• SGK 4B Nedir?

  SGK 4B nedir sorusu günümüzde vatandaşların internet platformunda en çok aradıkları soruların başında gelmektedir. Ülkemizde 1 ocak 2007 tarihinde yapılan değişiklik ile birlikte tüm sigorta birimleri tek bir çatı altında toplanarak Sosyal Güvenlik Kurumunu oluşturmuştur. Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında olan SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı da isim değiştirmiştir.


  SGK 4B’ye kimler bağlıdır?

  Ülkemizde değişen yeni sistem ile Sosyal Güvenlik Kurumu bünyesinde yer almakta olan 4B’ye bağlı olanlar ise eski sistemde Bağ-Kur’a bağlı olan sigortalı vatandaşlardır. Bu noktada ülkemizde SGK 4B nedir sorusu için en genel tanımda budur. Ülkemizde kendi adına bağımsız olarak çalışmakta olan esnaf, sanatkar, tüccar, serbest meslek erbabı gibi kişiler artık 4B’ye bağlı olarak çalışmaktadır.  tıkla sorunu sor

  SGK 4B Nedir? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  1. Serkan Karamustafalar dedi ki:

   Merhaba,
   Ben 2003 yılından beri KKTC’de çalışıyorum ve ikamet ediyorum.E-DEVLET’te 4B prim borcumu gördüm ve sürekli artıyor. Ne yapmam gerekiyor?

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Türkiye de mükellefiyetiniz vardı ve kapattıysanız. Vergi dairesinden kapanış evrağı alarak bağkuru da kapatabilirsiniz.

  2. nurcan dedi ki:

   2011 yılının şubat ayında doğum borçlanması yaparak eksik günümü tamamlayıp sgk dan emekli oldum..daha sonra kendi işyerimde çalışmaya başladım 2016 yılına kadar SGDP kesintimde düzenli yapılmış ..2017 ekim ayında maaşımdan 554 lira gibi büyük bir mebla bu güne kadar artarak kesilmiş..ağustos 2018 itibari ile 639.72 ira olmuş ki maaşım zaten 1845 lira..borcum 17.642 lira ceza olarakta 5.849 yazıyor toplam borç 23.492 lira ve prim borç ay sayısı 32 yazıyor..bir senede benden kesilmiş para toplam 7 bin küsur lira ve baktığımda 4B borç bilgileriniz yazıyor..benden bağkur primimi kesiliyor anlamadım ..başka açıklayıcı bildi henüz öğrenemedim nereye nasıl başvurmalıyım teşekkürler..bağkurlu hiç günüm yok birleştirmede yapmadım..tamamen sgk dan emekliyim..

  3. Mehmet Buğra Saltoğlu dedi ki:

   İYİ GÜNLER
   Benim şu anda 931 gün prim günüm var. İsteğe bağlı sigorta kapsamı y aptırdım ve sigorta tutarını yatırdım. Normal şartlarda gün primin 961 olması lazım. Bunu nerden görebilirm. E-Devlet’ten bulamadım.

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Eğer isteğe bağlı ödemeniz 2008 yılı öncesi ise 4a prim hizmeti olarak gözükür. E devletteki 4A, 4B hizmet dökümlerine bakın.

  4. Nezih Balaban dedi ki:

   Oğlum Adalet Bakanlığına bağlı sözleşmeli olarak çalışıyor.C.Başkanımız 4/C lilerin 4/B ye geçeceğini söylüyor.4/Bye baktığımızda Bağkur’dan bahsediyor.Oğlumun durumu ne olur.Teşekkür ediyorum.

  5. Sedat AYDOĞAN dedi ki:

   Slm ben 2001 2003 yılları arası askerdeydim 28.08.2002 tarihinde adıma bir aylık 4B pirim borcu gözüküyor 178 aylık borcum birikmiş 3721 lira faizli borç gözüküyor bu 4B ben askerdeysen yapılmış bununla ilgili biraz bilgi verebilirmisiniz ben askerdeyken nasıl adıma 4B girişi yapılır anlamadın askerden önce dolmuş söförlüğü yapıyorsun onla alakalı olabilir mi suan devlet memuruyum 2006 san beri bu borcu ödesem avantajım olur mu yardımcı olursanız sevinirim

   1. Danışma Birimi dedi ki:

    Merhaba,

    Kendi adına bağımsız olarak çalışmakta olan esnaf, sanatkar, tüccar, serbest meslek erbabı gibi kişiler artık 4B’ye bağlı olarak çalışmaktadır.

    Dolmuş şoförlüğü 4A sigortalılık kapsamına girer. Verdiğiniz bilgilere göre ortada yanlış bir durum var. ALO 170 i aramanızı tavsiye ederiz.

  6. AHMET SARIOĞLU dedi ki:

   Merhaba 4b hizmet dökümünde 13000 tl borcum görünüyor mayıs 2015 te tekrar hizmet başlamış şeklinde.

   ama ben 2013 7. ayda şirketimi devrettim ve sigortalı çalışanım

   ne yapmam gerekiyor herhangi bir iş yerim yada şirketim yok _?

   1. SGK Merkezi dedi ki:

    Özel durumunuzdan dolayı lütfen ALO 170 SGK DANIŞMA HATTI nı ARAYINIZ

  7. Sedat dedi ki:

   Kardes benim adima sirket var ve benim suan 4b borcum 5.000 teli gecmis bu affedilir mi acaba!!

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Kurum ile iletişim sıkıntısından böyle durumlar olabiliyor. SGK müdürlüklerine başvurunuz.

  8. ALPASLAN KEKEÇ dedi ki:

   slm ben şunu öğrenmek istiyorum..95 ocak tan 96 mart a kadar bağkur yatırdım sonra dükkanı kapattım yani 11 buçuk ay gibi bir şey..sonra özelde çalıştım…sigortadan da 523 günüm var . bu 11 aylık bağkurum sigortaya eklenir mi yada bizim mi bir şey yapmamız gerekiyor ve şuan işsizim 523 günle işsizlik maaşı alamıyorum birleşirse alabilirmiyim oda var yani.. yardımcı olursanız sevinirim sagılar

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    SGK hizmet birleştirme işlemleri sonrası SGK müdürlüğü tarafından emeklilik şartlarınız belirlenecektir. Detaylı bilgi için Alo 170 SGk hattını arayabilirsiniz.

  9. MERAL KONUK dedi ki:

   annem hem ölen eşinden ve ölen babasından ayrı ayrı maaş almaktadır.Şimdi annemin 4/b kapsamında esnaf olması durumunda maaşlarından her hangi biri kesilir mi?
   Cevabınız için teşekkür ederim.

   1. Yusuf Karataş dedi ki:

    Evet kesilecektir.

  10. SELMAN ARSLANTAŞ dedi ki:

   09,12,1996 tarihinde işe başladım nezaman emekli olurum

   1. Aykut Otu dedi ki:

    Yanda verdiğimiz linke tıkladıktan sonra gerekenleri yaparak öğrenebilirsiniz. http://www.ssk.biz.tr/ne-zaman-emekli-olabilirim/

  Sorunuzu Yazın