SGK

SGK 4/1-(B) MAAŞ HESAPLAMA

E-Hizmetler kapsamından SGK tarafından hazırlanmış yeni bir uygulamadır. SGK 4/1-(B) maaş hesaplama E-Devlet sistemi üzerinden, kurum intra sayfasından ve internet adresi üzerinden yapılabilmektedir. Bu saydıklarımız aylık hesaplama programına dahildir. Emeklilik hesaplama için E-Devlet sistemi, kurumun internet adresi kullanılacaktır.


SGK 4/1-(B) maaş hesaplamada emeklilik hesaplama programı, E-Devlet sistemine ve kurumun internet sitesine ayrı bir başlık olarak girilmeyecektir. SGK 4/1-(B) aylık hesaplama programı içinde sorgulanan aylık bilgisine ek olarak ilave edilecektir. Yani sigortalı kişinin emeklilik şartları ayrı bir sayfada hesaplanacaktır.

SGK 4/1-(B) maaş hesaplama içinde yer alan programlar şuan yaşlılık aylığı bağlanmamış sigortalı kişiler tarafından kullanılacaktır. Daha önce yaşlılık aylığı alan kişilerin aylıkları ve emekliliğe hak kazanma şartları hesaplanmayacaktır. Ayrıca SGK 4/1-(B) maaş hesaplama işlemi yapabilmek için sigortalıların en az 5400 gün prim ödemeleri gerekmektedir. Yani 5400’den az prim ödeyen sigortalıların aylık ve emeklilik hesaplamaları sorgulanmayacaktır.

SGK 4/1-(B) Maaş Hesaplama Nasıl Yapılır ?

Bu yazımızda size SGK 4/1-(B) maaş hesaplama işleminin nasıl yapıldığı anlatacağız. Fakat dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bunları maddeler halinde sıralayacağız.

  • 4B sisteminde yer alan kayıtlı bilgilerinize göre emeklilik maaşınız bugün talep etmişsiniz gibi hesaplanacak ve maaşınızın yaklaşık değeri size sunulacaktır.
  • Asıl aylık hesaplamanız kayıtlar incelendikten sonra hesaplanacaktır. Bu sistemde hesaplanmış aylık bilgisi asla resmi evrak olarak kullanılamaz.
  • Hizmet bilgileri doğru ve eksiksiz girilmediği taktirde hesaplama işlemi gerçekleşmez.
  • Yukarıda belirttiğimiz gibi SGK 4/1-(B) maaş hesaplama işleminde en az 5400 gün prim ödemesi gerekliliği vardır. Aksi taktirde hesaplama işleminiz gerçekleşmez.
  • Ayrıca bu SGK 4/1-(B) maaş hesaplama uygulamasında aylık hesaplamanız, ayılığı hak ettiğiniz anlamına gelmez.

Şimdi size SGK 4/1-(B) maaş hesaplama işleminin SGK’nın resmi sitesi üzerinden hesaplamasını anlatacağız. Vermiş olduğumuz bilgileri dikkatlice okuyunuz.

T.C kimlik numaranızı giriniz. Kurumu seçeneğini doldurunuz. Güvenlik kodunu da doğrulayarak ”Sorgula” butonuna basınız.

SGK 4/1-(B) Maaş Hesaplama İçin TIKLAYINIZ !

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı