SGK

2019 SGK Cenaze Yardımı Ne Kadar, Nasıl Alınır ?

2019 SGK’dan cenaze yardımı almak özel sektörde olan kişiler ve devlet memuru olan kişiler arasında fark olarak ödenmektedir. 1 Ocak ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında vefat eden devlet memuru için 2.200 TL. olarak belirlenen ölüm parası memurların bakmakla sorumlu oldukları yakınlarının vefat etmesi durumunda ise 1.100 TL olarak ödenmektedir. Cenaze yardım parası SSK ve BAĞ-KUR kapsamında olan kişilerde ise 715 TL olarak belirlenmiştir. Cenaze yardımlarından yararlanmak için belirli şartlar bulunur. Bu şartlara uyum sağlayan kişiler cenaze yardım parasından yararlanmaktadır. Sosyal Güvenlik urumu tarafından vefat eden kişinin yakınlarına verilen cenaze yardımları ölüm parası olarak da adlandırılmaktadır. Cenaze yardım parasından yararlanmak için kişilerin emekli ya da çalışıyor olması engel teşkil etmemektedir. Her iki durumda cenaze yardım parasından yararlanılabilir.


Ölüm Parası Ne Kadar 2019

Cenaze ödeneği 2019 yılında SSK ve BAĞ-KUR kapsamında bulunanlara 715 TL olarak verilecektir.  Devlet memurlarına ödenecek tutarlar ise memurun kendisinin vefat etmesi durumunda 2.200 TL ödenmektedir. 2019 yılı için geçerli olan cenaze yardım ödenekleri her yıl geçmiş yılın enflasyon oranları dikkate alınarak belirlenmektedir.  Cenaze yardım parasından yararlanılabilmesi için vefat eden kişinin belirlenmiş olan şartlara uyum sağlaması gerekir. Belirlenen şartlara uyum sağlayan vefat eden kişi yakınları cenaze yarım ödeneği almaya hak kazanırlar. Cenaze yardım ödenekleri bir kereye mahsus olarak verilen ödeneklerdir. Cenaze yardım parasından yararlanılabilecek durumlar şunlardır;

 • Emekli olan bir kişi vefat ederse cenaze parası ödeneği verilir.
 • Sigortalı olarak çalışan ve çalışma durumu devam eden bir kişi vefat ederse cenaze parası verilir.
 • Yaşlılık aylığı olan bir kişi vefat ederse cenaze yardım parası verilir.
 • Sigortalılık süresi 1 yılı geçmeyecek şekilde bitmiş olan yanı işten ayrılmasının ardından 1 yıl geçmemişken vefat eten kişilere cenaze yardım parası verilir.

Cenaze Ödeneği Nasıl Alınır?

Cenaze yardımı başvuru şartları yerine getiren hak sahiplerine ölüm parası ya da cenaze yardımı olarak ödenek verilmektedir. Cenaze yardımı alınması için aranan şartlar şunlardır;

 • Vefat eden kişinin yakınlarının ölüm parasından yararlanabilmesi için vefat eden kişinin emekli olması ya da Sosyal Güvenlik Kurumundan geliri olması gerekmektedir.
 • Vefat eden kişinin kendi sigortasından gelir sahibi olması yakınlarının cenaze ödeneği almasını sağlamaktadır.
 • Hak sahibi olan yetim ya da dul birisinin vefat etmesi durumunda yakınlarına herhangi bir ödenek verilmemektedir.
 • Ölüm parası almak için yapılacak başvuruların vefat eden kişinin vefat ettiği tarihte 360 prim günü ödemesinin olması gerekir. Vefat eden kişinin emekli olması gibi bir şart bulunmamaktadır.
 • Meslek hastalığı ya da iş kazası sonucunda vefat eden kişiler cenaze ödeneğinden yararlanırlar.

Cenaze Ödeneği İçin Gerekli Evraklar

Cenaze yardımı için gerekli belgelerin tamamlanması ve ardından başvuru yapılması gerekir. Cenaze yardım ödeneklerine başvuruda bulunmak için tamamlanması gereken evraklar şunlardır;

 • Muhtar tarafından onaylanmış olması gereken ölüm parası başvuru formu
 • Vefat eden kişinin ölüm belgesi ya da ölüm raporu
 • Ölüm parası için başvuruda bulunan kişinin kimlik fotokopisi

Cenazelerini kaldırdıktan sonra belgeleri tamamlayan hak sahipleri ölüm yardımı ödeneğinden yararlanmak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuruda bulunabilirler. Yapılacak başvurular vefat tarihinden sonraki 5 yıllık süre içerisinde yapılabilir. Bu süre içerisinde başvuruda bulunmayan kişilerin daha sonraki tarihlerde yapacakları başvurularda zaman aşımına uğramış olmakta ve herhangi bir ödeme yapılmamaktadır. Başvuru sonrasında yapılan kontrollerin olumlu görülmesi ve sorun olmaması durumunda cenaze yardım ödeneğine onay verilmekte ve ödenek hak sahibi adına bankaya yatırılmaktadır.

SGK Cenaze Ödeneği Formu Nasıl Doldurulur?

Cenaze yardımı başvuru formu ya da cenaze ödeneği talep dilekçesi ile yapılan başvurularda cenaze ödeneği almak için talepte bulunulduğu kuruma arz edilmektedir.  Cenaze ödeneği formu başvuru sahibi tarafından tam ve eksiksiz olarak doldurulduktan sonra muhtara onaylatılması gerekir. Muhtara onaylatılan form ile yapılan başvurular çabuk neticelenmekte bu husussun atlanması alınacak yardımların gecikmesine sebebiyet vermektedir.

SGK Cenaze Ödeneği Başvurusu

Cenaze yardımı almak için yapılacak başvuruların Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezlerine yapılması gerekir. 2019 başvurularında hak sahiplerinin cenaze ödeneği başvurularını ölüm belgeleri ve dilekçe ile yapmaları gerekir. Başvuruda bulunacak kişiler;

 • Hak sahipleri ve
 • Hak sahipleri adına vefat etmiş olan kişinin diğer yakınları olabilir.

Yapılan başvuru sonrasında şartlara uyum sağlanması ile cenaze yardım parasından yararlanılmasını mümkün kılmaktadır. Başvuru sırasında cenaze yardım parasının kimin adına yatırılacağı süreç sonunda belirlenmektedir. Cenaze yardım paralarından yararlanılması için vefat eden kişinin cenazesi kaldırıldıktan sonra başvuruda bulunulması gerekmektedir.

 • Emekli Sandığı kapsamında olan kişiler
 • BAĞKUR kapsamında olan kişiler
 • Sosyal Sigorta Kurumu kapsamında olan kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplanmışlardır. Bu çatı altında bütün çalışan ve emekli her vatandaşların vefat etmesi sonucunda cenaze yardımı başvurusunda bulunulma hakkı vardır.

Cenaze yardım parası almak için başvuruda bulunan kişilerin bizzat hak sahibi olmaları gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Örneğin vefat eden bir kişinin anne ya da babası kişinin eşi adına başvuruda bulunabilir. Bu durumda yapılan ödenek başvuran kişiye değil hak sahibine yapılır.

Cenaze Ödeneği Sorgulama

Cenaze yardımı sorgulamak için online olarak e-devlet sisteminden yararlanmak mümkündür. Devlet sistemine giriş yapmak için şifre sahibi olmak gerekir. PTT şubelerinden temin edilen şifre ve Kimlik numarası ile sisteme giriş yapan kişiler sistemin yönlendirdiği şekilde ilerleyerek sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Cenaze ödeneklerinin sorgulanması için ölüm sonrası sosyal yardım başlığı ile ilerlemek ve sorgulama yapmak gerekir.

Kimler Cenaze Yardımı Alabilir?

Cenaze ödeneğinden yararlanmak için başvuruda bulunarak yardım alabilecek kişiler şunlardır;

 • Ölüm yardımı parasından yararlanma hakkı öncelikli olarak vefat eden kişinin eşine verilmektedir. Evli olan bir kişi vefat ettiği aman ölüm parasın eşine verilir.
 • Evli olmayan ya da eşleri daha önce vefat etmiş kişilerin ölüm parası ödenekleri alma hakkı çocuklarında olmaktadır.
 • Çocuk sahibi olmayan bir kişinin vefat etmesi durumunda ödenekten yararlanma hakkı anne ve babalara verilmektedir.
 • Anne ve babası olmayan kişilere ise hak sahibi vefat eden kişinin kardeşleri olmaktadır.

Belirtilen kişiler cenaze yardım parası almakta hak sahibi olmakta ve cenazeyi defnettikten sonra yardım başvurusunda bulunabilmektedirler.

Ölüm Yardımı Hesaplama

Cenaze yardımı hesaplamaları her yıl enflasyon artış oranları doğrultusunda yapılmaktadır. İçinde bulunulan yılın enflasyon oranlarına göre belirlenen yardım tutarları aynı yıl için geçerli olan ölüm yardım parası tutarlarını belirlemektedir. Yıllara göre artış gösteren cenaze yardım parası tablosuna göre hak sahiplerine ödenen yardım miktarları şu şekildedir;

 • 2015 yılında ödenen cenaze yardım tutarı 449 TL
 • 2016 yılında ödenen cenaze yardım tutarı 489 TL
 • 2017 yılında ödenen cenaze yardım tutarı 531 TL
 • 2018 yılında ödenen cenaze yardım tutarı 594 TL
 • 2109 yılında ödenen cenaze yardım tutarı 715 TL olmaktadır.

Yardım tutarlarını almak için yapılacak başvurular cenazelerin kaldırılmasının ardından SGK ya yapılmalı ve gerekli evraklar tam ve eksiksiz olarak teslim edilmelidir.

Sigorta İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Evlat Edinme Şartları Nelerdir ?

Dul Maaşı (Aylığı) Ne Kadar ?

İlgili Makaleler

6 Yorum

 1. Annem 11 Şubat 2019 tarihinde vefat etti. SSK dan 1989 yılında vefat eden babamdan aylık alıyordu. Ağabeyim kamu kurumunda sigortalı çalışıyor. Ben kamu kurumunda 657 Sa.Kanuna tabi çalışıyorum. Cenaze yardımı ya da ölüm yardımını kurumum bana ödeme yapmadı. İki kardeşten biri mi alır, iki kardeş te alır mı.

  Teşekkür ederim.
  İyi günler.

  1. Merhaba,

   Cenaze yardımı esas hak sahibi vefatında ödenmektedir. Annenizin vefatından dolayı ödenmez.

 2. merhaba ,
  babam Ahmet Berat Taşbaşı 25 mayıs 2019 tarihinde vefat etti. Denizli den ankara ya naklini yaparak Ankara karşıyaka mezarlıgına defni ni yaptım.Cenaze yardımı için Ölüm belgesiyle birlikte Denizli il SGK müdürlüğüne müracak ettiğimde (ek 2 Formu doldurdum).bana” babanızın dosyası ankara da bu evrakları ankara EMEKLİ HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ne” göndermem gerektiğini söylediler.Yaptıgım arastırmalarda sadece ölümün gerçekleştiği il ve ilçe sgk müdürlüklerine müraacat edileceğini gördüm.bu konuda aydınlatıcı bilgilerinizi rica ederim.

  Mustafa Taşbaşı 05366176543 DENİZLİ

  1. Merhaba,

   Babanız emekli sandığı emeklisi ise Ankara Emekli hizmetleri genel müdürlüğüne göndermeniz gerekir. verilen bilgi doğrudur.

 3. Babam 2016 yılında vefat etti ben kızıyımbenim eşimde2007yılında vefat etti ikisindende ölüm parası alabilirmiyim

  1. babam Ahmet Berat Taşbaşı emekli sandıgı değil ssk dan emekli idi genede ankaraya mı göndermeme gerekiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu