SGK

SGK 4B Nedir?

SGK 4B nedir sorusu günümüzde vatandaşların internet platformunda en çok aradıkları soruların başında gelmektedir. Ülkemizde 1 ocak 2007 tarihinde yapılan değişiklik ile birlikte tüm sigorta birimleri tek bir çatı altında toplanarak Sosyal Güvenlik Kurumunu oluşturmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında olan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı da isim değiştirmiştir.


SGK 4B’ye kimler bağlıdır?

Ülkemizde değişen yeni sistem ile Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer almakta olan 4B’ye bağlı olanlar ise eski sistemde Bağ-Kur’a bağlı olan sigortalı vatandaşlardır. Bu noktada ülkemizde SGK 4B nedir sorusu için en genel tanımda budur. Ülkemizde kendi adına bağımsız olarak çalışmakta olan esnaf, sanatkar, tüccar, serbest meslek erbabı gibi kişiler artık 4B’ye bağlı olarak çalışmaktadır.

İlgili Makaleler

18 Yorum

 1. Merhaba,
  Ben 2003 yılından beri KKTC’de çalışıyorum ve ikamet ediyorum.E-DEVLET’te 4B prim borcumu gördüm ve sürekli artıyor. Ne yapmam gerekiyor?

  1. Merhaba,

   Türkiye de mükellefiyetiniz vardı ve kapattıysanız. Vergi dairesinden kapanış evrağı alarak bağkuru da kapatabilirsiniz.

 2. 2011 yılının şubat ayında doğum borçlanması yaparak eksik günümü tamamlayıp sgk dan emekli oldum..daha sonra kendi işyerimde çalışmaya başladım 2016 yılına kadar SGDP kesintimde düzenli yapılmış ..2017 ekim ayında maaşımdan 554 lira gibi büyük bir mebla bu güne kadar artarak kesilmiş..ağustos 2018 itibari ile 639.72 ira olmuş ki maaşım zaten 1845 lira..borcum 17.642 lira ceza olarakta 5.849 yazıyor toplam borç 23.492 lira ve prim borç ay sayısı 32 yazıyor..bir senede benden kesilmiş para toplam 7 bin küsur lira ve baktığımda 4B borç bilgileriniz yazıyor..benden bağkur primimi kesiliyor anlamadım ..başka açıklayıcı bildi henüz öğrenemedim nereye nasıl başvurmalıyım teşekkürler..bağkurlu hiç günüm yok birleştirmede yapmadım..tamamen sgk dan emekliyim..

 3. İYİ GÜNLER
  Benim şu anda 931 gün prim günüm var. İsteğe bağlı sigorta kapsamı y aptırdım ve sigorta tutarını yatırdım. Normal şartlarda gün primin 961 olması lazım. Bunu nerden görebilirm. E-Devlet’ten bulamadım.

  1. Merhaba,

   Eğer isteğe bağlı ödemeniz 2008 yılı öncesi ise 4a prim hizmeti olarak gözükür. E devletteki 4A, 4B hizmet dökümlerine bakın.

 4. Oğlum Adalet Bakanlığına bağlı sözleşmeli olarak çalışıyor.C.Başkanımız 4/C lilerin 4/B ye geçeceğini söylüyor.4/Bye baktığımızda Bağkur’dan bahsediyor.Oğlumun durumu ne olur.Teşekkür ediyorum.

 5. Slm ben 2001 2003 yılları arası askerdeydim 28.08.2002 tarihinde adıma bir aylık 4B pirim borcu gözüküyor 178 aylık borcum birikmiş 3721 lira faizli borç gözüküyor bu 4B ben askerdeysen yapılmış bununla ilgili biraz bilgi verebilirmisiniz ben askerdeyken nasıl adıma 4B girişi yapılır anlamadın askerden önce dolmuş söförlüğü yapıyorsun onla alakalı olabilir mi suan devlet memuruyum 2006 san beri bu borcu ödesem avantajım olur mu yardımcı olursanız sevinirim

  1. Merhaba,

   Kendi adına bağımsız olarak çalışmakta olan esnaf, sanatkar, tüccar, serbest meslek erbabı gibi kişiler artık 4B’ye bağlı olarak çalışmaktadır.

   Dolmuş şoförlüğü 4A sigortalılık kapsamına girer. Verdiğiniz bilgilere göre ortada yanlış bir durum var. ALO 170 i aramanızı tavsiye ederiz.

 6. Merhaba 4b hizmet dökümünde 13000 tl borcum görünüyor mayıs 2015 te tekrar hizmet başlamış şeklinde.

  ama ben 2013 7. ayda şirketimi devrettim ve sigortalı çalışanım

  ne yapmam gerekiyor herhangi bir iş yerim yada şirketim yok _?

  1. Kurum ile iletişim sıkıntısından böyle durumlar olabiliyor. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

 7. slm ben şunu öğrenmek istiyorum..95 ocak tan 96 mart a kadar bağkur yatırdım sonra dükkanı kapattım yani 11 buçuk ay gibi bir şey..sonra özelde çalıştım…sigortadan da 523 günüm var . bu 11 aylık bağkurum sigortaya eklenir mi yada bizim mi bir şey yapmamız gerekiyor ve şuan işsizim 523 günle işsizlik maaşı alamıyorum birleşirse alabilirmiyim oda var yani.. yardımcı olursanız sevinirim sagılar

  1. SGK hizmet birleştirme işlemleri sonrası SGK müdürlüğü tarafından emeklilik şartlarınız belirlenecektir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

 8. annem hem ölen eşinden ve ölen babasından ayrı ayrı maaş almaktadır.Şimdi annemin 4/b kapsamında esnaf olması durumunda maaşlarından her hangi biri kesilir mi?
  Cevabınız için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı