• Senetle Araba Nasıl Alınır?

  Ülkemizde sıfır ve ikinci el araç fiyatlarının ne kadar yüksek seviyelerde olduğu biliniyor. Özellikle uygulanan vergiler nedeniyle peşin olarak bir araç sahibi olmak çok da mümkün olmuyor. Bu kapsamda ilk olarak bankalar taşıt kredisi altında çeşitli nakit imkanları yaratarak, araç hayallerini gerçeğe dönüştürmek istemiştir. Ancak bankaların kredi kullandırma konusunda çeşitli kriterleri vardır. Öncelikle sizlerden düzenli ve yüksek bir gelir isteyen bankalar, aynı zamanda kredi sicilinizin de yüksek olmasını istiyor.


  Yani daha önceden bankalara borcunuzu ödemeyip icralık olduysanız, kredi çekebilmeniz pek de mümkün olmuyor. Bu gibi durumlarda da araç satın almak için başka alternatif yöntemlere başvurmak durumunda kalınıyor. Araç satın almak için geliştirilen en avantajlı yöntem, senetle araba satın almak olacaktır. Öncelikle ‘senetle araba nasıl alınır‘ diye soran kişiler için, buradaki kriterlerin bankalara göre daha hafif olduğunu söyleyebiliriz. Senetle araba alırken hiçbir şekilde kredi sicilinizin iyi olmasına ya da gelir durumunuzun çok yüksek olmasına ihtiyacınız yoktur.

  Senetle Araba Alma Şartları Nelerdir?

  Temel olarak bakıldığı zaman senetle araba alma konusu temel olarak güven noktasına dayanıyor. Bu hizmeti veren birçok galerici bulabilmek mümkündür. Bu galeriler sizlerden herhangi bir şekilde kefil ya da ipotek beklemeden senet karşılığı araç satışı yapabiliyor. Elbette bu konuda galericilerle yakın bir ilişkinizin olması işinizi daha da kolaylaştıracaktır. Galericiyi birebir olarak tanımıyorsanız da, araya bir kişiyi referans olarak sokmanız sizin işinize yarayacaktır. Senetle araba satın alırken hem sıfır hem de ikinci el araç satın alabilmek mümkün oluyor. Sıfır araç fiyatları daha yüksek olduğu için kişilerin daha çok galerilerden uygun fiyatlarda ikinci el araç aldığına şahit oluyoruz. Ancak 100-150 milyarlık sıfır araçlara dahi senet karşılığı sahip olabilmek mümkündür.

  Galerinin yapacağı senedin normal kredi gibi belirli vadeleri olacaktır. Vadelerin miktarı ve zamanını galericiyle yüz yüze ilişkilerde konuşabilir ve en avantajlı seçeneğe sahip olabilirsiniz. Burada kesin olarak belirlenen bir vade miktarı ve süresi söz konusu değildir. Tüm araç satış işlemleri noter üzerinden yapılır. Çünkü; senetle araba satın alırken galeri, borç geri ödenene kadar araca rehin koyar. Yani senetleri aksatmanız durumunda araca galeri tarafından el konulur. Bu rehin işlemlerinin yapılabilmesi için de noter üzerinden işlem yapılması gerekiyor. Galeride araç satışı için senetleri imzaladıktan sonra notere giderek rehin işlemlerini de tamamlamanız gerekiyor. Daha sonrasında noter onayı ile birlikte araç satışı gerçekleşmiş olacaktır.

  Senetle Araba Satın Alırken Peşinat Öder miyim?

  Senetle araba sahibi olmanın, taşıt kredilerine göre avantajlı olan birçok tarafı vardır. Bankadan bir taşıt kredisi çektiğiniz zaman; aracı peşin de alabilirsiniz, vadeler şeklinde de alabilirsiniz. Ancak vadeli olarak satış yaptığınız zaman bile, araca belirli bir peşinat ödemeniz gerekiyor. Ancak senetli araba satışlarında herhangi bir peşinat ödemenize gerek yoktur. Senetle elden araba satın almaya giderken cebinizde ortalama olarak 420 TL gibi bir paranın olması yeterli olacaktır. Bu paranın 300 TL gibi bir kısmını rehin işlemleri için noter sizlerden talep edecektir. Kalan 120 TL ise sizlere alım satım işlemleri için yeterli olacaktır.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Senetle Araba Almak Güvenilir mi?

  Senet karşılığı araba sahibi olmak her insan için alternatif bir yöntemdir. Araba almak isteyen herkes öncelikle banka kredilerine başvurur. Banka kredilerinden olumsuz bir yanıt alındıktan sonra ise alternatif yol olan senetli araba imkanlarına yönelir. Bu noktada senetle araba almak sizleri olumsuz bir durum içinden kurtardığı için elbette doğru bir yoldur. Tefeci gibi yerlerden kredi çekmektense, galerilerden senetle araba almak her zaman için daha akıllıca bir hamle olacaktır. Senetle araba almak galericiler için de çok kazançlı bir yatırım olduğu için bu konuda büyük kolaylıklar sağlanıyor.

  Bu hizmetin temel mantığını açıklamak gerekirse, aslında senetle araba aldığınız galerici sizin alamadığınız krediyi bankadan çekiyor. İlgili araç için bankadan kredi çeken galerici, hem bu kredi üzerinden hem de araç satışı üzerinden kazanç elde ediyor. Yani galerici, bankanın kendisine uyguladığı faizin bir tık üstünü sizlere ödeterek kendisi de kazanç elde eder. Ayrıca araç satışından elde ettiği kazanç da yine kendisine fayda sağlar. Yani senetle araba almak hem galericilere hem de müşterilere oldukça fayda sağlayabilir.

  Senetle Araba Nerelerden Alınır?

  Türkiye’nin her şehrinde elbette birçok farklı galeri bulabilmek mümkün oluyor. Ancak daha uygun seçenekler bulabilmek adına elbette otomotiv sektörünün daha gelişmiş olduğu şehirleri kullanmak mantıklı olacaktır. Galeri sayısının çok olduğu büyük şehirlerde rekabet de üst düzeyde olduğu için, her galeri daha uygun fiyatlar sunmaya çalışıyor. Burada aracı satın almadan önce yapacağınız piyasa araştırmasının da büyük önemi vardır. Çünkü; aynı model aracı farklı galeriler üzerinde değişik fiyatlarda görebilmek de mümkün oluyor.

  1-2 günlük bir piyasa araştırması yaptıktan sonra bile sizler için en uygun fiyatları sunan galerileri bulabilirsiniz. Ancak aracı satın almak istediğiniz galerinin bir şekilde tanıdık olmasının da büyük yararı olabileceğini söylemek gerekir. Böyle bir şansı olan kişilerin mutlaka bu fırsatı değerlendirmesi lazımdır. Bunun dışında senetle araba satın almak için İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara gibi büyük şehirlere öncelik verebilirsiniz.

  Senetle araba satış sektörün de adını sık sık duyuran firmalardan bir tanesi de “wowwo”dur. Firma size belli bir oranda peşinat ödemeniz karşılığında senetle araç satışı yapmaktadır.  tıkla sorunu sor

  Senetle Araba Nasıl Alınır? İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın