SGK

SGK 65 Yaş Aylığı Sorgulama

Çalışmayan ya da sağlık durumlarından ötürü çalışamayan ve herhangi bir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımıza hayatlarını daha kolay idare edebilmeleri için devlet tarafından belirli bir tutarda ödeme yapılmaktadır. Resmi ismi “Muhtaç Aylığı” olan bu yardım halk arasında “SGK 65 yaş aylığı” olarak veya “yaşlılık maaşı” olarak da bilinir. Böyle bilinmesinin sebebi aylığa başvuru için istenen şartlardan birinin 65 yaşını doldurmuş olmak olmasıdır. Bu yazımızda SGK 65 yaş aylığı sorgulama hakkında da ayrıntılı bilgi vereceğiz.


SGK 65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

SGK 65 yaş aylığına başvuru yapmak için kişilerin sağlaması gereken dört şart vardır:

 1. 65 yaşını doldurmuş olmak
 2. Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK, Emekli Sandığı, Bağkur) gelir ve aylık hakkından yararlanmıyor olmak
 3. Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim ödemiyor olmak
 4. Geliri muhtaçlık sınırından az olmak  (2017 itibariyle 423 TL)

Eğer siz de bu dört şartı sağlıyorsanız 65 yaş aylığı almak için Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapmanız gerekiyor. Tabii ki öncesinde almanız gereken bazı evraklar var.

 • Başvuru Evrakı
  SGK 65 yaş aylığı almak için başvuru dilekçesi edinmeniz ve bu dilekçeyi doğru bilgilerle doldurmanız gerekiyor. Bir örneğini aşağıda vereceğimiz linkte de bulabileceğiniz bu başvuru belgesini bulunduğunuz yerdeki kaymakamlık veya valiliklere bağlı Defterdarlık ya da Mal Müdürlüklerinden edinebilirsiniz.
 • Muhtaçlık Kararı Belgesi
  Aylık gelirinizin muhtaçlık sınırının altında olduğunu belgelemeniz gerekiyor. Muhtaçlık kararı belgesi başvuru evrakını aldığınız kaymakamlık veya valilikler tarafından veriliyor. Eskiden başvuran kişilerin gelirlerinin muhtaçlık sınırının altında kalıp kalmadığı belirlenirken ailelerinin geliri de hesaplanıyordu. Ancak yeni kararla birlikte yalnızca kişinin ve hayattaysa eşinin geliri dikkate alınıyor.

Bu evrakları da tamamladıktan sonra 65 yaş aylığı almak için yapmanız gereken şey evrakları Sosyal Güvenlik Kurumu Primsiz Ödemeler Genel Müdürlüğü’ne teslim etmek. SGK bu konudaki talebinizi ve belgelerinizi inceleyerek tarafınıza 65 yaş aylığı bağlanıp bağlanmayacağına karar verecektir.

SGK 65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

SGK 65 yaş aylığının amacı temelde yaşlı vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak olduğu için yurt içindeki ürünlere yapılan zamlarla doğru orantılı olarak bu aylığın tutarı değişmektedir. 2017 itibarıyla belirlenen 65 yaş aylığı tutarı 705 TL’dir. Bu aylık 3 ayda bir ödendiği için her ay için 235 TL’lik bir ödeme alındığı da söylenebilir. Aylıkların bağlanması ise Defterdarlıklar / Mal Müdürlükleri tarafından tüm belgelerin eksiksiz olarak ulaşmasına ve geliş sırasına göre yapılıyor.

Ödemelerin ilki başvuruyu yapanın istediği bir Ziraat Bankası şubesine yapılırken sonraki ödemeler PTT şubelerine aktarılıyor. Ödemelerin zamanı ise Mart, Haziran, Eylül, Aralık ayları olmak üzere senede 4 kez.

SGK 65 Yaş Aylığı Sorgulama

Başvuru yaptıktan sonra aylığın bağlanıp bağlanmadığını yahut tutarını sorgulamak için Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi kullanılmaktadır. SGK 65 Yaş aylığı sorgulama için öncelikle aşağıdaki linke tıklamalısınız.

Karşınıza gelecek ekranda istenen TC Kimlik Numaranızı da girdikten sonra hemen altındaki “Sorgula” butonuna tıklayarak SGK 65 yaş aylığı sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

SGK 65 Yaş Aylığı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

SGK 65 Yaş Aylığı Başvuru Evrakı Örneği İçin TIKLAYINIZ!

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. benim babam 29.12.1954 doğumlu hiçbir geliri yok koga hastası devlet sigortasından yaralanıyor 65 yaş maaşı bağlanırmı diye öğrenmek istedim.

 2. sevgili sgk yetkilileri annem 84 yaşında ve hiç bir geliri yok ve hasta ben ona baktığım için çalışamıyorum içeride temmuz haziran ve ahustos 3 aylık maaşı var yani 1629 tl bugün ödenen miktar 629 tl yani bin tl nerede nereye gitti buhar mı oldu beni aydınlatırsanız mutlu edersiniz tşk

 3. annem perı FERHAT 16214650164 TC KIMLIK nolu üç aylık 65 yas ustu engellı saglık raporlu üç ayda bır yatan aylıgı yardımı bu ayda alması gerekırken bu ay. alamadı bu konuda sıkıntı yasıyor bu konuda bızı bılgılendırmenızı saygılarımla arz edıyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu