

   Merhaba, Adım Aziz Cem DEMİR. 2015 yılında Tedavisine başladığım Alerji hastasıyım ve okuduğum için Annemin SGK’sından faydalanıyorum. Kısa bir süre için 14/11/2017 Tarihinde Part Time olarak bir iş yerinde çalışmaya başladım. İşe başladığım hafta 870TL. tutarında Alerji ilacımı dışarıdan satın aldım ve evraklarımı SGK’ya teslim ettim. Eksik gün olduğu için ilaç ödemesini alamadım. Bu hususta sizden yardımcı olmanızı rica ediyorum. Hallahazırda bir Öğrenci olarak ne yapabilirim. SKG’ya gittiğimde borcunuz var ödeme alamazsınız diye kapıları yüzüme kapıyorlar. Ödemesi hususunda desteğinizi ümit eder, gereğin yapılmasını rica ederiz. Saygılarımla,

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yeni işe başlayan çalışanlar hastaneye gittikleri günden geriye doğru hesaplanarak bir yıl içinde 30 günlük primlerini ödemiş durumda iseler sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Sizin ilk sigortalılığınız olması sebebiyle 1 yıl içinde 30 günlük priminiz oluşmamış, Çalışmaya başladığınız içinde annenizin SGK hizmetlerinden de düşmüş görünüyorsunuz. Bu anlattıklarım öğrenci olmasaydınız geçerli olurdu sanırım SGK da bu durumda gözüküyorsunuz.

    1 Ekim 2016 tarihi itibariyle çıkan kanunda Part time çalışan öğrenciler bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde devam ederler yani annenizin sağlık hizmetinden yararlanırsınız. Çıkan borç da Genel sağlık Sigortası kapsamında borç olabilir. Yapmanız gereken Öğrenci belgenizle en yakın SGK hizmet birimine başvurmak. Konuyu birim yetkililerine bu şekilde detaylı olarak anlatınız. Öncelikle hizmet birimlerinden öğrenci belgenizle GSS kapsamından çıkıp sonra İlaç için başvurabilirsiniz.

  34. Vildan dedi ki:

   Merhabalar, ben Almanya’da yasiyorum.babamin Turkiyeden emekli maasini almak icin agustos 2016 da muracat ettim ve maas baglandi.babamdan en son subat 2017de maas aldim. O tarihten bugune kadar 3 aydir maasim yatmiyor. Bunun sebebi ne olabilir? Ne yapmam gerekir bu konuda bana yol gosterirseniz sevinirim. Ilginiz icin simdiden tesekkurler.

  35. ülkü dedi ki:

   merhabalar. babamdan dul aylığı alırken işyeri açtım bagkurlu oldum ama farkında olmadan dul aylığını 2,5 sene almışım.2016 yılında ceza ve faiziyle birlikte 80.bin lira geldi.ana para 30 bin lira.mayı9s ayında çıkacak olan SSK affında benim bu borcum yapılandırılabilecekmi.tşk ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Henüz tasarı aşamasında yapılandırma ile ilgili bir kanun teklifi var. Yapılandırma kanunu ile ilgili kısa süre sonra makalemiz yayınlanacak ayrıntıları ile orada anlatacağız. Lütfen bizi takip edin…

  36. Ferdi dedi ki:

   Merhaba
   Babam 1953 doğumlu su ana kadar hiç sigortası olmadi emekli olabilmesi icin bi işyerinde çalışmaya başlayıp geriye kalan günlerini ödeyerek emekli edebilirmiyiz
   Tesekkurler

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba

    Maalesef geriye dönük borçlanma şansınız yok.

  37. Sumeyra dedi ki:

   Merhaba.esimi 2007 yilinda kaybettim.(ssk emeklisi) bir tane kucuk cocugum var esimden kalan maasi aliyoruz..bununla birlikte babam bagkur emeklisi suan hayatta…ilerde ben esimin maasiyla birlikte babamin bagkur emekli maasinida alabilir miyim.. yada sigortali ise girmem durumunda ilerde kendi emekli maasimla birlikte esimin yada babami hangisni alabilir..tsklerimle

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Hem kocadan hem de babadan dolayı SSK ve Bağ-Kur şartlarından iki maaş alabilmek için aranan iki kriter var. Bunlardan ilki ölen baba ve kocanın sigorta statülerinin farklı olması diğeri ise babanın ve kocanın ikisinin veya en az birinin ölüm tarihinin 1 Ekim 2008 öncesi olmasıdır. eşiniz 2007 de vefat ettiğinden dolayı Babanızın vefat etmesi durumunda maaş alabilirsiniz.

