• 2018 SGK Sigorta Burun Estetiğini Karşılıyor mu?


  Burun estetiği son zamanlarda oldukça fazla insan tarafından talep edilmektedir. Bu durum beraberinde pek çok soruyu akıllara getirmektedir. Zira burun estetiği esasında pahalı bir hizmet olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda SGK burun estetiğini karşılıyor mu? Sorusu sıkça sorulmaktadır.


  Teknolojinin gelişmiş olması estetik sektörünü doğrudan etkilemektedir. Böylece öncesine göre çok daha ağrısız ve çok daha güzel sonuçların elde edildiği estetik ameliyatlar meydana gelmektedir. Ayrıca burun estetiğine dayalı olan yöntem ve tekniklerdeki değişimler ve yenilikler; estetik sektörünün önünü açmaktadır. Bu durum ülkemiz açısından da geçerli olan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Yakın zamana kadar pahalı bir hizmet olarak tanımlansa da son zamanlarda sağlık sektöründeki gelişmeler burun estetiğini çok daha ulaşılabilir kılmaktadır. Yine burun estetiğinin SGK kapsamına giriyor olması beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. SGK burun estetiğini karşılıyor mu? Sorusu kapsamında ‘’söz konusu sosyal güvenlik kurumunun gerekli koşullar sağlandığında burun estetiği giderlerini de karşılamaktadır.’’ Şeklinde yanıtını bulmaktadır.

  Hangi Koşullarda SGK Burun Estetiğini Karşılıyor?

  Sosyal Güvenlik Kurumu bazı durumlar söz konusu olduğunda burun estetik operasyonunun tümünü karşılamaktadır. Bu doğrultuda şayet burun estetiği sağlık sorunlarından dolayı yapılıyorsa; tüm giderlerin SGK tarafından karşılandığı bilinmektedir. Fakat herhangi bir sağlık sorunu olmadan sadece burnun daha güzel görünmesi amacıyla yapılan bir ameliyat söz konusu ise bu durumda ödeme konusu değişmektedir. SGK kapsamında bir geri ödemenin gerçekleşmesi veya ameliyatın SGK kapsamında yapılabilmesi için ortada zorunluluk durumunun olması şartı bulunmaktadır.

  SGK burun estetiğini karşılıyor mu? Konusunda ameliyat olacak kişi bazı noktaları açığa kavuşturarak ameliyat olmaya karar vermelidir. Burun ameliyatlarında burun içi müdahale ve burun dışı müdahale söz konusu olmaktadır. Bu durumda burun içi müdahalelerde belirlenen fiyatlar SGK kapsamında olur iken burun dışı müdahalelerde burun estetiği değerlendirmesi yapılarak farklı fiyatlandırma yapılmaktadır. Bu sebeple yapılacak ameliyat ile ilgili SGK kapsamında olup olmama durumunu doktorun yapacağı ameliyatın durumunu öğrenerek ona göre ameliyat hazırlığı yapmak ve ödeme konusunu gerçekleştirmek gerekmektedir. Doktor yapacağı muayene ve tespit ile burundaki müdahalede zorunluluk durumunu belirleyerek hastaya bilgi vermelidir.

  Burun Ameliyatı Fiyatları Farklı Şehirlere Göre Farklılık Gösterir mi?

  SGK burun estetiğini karşılıyor mu? konusunda merak edilen bir husus da ameliyatın yapılacağı hastanenin ve şehrin değişmesi ameliyat fiyatlarını etkilemekte midir? Bu konuda SGK kapsamında hizmet veren devlet hastanelerinde bir fiyatlandırma farklılığının bulunmamakla birlikte bazı değişikliklerin olması da söz konusu olmaktadır. Devlet hastanelerinde ameliyatlar için alınacak ücretler sabit olarak belirlenmiştir. Bunu etkileyen bazı durumlar farklı fiyat çıkarılmasına sebep olabilmektedir. Bunun yanında özel sağlık sigortası olan hastaların durumu yapılacak olan ameliyatlarda farklılık göstermemektedir. SGK fiyat politikası bu durumlarda da sabittir değişiklik göstermez.

  Sponsorlu Bağlantılar


  SGK burun estetiğini karşılıyor mu? sorusunun tam olarak yanıt bulabilmesi için yapılması gereken en önemli şey ameliyat yapılacak devlet hastanesindeki KBB doktorunun hazırlayacağı rapordaki zorunluluk durumunun açığa kavuşmasıdır. Doktorun raporunda yapılacak ameliyatın ve sonrasında yapılacak estetik müdahalenin zorunluluğu yazıyorsa bu durumda tüm masraflar SGK tarafından karşılanacaktır. Bunun içerisinde hastanedeki estetik cerrahın müdahalesi de söz konusudur. Doktorun hazırladığı raporda dış müdahalenin yani estetik müdahalenin zorunluluğu rapora yansımamışsa bu durumda kişi yaptıracağı estetik müdahalenin parasını ödemek zorunda kalacaktır.

  Özel hastanelerde yapılacak olan müdahale ile ilgili her adım farklı fiyatlandırmaya tabidir. Seçilen doktordan yapılacak ameliyatın malzemelerinin kalitesine göre pek çok durum ameliyat fiyatını etkilemektedir. Hastaneler bu konuda kendi fiyatlandırma politikalarını uygulamaktadırlar. SGK burun estetiğini karşılıyor mu? sorusu kapsamında devlet hastanelerinin ve SGK’nın bu konudaki hizmet politikasına bakmak uygun olmaktadır. Bu ameliyatlar devlet hastanelerinde sabit şekilde belirlenmiştir. Hasta sunulan seçenekler içinden kendine uyun olanı seçerek fiyatın belirlenmesini sağlamaktadır.

  Devlet Hastanesinde Burun Ameliyatı Olmak Ne Kadar Kazançlı

  SGK burun estetiğini karşılıyor mu? konusunda SGK kapsamında bir devlet hastanesinde ameliyatını yaptıracak olan kişinin bu konuda gerekli araştırmaları yapması ve ona göre karar vermesi gerekmektedir. Fiyatlandırma konusunda doktordan ilgili raporu almanın yanında hastanın kesinleştirmesi gereken bir durumda devlet hastanesinde KKB uzmanının yapacağı ameliyatı tek başına yapıp yapmayacağı konusudur. Bu durum şu açıdan önemlidir. KBB uzmanının yapacağı ameliyat sonunda burunda oluşacak deformasyon bir estetik uzmanı tarafından düzeltilecek mi yoksa ameliyata estetik uzmanı girmeyecek mi? İşte bu durum hastanın ameliyat sonrası burun kısmında oluşacak değişikliği n olumlu yönde olması açısından önem arz etmektedir.

  Zorunlu estetik durumu söz konusuysa bu durumda estetik uzmanının ameliyatına girmesini takip etmeniz yerinde olacaktır. Bu durum aslında biraz da sizin ameliyata estetik cerrah tarafından mı yoksa KBB uzmanı tarafından mı yönlendirildiğinizle de ilgilidir. Hazırlanacak raporu ayrıntılı olarak incelemeniz ameliyatının güzel sonuçlanmasını sağlayacaktır.

  SGK burun estetiğini karşılıyor mu? sorusunun cevabını bulduktan sonra ameliyatınızı hangi devlet hastanesinde ve hangi doktora yaptıracağınız konusunda kararı siz vereceksiniz. Alanında uzman olan ve yaptığı ameliyatlar güzel sonuçlanan bir cerrah tarafından ameliyatınızın yapılmasını isteyebilir ve bu konuda tercih hakkınızı kullanabilirsiniz. Bazı fiyat farklılıklarını kabul ederek ameliyatınız konusunda ekstra hizmetler istemeniz söz konusu olmaktadır. Bu durum her ne kadar estetik bir durum gibi görünse de aslında önemli bir sağlık durumudur.

  Özel Hastane Acilleri Ücretsiz Mi?

  Emekliler Özel Hastanede Ne Kadar Fark öder?

  Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? Gözlük Hakkı Sorgulama
  tıkla sorunu sor

  2018 SGK Sigorta Burun Estetiğini Karşılıyor mu? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Ali dedi ki:

   Merhabalar kavgaya bagli 1 ay once burnum kirildi galiba kanfelan geldi ve 8 yil oncede bir kaza gecirmistim suan burnum yuzume gore cok buyuk ve kemer var nefes almaktada biraz zorluk cekiyorum ssk karsilarmi bu durumu nefes almayi ve kucultmeyi

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    doktor değerlendirmesine göre estetiği de aynı anda yapma ihtiyacını beliler ve buna göre teşhis koyarsa estetiğı de karşılar. bu ameliyatlarda doktor teşhisleri belirleyici oluyor.

  2. Sevil akdemir dedi ki:

   Hocam merhaba.ben de burun ici kemik egrili var aynı zaman da uzun yıllardır alerji rahatsızlıgım var burundan nefes almakta zorlanıyorum.desmont kullanıyorum.devlet hastanesin de kbb aynı zamanda estetik yapan doktoruma burun estetik olmak istedigimi söyledim.ama sanırım ameliyatlarını özele dönüstürdügü icin benim hastalıgımın estetik icin yeterli olmadıgını söyledi.burunla ilgili bir hastalıgım söz konusu degilmiş.bu ne kadar mantıklı?

  3. Ayşe dedi ki:

   Doktorum burun kemigimde egrilik oldugunu ameliyatin gerektigini soyledi nefes alamiyorum.ancak 6 bin civari para istediler ssk bunu karsilar mi. Uni hastanesi burasi

  4. Ayse dedi ki:

   Doktorum her iki tarafta kemik egriligi oldugunu ameliyat olmam gerektigini soyledi. Uni hastanesi ve yuksek bir fiyat verdiler. Ssk karsilar mi bunu?

  5. ayla dedi ki:

   benim burun kemiğim yamuk olduğu için nefes almada problem yaşıyordum doktora gittiğimde ameliyat olacağımı söyledi sorum şu
   devlet hastanesinde olduğum taktirde isteğim üzerine şeklini de düzeltebilir miyim?

  6. Osman dedi ki:

   Merhaba

   Ben Burun estetiği olmak istiyorum yani biraz küçülmesi gerekiyor tam bi fiyat istemiyorum bu tarz operasyonların fiyat aralığı ne kadardır ?

  7. banu dedi ki:

   merhaba
   benim 18 yaşında bir oğlum var
   burnunda doğuştan kıkırdak eğriliği var ve tek tarafı tamamen kapalı durumda hiç nefes alamıyor
   aynı zamanda buna bağlı olarak burnunda bariz yamukluk var
   dr gittik ssk kapsamında içerden düzeltme yapılabileceğini ama estetik düzeltme yapılamayacağını bunun için ekstra ödeme alınacağını söylediler
   itiraz etmelimiyiz

  8. Ahmett dedi ki:

   Merhaba iyi günler benim burnum kırıldı ve aradan bir hafta geçti muayene yapıldı kırığa bağlı olarak nefes almada bir sorun yok ama kırığa bağlı olarak burunda eğiklik ve kemik çıkması görüldü.Eski burnumda arasında kesinlikle alakası yok burnum tamamen değişti ama sağliki açıdan sıkıntı yokmus bu amaliyatı devlet karşılar mı yoksa ücretli mi olur ?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sağlık açısından sorun olmadığına karar verildi ise sigorta karşılamaz.

    1. Ahmett dedi ki:

     Sağlık açısında bir sorun yok ama darbeye dayalı bozuldu ve doktorda darbeye dayalı bozulduğunu onayladı ama sağlık açısında problem yok dedi ama şekil bozukluğu bariz belli bu şartlarda sigorta karşılar mı ?

  9. Ahmet dedi ki:

   Hocam öncelikle iyi günler benim bir kaza sonucunda burnum kırıldı yapılan incelemeler filmler sonucunda nazal kemikte kırık olduğu belirlendi ama sağlık açısından hiçbir sıkıntı yok nefes alman da ya da Ağrı’da oluşmuyor ama görüntü açısından ciddi bir şekilde farklılık oluştu kesinlikle eski burnum çok düzgün bir burunken şu anda eğiklik ve kemik çıkıntısı oluştu hastane ilk altı ay içinde herhangi bir operasyon yapılmayacağını söyledi 6 ay sonra şeklen düzeltmek için Plastik cerrahye başvurabilirsiniz dediler 6 ay sonra ben burnundan estetik ameliyat olursam bir fiyat ödemek zorunda kalacak mıyım çünkü sonuçta kırık nedeniyle bunun şekli bozuldu eskiden kesinlikle bunun da bir şekil bozukluğu yoktuŞimdiden çok teşekkür ederim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Herhangi bir kaza darbe olmadan şekil bozukluklarını ssk karşılamıyor. ancak darbeye dayalı bozuklukları doktorun teşhisi ile ssk karşılıyor. Doktorunuzdan alacağınız teşhis ve rapor önemli.

  10. hakan dedi ki:

   merhaba yasım 37 dogustan burnumda sola dogru egrilik var sag tarafım cok az nefes alıyor geceleri agzım acık uyuyorum tabi oda uyumaksa 🙂 antalya arastırmada estetikle birlikte olabiliyormuyum sgk karsılarmı nefes alamayınca horlama kulaklarda basınç her sabah yorgun kalkma :=)))

  11. Büşra dedi ki:

   Merhabalar benim burnumda hem kemik eğriliği hemde et oluşumu var bunun yanında görüntüsünden hoşlanmıyorum devlet hastanesi tamamını karşılarmı veya eğrilik ameliyatı Burun görüntüsünü degistirirmi

  12. Kürşad dedi ki:

   Merhaba eşim Septorinoplasti ameliyati oldu devlet hastanesinde.kemikler alinmis burnundan.nefes almada zorluk cekiyordu yani saglik acisindan gerekliydi ameliyat.burnu duzeltildi ama goruntu degisti.estetige giriyormu bilmiyorum ama bizden ucret talep edildi ve malzeme parasi oldugu soylendi.sgk karsilamiyormuydu acaba bu ameliyati ? Tesekkurler sagolun

  13. Dilem dedi ki:

   Merhabalar Geçtiğimiz Nisan ayında burnum kırıldı özel hastanede müdahele edildi doktor 7 8 ay sonra ameliyat için görüşmemiz gerektiğini burnumun yapısının bozulduğunu estetik yapabileceğini şuan istemesem bile ileride isteyeceğimi söyledi devlet hastanesinde ameliyat olsam sgk bunu karşılar mı kırık yüzünden yapısı gerçekten büyük oranla değişti elle dokunulunca bile fark ediliyor bakınca bile gözüküyor sonrasında sol burun deliğim tıkalı o zamandan beri horlama yapıyor burnumun kırıklığından kaynaklı kulak tıkanıklığı oluşuyor

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sonradan darbeye dayalı bir durum oluşmuş. Doktor tedavisinden sonra yapacağı teşhis ile sgk karşılayacak şekilde ameliyat olabilirsiniz. Üniversite hastanelerinde de 250-500 tl civarı bir ödenek ile de ameliyat olunabilir.

  14. Hülya dedi ki:

   Merhaba nefes almamda sorun yaşadığım ve burnumun egriliğinden rahatsız olduğum için kbb gittim ve doktor burnumun iç etlerinin çok büyük oldugu ve nefes alırken zorladığını, ilerde akciğer sorunu yaşayabileceğimi bunun için ameliyat olmamı söyledi. Bende Konya devlet hastanesine gidip hem burun etlerimin küçülmesi ve burnumdaki yamukluğu düzeltmeleri için görüşeceğim aynı ameliyatta düzeltme gibi bi durum olurmu 2 operasyon geçirmem gerekirmi ve bu amileyatta benden bi ücret talep ederler mi?

