• SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2019

  SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2019 yılı için ne kadar oldu? Soruları oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Emzirme parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı ya da Bağkurlu olarak çalışan kişilere sadece bir kez olmak koşulu ile yapılan ödemedir. Merak edilen konu ise bu tutarın ne kadar olduğudur.


  SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2018 yılı için Emzirme Parası Alma Şartları Nelerdir?

  Sosyal Güvenlik Kurumu emzirme yardım parasını almak isteyen kişilerin taşıması gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar:

  • Çocuğun doğum tarihi öncesinde son bir yıl içerisinde minimum 120 gün olmak sureti ile 4a SSK veya 4b Bağkur çalışanı olarak hizmet vermiş olması,
  • Bağkur’dan emzirme yardımının alınabilmesi için 120 gün şartının yanı sıra son ödeme zamanı geçmiş olan prim borcunun olmaması,
  • İşten ayrılan kişilerin ayrılma tarihinden sonraki 300 gün içinde doğmuş olmaları ve doğum tarihi öncesinde son 15 ay içerisinde de minimum 120 gün sigorta veya Bağkur priminin olması durumunda SGK emzirme yardımından faydalanılması mümkündür.

  SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2019 yılında Kimler Bu Yardımdan Faydalanabilir?

  SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2019 sorusu fazlası ile merak edilen konular arasında yer almaktadır. Belirlenen şartları sağlayan kişilerin alabildiği emzirme parası anne sigortalı ise anneye değil ise babaya ödenmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu emzirme parasını anne ya da baba PTT şubelerinden tahsil edebilmektedir. Yanı sıra SGK sistemlerinde tanımlı banka hesabı olması durumunda da para bu hesaba aktarılmaktadır. SGK banka hesabı ekleme veya güncelleme gibi işlemlerinde E-Devlet sistemi üzerinden giriş yapılarak SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama menüsü aracılığı ile yapılması mümkündür.

  SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2018 Güncel Ödeme Tutarı Nedir?

  Oldukça merak edilen soru SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2019 yılı ödeneği nedir? Sorusudur. Doğum sonrasında annelerin aldığı emzirme bedeli 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında toplamda 180 TL olarak belirlenmiştir. Emzirme ödeneğinin alınması için herhangi bir başvuru şartı aranmamaktadır. Yapılması gereken ise doğumun gerçekleştiği hastane tarafından emzirme ödeneği olan SGK raporunun girilmesi işlemidir. Hastanenin raporu sisteme düzgün biçimde girmesi ile emzirme ödeneği en geç doğum tarihinden sonra 1 ay içinde alınmaktadır. Bu durumu takip etmek isteyen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu ile irtibat kurmaları gerekmektedir.

  SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2019 Emzirme Yardımı Ne Kadar Oldu?

  SGK çocuk emzirme yardımı ne kadar 2019 yılı için güncel ücretler ne kadar oldu? Sorusuna cevap vermek gerekirse birtakım hususlardan bahsetmek gerekmektedir. Emzirme parası yani diğer adı ile süt parası her yıl enflasyon rakamlarına yönelik olarak SGK tarafından belirlenmektedir. SGK geçen günlerde yaptığı açıklama ile birçok anne ve babanın merak içerisinde olduğu ve SGK çocuk emzirme yardımı ne kadar 2018 yılı için ne oldu? Sorusunu cevaplamıştır. SGK’nın geçen günlerde yaptığı açıklamada ücretin 180 TL olarak belirlendiği duyurulmuştur. Bir önceki yıl 133 TL olarak bu oran 16 TL artış ile şimdiki durumuna yükselmiştir. Bu tutar 2020 yılı için daha da yükseleceği için ödeneklerde değişiklikler yeni yıl rakamlarına da yansıyacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2019 Emzirme Parası Alabilmek için Gereken Evraklar Nelerdir?

  SGK çocuk emzirme yardımı ne kadar 2019 yılı için ödenekleri hakkında merak edilen birçok konu öncesinde başvuruya dayalı olarak yapılan emzirme ödemeleri için bazı belgeler gerekmektedir. SGK Hizmet merkezleri süt parası için yapılacak olan ödemelerde hazırlanması gereken belgeler şunlardır:

  • Doğumun gerçekleştiğine dair alınan doğum belgesi,
  • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
  • Emzirme parası almak için dilekçe örneği şeklinde belirtilebilir.

  SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2019 Emzirme Parası Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

  SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2019 emzirme parası sorgulama işlemleri nasıldır? Gibi soruların merak edilen cevaplarına bakılacak olursa bahsedilecek birçok yöntem olduğu belirtilmektedir. Emzirme parasını T.C. Kimlik Numarası ile sorgulamak için E-Devlet sitesi üzerinden alınan şifre ile sisteme giriş yapılmaktadır. Herhangi bir şifre yoksa PTT şubesinden 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi alınabilmektedir. Sisteme giriş yapıldıktan sonra ise şu adımlar takip edilmelidir:

  • C Kimlik Numarası girilir,
  • Şifre girilir,
  • E-Devlet SGK Şahıs ödemesi görüntüleme sayfası açılır,
  • Sayfada başlangıç ve bitiş tarihi görüntülenen iki kutu bulunur.
  • Başlangıç tarihi yazılı olan kutuya süt parasının başvurusunun yapıldığı tarih girilirken diğer bitiş kutucuğuna ise günün tarihi girilir ve sorgula düğmesine tıklanır.

  Tüm bu adımlar eksiksiz olarak takip edildiğinde T.C. Kimlik Numarası ile sorgulama işlemi tamamlanmaktadır. SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2018 yılı sorgulama sayfasından da detayları ile görülebilmektedir. Bunun yanı sıra süt parasını telefon numarası, Ziraat Bankası ya da PTT gibi yollar aracılığı ile öğrenmek de mümkün olmaktadır. Özetle; SGK çocuk emzirme yardımı ne kadar 2018 yılı için tüm detayları ilgili sorgulama yöntemleri ile görüntülemek mümkün olmaktadır.

  Öksüz Yetim Yardımı 2018

  Dul Maaşı Ne Kadar 2018

  Eşi Vefat Eden Kadınlara Maaş Bağlanma Şartları 2018  tıkla sorunu sor

  SGK Çocuk Emzirme Yardımı Ne Kadar 2019 İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. caner candan dedi ki:

   eşim aralıkta doğum yapacak ben sigortalıyım emzirme parasından yararlanabilir miyim ve çocuk parası ayrı şekilde mi yatacak ilk çocuğumuz bizim

  Sorunuzu Yazın