• SGK Borç Faizi Sorgulama

  Ülkemizde çalışan hemen hemen herkesin sosyal güvencesini sağlayıp gerek çalışırken gerek emekli olduktan sonra onlara çeşitli imkanlar tanıyan Sosyal Güvenlik Kurumu bu hizmetlerin sağlanabilmesi için sigortalılardan belirli bir tutarda prim talep etmektedir. Prim ödemelerini düzenli yapan vatandaşlarımızın borcu olmadığı için çalışırken de emeklilik dönemlerinde de sıkıntı yaşamamaktadırlar. Ancak bazen işverenle yaşanan sorunlar vb. sebeplerden ötürü çalışanların primlerinin ödenmesi gecikebiliyor. Doğal olarak bu gecikmenin belirlenen tarihi geçmesi durumunda bu borca faiz uygulanıyor.  Eskiden çeşitli formüller ya da kulaktan dolma bilgilerle bu hesap yapılırken günümüzde teknolojinin getirdiği nimetlerden faydalanan Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşlara bu hesabı internet üzerinden yapma imkanı tanıyor. SGK borç faizi sorgulama işlemlerinin nasıl yapılacağını yazımızın devamında bulabilirsiniz.


  SGK Borç Faizi Sorgulama İşlemi

  SGK’ya olan prim borçlarınıza yapılacak faizler SGK tarafından 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü kanunu kapsamında belirtilen şartlara göre hesaplanır. Bu kanun kapsamında 2010 sonrasındaki tüm SGK borçları için %1.4 oranında faiz uygulanmaktadır. 2010 öncesindeki borçlar kanunun çıkış tarihinden önce olduğu için farklı kanuna tabiidir.

  SGK borç faizi sorgulama için yapmanız gereken ilk şey SGK’nın bu iş için geliştirdiği uygulamaya girmektir. Herhangi bir şifre vs. istenmeyen bu uygulamaya giriş için linki yazımızın sonunda bulabilirsiniz. Bu linke girdiğinizde karşınıza aşağıdaki ekran gelecek.

  Resimde de görüldüğü gibi sizden istenen “Borç Dönemi Ay”, “Borç Dönemi Yıl” ve “Borç Tutarı” dır. Ay ay faiz tutarı hesaplamaktan çok daha kolay olan bu uygulamada tüm borçlarınızı buraya girip toplam tutarı öğrenebilirsiniz. Gerekli bilgileri girdikten sonra “Resmi” ve “Özel” seçeneklerinden size uygun olanı da seçip sağ alttaki “HESAPLA” butonuna tıklayarak SGK borç faizi sorgulama işlemini tamamlayabilir, ne kadar faiz uygulandığını öğrenebilirsiniz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Uygulamanın kullanımında doğacak yanlış anlaşılmaları en aza indirmek için birkaç örnek hesaplama yapalım. Diyelim ki örnek olarak seçtiğimiz sigortalı çalışanımız Ayşe Hanım 2016 yılının son üç ayından beri aylık 300 TL olan SGK primlerini herhangi bir sebepten dolayı ödeyemiyor. SGK borç faizi sorgulama uygulamasını kullanarak Ayşe Hanım’ın ödeyeceği toplam faizi bulalım.

  Öncelikle aşağıda da linkini bulabileceğiniz uygulamaya giriyoruz. Ayşe Hanım’ın 2016 Ekim, Kasım, Aralık ve 2017 Ocak, Şubat, Mart ayları olmak üzere toplamda 6 aylık ödemediği primi var. “Borç Dönemi Yıl” sekmesine doğru tarihleri yazdığımızdan emin olarak “Borç Dönemi Ay” sekmesini dolduruyoruz. Devam edip “HESAPLA” tuşuna bastığımızda bizi aşağıdaki gibi bir ekran karşılıyor.

  Resimde de gördüğünüz gibi Ayşe Hanım’ın ödemesi gereken borç tutarı 1800 TL, gecikme faizi ise 74,17 TL’dir. Her ne kadar gecikme faizi tutarı bu örnekte çok fazla gibi görünmese de SGK primlerinin yatmadığından dolayısıyla borçları olduğundan haberdar olmayan kimseler için çok büyük meblağlara ulaşabilir. Diyelim bu örneğimiz de Mehmet Bey olsun. Mehmet Bey 1 yıldır özel bir işletmede çalışıyor ve SGK primlerinin yatırıldığını sanıyor. Yine aylık ödemesinin 300 TL olduğunu farz ederek yatırılmayan primlerinin borç faizini hesaplayalım.

  Gördüğünüz gibi Mehmet Bey’in ödemesi gereken faiz miktarı, borçlarının ay bazında çoğalması ve zaman olarak geriye dönmesi yüzünden 346,08 TL oldu. Yani bir ayda ödemesi gereken SGK priminden daha fazla. Prim borçlarının yıl olarak gerileyip 4-5 yıl civarında birikmesi ise şöyle bir tabloyu doğuruyor:

  Bu ve bunun gibi yüksek borç faizi ödememenin yolu SGK borçlarınızın faizlerini sık sık sorgulayarak takip edip ekonomik anlamda büyük sıkıntılar yaratacak dereceye gelmeden ödemek ve hatta en başta hiç borçlanma yapmamak. SGK borcunuzun olup olmadığını takip etmek, varsa borç faizlerinin tutarını takip etmek de resmi olarak çalışanların kendi sorumluluğunda olduğu için olası bir resmi sıkıntıda borçlunun borcundan haberi olmaması maalesef gerekçe sayılmamaktadır.

  SGK Borç Faizi Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!  tıkla sorunu sor

  SGK Borç Faizi Sorgulama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. davut dedi ki:

   mrh ben maden mühendisiyim 1999 2000 yılları arası MYO okulunda okurken staj yaptım sonra dikey geçiş yaptım 2005 yılında maden mühendisi olarak mezun oldum staj sürelerini neden sigortadan saydıramıyoruz avukatlar doktorlar yurt dışında yüksek lisans ve eğitime gidenler astsubay ve polisler sivilde okudukları üniversite yıllarını sgk saydırıp sigorta girişlerini de geri çekiyorlar bizde neden bu hak yok bilgi alabiirmiyiz

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Davut Bey merhaba,

    Biz de bu konuda Ticaret Liseliler olarak mağduruz. Ancak büyük bir beklenti olmasına ve gündem yapmamıza rağmen bu konuda gerekli yasal düzenleme henüz yapılmış değil.

  Sorunuzu Yazın