  15. Mihri dedi ki:

   Mrb düşme sebebiyle burnum hem eğri hem üzerinde dikiş izi gibi bi iz var ameliyat olmak istiyorum sgk karşılar mı yada fiyat aralığı maksimum minimum ne olur

  16. Çağla dedi ki:

   Merhaba ben Adana’da yaşıyorum, 16 yaşındayım. Küçükken çok fazla düşüp, burnumu bir yerlere çarptım. Şimdiyse burnumun üst kısmında kemer var ve sola doğru yamuk. Bir sorun olduğunu hem annemin hem babamın burnuna benzemediğinden anladım birkaç sene önce. Genelde mevsim geçişlerinde ve kış aylarında bunum tıkanıyor, nefes alamama problemim oluyor. Ama doktora gittiğimizde sadece fısfıs yazıyorlar ve pek etkili olmuyor. Burnumdaki sorunu nasıl düzeltebilirler acaba? Nefes alamama sorunum alerjik bir durum olduğundan mı ameliyata gerek duyulmuyor? Burnumun yamuk olması ameliyat için yeterli bir sebep değil mi? Başka doktora görünmeli miyim? Benim yaşamımı etkilediği için kafama takıyorum. Yardımcı olursanız çok sevinrim.
   İyi günler.

  17. Ecem dedi ki:

   Merhabalar Ben izmir Bucadan yazıyorum Benimde burnumda sıkıntı var 11 yaşlarındayken yatak odasında oynarken karyolanın başlığına çarpma sonucu burnumun üstünde kemer var ve uyurken ağzım açık uyuyorum ve konuşurken konuşma şeklim başka ağzımla konuşurken burnumdan konuşuyormuşum gibi geliyor kalın şekilde ve eşim konuşurken burnumun oynadığıyla ilgili dalga geçip gülüyor bu problemi sgk karşılarmı acaba…??

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Dış etkenden oluşan darbe sonucu hasarlarda doktorlar da aynı kanıya varır ise oluşan bu sağlık sorununu düzeltmek için yapılan tüm müdahaleleri devlet karşılar. Burada teşhisi koyacak doktor önem arz ediyor.

  18. Gizem dedi ki:

   Bir kez ameliyat oldum sonrasında kırılma yaşadım revizyon ameliyaını devlet karşılarmı kırık var sonuçta :/

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Size cevabım da aynı olacak 🙂

    Dış etkenden oluşan darbe sonucu hasarlarda doktorlar da aynı kanıya varır ise oluşan bu sağlık sorununu düzeltmek için yapılan tüm müdahaleleri devlet karşılar. Burada teşhisi koyacak doktor önem arz ediyor.

  19. Erdem dedi ki:

   Merhaba benim sağ burun deliğimin sola göre daha büyük ve nefes almakta zorlanıyorum bazen sinüsle ilgili olduğunu söylediler bunu yaparken burnumuda düzeltme imkanları varmıdır?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Burun düzeltme işlemi estetiğe girmakte. Hastalık ile ilgili kısım karşılanırken estetik ile ilgili ilave ödeme yapmanız gerekecektir.

  20. Bulut dedi ki:

   15 yaşındayım burnunun sol tarafında çatlak var sürekli kanıyor ayrıca burnum büyük ve sag tarafında eğrilik var bu durumda SGK bu ameliyat i karşılar mı?

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Burnunuzda ki kemikte eğrilik var ve nefes almanızı engelliyor ise SGK ameliyat olmanızı karşılar. Estetik kapsamlı ameliyatları, maalesef SGK karşılamamaktadır.

  21. Eda dedi ki:

   Merhaba benim burnumda et var nefes alıp vermekte sürekli sorun yaşıyorum aynı zamanda burnum eğri estetik yaptırmak be eti aldırmak istiyorum bunu SSK karşılarmı?

  22. saime dedi ki:

   evliyim eşim beni begenmiyr ben burun estetigi yaptırrmak istiyorum psikolojim bozuldu iyce sigorta karşılarmı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Sağlıktan kaynaklı olmayan estetikleri ssk karşılamamaktadır.

  23. Yunus serbes dedi ki:

   Benim burnumda kemik eğriliği var sağ taraf tamamen kapalı doktor ameliyat dedi. bu ameliyat ssk tarafından karşılanır mı veya ben doktor a ve hastahane ye ne kadar oderim. Antalya Serik devlet hastanesi nde ameliyat olacağım

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yapılacak olan ameliyat ssk tarafından karşılanır.

  24. Nur dedi ki:

   Kalp hastasiyim stendim var burnumda basket topu geldiğinden beri hem egrilik hem nefes alamama horlama var özel hastanede fark odermiyim

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhaba,

    Devlet hastanesinde bu operasyonu ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz. Özel hastanelerin ücretleri, değişkenlik göstermektedir.

  25. Mehmet dedi ki:

   Merhaba ben şuan askerim burnum hem kırık hem eğri doktor gittim bana dedi bu burun ameliyat olacak dedi peki esnetik yaptırmak istesem fiyat aralığını bilen var mı bilgisi olan var mı

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    Fiyat aralığı, seçeceğiniz doktora ve hizmet alacağınız hastaneye göre değişmektedir.

  26. Emrah duran dedi ki:

   3 gün önce ayağımın kayması sonucu burnum kırıldı.acilde giriş yaptım doktor rotgen sonucu bana kırık olduğunu söyledi kulak burun boğaza gorukmemi soyledi doktorda sadece bakıp burnumun üstünü açıldığını söylemem sonucu beni plastik cerrahiye sevketti ssk bu durumu karşılar mi

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    SGK bu operasyonunuzu karşılar.

  27. Fırat dedi ki:

   Benim burnum geçen sene kırıldı ve doktor filme bakarken kemik fazlalığı olduğunu söyledi Ve 6 ay sonra gel ameliyat edip düzeltelim dedi buna karşılık bi ücret ödenir mi doktorun demesinin bi etkisi olur mu?

   1. Yonetici dedi ki:

    Merhabalar,

    SGK kemik düzeltme işlemlerini karşılamaktadır.

  28. Arda dedi ki:

   Merhaba benim burnumda kikirdak egriligi var ameliuat olacagim ama ayni zaman da. Burnumun goruntusundende memnun degilim dev estetik yaptirsam devlet karsilarmi suan askerim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Burun estetiğini devlet karşılamaz. Devlet veya Üniversite hastanesinde ameliyat olsanız dahi Döner sermaye için ücret alınır.

  29. Barış dedi ki:

   Merhabalar. Burnum 3 yaşındayken kırılmış. Şuan burnumun sol üst tarafında bir kemik parçası var. Sol deliğimin yarısı kapalı ve tam olarak nefes alamıyorum. Ayrıca burnumun estetik şekli de hoşuma gitmiyor. Hastaneye gittiğimde estetik kısmını da bu ameliyatın içinde SSK ile yaptırabilir miyim? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Zaruri hallerde estetikle birlikte ameliyatı sgk karşılıyor. ameliyat edecek doktorun bu konuda yorumu önemli.

  30. İsmigül dedi ki:

   Benim burnum küçük Ken kırıldı 7 yaşındayım 18 yaşına gelene kadar ameliyatı yapılıyormuş şimdi 38 yaşındayım ve burnunun şekli değişiyor nefes alamıyorum estetiği ameliyat olmam lazım SGK karsilamiyormus 7 yasindami olsaydım napabilirim şimdi 1500 200 lira istiyor devlet hastanesi nasıl öderim ?? Zaman aşımına zaten uğradı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yazımızda belirttiğimiz gibi eğer yaşam kalitenizi etkiliyor ve sağlığınızla ilgili bir problem oluşturuyor ise kurum karşılar. ancak tabii doktor yorumu bunda etkilidir. Tam teşekküllü ve araştırma devlet hastanelerinden randevu alarak tedavi ile ilgili bilgi almanızı öneririz.

  Sorunuzu Yazın