SGK

SGK AKTİVASYON

Aktivasyon Ne Demektir?

Yeni işe başlamış 30 gün primi ödenen SSK‘ya bağlı olan vatandaşların eczane ve hastane gereksinimlerinin aktif hale getirilip sağlık hizmetlerini alma hakkına aktivasyon denir. Eğer, aktivasyon işleminizi yapmazsanız, sağlık hizmetlerinden yararlanmanız mümkün değildir.


SGK Aktivasyon Online İşlemleri

Hangi Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlıysanız o ilçedeki Sosyal Güvenlik Merkezi’nin internet adresi üzerinden aktivasyon formunu doldurarak işlem yapabilirsiniz. Ancak yapmış olduğunuz bu işlem tüm SGK kurumlarını kapsamamaktadır. Buna ek olarak teknoloji ve internetin gelişmesi ile birlikte bu işlemeleri kurumlara gerek kalmadan bilgisayarlarınızdan veya telefonlarınızdan kolaylıkla yapabilirsiniz. Bu işlemleri yapabilmeniz için çeşitli uygulamalar geliştirilmiş ve hayat geçirilmiştir. Böylelikle SGK aktivasyon işlemlerinizi de bu uygulamalar aracılığı ile hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Aşağıda size vereceğimiz internet adresine girerek birkaç işlem sonunda aktivasyonunuzu sorgulayabilirsiniz. Bu işlem E-Devlet sistemi üzerinden şifreli olarak yapılmaktadır. Bu nedenle ilk olarak E-Devlet şifresi edinmelisiniz. E-Devlet şifresini PTT şubelerinden nüfus cüzdanınız ve 2 TL ücret karşılığında kolay bir şekilde alabilirsiniz. Bu işlem aynı zamanda E-SGM sitesi üzerinden de yapılmaktaydı fakat bu sistem sitenin insanlar tarafından tercih edilmemesi ve girilmemesi nedeni ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’nun almış olduğu karar doğrultusunda süresiz olarak kapatılmıştır.

E-Devlet sistemine aşağıda sizlerle paylaştığımız bağlantı adresinden ulaşabilirsiniz. Linke tıkladığınızda açılacak olan yeni ekranda öncelikle ‘kimliğimi şimdi doğrula’ yazısının üzerine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra açılacak olan yeni pencerede ilk olarak T.C kimlik numaranızı daha sonrada kullanmış olduğunuz E-Devlet şifrenizi gerekli yerlere doğru bir şekilde yazarak ‘sisteme giriş yap’ yazının üzerine tıklayarak sisteme girişiniz sağlayabilirsiniz. Tüm bu işlemlerden sonra SGK aktivasyon işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

SGK Aktivasyon Online İşlemler İçin LÜTFEN TIKLAYINIZ!

SGK Aktivasyon İşlemleri İçin Nereye Başvurmanız Gerekir?

Bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurmanız gerekmektedir. Sağlık aktivasyon servisi bölümünden başvuru yapmanız halinde aktivasyonunuz aktifleşecektir.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 4a hizmet dönümünde durum aktif gözükmekte bu ne anlama gelmektedir. Ben daha önce sgk ya giderek kapatmış ve annemin sigortası üzerine geçiş yapmıştım. Bu aktif yazısı benim burs almamı engeller mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu