• SGK Aylık Hesaplama


  İnsanlar maddi gelir elde ederek hayatlarını devam ettirebilmek için çeşitli işlerde çalışmaktadır. Hayatlarını devam ettirmenin yanında daha rahat bir hayat içinde çalışmaktadır. Daha rahat edebilme fikri özellikle bir yaştan sonra daha etkili olmaktadır. Yaşın etkisiyle insanlar eskiye nazaran daha güçsüz olmaktadır. Böylece eski çalışma gücünden uzaklaşmakta ve çalışırken zorlanmaktadır. Bundan dolayı bir yaştan sonra çalışmaları imkânsız hale gelmekte ya da belirli riskler taşımaktadır. Hayatının büyük bölümünde çalışan insanlar, belirli bir yaştan sonra ise daha rahat etmek istemektedir. Bu rahatlık için emeklilik sitemine dâhil olunmakta ve bu sistemin gerektirdiği uygulamalara özen gösterilmektedir. Bu uygulamalar emekli olunduğunda alınacak maaşı doğrudan etkilemektedir. SGK aylık hesaplama işlemi yapılırken bu hususlar dikkate alınmaktadır. Bu hususlara dikkat ederek maaşın yüksek olması hedeflenmektedir.


  SGK aylık hesaplama yapılırken birçok unsur dikkate alınmaktadır. İnsanların emekli olana kadar geçirmiş oldukları süreç maaş hesabında çok önemli bir yer tutmaktadır. Daha önceki yıllarda sigorta primi zorunluluğu yine vardı fakat bu kadar sıkı bir denetim yoktu. Özellikle SSK’ya kayıt yaptırmak zorunda olan işçileri çalıştıran iş yerleri, bu duruma gereken özeni göstermemekteydi. Sigorta primini yatırmayarak kaçak işçi çalıştırmış olsalar da masraflar azaldığı için bu durumu fazla önemsemiyorlardı. Aynı şekilde işçiler de bu konuda yeterince bilinçli olmadıklarından gereken özeni göstermemekte ve sigorta primlerinin takibini tam olarak yapmamaktaydılar. Bundan dolayı geçmiş zamanlarda çalışan kişilerin emeklilik durumları biraz sıkıntılıdır. Yaşıtları çoktan emekli olanlar arasında, hala çalışmakta olan ve sigorta primi biriktirerek emekli olmaya çalışanlar bulunmaktadır. Zamanında gereken özeni göstermeyen kişiler şuan emekli olabilmek için ekstra çaba harcamaktadır.

  Sigorta Primlerinin SGK Aylık Hesaplama Konusundaki Önemi

  SGK aylık hesaplama yapılırken geçmiş zamanda düzensiz çalışanların prim gün sayılarında sıkıntılar ortaya çıkabilmektedir. Fakat değişen zaman ve gelişen devlet düzeni ile bu durum şimdilerde sorun olmaktan çıkmıştır. Devletin sıkı takibi sayesinde kaçak çalışma oranı geçmişe göre çok düşmüştür. Bu duruma artık çalışanlarda özen göstermekte ve emekli olacakları zamanı düşünerek hareket etmektedirler. Böylece sigorta primleri düzenli bir şekilde yatmaktadır. Sigorta primleri emeklilik maaşını etkileyen en önemli detaylardan birisidir. SGK aylık hesaplama işlemi yaparken emekli maaşının yüksek çıkmasını isteyenler, yüksek seviyeden prim yatırmaları gerekmektedir. Sigorta primini de etkileyen en önemli husus, çalışırken alınan ham maaştır. Bu maaşa göre prim belirlenmektedir. Maaş dışında olan ek gelirler sürekli olmadığında dikkate alınmamakta ya da çok az etkili olmaktadır. Yüksek sigorta primi için yüksek maaşlı işte çalışılması gerekmektedir.

  SGK aylık hesaplama için primin çok önemli olduğundan yukarıda bahsedilmiştir. Emekli sandığına ya da yeni adıyla 4/c sistemine kayıtlı olan memurların maaşları devlet tarafından belirlenmektedir. Yanı şekilde sigorta primleri de devlet tarafından belirlenerek ödenmektedir. Bu duruma memurları fazla bir etkisi olmamaktadır. Sendikalar üzerinden devletten bu konuda bir takım isteklerde bulunulmaktadır. SSK ya da 4/a sistemine kayıt olan işçilerin sigorta primleri işverenleri tarafından ödenmektedir. İşçilerin sigorta primleri maaşlarına göre hesaplanmaktadır. Fakat burada bazı iyi niyetli olmayan işverenler, işçilerin sigorta primlerini değişik yöntemler kullanarak asgari ücret üzerinden yatırmaktadır. İşe ihtiyacı olan işçiler ise bu duruma sessiz kalmaktadır. Devletin bu konudaki denetimleri yetersiz kalabilmektedir. Emekli sandığında bütün kontrol devlette iken burada durum farklı olduğu için tam bir denetim sağlanamamaktadır.

  SGK aylık hesaplama işleminde çok önemli bir yere sahip olan sigorta primlerini, BAĞKUR ya da 4/b olarak adlandırılan sisteme kayıtlı bulunan esnaf ve çiftçiler kendileri ödemektedir. Ödeyecekleri primler, bildirmiş oldukları gelirleri ile hesaplanmaktadır. Daha az vergi ödemek için gelirini az gösterenler, daha düşük seviyelerden sigorta primi ödemektedir. Böylece emekli olduklarında maaşları da buna bağlı olarak düşük olmaktadır. SSK’da bulunan bir uygulama ile herhangi bir şekilde sigorta primleri ödenmeyen kişiler, isteğe bağlı olarak kendileri ödeme yapabilmektedir. Ödemeleri yasaların izin verdiği prim seçenekleri arasından yapmaktadırlar. Buradaki seçeneklerden istediklerini seçme şansına sahiptirler. Buna benzer bir uygulama BAĞKUR’da da bulunmaktadır. Maddi durumu yerinde olup da çalışmayanlar için bu uygulamadan yararlanabilmektedir. Böylece hem sosyal güvenceye sahip olunmakta hem de emeklilik için prim yatırılmış olunmaktadır. SGK aylık hesaplama işleminde bu durumların tamamı dikkate alınmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  E-Devlet Üzerinden SGK Aylık Hesaplama Nasıl Yapılmaktadır?

  SGK aylık hesaplama yaparken geçmiş zamanda değişen emeklilik yasaları etkili olmaktadır. Bu durumu etkileyen üç önemli yasa bulunmaktadır. 1. Dönem 31.12.1999 yılına kadar olan süreyi kapsamaktadır. 2. Dönem 2000 yılından 30.9.2008 tarihine kadar olan süreyi kapsamaktadır. 3. Dönem ise 1.10.2008 tarihinden sonraki süreyi kapsamaktadır. Emeklilik maaşı hesaplanırken burada belirtilen dönemlerdeki maaşlar ayrı ayrı hesaplanarak emeklilik maaşı hesaplanmaktadır. Emeklilik aylığı hesaplama işlemi e-devlet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. PTT’’den 2 liraya alınan e-devlet şifresi ile e-devlet sitesine girilerek bu hesaplama yapılmaktadır. E-devlet, devletin resmi sitesi olduğundan dolayı, yapılan hesaplama %100 doğru olmaktadır. Sorgulama yapılması için öncelikle e-devlet sitesine kişisel şifre kullanılarak girilmelidir. Daha sonra Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne giriş yapılması gerekmektedir. Bu bölümde bulunan ilgili menüler takip edilerek rahatlıkla bu hesaplama yapılabilmektedir. Bunun dışında online olarak hesaplama yaptığını iddia ederek kişisel bilgilerinizi isteyen internet sitelerinin kullanılmaması gerekmektedir.

  Aylık Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ  tıkla sorunu sor

  SGK Aylık Hesaplama İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. ekrem dedi ki:

   merhaba 26 07 1968 dogumluyum işe başlama ssk 02 01 1987 2000 yılına kadar prim 3885 gün 2008 e kadar 2990 gün 2008 sonrası 1675 gün ne kadar ssk emekli maaşı baglanır

  2. yucel semiz dedi ki:

   slm uzun yillardir yurtdisindayim 1986 dan sigorta girisim var acaba nasil ve ne zaman emekli oluyorum ne kadar borclanmam tutuyor ne kadar yuksek odersem maas ne oluyor beni bilgilendirirseniz memnun olurum. yucel semiz 12 13 1967 tc n 4……..

  3. Mesut dedi ki:

   2015 yılında diyarbakır sur olaylarında mikrop kaptım veya sebebini bilmediğim bir neden yüzünden 5 gün yoğun bakımda yattım daha sonra gata 3 ay istirahat ve hemolatik anemi teşhisiyle taburcu oldum devamında adı malul emekli oldum ben adi mamulluge itiraz ederek görev malulube çevirmek için ne yapmalıyım

  Sorunuzu Yazın

  Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.