SGK

SGK AFFI

SGK AFFI

6385 sayılı kanunca ;
-Şirket ortağı olan ya da kişinin Bağ-Kur’lu olmasını gerektiren bir işte çalışmasından ötürü kendisine borç çıkartılan emekliler SGK Affı’ndan yararlanabilecekler.
-Sosyal Güvenlik Kanunlarınca emeklilik veya yaşlılık aylığı alması gerekir iken 5335 sayılı kanun ile kamuya ait iş yerlerinde çalışmaları nedeni ile aylıklarının kesilmesi gerekenler yapılandırmadan SGK affından faydalanabilecektir.


SGK’ya Borçlu Olan Emekliler SGK Affı İçin Lütfen Dikkat!

Bu durumda olan emekliler, gerekli zamanlarda başvurmaları halinde bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ve diğer bazı kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun ilgili maddelerine göre SGK Affı yapılandırılacaktır.
Yapılandırma da borçların faizden oluşan önemli kısımları silinecek ve geriye kalan kısımlara ise taksitlendirilme imkanı verilecektir. Bu SGK Affı ile yapılandırma içerisinde borçları 36 aya kadar taksitlendirme ve 2 ayda bir ödeme yapmak mümkün olacaktır.

Maaşında Kesinti Olanlar Ne Yapmalıdır?

SGK daha önce SGDP kesintisini maaşlarda %15 şeklinde uygulamaya başlamış böylece 2008 yılından itibaren biriken SGDP kesintilerine de gecikme zammı ve faizi uygulanmış, emeklilere borç çıkmıştır.
Emeklilere gelen, milyarları bulan ödeme emirleri ve icra kesintileri ve bu kesintiler ile birlikte maaşlarda ki düşüş %40’a kadar varıyordu.
İşte bu şekilde maaşında yüksek kesinti olanlar 1 Şubat’tan itibaren SGK’ya gerekli zamanlarda dilekçe ile başvurmaları halinde maaşlarında olan kesintiyi giderebilecekler. Böylelikle, icra kesintileri, gecikme zamları ve faizi de kapsayarak SGK Affından yararlanmış olacaklardır.

GSS Borçlularına SGK Affı Süresi Yok!

Kendisi Genel Sağlık Sigortası ya da bakmakta olduğu kişi kapsamında asli olarak hak etmediği bir kapsamda sağlık hizmeti alanlara 31 Ocak 2012 tarihine kadar verilen sağlık hizmetlerine, verilecek olan SGK Affı için ise herhangi bir süre şartı öngörülmüyor.
Bu kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumlarına olan anlaşmazlıkları mahkemelik olmuşsa şayet mahkemeden vazgeçmeleri halinde borçları silinecek ve SGK Affı uygulanacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı