SGK

2020 SGK Cenaze Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2020 yılında SGK cenaze yardımı 4A ve 4B mensupları için 715 TL ve 4C mensupları için 2.200 TL olmaktadır. Bu yardımın alınabilmesi için başvuru yapılması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kaydı bulunan ve vefat eden kişilerin yakınlarının cenaze masraflarını karşılayabilmeleri amacı ile verilen bir ödenektir. Birinci dereceden yakınların hak sahibi olduğu bir ödenektir. İlk hak sahibi eşidir.


Eşi yoksa diğer yakınları sırası ile hak sahibi olmaktadır. Ölüm aylığı ile karıştırılmaması gerekmektedir. Cenaze yardımı bir sefer ödenmektedir. Ölüm aylığı ise ölen kişinin yakınlarına bağlanan aylığa verilen isimdir. Vefat eden sigortalının yakınları hem ölüm aylığı hem de cenaze yardımı için başvuru yapabilmektedir. Başvuruların Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılması gerekmektedir.

Cenaze Yardımına Kimler Başvuru Yapabilmektedirler?

Cenaze ödeneği için talepte bulunabilecek olanlar şöyledir:

 • Vefat eden sigortalının resmi nikahlı eşi başvuru yapabilmektedir.
 • Ölen sigortalının üzerine kayıtlı olan çocuklarının cenaze yardımı için yaptığı başvurular değerlendirmeye alınmaktadır.
 • Çocuğu bulunmayan sigortalıların vefat etmesi durumunda; varsa kardeşleri cenaze ödeneği için başvuru yapabilmektedir.
 • Birinci dereceden yakın akrabası bulunmayan bir kişinin vefat etmesi durumunda üzerinden cenaze yardımı alınabilmesi mümkün olmaktadır. Ancak bunun için cenaze masraflarını karşılayan kişinin başvuru yapması gerekmektedir. Akrabalığı olup olmamasına bakılmaksızın bu kişinin başvurusu değerlendirmeye alınarak ödenek hesabına yatırılmaktadır.

Cenaze Yardımı Ödemesi Kimlere Yapılmaktadır?

Cenaze ödeneği, vefat eden kişinin birinci dereceden yakınlarına yapılmaktadır. Birinci dereceden yakınları varken; vefat eden kişinin amcası, dayısı, halası, teyzesi gibi kişilerin yardım parası için başvuru yapabilmeleri mümkün olmamaktadır. Başvuruları değerlendirilmemektedir. Eş, çocuk, anne ve baba için verilen bir ödenektir. Sadece birinci dereceden yakınların olmaması durumunda hak cenaze masraflarını karşılayan kişiye geçmektedir.

Cenaze Yardımı Hangi Durumlarda Verilmektedir?

Cenaze ödeneğinin verildiği haller şunlardır:

 • Emekli sandığı sigorta koluna mensup olan ve emekli olmuş olan kişilerin vefat ettiklerinde, hak sahipleri cenaze yardımı talep edebilmektedir.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak sigortalı çalışan bir kişi vefat ettiğinde cenaze ödeneği alınabilmektedir.
 • Yaşlılık aylığı bağlanmış biri vefat eder ise hak sahipleri yardım alabilmektedirler.
 • 1 yıl süre ile sigortalı olarak çalıştıktan sonra iş akdine son verilmiş veya kendi isteği ile işten çıkmış olan kişilerin aynı sene içerisinde vefat etmeleri halinde; yakınlarına cenaze yardımı verilmektedir.

Cenaze Yardımı Alınabilmesi İçin Sağlanması Gereken Şartlar Nelerdir?

Cenaze ödeneği için istenen koşullar şu şekildedir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nda kaydı olup da vefat eden kişilerin üzerinden cenaze yardımı alınabilmektedir. 4C sigorta koluna mensup olan kişilerin en az 1 yıllık ödenmiş prim günlerinin olması durumunda üzerlerinden yardım talep edilebilmektedir.
 • Vefat eden emeklilerin emekli aylıkları dışında bir gelirlerinin olması halinde üzerlerinden ödenek alınamamaktadır.
 • Sigorta koluna bakılmaksızın en az 1 yıllık ödenmiş sigorta primi olmayanlar cenaze yardımı alamamaktadır.

Cenaze Yardımına Başvuru Yapabilmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Cenaze ödeneği için istenen evraklar aşağıda sıralanmıştır:

 • Başvuru sahibinin kimlik belgesi istenmektedir.
 • Üzerinden cenaze yardımı talep edilen kişinin ölüm belgesinin kuruma sunulması gerekmektedir.
 • Muhtar tarafından imzalanmış ve onaylanmış olan, doldurulmuş cenaze yardımı başvuru formu talep edilmektedir.

Cenaze Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Cenaze ödeneği alınabilmesi için öncelikle bağlı olunan muhtarlığa gidilmelidir ve cenaze yardımı başvuru formu talep edilmelidir. Formda istenen bilgiler yazılmalıdır ve ardından form muhtara imzalatılmalıdır. Başvuru için istenen evraklar ile beraber form bir dosyaya konulmalıdır ve vefat eden kişinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilmelidir.

Yardımı talep eden kişinin şahsen yapması gereken bir işlemdir. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile başvuru işlemi yapıldıktan sonra değerlendirme süreci başlamaktadır. Paranın yatırıldıktan sonra kısa süre içerisinde çekilebilmesi için sorgulama işleminin yapılması gerekmektedir. Bu işlem üç farklı şekilde yapılabilmektedir.

Sorgulama yöntemleri ise aşağıda verilmiştir:

 • Sosyal Güvenlik Kurumu’nu telefon ile arayarak sorgulama yapılabilmektedir.
 • Başvuru yapılan Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek cenaze yardımı sorgulaması yapılabilmektedir.
 • E-devlet sistemi üzerinden sorgulama işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Cenaze Yardımı Ne Kadar Sürede Ödenmektedir?

Cenaze ödeneğine başvuru yapanların parayı aldıkları süre, başvuru yaptıkları kurumun iş yoğunluğuna ve başvuru sürecinde çıkabilecek aksaklıklara göre değişmektedir. Ancak ortalama olarak başvuru tarihinden itibaren 2 veya 3 ay içerisinde başvuru sonuçlanarak para aktarımı yapılmaktadır.

Cenaze Yardımı Parası Nereye Yatırılmaktadır?

Cenaze ödeneği, başvuru sahibinin SGK tarafından tanımlanmış olan banka hesabına yatırılmaktadır. Ancak başvuru sahibinin tanımlı bir banka hesabının olmaması durumunda Ziraat Bankası’na para aktarılmaktadır. Paranın ise kısa süre içerisinde çekilmesi gerekmektedir.

Çekilmemesi durumunda, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emanet hesabına para aktarımı gerçekleşmektedir. Zaman aşımı süresi dolana kadar paranın bu hesaptan talep edilmesi gerekmektedir. Para Ziraat Bankası’na kimlik belgesi ile giderek çekilebilmektedir. Ayrıca e-devlet üzerinden SGK’ya bir banka hesabının tanımlanabilmesi de mümkündür.

Cenaze Yardımının Tutarı Nedir?

Cenaze ödeneği, vefat eden kişinin sigorta koluna göre hesaplanarak ödenmektedir. Vefat eden kişinin emekli sandığı mensubu olması durumunda yakınlarına 2.200 TL ödeme yapılmaktadır. SSK ve Bağ-Kurlu vatandaşların yakınlarına ise 715 TL cenaze yardımı yapılmaktadır. Bu tutarlar 2020 yılı için belirlenen tutarlardır ve her yıl açıklanan enflasyon oranına göre tutarlarda değişiklik olabilmektedir.

Cenaze Yardımı Tutarının Hesaplaması Nasıl Yapılmaktadır?

Cenaze ödeneği hesaplanırken vefat eden kişinin çalışma şartlarına ve aldığı son aylığa bakılmaktadır. Emekli sandığı mensubu olanların üzerinden cenaze ödeneği alacak olanların paraları ise; gösterge, ek gösterge ve aylık kat sayı çarpım oranları cetveli ile beraber hesaplanmaktadır. Ödenen tutar değişkenlik gösterebilmektedir ve kanunda tam olarak bir netliği bulunmamaktadır. Bu yüzden bir maaş tutarı kadar para ödemesi yapılmaktadır.

Cenaze Yardımı Nasıl Sorgulanabilmektedir?

Cenaze ödeneğinin sorgulanabilmesi için izlenmesi gereken adımlar aşağıda belirtilmiştir:

 • https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden sorgulama yapılabilmektedir.
 • E-devletin resmi web sitesine girdikten sonra ana sayfadaki e-hizmetler butonuna tıklanmalıdır.
 • Listelenen kurumlar içerisinden Sosyal Güvenlik Kurumu bulunmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile yapılabilecek işlemler listelenmektedir. Şahıs Ödemeleri Sorgulama seçeneğinin bulunması ve bu seçeneğe tıklanması gerekmektedir.
 • Açılan sayfada kimlik doğrulaması gerekmektedir. Kimliğimi şimdi doğrula butonuna tıklanmalıdır. Sonrasında sunulan 5 farklı giriş yönteminden birinin seçilmesi gerekmektedir. E-devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile giriş yapabilmek için e-devlet şifresi sahibi olunması gerekmektedir. Bu şifre herhangi bir PTT’den 2 TL ücret ödeyerek alınabilmektedir. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da bu şifreyi edinebilmektedirler. Konsolosluklara gitmeleri gerekmektedir.
 • Kimlik doğrulaması yaptıktan sonra açılan sayfada cenaze yardımı ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Başvurusu sonuçlanmamış olanlar ise herhangi bir bilgi alınamadığına dair bir uyarı ile karşılaşmaktadırlar.

