SGK

SGK Aylık Hesaplama 2018

SGK aylık hesaplama 2018 farklı statüde olan çalışanlara göre değişmektedir. SSK sigortalısı yani 4/a kapsamında olan veya BAĞ-KUR (4/b) ya da Emekli Sandığı(4/c) kapsamında olanların aylıkları farklılık göstermektedir. Çalışmaya başladığınız tarih ve hizmet süresine göre de farklılıklar söz konusudur.


İnsanlar hayatlarının büyük bir kısmını çalışarak geçiriyor. İleride çalışamayacak duruma geldiğinde ya da yaşı ilerlediğinde rahat etmek, ferah içinde yaşamak ister. Bu sebeple çalışma hayatımız boyunca bir sosyal güvenlik sisteminin içinde bulunmak için çaba gösteririz. Yıllarca pirim ödedikten sonra emekli maaşlarını almaya hak kazanacağımız günü iple çekeriz.

2018 yılının ikinci yarısında yapılan son zamlar ile SGK aylık tutarları değişti. Unvan, kademe, kıdem, işe başlama tarihi, hizmet yılı, gibi kriterlere göre farklılıklar göstermektedir.

SGK Aylık Hesaplamadaki Farklar

SGK(Sosyal Güvenlik Kurumu), 2006 yılından sonra Emekli Sandığı, BAĞ-KUR ve SSK aynı çatı altında topladı. Sosyal güvenlik hizmetleri bir elden yürütülmeye çalışılsa da ayrılıklar ortaya çıkıyor. Bunlardan biri de aylık hesaplamalarıdır. Bu gün emekliliğe hak kazanan bir devlet memuru ile işçinin veya serbest meslek mensubunun emekli aylıkları arasında büyük farklar vardır. Alınan maaş ve ödenen pirim miktarları birbirinden çok farklı olduğu için SGK emekli maaşları da farklılık gösterir.

Emekli Sandığına(4/c) mensup çalışanlar için durum daha nettir. Çünkü maaşları devlet tarafında ödenmekte ve pirimler de devlet tarafından yatırılmaktadır. Denetim tamamen devletin elindedir. Memurların aylık tutarlarındaki farklılıklar memuriyete başlama tarihi, hizmet süresi, unvan ve derecelerine göre farklılıklar gösterir. BAĞ-KUR(4/b) ve SSK(4/c) çalışanları için durum farklılıklar gösterir.

BAĞ-KUR ve SSK Aylık Hesaplaması

  • BAĞ-KUR Aylığı Hesaplaması: Bu kapsamdaki çalışanlar gelirlerini kendileri belirler ve primlerini kendileri öderler. Serbest meslek çalışanları, esnaflar, çiftçiler, kendi adına iş yeri olan doktor ve avukatlar da bu kapsamdadır. Kazançlarını düşük göstererek daha düşük vergi ödeme yoluna gidebiliyorlar. Prim ödemeleri de gelirine bağlı olarak ödendiğinden aylıkları da farklılık gösterir. Prim ödemeye başladıkları tarih ve prim tutarıyla emekli maaşları direk alakalıdır. Ne kadar uzun süre ne kadar yüksek prim ödenirse emekli aylıkları da o oranda yüksek olacaktır.
  • SSK Aylığı Hesaplaması: 4/a kapsamındaki SSK çalışanları genellikle bu konularda en mağdur olan kesimdir. SSK’lı çalışan bir işçinin pirimi işvereni tarafından yatırılmaktadır. Günümüz şartlarında sigorta primlerinin takibini yapmak çok kolaylaştı ancak geçmişte bu hiçte kolay değildi ve çalışan bunun öneminin bu kadar farkında değildi. İşe ihtiyacı olan çoğu zaman priminin yatıp yatmadığını sorgulamadan, işini kaybetmemek adına göz yumuyor. Geçmişte çalıştığı günlerin primi tam ödenmediği için emekli olamayıp, primlerini tamamlamak için hala çalışmak zorunda olanlar var. Son yıllarda teknolojik gelişmelerin eşliğinde ve devletin kayıt dışı çalışmanın önüne geçmek adına yaptığı çalışmalar sonucu bu konuda ilerlemeler kaydedildi.

SGK aylık hesaplama 4/a kapsamındaki çalışanların için yapılırken işe başlama tarihi, ödenen prim miktarı, prim hangi tutardan ödenmiş olduğu önem taşımaktadır. Bazı art niyetli işverenler, çalışanlarını kayıt altına almadan sigortasız çalıştırmakta. Çalışanının sigorta primlerini ödemeyerek kanuni sorumluluklarını ihlal etmekteler. Bazı işverenler de çalışanlarının ücretini tam göstermeyerek, maaşı yüksekte olsa asgari ücret üzerinden prim ödeyebilmekteler. Emekli maaşınızın yüksek olması için prim miktarınızın yüksek olması gerekmektedir. Tam maaş üzerinden prim yatırılmış olmasına dikkat edin.

Emeklilik Yasasında Yapılan Değişiklikler

Emeklilik yasalarında zaman içinde yapılan değişiklikler doğrultusunda emeklilik yaşında ve prim günü ödemelerinde farklılıklar vardır. Geçmişte emeklilik yaşı erkeklerde 44, kadınlarda 38 iken günümüzde erkeklerde 60, kadınlarda 58 olmuştur. Emeklilik şartları gün geçtikçe ağırlaşmıştır. Değişen yasalar ve yönetmelikler gereği emekli aylıklarının hesaplamaları da farklılıklar gösterir. 2000 yılından öncesi ödenen primler, 2000 – 2008 Ekim ayı arası ödenen primler, 2008 Ekim ayı sonrası ödenen primler ayrı ayrı hesaplanarak emekli maaşı belirleniyor.

Çalışma hayatı boyunca primleri düzenli ödenmemiş olan çalışanlar mutlaka vardır. Prim günlerini tamamlayabilmeleri ve vaktinde emekli olabilmeleri için yollar var. Geriye dönük borçlanma yaparak prim günlerini tamamlamaları ve erken emekli olmaları mümkün. Yeni yapılan düzenlemelerle kadınlar doğum borçlanması ve erkekler askerlik borçlanması yaparak erken emeklilik hakkına sahip.

2018 SGK Aylık Hesaplaması Nasıl Yapılır?

SGK aylık hesaplama 2018 yılı itibarıyla çok kolaylaştı. Emekli Sandığı,  SSK veya BAĞ-KUR kapsamında olmanız fark etmez internet üzerinden bu hesaplamaları kolaylıkla yapabilirsiniz. Gerekli olan sadece e-devlet şifresi ve TC kimlik numaranız. E-devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesine giderek alabilirsiniz.

-4/a (SSK) kapsamında olanların aylık hesaplaması için; Sosyal Güvenlik Kurumunun internet sitesine girerek “Vatandaş” sekmesini tıklayın“ Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama” kısmına girin. Kurumunuzu seçin, TC kimlik numaranız, SSK sicil numaranız, baba adı, nüfusa kayıtlı olduğu il ve doğum tarihi kısımlarını doldurarak sorgula butonuna basarak SGK aylık hesaplama işleminizi tamamlayabilirsiniz.

-4/b (BAĞ-KUR) kapsamında olanların aylık hesaplaması için; e-devlet uygulamasına girin. Açılan sayfada” kimliğimi şimdi doğrula” butonu tıklayın. TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girdikten sonra açılan sayfada kurum kısmından esnaf mısınız, çiftçi misiniz ona göre seçim yapın. Daha sonra sorgula butonunu tıklayarak SGK aylık hesaplama işleminizi tamamlayınız.

-4/c (Emekli Sandığı) kapsamında olanlar için aylık hesaplama da SSK’lılar gibi SGK internet sitesinden “Derece, Kademe, hizmet Yılı, Hizmet Ayı, Kıdem Yılı, Aylık Tarihi, Pay/Payda “ sekmeleri doldurularak sorgulanmaktadır.

SGK Aylık Hesaplamak İçin TIKLAYINIZ

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. merhaba 26 07 1968 dogumluyum işe başlama ssk 02 01 1987 2000 yılına kadar prim 3885 gün 2008 e kadar 2990 gün 2008 sonrası 1675 gün ne kadar ssk emekli maaşı baglanır

  2. slm uzun yillardir yurtdisindayim 1986 dan sigorta girisim var acaba nasil ve ne zaman emekli oluyorum ne kadar borclanmam tutuyor ne kadar yuksek odersem maas ne oluyor beni bilgilendirirseniz memnun olurum. yucel semiz 12 13 1967 tc n 4……..

  3. 2015 yılında diyarbakır sur olaylarında mikrop kaptım veya sebebini bilmediğim bir neden yüzünden 5 gün yoğun bakımda yattım daha sonra gata 3 ay istirahat ve hemolatik anemi teşhisiyle taburcu oldum devamında adı malul emekli oldum ben adi mamulluge itiraz ederek görev malulube çevirmek için ne yapmalıyım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu