• SGK BORCUNA İTİRAZ


  Zorunlu Sağlık Sigortasında Yabancıların Durumu

  Eğer SGK borcunuz varsa, borcunuzun haksız olduğunu düşünüyor ve itiraz edecekseniz bu yazıda verilecek SGK borcuna itiraz hakkındaki bilgilendirmeler sayesinde daha bilinçli hale gelebilirsiniz. SGK borcuna itiraz etmeden önceki ilk aşamada borcunuzu ödemek isterseniz yüzde 25 gibi bir indirimden faydalanıp ana borcun yüzde 75’lik kısmını ödeyip bu tarz erken ödeme kolaylıklarından faydalanabilirsiniz. Eğer SGK borcuna itiraz etmek isterseniz lütfen yazının devamını okuyunuz.


  SGK Borcuna İtiraz İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

  Borcunuza itiraz etmek istediğinizde bu durumda resmi bir işlem olacağı için dilekçe yoluyla halledilmesi gerekmektedir. Borcunuza itiraz için yazılacak dilekçenin nasıl yazılacağı hakkında herhangi bir yönerge olmamakla birlikte borcunuz belirlendikten sonra 15 iş günü içerisinde itiraz etmeniz gerekmektedir. Bu 15 gün içerisinde yapılmayan itirazlar sonradan yapılsa dahi kabul edilmeyecektir. İtiraz işlemini gerçekleştirdikten sonra kurum tüm işlemleri durdurur ve başvurunuz işleme sokularak 30 gün içerisinde sonuca bağlanır. Sonuca bağlandıktan sonra olumsuz bir sonuçla karşılaşmanız durumunda mahkemeye başvuru hakkınız bulunmaktadır. Bu başvuru süresi 30 gündür ve yine bu süre dışında yapılan itirazlar kabul edilmeyecektir. Mahkemeye başvuru işlemi sırasında, kurum durdurma işlemlerini sonlandırır ve borç tahsilatı için herhangi bir engel kalmaz. Eğer siz daha mahkemeye başvurmadan önce borcunuzu yatırdıysanız ve mahkemeden çıkan karar sizin lehinize olursa ödemiş olduğunuz miktar size geri iade edilecektir. SGK borcuna itiraz süresince dikkat etmeniz gereken en önemli nokta itiraz günlerini geçirmeden itiraz etmektir. Böylece itiraz süreci hakkında verilecek bilgileri vermiş bulunmaktayız.  tıkla sorunu sor

  SGK BORCUNA İTİRAZ İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ali dedi ki:

   test sonucu 2000 tl SGK Borcu çıktı her ay 60 tl ekleniyor işsizim işe girsem bir gün bir ay onbeş gün vs. sigortalı olsam bu her ay borca borç eklemesi olayını nasıl durdururum.borç durmadan katlanıyor.tavsiye edeceğiniz yöntem varmıdır?

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Aylık 60 tl sigorta karşılığı ödemeniz gereken miktardır.

  2. AYNUR dedi ki:

   1964 DOGUMLUYUM 07 05 1997 SİGORTA GİRİŞLİYİM.53 YAŞINI DOLDURDUKTAN SONRA PİRİMİMİN DOLMASINA 15 AY KALIYOR. EMEKLİ OLABİLMEK İÇİN KALAN PİRİMLERİMİ ÖDEYEBİLİR MİYİM?.

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    isteğe bağlı veya çalışarak ödeyebilirsiniz.

  3. Mehmet Mumcu dedi ki:

   Yurt disindan SGK na olan borclanmami nasil gerceklestirebilirim.
   Hollanda da SGK ongordugu Mosip OBT sitemi ile hangi banka ile havele yaptirmam mumkun.

   Turkiyede Albaraka hesabimdan internet ortaminda talimat vererek borclanma odemesi yapabilirmiyim. bunun icin gerekli banka birgileri neler

   SGK yaptigi hesaplamadan kaynaklanan 150 gunluk fazlaliga itiraz etmemin desavantajlari nelerdir

   1. Selahattin Demir dedi ki:

    borçlanma için gerekli evrakları posta ile sgk ya gönderebilirsiniz.borçlanma çıktıktan sonra anlaşmalı banklardan ödeyebilirsiniz.

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.