SGK

SGK BORCUNA İTİRAZ

Eğer SGK borcunuz varsa, borcunuzun haksız olduğunu düşünüyor ve itiraz edecekseniz bu yazıda verilecek SGK borcuna itiraz hakkındaki bilgilendirmeler sayesinde daha bilinçli hale gelebilirsiniz. SGK borcuna itiraz etmeden önceki ilk aşamada borcunuzu ödemek isterseniz yüzde 25 gibi bir indirimden faydalanıp ana borcun yüzde 75’lik kısmını ödeyip bu tarz erken ödeme kolaylıklarından faydalanabilirsiniz. Eğer SGK borcuna itiraz etmek isterseniz lütfen yazının devamını okuyunuz.


SGK Borcuna İtiraz İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Borcunuza itiraz etmek istediğinizde bu durumda resmi bir işlem olacağı için dilekçe yoluyla halledilmesi gerekmektedir. Borcunuza itiraz için yazılacak dilekçenin nasıl yazılacağı hakkında herhangi bir yönerge olmamakla birlikte borcunuz belirlendikten sonra 15 iş günü içerisinde itiraz etmeniz gerekmektedir. Bu 15 gün içerisinde yapılmayan itirazlar sonradan yapılsa dahi kabul edilmeyecektir. İtiraz işlemini gerçekleştirdikten sonra kurum tüm işlemleri durdurur ve başvurunuz işleme sokularak 30 gün içerisinde sonuca bağlanır. Sonuca bağlandıktan sonra olumsuz bir sonuçla karşılaşmanız durumunda mahkemeye başvuru hakkınız bulunmaktadır. Bu başvuru süresi 30 gündür ve yine bu süre dışında yapılan itirazlar kabul edilmeyecektir. Mahkemeye başvuru işlemi sırasında, kurum durdurma işlemlerini sonlandırır ve borç tahsilatı için herhangi bir engel kalmaz. Eğer siz daha mahkemeye başvurmadan önce borcunuzu yatırdıysanız ve mahkemeden çıkan karar sizin lehinize olursa ödemiş olduğunuz miktar size geri iade edilecektir. SGK borcuna itiraz süresince dikkat etmeniz gereken en önemli nokta itiraz günlerini geçirmeden itiraz etmektir. Böylece itiraz süreci hakkında verilecek bilgileri vermiş bulunmaktayız.

İlgili Makaleler

10 Yorum

 1. 15 gün içerisinde itiraz edilmeli deniliyor. Hangi 15 gün.borç bende 1800 civarı şuan ve yeni öğrendim. Şu an ssk gidip itiraz edebilir miyim çalışmıyorum ve sağlıktan da yararlanmadm. Bilgi verirseniz çok sevinirim

 2. Merhaba, 25 yaşımı doldurduğum ve öğrenci olduğum için her ay 60 lira sgk primimi kendim yatırıyorum. 320 lira borcum vardı 220 lirasını internetten ödedim , makbuzu da mevcut fakat borcum sitede hala 320 lira olarak gözüküyor. Nereye itiraz etmem lazım bunun için?

 3. 2017 ekim ayında türk vatandalığını kazandım sığortalı olarak 2013 senesinde 9 ayından çalışıyorum geçen e-devlete sgk borclarıma baktım 932 lira 2012 senesi için borc çıkmış nasıl ola bilir hala anlamış degilim 2012 senesinde ben 7 ay yurt dışında ikamet etmişim ve benden 12 ay için prim borcu cıkmış nasıl ola bilir ? bunu nasıl sildire bilirim ?

 4. Ben isteğe bağlı Bağ-Kur primlerimi ödüyorum evde elişi yaparak ödüyorum vergi dairesi bana vergiden muaf tutulacak diye kağıt vermişti ama o kâğıtta aynı yıl için muaftır diye yazmışlar yani2014 2014diye SGK dan memur bunu fark edince beni aradı tabi 2017 de bitmiş muaflik ben gittim vergi dairesi ne tabi hiç bir sonuca ulaşılamadı işin içinden çıkamadılar şimdi o süre içinde yani 10aylik 2000tl borç çıktı oda bağkur borcu sağlık hizmetide göremiyorum şuan ilaç alamadım ben her ay parami tamamlayıp odemisim borcumu bu benim hatam değil ne yapmalıyım sizce saygılarımla

 5. test sonucu 2000 tl SGK Borcu çıktı her ay 60 tl ekleniyor işsizim işe girsem bir gün bir ay onbeş gün vs. sigortalı olsam bu her ay borca borç eklemesi olayını nasıl durdururum.borç durmadan katlanıyor.tavsiye edeceğiniz yöntem varmıdır?

 6. 1964 DOGUMLUYUM 07 05 1997 SİGORTA GİRİŞLİYİM.53 YAŞINI DOLDURDUKTAN SONRA PİRİMİMİN DOLMASINA 15 AY KALIYOR. EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN KALAN PİRİMLERİMİ ÖDEYEBİLİR MİYİM?.

 7. Yurt disindan SGK na olan borclanmami nasil gerceklestirebilirim.
  Hollanda da SGK ongordugu Mosip OBT sitemi ile hangi banka ile havele yaptirmam mumkun.

  Turkiyede Albaraka hesabimdan internet ortaminda talimat vererek borclanma odemesi yapabilirmiyim. bunun icin gerekli banka birgileri neler

  SGK yaptigi hesaplamadan kaynaklanan 150 gunluk fazlaliga itiraz etmemin desavantajlari nelerdir

  1. borçlanma için gerekli evrakları posta ile sgk ya gönderebilirsiniz.borçlanma çıktıktan sonra anlaşmalı banklardan ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu