• Sefer Görev Emri Tebliği Nedir

  Ülke koruması adına faaliyet yürüten en önemli kurum Türk Silahlı Kuvvetleri olup bu kurum söz konusu faaliyetleri ilgili mevzuata göre yapmaktadır. Bu mevzuat içerisinde her türlü duruma karşı yapılması gereken uygulamalar net olarak belirtilmektedir. TSK bünyesinde yüzbinlerce asker bulunmakta olup bunların bir bölümü profesyonel asker iken diğer kısmı ise normal askerlerden oluşmaktadır. Riskli bölgeler ve çatışma ortamlarında profesyonel askerler görev yapmakta olup bunların yetersiz kalması durumunda normal askerler buraya sevk edilmektedir. Bunun dışındaki durumlar için de farklı uygulamalar yapılmaktadır. Sefer görev emri tebliği nedir sorusu da bu uygulamalar içerisinde yer almakta ve son derece önemlidir.


  Sefer Görev Emri ve Sefer Görev Emri Tebliği Nedir?

  Normal durumlarda TSK personeli ülke güvenliği ve savunması için fazlasıyla yeterken olağanüstü durumlarda ise eksik kalma ihtimaline karşın da uygulamalar yapılmaktadır. Bu uygulamalardan bir tanesi sefer görev emridir. Sefer görev emri uzun zamandır uygulanmakta olup mevzuatta bununla ilgili madde bulunmaktadır. Sefer görev emri tebliği nedir konusunda öncelikle sefer görev emri nedir sorusunun cevabının bulunması gerekmektedir. Sefer görev emri en basit ifadeyle askerlik görevini yapmış olan kişilerin bir kısmının tekrar askerlik için çağrılmasıdır. Askerlik görevini tamamlayan kişilerden bazılarına bu görev verilmekte ve yaşanılması bir durumda bu kişilere çağrı yapılabileceği bildirilmektedir. Bu kapsamda olan kişiler kendilerini bilmekte ve olağanüstü bir durumda çağrılma ihtimali bulunduğunun farkındadır.

  Sefer Görev Emri Tebliği Nedir ve Nasıl Yapılmaktadır?

  Sefer görev emri uygulama TSK mevzuatları içerisinde yer almakta ve buradaki maddelere göre düzenlenmektedir. Bu maddeler içerisinde sefer görev emri için bir yaş sınırı da getirilmiş durumdadır. Sefer görev emri olan kişilerin bu durumları 41 yaşına kadar geçerlidir. Seferberlik halinde çağrılacak olan bu kişiler arasından öncelikle yaşı küçük olanlar çağrılmaktadır. İhtiyaç durumuna göre bu şekilde çağrı devam etmektedir. Sefer görev emri tebliği nedir sorusunun cevabı da yapılan bu çağrıyla ilgilidir. Günümüzde birçok işlem artık internet üzerinden yapıldığı için insanlar bu çağrının internet üzerinden yapılıp yapılmadığını merak etmektedir. Bu çağrı imza karşılığı yapılmakta olup bundan dolayı internet ya da benzer bir yolla yapılmamaktadır. Söz konusu tebliğ telefonla da yapılmamaktadır. Fakat bu konuda çalışmalar yapıldığı belirtilmekte ve ilerleyen dönemlerde böyle bir uygulama yapılabilir.

  Sefer görev emri tebliği nedir konusundaki bir başka husus ise sefer görev emrinin sorgulanmasıdır. Günümüzde internetin geldiği nokta itibariyle birçok işlem buradan yapılabilmekte ve insanlar rahat bir şekilde farklı işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Sefer görev emri sorgulaması yapılırken de bu durum kullanılabilmekte ve internet üzerinden bilgi alınabilmektedir. Ayrıca askerlik şubelerine gidilerek de bu sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Fakat internet üzerinden bu işlem daha kolay olduğu için kişiler burayı kullanmayı tercih etmektedir. İnternet üzerinden sorgulama yapabilmek için e-devlete giriş yapılabilmesi gerekmektedir ki bunun için de mutlaka e-devlet şifresine ihtiyaç vardır. Söz konusu şifre farklı şekillerde alınabilmekte olup bunlar arasından en fazla PTT üzerinden alma işlemi tercih edilmektedir. Bu şifre ile e-devlete giriş yapıldıktan sonra Savunma Bakanlığının verdiği hizmetler arasından bu sorgulama yapılabilmektedir.

  Sefer görev emri tebliği nedir konusu genel hatlarıyla böyledir. Bu uygulama çok uzun yıllardır olmasına karşın şuana kadar ihtiyaç duyulmamıştır. Çok büyük savaş durumlarında seferberlik ilan edilmekte ve daha sonra askere ihtiyaç duyulması hainde söz konusu uygulama kullanılmakta ve asker sayısı artırılmaktadır. Bunun haricinde kullanılması söz konusu değildir.

  Sponsorlu Bağlantılar


  Sefer Görev Emri Yaş Sınırı Kaçtır

  Seferberlik Emri Kimlere Çıkar

  2018 İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar  tıkla sorunu sor

  Sefer Görev Emri Tebliği Nedir İLE İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZİ BİZE SORUN!  Etiketler:

  Merak Ettiklerinizi Sayfanın En Altında Sorabilirsiniz!

  Henüz yorum yapılmamış.

  Sorunuzu Yazın