  38. Sevim ZAN dedi ki:

   Sayın Yetkili 1980 iş girişim var boşluklarım çok şu anda 3000 günüm var SSk boşluklarını dışardan ödeyip emekli olma şansım var mı yada bu tarihteki iş iş girişi için kaç gün prim gerekli ben 1964 erkek meil başkasının yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Boşluk bulunan günlerinizi borçlanma yaparak ödeme şansınız yok. Ancak askerlik sürenizi borçlanabilirsiniz. 3600 günü doldurup 55 yaşında emekli olabilirsiniz.

  39. jane dedi ki:

   Merhaba,
   Bu, genel bir topluluğa, özel bir kredi verme yetkisine sahip olan Bayan Jane Alison’ın mali yardıma ihtiyacı olan herkes için finansal bir fırsat yarattığını bildirmek içindir. Bireylere, firmalara ve şirketlere açık ve anlaşılabilir hüküm ve koşullar altında% 2 faiz oranıyla kredi veririz. Kredi koşullarını size verebilmemiz için bugün e-posta ile bize ulaşın: (saintloanss@gmail.com)

  40. Sedat Çetin dedi ki:

   İyi günler benim sorunum 1990 1992 tarihleri arasında çalıştığım günler ssk dökümünde çıkmıyor ama aynı dönemde yanımda çalışan arkadaşın ssk dökümü var şirket o tarihte Gayrettepe İstanbul da idi şu an şirketi bulamıyorum emekli olmam için bu çalışma günlerimi nasıl bulabilirim veya ne yapmam gerekiyor ssk no :17489180

  41. Hüdanur dedi ki:

   Babamdan dolayı ölüm aylığı (bağ-kur 4/b) almaktayım. 2013 yılında üniversiteye başladım ve 18imi doldurduğumda maaşım kesildi. Başvuru yapmam sonucunda 3 aylık bir süreçte geri bağlandı. Merak ettiğim konu şu yönergeye baktığımda ölüm aylığı alan kız çocuğu için evlilik beyanı olmadığı sürece eğitim durumunun önem arz etmediği ve aylığının kesilmeyeceği yazarken benim aylığım neden kesildi? Bu üniversiteden mezun olduğumda maaşımın yine kesilebileceği anlamına mı geliyor? Teşekkür ederim.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kız çocuklarının yetim maaşları çalışma veya evleneme harici kesilmez. Böyle bir durumda Sosyal güvenlik Merkezlerine dilekçe ile müracaat edin. Maaşınız ödenmeye devam edilecektir.

  42. Mehtap dedi ki:

   Merhaba.. Benim babam vefat etti ben dulum annem 800 ben 400tl maaş alıyorduk şimdi annem de vefat etti bu durumda ben nekadar maaş alırım… Birde annem vefat ettiğinde ayın 20si idi 21i olmadına15 dakika kalmıştı biz ayın 21inde maaş alıyorduk bana annemin maaşını çekemem gerektiğini söylediler sonuçta rahmetli annem o ay boyunca hayattaydı hakkettiği ni düşünüyorum…. Saygılarımla

  43. faruk dedi ki:

   01/03/1968 doğumluyum 23/08/1987 tarihinde sigorta başlangıcım var 26/05/1988 tarihinde askere gittim ve 18 ay askerlikten sonra 15/04/1990 tarihinde memuriyete başladım askerliğimi borçlanmadım askerliğimi borçlanırsam ne zaman emekli olurum..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Askerlik birleştirmesi yapamamaktasınız. Ancak detaylı hesaplama işlemi için emekli sandığına tabi olduğunuzdan kurumunuza başvurunuz.

  44. Adnan Köylü dedi ki:

   iyi günler,yurtdışında yaşamaktayım.2015 yılında Türkiye den borçlanma yaptım ve emeklilik durumumun oluşmasını bekledim.hasta olduğum için son bir buçuk yıldır çalışamıyor ve tedavi oluyordum.kasım 2016’da hollanda da yetkililerle yaptığım görüşme ile aralık 2016 itibari ile hastalıktan maaş alacağımı bildirdiler.Bunu takiben Türkiye de emekli olabilmek için kasım 2016’da başvuru dilekçemi vererek gerekli olan evraklarımı hazırlamaya başladım.Hollanda dan güncel hizmet belgemi ve 15/12/2016 tarihinden itibaren hastalıktan maaş aldığımı gösterir belgemi 23/02/2017 tarihinde SGK il müdürlüğüne götürdüm.Başvuru dilekçemi 16/11/2016 da verdiğim hastalıktan ise 15/12/2016 yılında para almaya başladığım için başvurumu yenilemem gerektiğini söylediler.Yani Hollanda da ki durumum belli olmadan buradan emeklilik başvurusu dilekçemi veremezmişim.Hollanda da 15/12/2016 dan sonra hastalıktan maaş alacağım için Türkiye de başvuru dilekçemi de bu tarihten sonra vermem gerekirmiş.Bu yüzden bana yeni başvuru dilekçesi doldurttular ve mart ayı itibari ile maaşımı alabileceğimi söylediler.Benim aralıkta elde ettiğim hakkımı gasp ediyoırlar.Aralık-ocak ve şubat maaşımı bu yüzden alamazmışım.Bu yapılan işlem doğru mudur?Ne yapmam gerekir?teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Verilen bilgiler dogrultusunda takip etmek için lütfen tekrar alo 170 SGK hattını arayarak bilgi alınız

  45. Tuncer dedi ki:

   Jandarmada uzman jandarma çavuş olarak görev yapıyorum (muazzaf personelim) 1997 yılında göreve başladım, 2016 yılında pağısaklarım patladı ve ameliyat oldum bağırsaklarımdan 51 cm alındı crohn hastalığı teşhisi konuldu ve sürekli ilaç tedavisi görüyorum bu hastalığıma bağlı bazı rahatsızlıklarda nüksetti sırt ve bel ağrıları gibi malülen emekli olabilirmiyim olursam eğer emeklilikte hak kaybım olurmu meslekte 20. Yılım ve derece kademem 3/3 ağustos 2017 de derece kademem 2/1 olucak sosyal güvencem ise emekli sandığı cevaplayabilirseniz sevinirim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Emekli Sandığı için kendi kurumunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir

  46. Fatih dedi ki:

   Babam emeklilik dilekçesini verdi.Biz e devletten evrak takip sayfasında emeklilik durumunu takip ediyoruz.En son emekli maaşı bağlandı,aylık bağlama servisine sevk edildi yazıyordu son durumda ise hatalı işlem memura iade yazdı.Babam hizmet yılı hepsini tamamladı. Nedeni nedir acaba? Cevap verirseniz sevinirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bilgi için alo 170 SGK hattını arayınız

  47. Deniz dedi ki:

   Merhaba, Kardeşim hanımı özel bir hastanede doğum yaptı. ücretin tamamını hastahane tahsil etmiş. kardeşime de rapor verip sgk tutarını düşüm yaptırabilirsiniz, o tutar size sgk tarafından iade edilecek denmiş. 170 hattını aradım fakat böyle bir işlemimiz yok dendi. ne yapabiliriz acaba, direk sgk ya mı gitmek gerekli???? Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İadeyi hastanenin yapması gerekmektedir. Ancak dilekçe ile sgk ya başvurmanız daha doğru olacaktır

  48. kevser dedi ki:

   gss prim borcu ödemesi yapmıştım 386 TL. Normalde 856 TL borcum vardı af kapsamında borcum silindi şu an e devlet sgk sayfasında 300 TL iade ve mahsup edilebilir yapılandırma emaneti gözüküyor. 300 TL yi iade alabiliyor muyum?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Alabilmek için lütfen Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurunuz

  49. Kemal dedi ki:

   iyi gunler.4B esnaf bagkurluyum.1991-1992 yillari arasi 12 ay yedeksubayliktan dolayı emekli sandigi odendi.ama ayni tarihler arasi esnaf bagkurum devam ediyordu bagkur primlerimde yatti.
   Sorum:
   1-emeklilik zamanim yaklasti.cakisan bagkur odememin bana faydasi ne olur?
   2- cakisan bagkur primlerimi istesem alabilirmiyim ve hangi hesaplama sekliyle verirler?
   3- cakisan bagkur primini almakmı yoksa almamakmı benim faydama?
   Tesekkür ederim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çakışan primlerinizin ödemesi kurum tarafından değerlendirmesi için başvurunuzu yapabılırsınız. Emekli maaş hesaplaması tarafımızdan yapılmadığından olumlu yada olumsuz yansıyacağı bilgisi aktaramadığımızdan lütfen alo 170 SGK hattını arayınız

  50. NURTEN POLAT dedi ki:

   NURTEN
   BEN 13 YIL EMEKLİ SANDIĞI, 9 YIL SSK. DA ÇALIŞTIM.
   DEVLETTEN EMEKLİ OLMA HAKKINI ELDE ETMEK İÇİN EN AZ KAÇ YIL DEVLET HİZMETİNDE ÇALIŞMAK GEREKLİDİR. BİLGİ RİCA EDİYORUM..

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    4c çalışanlarının emeklilik hesaplaması kurumları tarafından yapılmaktadır.Personel servisiniz ile görüşmeniz gerekiyor

  51. ekrem dedi ki:

   1973 doğumluyum bağkur girişim 1992 9yıl yatmış primim var şuan ssk lı bi işte çalışmaktayım 1750 günde ssk primim var acaba ben işten ayrılsam 3600 günden tazminatımı alabilirmiyim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    İlk sgk giriş tarihiniz 08.09.1999 ve öncesi ise konu ile ilgili 3600 prim gün sayısı ve 15 yıllık hizmet sürenizi tamamlayıp bağlı olunan sgk dan hakediş evrakı almanız halinde kısmi emeklilik sonucu işten çıkış işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.Bağkur lu olduğunuz için hizmet birleştirmesi yaptınız takdirde kurumdan hakediş evrakı almanız yeterli olacaktır.

  52. Mehmet dedi ki:

   1977 doğumluyum. İlk işe giriş tarihim 17.07.1995. Toplam 6627 günüm var. Şu anki duruma göre 1.243,00 TL emekli maaşı alacağım. Emekliliğime 15 yılım var. Bu süre zarfında sigorta primimin yüksek yatırılması emekli maaşıma etki eder mi?
   Devlet memurluğuna geçmem durumunda emekliliğim nasıl olur?

   1. Mehmet dedi ki:

    Bir de yapmış olduğum mesailer etki eder mi?

    1. SGK Merkezi dedi ki:

     Lütfen alo 170 i arayınız

   2. SGK Merkezi dedi ki:

    Net bir sekilde hesaplama için sigorta primlerinizin yatırıldığı SGK ile görüşmeniz daha uygun olacaktır. Devlet memuru olarak görev alıyor isenizde yine kendi kamu kurumunuzla görüşmeniz gerekir.

  53. fatma kaya dedi ki:

   merhaba,ek5 tarım sigortalısıyım.ayrıca ev hizmetlerinde ayda 8 gün çalışacak iş buldum.ev hizmeti işimden dolayı tesçilimi yaptırırsam.tarım sigortası pirimimi 8 gün eksikmi öderim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ek tarım sigortalılığı isteğe bağlı sigortalılık kapsamında olmadığından tam ödenebılmektedir. Ancak yatırılan primlerin kontrolü ve kısa vadeli sigortalı kollarına göre hesaplanabılmesi için Kuruma başvuruda bulunabilirsiniz.

  54. serap dedi ki:

   50 Yaşında bekar bir bayanım hiç sgk yada bağkur girişim yok.Emekli nasıl emekli olabilirim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Çalışmadan isteğe bağlı sigortalı olabılırsınız ve Bağkur kapsamına alınırsınız. Bağkur kapsamında 5400 15 yıl 61 yaşında bayanların emeklilik hakları bulunmaktadır.

  55. merve dedi ki:

   merhaba 27 kasım 2016 da sigorta girişim oldu doğum 8 nisan sezeryan ile olacak. 27 şubat 2017 de 90 gün primim doluyor. fakat 32. hafta 20 şubata denk geliyor. primi doldurmak için çalışabilir raporu almalımıyım(çalışabilir rapor alınınca günler prim olarak sayılıyormu?) yoksa 90 gün dolduktan sonra herhangi bir zamanda rapor alıp izine ayrılabilirmiyim.birde doğum, doktorun makinesine göremi yoksa sezeryan tarihine göremi hesaplanıyor.kısaca bu durumda rapor parası alabilirmiyim

  56. Emine PAŞAOĞLU dedi ki:

   Personelimin Ocak 2017 bildirgesini verdim. prim borcunu ödeyeceğim. Fakat 100 Tl.lik indirimi halen uygulamadı. Onu bekliyorum. Ancak, normalde her ayın 10’una kadar önceki ay defterlerini kapatmam gerekiyor. Bu ay halen kapatamadım.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    SÜRE UZATIMI YAPILDI.TEŞVİKTEN YARARLANMA İÇİN 6661 TEŞVİĞİ OTOMATİK UYGULANDIĞINDAN DOLAYI NE ZAMAN UYGULANACAĞI HAKKINDA BAĞLI OLDUĞUNUZ SGM DEN DESTEK ALABİLİRSİNİZ.

  57. Damla dedi ki:

   10 aydir çeyiz parası bekliyorum bu ay yatacagini söylediler ama yatmamis 14 inde bakayimmi tekrar ve ben bagkurdan 25 inde maas aliyordum 25 inde yatarmi ceyiz parasi birde 25 önde bakayimmi 170 hic birsey bilmiyor ne sorsam bilmiyorlar yardımcı olun

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Ücretler 8 ile 14 arasında yatar.

  58. yasın dedi ki:

   eski iş yerımle aramda tazminat davası vardı ve kazandım maaşım 2100,00 tl net tutar olarak hesaplandı brutu 3100,00 tl cıvarı fkat 6 yıl calıstıgım sure zarfında sureklı asgazı ucretten yattı sıgortam tamamlatmak ıcın hızmet tespit davası acmalımıyım yoksa mahkemenın kesınlesen kararı yeterlımı.?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Avukatınız ile görüşmeniz gerekmektedir.

  59. yasin duran dedi ki:

   07.09.1992 memurluk başlangıcım 13.12.1966 dogumluyum 2yıl 9 ay fhz yıpranmam var. ne zaman emekli olurum,

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Yıpranma payı ile hesaplama işlemleri SGK müdürlüğü tarafından yapılmakta olup şahsen SGK müdürlüğüne müracaat ederek sorgulatabilir ya da alo 170 iletişim merkezini arayarak başvuru oluşturabilirsiniz

  60. arzu erdoğan dedi ki:

   30 12 1997 tarihinde sigorta başlangıcım var toplam 4020 gunüm var doğum tarihim 01 01 1976. 3600 günden emekli olabilirmiyim . ayrıca 2 çocuğum var . boşluklarımı nasıl yatırabilirim.kaç yaşında emekli olurum. teşekkürler .

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    3600 kapsamındaki hesaplama için yılın ve günün dolduğu tarih kontrol edilmelidir. Lutfen Alo 170 Sgk hattını arayarak hizmetlerin sorgulayıp bilgi alabilirsiniz

  61. Sevilay dedi ki:

   5510 sayılı kanunu okudum ve hepsi yurt dışı emeklilerine ilgili bilgi veriyor ama

  62. Sevilay dedi ki:

   Mrb benim babam 05.05.2005yilinda vefaat etti sskliydi annem dul maaşı alıyor babamdan dedemde 20 Aralık 2008 de vefaat etti bagkurluydu babamdan ben ve annem maaş aliyoz toplamda net maaşınızı 1100 TL civarında acabaa annem dedemin bagkurundan yetim maaşı alabilirmi bide 2008 den bu yana almadığı kısmında alabilirmi teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    5510 sayılı kanuna göre iki aylığı alamayacaktır.

  63. Mehmet dedi ki:

   Nefrektomi radikal ameliyatı için samsun tıp fak.hast. 2.700 TL ilave ücret talep etmektedir. Samsun araştırma ve Eğitim Hast. veya Gazi Devlet Hast. de yeni kanuna göre aynı ücretimi isteyecek. Bu ameliyatı ücretsiz veya daha uyguna olamazmıyız. Teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel hastaneler %200 e kadar ilave ücret isteyebilir. Bu durumda özel hastane olarak geçiyor ise iteyebilir. Lütfen hastane ile iletişime geçiniz.

    1. Mehmet dedi ki:

     Samsun Tıp Fakültesi Hastahanesi,
     Samsun SGK Eğitim ve araştırma hastahanesi
     Samsun Gazi devlet Hastahanesi de özel değil.

     Devlet hastahanelerinde ek ücret almak, eski deyimle bıçak parası denilen şey serbest mi.

  64. emrah dedi ki:

   ssk pirimim 1800 gün ayrca çifçilik tarım bagkurum var gün sayısı 4 sene 4 ay toplam kaç gün pirim sayısı oluyo

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sosyal güvenlik kurumundan hesaplatma yapmanız gerekmektedir.Alo 170 SGK yı arayınız.

  65. aslıhan dedi ki:

   belimde fıtık var diizmde meniskus zedelenmesi var malulen emekli olma olasığım nedir 1.4 . 1997 işe giris tarihi gun sayısı 2847

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Malülen emeklilik için 10 yıllık sigortalılık süresi 1800 sigorta prim gün sayısı ve en az %60 malüliyet raporunuzun olması gereklidir.

  66. aslıhan dedi ki:

   annem diyaliz hastası gözleride şeker hastalğından az goruyor annem baba emekli 1350 t kardeş çalışan asgari ucret ben bakım parası alabilrmiyim
   teşekkürler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Bakım parası işlemleriniz hakkında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ile görüşme sağlayabilirsiniz.

  67. timur dedi ki:

   Merhabalar, oncelikle vermis oldugunuz bu hizmet icin tesekkur ederiz.

   1975 dogumluyum ve ilk ise giris tarihim 01/07/1991 olarak; 4A: 5226 gun ve arada 4B: 808 gun olarak 2016 sonunda isten cikarildim ve su an is bulamiyorum. Edevlet uzerinden yaptigim kontrollerde prim icin son 1 yil ve yas siniri icinde 11 yilim daha var.

   Sorum su olacak: primin tamamlanmasi icin gerekli son 1 yili nasil odememi onerirsiniz? 1.esim adina firma acip kendimi sgk li yapip yuksek prim odeyebilirim 2. yurtdisinda calistigim 6 seneyi borclanmayi deneyebilirim, belgeler vs ispat icin ugrasmak gerekecek ama degecekse yapabilirim 3. istege bagli olarak yuksek primle odeyebilirim 4. hic birsey yapmadan bekleyip, olurda gene ssk li ve yuksek primli bir is bulursam ordan 1 yili odemis olurum, eger gelecek 3-5 yil icinde is bulamaz isem mecburen istege bagli ya da diger yontemlerle kendim oderim.

   Ayrica esimin hic bir saglik-emeklilik guvencesi yok. Onun icin de istege bagli olarak ev hanimligi uzerinden baslatmayi dusunuyoruz ancak 9000 gunluk yani 25 yillik hizmet-prim suresi gozumu korkuttu. Bunun yerine BES uzerinden prim mi odemeye baslasak acaba?

   Son olarak gelir testi icin basvurdum sonucunu bekliyoruz, eger odeyecegim prim yuksek cikarsa, onun yerine esimi istege bagli sigortalattirip esimin uzerinden GSS yi kullanmayi dusunuyoruz.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Prim ödemeleri sigortalının tercihine sitinadendir öneri tarafımızdan yapılamaz. Çalışıp 4a kapsamındada yatırabılırsınız veya isteğe bağlı kapsamında 4b li olarakta ödeme yapabilirsiniz.Daha detaylı bilgi için Alo 170SGK Danışma hattini arayınız

  68. hüseyin çaglar dedi ki:

   Çalıştigim şirkette 3 aylik yani 5000 tl alacagim var.11 ayin sonunda çikarildim.para yok diyerek atlatip duruyorlar.170 sayesinde bu parami alabilir miyim.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Dilekçe ile bağlı bulunduğunuz SGK’ya başvurunuz. Diğer sorularınız için ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayabilirsiniz.

  69. BURAK AYTAÇ dedi ki:

   YARDIMCI OLUR ISENIZ ÇOK SEVNIRIM.. BEN 13 10 2016 TARIHINDE İŞTEN CIKARILDIM İŞYERNDE 1YIL 8 AY 4 GÜNDÜR ÇALIŞMAKTAYDIM..BENIM SGKYA<<< ÇIKIŞ KODUNU 29 KUSURLU OLARAK BLDRİM YAPILMIŞ VE İŞSZLİK ÖDENEĞİ ALAMADIM BUNUN İÇİN NE YAPMAM GEREKYOR SAĞLIKLI BİLGİ ALAMADIM KİMSEDEN AYRICA TAZMİNATIMIDA ÖDEMEDİLER DAVA AÇTIM KAZANIRMIYIM? ? ? ? ? ? LÜTFEN NE YAPMAM GEREKTĞİNİ SÖYLEYNİZ TEŞEKKÜRLER

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Takip ve detaylı bilgi için lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  70. Selim Sahan dedi ki:

   2015 yılında adı malul olduğuma karar verilmişti . Ben emekli olmadan sınıf değişikliğine tabi tutularak TSK da calismaya devam ettim 2016 yılında KHK ile ev meslekten ihraç edildim. Memuriyet başlangıcı 2004. Malulen emeklilik hakkım saklı midir. Cevabınız için tesekkurler

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Tüm hizmetleriniz kurumunuzda özlük dosyanızda saklı olduğu için konu ile ilgili kendi kurumunuzla görüşme sağlamanız gerekmektedir.

  71. Murat surer dedi ki:

   Merhaba.ben 1997 girisliyim fakat prim yatırma yılın 2000 3600 den yararlanmak istiyorum fakat hesaplama yapılırken ilk giriş yılından mi yoksa ilk prim yatırma yılı olan 2000 üzerinden mi hesaplanacak bu konuda yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Sigortalı erkek vatandaşların 3600 günden emekli olabilmeleri için 15 yıl sigortalılık süresini tamamlamaları ve 3600 gün sigorta primlerini yatırmış olmaları gerekir. 23.05.2002 tarihinden önce bu şartları yerine getirenler istedikleri zaman emekli olabilirler. Lütfen kurumunuza başvuruda bulununuz.

  72. nezahat korkmaz dedi ki:

   merhaba, nezahat korkmaz ben… ocak ayında 113 tl lik bir sağlık kesintisi olmuş bu ne harcamasıdır acaba? teşekkür ederim

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Kesintinin kapsamını bilmediğimizden dolayı ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı arayarak bilgi alabilirsiniz.

  73. Yasemen Özbek dedi ki:

   Belediye kurum hekimiyim.E- rapor düzenlemek için kurumum Konak SGK’ ya müracaat etti.2 ay geçmiş olmasına rağmen bir cevap alınamadı.İzlenecek yol nedir.Saygılar.
   Dr.Yasemen Özbek
   Dikili Belediyesi Halk Sağlığı Merkezi
   Dikili/İzmir

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  74. murat şahin dedi ki:

   Yaklaşık 6 ay önce böbrek nakli oldum, 1200 gün ssk 690 gün bağkur toplam 1890 gün sigortalılığım var. Malulen emekli olabilir miyim? yardımcı olursanız çok sevinirm.

   l

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Malülen emeklilik için 10 yıllık sigortalılık süresi 1800 prim gün sayısı ve % 60 malüliyet raporunuzun olması gerekmektedir.

  75. Burcu dedi ki:

   Mrb benim kardeşim ön lisans öğrencisi ancak 4. Yılı meşin deil babamdan yetim maaşı alıyor du geçen yıl ocakta kesildi bizde evrak gondermedik bağlanmaz diye SGK bin sitesinde orta öğretim lise ve dengi öğrenci 20 yüksek okul 25 yaşına kadar yetim maaşı alır diyo peki önlisans öğrencisi sınıfta kaldıysa hala aktif öğrenciye 25 yaşına kadar alabilirmi bu arada kardeşim erkek

   1. Burcu dedi ki:

    Cevap verilecek mı bu yıl bu soruya?

   2. emrahku.tr dedi ki:

    Alabilir kardeşim ben verim cevabını, ben alıyorum okulum uzadığı halde. Aktif öğrenci durumu 25 yaşına kadar devam ettiği sürece alabilir.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.