emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Seferberlik Emri Kimlere Çıkar

Seferberlik Emri Kimlere Çıkar

Ülke güvenliğinin çok ciddi tehdit altında olması durumunda devletin bütün güç ve kaynakları askeri birlikleri desteklemek için kullanılmaktadır. Böyle durumlar hem maddi hem de insan kaynakları buraya yönlendirilmektedir. Seferberlik çok büyük savaş durumlarında ilan edilmekte olup bunun için Milli Güvenlik Kurulunun tavsiyesi ve Bakanlar Kurulunun onayı gerekmektedir. Seferberlik tüm ülkede ilan edilebileceği gibi sadece belli bir bölgede de ilan edilebilmektedir. Bu durum tamamen Bakanlar Kurulu ve ilgili diğer devlet kurumlarıyla ilgilidir. Seferberlik halinde bu duruma uygun uygulamalar söz konusu olmakta ve bunlardan ihtiyaç duyulanlar uygulanmaktadır. Seferberlik kimlere çıkar sorusu da bununla ilgili olup öncelikle seferberlik ile ne anlatılmak istendiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Seferberlik Emri Kimlere Çıkar ve Şartları Nelerdir?

Seferberlik Emri kimlere çıkar sorusunda seferberlik ile anlatılmak istenen sefer görev emridir. Seferberlik halinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin askere ihtiyaç duyması halinde bu uygulama devreye sokulmakta ve asker ihtiyacı hızlı bir şekilde karşılanmaktadır. Bu uygulama için kişilere askerlikten terhis olurken bilgi verilmektedir. Bu kişilere yapılacak tebligat sonucundan belirtilen birliklere katılması gerekmektedir. Sefer görev emri için bir yaş sınırı bulunmakta ve bu yaş sınırı da 41’dir. Yani sefer görev emri olan kişiler 41 yaşını bitirene kadar seferberlik halinde çağrılabilmektedir. Söz konusu kişiler öncelikle eğitime alınmakta ve daha sonrada ihtiyaç bulunan yerlerde kullanılmaya başlanmaktadır. Sefer görev emri seferberlikte yani olağanüstü durumlarda uygulanmaktadır.

Seferberlik Emri kimlere çıkar konusunda bilinmesi gereken çok önemli bir husus bulunmaktadır. Askerlikten terhis olurken sefer görev emri olan kişilerin daha sonraki süreçte ciddi sağlık problemleri yaşaması ve bu problem sebebiyle de askerlik yapamayacak duruma gelmesi halinde sefer görev emirleri iptal edilmektedir. Ayrıca yine görev verilen kişilerden sürekli yurt dışında ikamet etmeye başlayanlar olması durumunda bunların da sefer görev emirleri iptal edilmektedir. Fakat bunun için söz konusu durumun mutlaka konsolosluklar aracılığıyla bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca farklı durumlarda da bu görev iptal edilmekte ve bununla ilgili ayrıntılı bilgi Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilgili mevzuatında bulunmaktadır. İsteyen kişiler buradan bilgi alabilir ve böylelikle kendi durumlarını daha net bir şekilde değerlendirebilir.

Seferberlik Emri Kimlere Çıkar ve Nasıl Sorgulanır?

Seferberlik Emri kimlere çıkar konusunda bilinmesi gereken bir başka husus ise kimlerin sefer görev emri olduğudur. Sefer görev emri sorgulaması yapabilmek için farklı yol ve yöntemler bulunmaktadır. İnsanlar bunlar arasından istediğini uygulayabilmekte ve bu konu hakkında bilgi alabilmektedir. Bunun için kullanılabilecek ilk yöntem bağlı bulunan askerlik şubeleridir. Askerlik şubelerine gidilerek bu durum hakkında bilgi alınabilmektedir. Bir başka yöntem ise devlet kurumların hizmet verdiği site olan e-devlettir. E-devlete giriş yapabilmek için farklı yollar bulunmaktadır. Bunlar arasından en fazla bilinen ve tercih edileni PTT’den alınan şifredir. Nüfus cüzdanı ile gidildiğinde 2 TL ödemek suretiyle e-devlet şifresi alınabilmektedir. Bu şifre ile siteye giriş yapıldıktan sonra öncelikle Milli Savunma Bakanlığı tarafından hizmet verilen bölüme geçiş yapılması ve buradan da sefer görev emri ile ilgili olan seçeneğin tercih edilmesi gerekmektedir. Böylece sefer görev emriyle ilgili bilgi alınabilmektedir.

Seferberlik Emri kimlere çıkar konusu genel hatlarıyla bu şekildedir. Son dönemde ülkemizin içinde bulunduğu durum ve Sayın Cumhurbaşkanının açıklamaları sonrasında sefer görev emri uygulaması gündeme gelmiştir. Seferberlik halinde uygulanan sefer görev emri birçok kişi tarafından e-devlet üzerinden sorgulanmış ve burada ciddi bir yoğunluk yaşandığı için ilgili bölüm kısa süreli devre dışı kalmış daha sonra tekrar aktif olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.