• 2018 SGK Sigorta Burun Estetiğini Karşılıyor mu?


  Burun estetiği son zamanlarda oldukça fazla insan tarafından talep edilmektedir. Bu durum beraberinde pek çok soruyu akıllara getirmektedir. Zira burun estetiği esasında pahalı bir hizmet olarak tanımlanmaktadır. Bu kapsamda SGK burun estetiğini karşılıyor mu? Sorusu sıkça sorulmaktadır.


  Teknolojinin gelişmiş olması estetik sektörünü doğrudan etkilemektedir. Böylece öncesine göre çok daha ağrısız ve çok daha güzel sonuçların elde edildiği estetik ameliyatlar meydana gelmektedir. Ayrıca burun estetiğine dayalı olan yöntem ve tekniklerdeki değişimler ve yenilikler; estetik sektörünün önünü açmaktadır. Bu durum ülkemiz açısından da geçerli olan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Yakın zamana kadar pahalı bir hizmet olarak tanımlansa da son zamanlarda sağlık sektöründeki gelişmeler burun estetiğini çok daha ulaşılabilir kılmaktadır. Yine burun estetiğinin SGK kapsamına giriyor olması beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir. SGK burun estetiğini karşılıyor mu? Sorusu kapsamında ‘’söz konusu sosyal güvenlik kurumunun gerekli koşullar sağlandığında burun estetiği giderlerini de karşılamaktadır.’’ Şeklinde yanıtını bulmaktadır.

  Hangi Koşullarda SGK Burun Estetiğini Karşılıyor?

  Sosyal Güvenlik Kurumu bazı durumlar söz konusu olduğunda burun estetik operasyonunun tümünü karşılamaktadır. Bu doğrultuda şayet burun estetiği sağlık sorunlarından dolayı yapılıyorsa; tüm giderlerin SGK tarafından karşılandığı bilinmektedir. Fakat herhangi bir sağlık sorunu olmadan sadece burnun daha güzel görünmesi amacıyla yapılan bir ameliyat söz konusu ise bu durumda ödeme konusu değişmektedir. SGK kapsamında bir geri ödemenin gerçekleşmesi veya ameliyatın SGK kapsamında yapılabilmesi için ortada zorunluluk durumunun olması şartı bulunmaktadır.

  SGK burun estetiğini karşılıyor mu? Konusunda ameliyat olacak kişi bazı noktaları açığa kavuşturarak ameliyat olmaya karar vermelidir. Burun ameliyatlarında burun içi müdahale ve burun dışı müdahale söz konusu olmaktadır. Bu durumda burun içi müdahalelerde belirlenen fiyatlar SGK kapsamında olur iken burun dışı müdahalelerde burun estetiği değerlendirmesi yapılarak farklı fiyatlandırma yapılmaktadır. Bu sebeple yapılacak ameliyat ile ilgili SGK kapsamında olup olmama durumunu doktorun yapacağı ameliyatın durumunu öğrenerek ona göre ameliyat hazırlığı yapmak ve ödeme konusunu gerçekleştirmek gerekmektedir. Doktor yapacağı muayene ve tespit ile burundaki müdahalede zorunluluk durumunu belirleyerek hastaya bilgi vermelidir.

  Burun Ameliyatı Fiyatları Farklı Şehirlere Göre Farklılık Gösterir mi?

  SGK burun estetiğini karşılıyor mu? konusunda merak edilen bir husus da ameliyatın yapılacağı hastanenin ve şehrin değişmesi ameliyat fiyatlarını etkilemekte midir? Bu konuda SGK kapsamında hizmet veren devlet hastanelerinde bir fiyatlandırma farklılığının bulunmamakla birlikte bazı değişikliklerin olması da söz konusu olmaktadır. Devlet hastanelerinde ameliyatlar için alınacak ücretler sabit olarak belirlenmiştir. Bunu etkileyen bazı durumlar farklı fiyat çıkarılmasına sebep olabilmektedir. Bunun yanında özel sağlık sigortası olan hastaların durumu yapılacak olan ameliyatlarda farklılık göstermemektedir. SGK fiyat politikası bu durumlarda da sabittir değişiklik göstermez.

  Sponsorlu Bağlantılar

  SGK burun estetiğini karşılıyor mu? sorusunun tam olarak yanıt bulabilmesi için yapılması gereken en önemli şey ameliyat yapılacak devlet hastanesindeki KBB doktorunun hazırlayacağı rapordaki zorunluluk durumunun açığa kavuşmasıdır. Doktorun raporunda yapılacak ameliyatın ve sonrasında yapılacak estetik müdahalenin zorunluluğu yazıyorsa bu durumda tüm masraflar SGK tarafından karşılanacaktır. Bunun içerisinde hastanedeki estetik cerrahın müdahalesi de söz konusudur. Doktorun hazırladığı raporda dış müdahalenin yani estetik müdahalenin zorunluluğu rapora yansımamışsa bu durumda kişi yaptıracağı estetik müdahalenin parasını ödemek zorunda kalacaktır.

  Özel hastanelerde yapılacak olan müdahale ile ilgili her adım farklı fiyatlandırmaya tabidir. Seçilen doktordan yapılacak ameliyatın malzemelerinin kalitesine göre pek çok durum ameliyat fiyatını etkilemektedir. Hastaneler bu konuda kendi fiyatlandırma politikalarını uygulamaktadırlar. SGK burun estetiğini karşılıyor mu? sorusu kapsamında devlet hastanelerinin ve SGK’nın bu konudaki hizmet politikasına bakmak uygun olmaktadır. Bu ameliyatlar devlet hastanelerinde sabit şekilde belirlenmiştir. Hasta sunulan seçenekler içinden kendine uyun olanı seçerek fiyatın belirlenmesini sağlamaktadır.

  Devlet Hastanesinde Burun Ameliyatı Olmak Ne Kadar Kazançlı

  SGK burun estetiğini karşılıyor mu? konusunda SGK kapsamında bir devlet hastanesinde ameliyatını yaptıracak olan kişinin bu konuda gerekli araştırmaları yapması ve ona göre karar vermesi gerekmektedir. Fiyatlandırma konusunda doktordan ilgili raporu almanın yanında hastanın kesinleştirmesi gereken bir durumda devlet hastanesinde KKB uzmanının yapacağı ameliyatı tek başına yapıp yapmayacağı konusudur. Bu durum şu açıdan önemlidir. KBB uzmanının yapacağı ameliyat sonunda burunda oluşacak deformasyon bir estetik uzmanı tarafından düzeltilecek mi yoksa ameliyata estetik uzmanı girmeyecek mi? İşte bu durum hastanın ameliyat sonrası burun kısmında oluşacak değişikliği n olumlu yönde olması açısından önem arz etmektedir.

  Zorunlu estetik durumu söz konusuysa bu durumda estetik uzmanının ameliyatına girmesini takip etmeniz yerinde olacaktır. Bu durum aslında biraz da sizin ameliyata estetik cerrah tarafından mı yoksa KBB uzmanı tarafından mı yönlendirildiğinizle de ilgilidir. Hazırlanacak raporu ayrıntılı olarak incelemeniz ameliyatının güzel sonuçlanmasını sağlayacaktır.

  SGK burun estetiğini karşılıyor mu? sorusunun cevabını bulduktan sonra ameliyatınızı hangi devlet hastanesinde ve hangi doktora yaptıracağınız konusunda kararı siz vereceksiniz. Alanında uzman olan ve yaptığı ameliyatlar güzel sonuçlanan bir cerrah tarafından ameliyatınızın yapılmasını isteyebilir ve bu konuda tercih hakkınızı kullanabilirsiniz. Bazı fiyat farklılıklarını kabul ederek ameliyatınız konusunda ekstra hizmetler istemeniz söz konusu olmaktadır. Bu durum her ne kadar estetik bir durum gibi görünse de aslında önemli bir sağlık durumudur.

  Özel Hastane Acilleri Ücretsiz Mi?

  Emekliler Özel Hastanede Ne Kadar Fark öder?

  Devlet Kaç Yılda Bir Gözlük Veriyor? Gözlük Hakkı Sorgulama  tıkla sorunu sor

  2018 SGK Sigorta Burun Estetiğini Karşılıyor mu? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Arda dedi ki:

   Merhaba benim burnumda kikirdak egriligi var ameliuat olacagim ama ayni zaman da. Burnumun goruntusundende memnun degilim dev estetik yaptirsam devlet karsilarmi suan askerim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Burun estetiğini devlet karşılamaz. Devlet veya Üniversite hastanesinde ameliyat olsanız dahi Döner sermaye için ücret alınır.

  2. Barış dedi ki:

   Merhabalar. Burnum 3 yaşındayken kırılmış. Şuan burnumun sol üst tarafında bir kemik parçası var. Sol deliğimin yarısı kapalı ve tam olarak nefes alamıyorum. Ayrıca burnumun estetik şekli de hoşuma gitmiyor. Hastaneye gittiğimde estetik kısmını da bu ameliyatın içinde SSK ile yaptırabilir miyim? Teşekkürler.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Zaruri hallerde estetikle birlikte ameliyatı sgk karşılıyor. ameliyat edecek doktorun bu konuda yorumu önemli.

  3. İsmigül dedi ki:

   Benim burnum küçük Ken kırıldı 7 yaşındayım 18 yaşına gelene kadar ameliyatı yapılıyormuş şimdi 38 yaşındayım ve burnunun şekli değişiyor nefes alamıyorum estetiği ameliyat olmam lazım SGK karsilamiyormus 7 yasindami olsaydım napabilirim şimdi 1500 200 lira istiyor devlet hastanesi nasıl öderim ?? Zaman aşımına zaten uğradı

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Yazımızda belirttiğimiz gibi eğer yaşam kalitenizi etkiliyor ve sağlığınızla ilgili bir problem oluşturuyor ise kurum karşılar. ancak tabii doktor yorumu bunda etkilidir. Tam teşekküllü ve araştırma devlet hastanelerinden randevu alarak tedavi ile ilgili bilgi almanızı öneririz.

  Sorunuzu Yazın