Cenaze Yardımı İçin Zaman Aşımı Süresi Var Mıdır?

Cenaze yardımı almak isteyenlerin, üzerinden yardım alacakları kişinin vefat ettiği tarih itibari ile 5 yıl süreleri bulunmaktadır. Zaman aşımı süresi 5 senedir. Bu süre dolduktan sonra yapılan başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır ve herhangi bir yol ile tahsil edilememektedir.

Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Evlat Edinme Şartları Nelerdir ?

Dul Maaşı (Aylığı) Ne Kadar ?

İlgili Makaleler

12 Yorum

 1. Merhaba babam 25 nisanda vefat etti. Babam banka sandığı emeklisi ilk ölüm tarihinde cenaze yardım başvurusunu sgk çalışanına danışarak uapöıştım talebimi aldılr hakkı varsa çıkar dediler talebimi aldılar. Sonra banka sandığına ölüm belgesini veridğimizde ordan bu ödeneği aldık sgkdan da çıkacagını düşünmüyordum. Bu akşam mesaj geldi paranın yattıgına dair. Sgk herhangi bi sorun bulunmuyor dedi . Fakat banka sandığı ile ilgili sorun olur mu ?

 2. Babaannem 33 doğumlu 2017 yılının şubat ayında vefat etti. Ne dedem nede babaannem sigortalı değildi.Bundan dolayı babam cenaze yardımı parası için başvuru yapsa alabilirmi? saygılar…

  1. Merhaba,

   Hak sahibi emeklilerin ancak cenaze yardımı alınabilir. Sosyal güvenceleri yok ise yardım alamaz.

 3. Annem vefat etti 1 ay önce ssk yok babam üzerinden ssklı eş olarak. Ben ssklı olarak çalışıyorum cenaze yardımı alabilirmiyim kamu işçisiyim

  1. Merhaba,

   SSk asıl hak sahibi olanlara cenaze ödeneği ödenir. Bu nedenle anneniz için cenaze ödeneği çıkmaz.

 4. Annem 11 Şubat 2019 tarihinde vefat etti. SSK dan 1989 yılında vefat eden babamdan aylık alıyordu. Ağabeyim kamu kurumunda sigortalı çalışıyor. Ben kamu kurumunda 657 Sa.Kanuna tabi çalışıyorum. Cenaze yardımı ya da ölüm yardımını kurumum bana ödeme yapmadı. İki kardeşten biri mi alır, iki kardeş te alır mı.

  Teşekkür ederim.
  İyi günler.

  1. Merhaba,

   Cenaze yardımı esas hak sahibi vefatında ödenmektedir. Annenizin vefatından dolayı ödenmez.

 5. merhaba ,
  babam Ahmet Berat Taşbaşı 25 mayıs 2019 tarihinde vefat etti. Denizli den ankara ya naklini yaparak Ankara karşıyaka mezarlıgına defni ni yaptım.Cenaze yardımı için Ölüm belgesiyle birlikte Denizli il SGK müdürlüğüne müracak ettiğimde (ek 2 Formu doldurdum).bana” babanızın dosyası ankara da bu evrakları ankara EMEKLİ HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ne” göndermem gerektiğini söylediler.Yaptıgım arastırmalarda sadece ölümün gerçekleştiği il ve ilçe sgk müdürlüklerine müraacat edileceğini gördüm.bu konuda aydınlatıcı bilgilerinizi rica ederim.

  Mustafa Taşbaşı 05366176543 DENİZLİ

  1. Merhaba,

   Babanız emekli sandığı emeklisi ise Ankara Emekli hizmetleri genel müdürlüğüne göndermeniz gerekir. verilen bilgi doğrudur.

 6. Babam 2016 yılında vefat etti ben kızıyımbenim eşimde2007yılında vefat etti ikisindende ölüm parası alabilirmiyim

  1. babam Ahmet Berat Taşbaşı emekli sandıgı değil ssk dan emekli idi genede ankaraya mı göndermeme gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu