• SGK 4/1-(B) MAAŞ HESAPLAMA

  E-Hizmetler kapsamından SGK tarafından hazırlanmış yeni bir uygulamadır. SGK 4/1-(B) maaş hesaplama E-Devlet sistemi üzerinden, kurum intra sayfasından ve internet adresi üzerinden yapılabilmektedir. Bu saydıklarımız aylık hesaplama programına dahildir. Emeklilik hesaplama için E-Devlet sistemi, kurumun internet adresi kullanılacaktır.


  SGK 4/1-(B) maaş hesaplamada emeklilik hesaplama programı, E-Devlet sistemine ve kurumun internet sitesine ayrı bir başlık olarak girilmeyecektir. SGK 4/1-(B) aylık hesaplama programı içinde sorgulanan aylık bilgisine ek olarak ilave edilecektir. Yani sigortalı kişinin emeklilik şartları ayrı bir sayfada hesaplanacaktır.

  SGK 4/1-(B) maaş hesaplama içinde yer alan programlar şuan yaşlılık aylığı bağlanmamış sigortalı kişiler tarafından kullanılacaktır. Daha önce yaşlılık aylığı alan kişilerin aylıkları ve emekliliğe hak kazanma şartları hesaplanmayacaktır. Ayrıca SGK 4/1-(B) maaş hesaplama işlemi yapabilmek için sigortalıların en az 5400 gün prim ödemeleri gerekmektedir. Yani 5400’den az prim ödeyen sigortalıların aylık ve emeklilik hesaplamaları sorgulanmayacaktır.

  SGK 4/1-(B) Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır ?

  Bu yazımızda size SGK 4/1-(B) maaş hesaplama işleminin nasıl yapıldığı anlatacağız. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bunları maddeler halinde sıralayacağız.

  • 4B sisteminde yer alan kayıtlı bilgilerinize göre emeklilik maaşınız bugün talep etmişsiniz gibi hesaplanacak ve maaşınızın yaklaşık değeri size sunulacaktır.
  • Asıl aylık hesaplamanız kayıtlar incelendikten sonra hesaplanacaktır. Bu sistemde hesaplanmış aylık bilgisi asla resmi evrak olarak kullanılamaz.
  • Hizmet bilgileri doğru ve eksiksiz girilmediği taktirde hesaplama işlemi gerçekleşmez.
  • Yukarıda belirttiğimiz gibi SGK 4/1-(B) maaş hesaplama işleminde en az 5400 gün prim ödemesi gerekliliği vardır. Aksi taktirde hesaplama işleminiz gerçekleşmez.
  • Ayrıca bu SGK 4/1-(B) maaş hesaplama uygulamasında aylık hesaplamanız, ayılığı hak ettiğiniz anlamına gelmez.

  Şimdi size SGK 4/1-(B) maaş hesaplama işleminin SGK’nın resmi sitesi üzerinden hesaplamasını anlatacağız. Vermiş olduğumuz bilgileri dikkatlice okuyunuz.

  Sponsorlu Bağlantılar


  T.C kimlik numaranızı giriniz. Kurumu seçeneğini doldurunuz. Güvenlik kodunu da doğrulayarak ”Sorgula” butonuna basınız.

  SGK 4/1-(B) Maaş Hesaplama İçin TIKLAYINIZ !  tıkla sorunu sor

  SGK 4/1-(B) MAAŞ HESAPLAMA İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın