Genel

Peşinatsız Senetle Araba Nasıl Alınır? Neresi Veriyor?

Peşinatsız araç alımı yapılabilmesi için öncelikle hangi galerilerin krediye bağlı olarak çalıştığı, hangilerinin senetle satış yaptığının bilinmesi gereklidir. Bu kapsamda herhangi bir yasal yükümlülük bulunmadığı için her galeri, senetle araba alımlarında araç fiyatını kendisi belirler. 10.000 TL ödemeler için 20.000 TL istendiği görülmüştür. Bunun nedeni herhangi bir kanuni kısıt olmaması, hiçbir bilgi ve belgeye bağımlı kalmadan, yalnızca senetlerle hareket edilmesidir. Buna senetle alınan bir aracın faizi olarak da bakılabilir. Herhangi bir peşinat ödemeden sahip olunması planlanan araçların taksitleri ve peşin ödeme yapılması haline meydana gelen fiyatları arasındaki fark, bu nedenle fazladır.

Peşinatsız Senetle Araç Almak

Peşinat ödemeden araç sahibi olmak herhangi bir peşinatın ödenmemesi cazip görünse de aslen alıcıları daha fazla zarara sokmaktadır. Bunun nedeni fahiş oranlarda artan faiz oranlarıdır. Bu oranlara bağlı kalındığında araç fiyatı neredeyse %50 oranında artmaktadır. Banka kredileri ile desteklenen bu durumda alıcılar zamana yayılmış ödemeleri yapma konusunda başlarda istekli olsa da, zamanla borcun devam etmesi, araç sahiplerini yormaktadır. Bu nedenle iş için, gerçekten gerekli olduğu takdirde alınması durumu haricinde, peşinatsız senetle araç alımı tavsiye edilmemektedir.

Peşinatsız araç alımlarında hiçbir şekilde ödeme yapılmamış sayılır. Bu nedenle tüm faiz, aracın toplam değeri üzerinden hesaplanır. Bu da faiz oranının aracın tüm fiyatına göre şekillenmesi ve daha yüksek bir meblağ olarak belirlenmesi anlamına gelir.

Senetle alışveriş yaparken de faiz oranının hesaplanması sonucu belirlenecek faizli tutarın azaltılması ya da ödenecek tutarın düşürülmesi amacıyla peşinat verebilirsiniz. Ancak burada verilecek peşinatın banka kredilerinde verilen peşinattan farkı, senetle alışverişlerde peşinatı sizin belirliyor oluşunuzdur. Ayrıca hiçbir peşinat ödemeden araç alımının yolu da bu şekilde açılmaktadır.

Eğer galeri, bir bankadan alıcı adına kredi çekerse, hem faiz oranı hem de kredi çekme komisyonu olarak %2’lik farkı alıcıya ödetir. Senetle yapılan satışlarda bankadan çekilen kredi galericiye aracın borcunu öderken, alıcıya hem çekilen kredi tutarını, hem komisyon farkını, hem de faiz oranını yükler. Bu nedenle alıcıyı zor durumda bırakan bir yöntem olarak bilinir. Ancak peşinatın ödenmesine yetecek paranın bulunmadığı ya da bir iş için alınacak sermaye niteliğinde bir aracın varlığı durumda gayet uygun bir alışverişle alıcı, karlı duruma geçebilmektedir. Bunun için yapılan anlaşmaya göre galerici, üzerinde bankadan çekilecek kredinin faizi ve komisyonu ile birlikte yazılı olduğu bir senet imzalatır. Bu senedi imzalayan alıcı, artık galericiye borçludur. O andan itibaren de resmi işlemler olan noter için 270, rehin masrafı için 170 TL ödenerek aracın sahibi aracı alabilir.

Senetle Araba Almanın Riskleri

Senetle araç almada riskli durumlar genellikle araçların vaat edilen veya anlatılan özelliklerde çıkmaması, yanlış senet imzalatılması gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda senet imzalandıktan sonra alımına karar verilmiş aracın aslen belirtilen özelliklere sahip olmadığı fark edilmektedir. Bu durumla karşılaşmamak için mutlaka senet imzalanmadan önce aracın ekspertize gösterilmesi gereklidir.aracın alımdan sonra masraf çıkarmasını istemiyorsanız, çok iyi bir şekilde kontrollerini yaptırmalısınız. Bunun yanında senetle araba satan galericilerin çoğu zaman tefeci mantığıyla çalıştığını unutmamalısınız. Bu nedenle faiz oranlarının fazlalığı sizi şaşırtabilir ve bir senedinizi ödemediğinizde karşılaşacağınız olumsuzluklarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

En fazla olumsuzlukla karşılaşılan alan senetlerdir. Senetlerin, tek seferde ödenmesi talep edilen tek bir senet olmamasına dikkat edin ve aylık senet talep edin. Tüm tutarın tek senette yer alması durumunda, galerici sizden tüm tutarı hemen talep edebilmek için senedi uygulamaya koyar. Tahsilat talebi ile işleme konan senedin tutarı fazla olduğundan zor durumda kalabilirsiniz. Bu durumla karşılaşmamak amacıyla, senedi parçalara ayırarak her ay ödediğiniz senedi galericiden alıp imha etmelisiniz.

Galericilerde de rehin koydurma durumu mevcuttur. Bu durumda aracı satamazsınız ve en ufak pürüzde ödediğiniz paralar yanar, arabanız da elinizden gider. Tüm bunların varlığı senetlerin aylık olarak bölünmesi ile geçebilecek pürüzlerdir.

Senetle Araba Almanın Sağladığı Avantajlar

Senetle araç almanın olumlu yönleri bankalardan kredi alınamadığı ancak araca bir iş kurmak gibi nedenlerle acil ihtiyaç duyulduğu durumlarda oldukça hızlı ve kesin bir yöntem olmasıdır. Eğer ödeme gücünüz ya da peşinat bulma yolunuz yoksa, peşinatsız olarak yapılan bu satışların yararınıza olduğu söylenebilir. Acil ihtiyacı karşılamada ilaç gibi gelen senetle araba alımı için, alacağınız aracın galericisi hakkında iyi araştırma yapmalısınız. Bu sayede daha düşük faiz oranı koyan bir galericiye denk gelebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir kanunun mevcut olmaması, galericilere faiz oranlarını istedikleri gibi belirlenme şansı vermiştir. Bu nedenle düşük faizle satış yapan galericileri uzun uğraşlar sonucu bularak buralardan senetle araba almanızı gerçekleştirmenizi öneririz.

Senetle Araç Alımında Rehin

Senetle alınan araçta rehin koyulması uygulaması mevcuttur. Tıpkı taşıt kredilerinde olduğu gibi, aracını güvence altına almak isteyen firmalar, araçlarının borcu bitene kadar satışını engellemek için araçlarına rehin koydurmaktadır. Bu aşamada rehinin kaldırılması için yapacak herhangi bir şey yoktur ki bu olağan bir durumdur. Senetle alınmış olsa dahi aracın borcunun ödenmeme ihtimali olduğundan, vade tarihi  bitimine dek araç üzerinde rehin var olacaktır.

Peşinatsız Araba Veren Yerler

Peşinatsız araç veren firmalar genellikle köklü galericiler olmakla birlikte, yeni nesil galeri anlayışında da bu senetli araç alımına yer verilmektedir. Ancak verilecek faiz oranını belirleme hakkını elinde tutan galericiler aynı araç için farklı kişilere farklı faiz oranları sunabilmektedir. Bunun olmaması için uygun galericiyi belirleyerek, galerici ile anlaşmaya çalışılmalı, faiz oranları konusunda pazarlık yapılmalıdır. Bunun yanında birden fazla galeri ile görüşerek verilen fiyatları ve faiz oranlarını kıyaslayabilir, sizin için en uygun galeriyi seçebilirsiniz.

Wowwo Firmasından Peşinatsız Araç Almak

Wowwo firması ile senetle araç alımı özellikle araç yaşı yüksek araçlarda mümkün olmaktadır. Bunun yanında Yeşil Holding bünyesinde firma, model olarak bazı araçlarda neredeyse peşinatsız denebilecek peşinat miktarları ile araçları satışa sunmaktadır. Yaşı fazla olan araçlarda peşinatsız satış yapabilen firma, son model araçlar için cüzi de olsa bir peşinat miktarı talep etmektedir.

Otovadeli Firmasından Peşinatsız Araç Almak

Otovadeli’den senetle araç almak 36 aya varan vade imkanları ile oldukça uygun ve kazançlı bir seçenektir. Showroom ve satış kanalları açısından dar alanda hareket etmesinden kaynaklı, yalnız belirli firmaların belirli modellerine ait araçların satışını yapmaktadır. İletişime geçerek seçenekleri dahilindeki araçlar hakkında bilgi aldıktan sonra, kolaylıkla fiyat anlaşması sağlanabilecek bir firmadır. Bunun yanında firma, araç teslimleri konusunda oldukça katı kurallara sahiptir ve sizinle ilgili kredi notu veya icra takibi kayıtlarına bakmadan araçlarını teslim etmeyeceklerdir.

Birarabam Firmasından Peşinatsız Araç Almak

Birarabam Şirketi’nden senetle araç alımı diğer şirketlerle kıyaslandığında, bu şirketin piyasaya yeni giriş yapması kaynaklı olarak daha kolaydır. Şirket, piyasada adını var edebilmek adına çeşitli kampanyalar düzenleyerek müşteri çekme yoluna gitmiştir. Bu nedenle düşük faiz oranları ile satış yapan firma, özellikle 2015 model altındaki senetle araba satışlarında avantajlı ödeme seçenekleri sunmaktadır.

Peşinatsız Senetle Cep Telefonu Nasıl Alınır? Veren Yerler Nelerdir?

Arçelik Senetle Telefon Veriyor mu ? Nasıl Alınır?

Erhan KAÇAR

20 yıllık muhasebecilik ve sgk uzmanlığı, 10 yıllık mali müşavirlik deneyimi ile yıllardır SGK, Emeklilik, Bağkur, Engelli Hakları ve diğer kategoriler için deneyimlerimi sizlerle paylaşarak içerikler üretmeye çalışıyorum. Siz değerli okurlarımızın doğru bilgiye ulaşması için Editör ve Danışma ekibimizle kaliteli ve en güncel içeriklerle yolumuza devam ediyoruz. Sitemizi takip edin ve doğru bilginin adresinde kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu