emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sefer Görev Tebliği Nedir, Nasıl Sorgulanır ?

Sefer Görev Tebliği Nedir, Nasıl Sorgulanır ?

Sefer görev emri tebliği, Devletin kendi bünyesinde her askerlik çağına gelmiş olan vatandaşı askerlik görevlerini tamamlamak üzere çağırdığı gibi bir gerçek yıllardır süregelmektedir.Ancak günümüzde yaş sınırı 30 a dayanmışken şimdilerde bedelli askerlikle birlikte  uzun dönem askerlikte 6 aya düşürülmüş ve gençlerin tecillerini uzatmalarının bir nebze olsun önüne geçmeyi planlamışlardır.

Sefer Görev Emri Tebliği Nedir ?

Ancak sefer emri kapsamında askerliğini yapmış olan ve tezkeresini alan vatandaşların herhangi bir süre zarfında oluşan askeri ihtiyaç nedeniyle yeniden askere çağırılması gibi bir durum da söz konusudur.Bu devlet tarafından istenmesi mümkün olan bir taleptir ve geri çevrilemez.Savunma bakanlığı savaş ve diğer ihtiyaçlar halinde askere alınacak vatandaşların sefer görevi emrinde, hangi birliğe katılacaklarını da düzenli olarak taraflarına tebliğ bildirimi ile yapmaktadırlar.

Sefer Görev Emrinde Yaş Sınırı Nedir ?

Her görev emrinde olduğu gibi sefer görev emrinin de milli savunma bakanlığı ve askerlik şubeleri tarafından yönlendirme ve bilgilendirilmesi bulunan belirli bir yaş sınırı mevcuttur.Sağlığı yerinde olan her birey kafasına göre bu göreve nail olamaz.Öncelikle Askerlik Şubelerince belirlenen şartların yerine getirilmesi yükümlülüğü vardır.

Görevini tamamlamış olan vatandaşların ise yasalarca uyulması zorunlu olan tebliğ ve dilekçe süreleri vardır.Yaş sınırına gelmeden önce görevini tamamlamış olanların detaylarına bir göz atmamız gerekirse;

Orgenal/ oramirler ile Korgeneral/ Koramirler hariç , terhis olan subay ve astsubaylar terhis tarihinden itibaren bir ay içerisinde; uzman jandarma, uzman erbaş, er ve erbaşlar terhis tarihinden itibaren üç ay içerisinde askerlik şubelerine ikamet adresi ve durumlarını bildirmek suretiyle terhis kayıtlarını yaptırırlar.Terhis kaydını yaptırmayanlar  idari para cezası ile cezalandırılmakla yükümlüdür.

Seferberlik  mevzuatı gereği;  TSK ‘ nin ihtiyaçları gözetilerek genç personelden başlamak suretiyle yasal yedeklik yaş sınırı 41 yaşına kadar olan yedek personele SGE , seferberlik bilgi sistemi ile otomasyon ağı verilmek ya da iptal edilmektedir.

Sefer Görev Emri Öğrenme

Özellikle şu sıralar gündem konusu olan sefer görev emri yoğun ilgi ve merak konusu olmaktadır.Kahramanmaraş ‘ta yaptığı bir konuşma sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Sefer görev emri olanlar hazır olsunlar ama şuanda ihtiyaç yok ‘ şeklinde söyledikleri üzerine halk telaşlandı.Bununla beraber sefer görev emri gelip gelmediğini merak eden vatandaşlar tedirginlik içerisinde araştırmaya ve sorgulamaya yöneldi.Cumhurbaşkanı Erdoğan her ne kadar halkın nabzını düşük tutmaya çalışsa da olası bir durum söz konusu olduğu takdirde ‘başta kendim olmak üzere aynı yola revan oluruz’ şeklinde açıklamada bulundu.

Böylelikle hem halk bilinçlendirilerek olayların seyri konusunda endişe etmemeleri sağlanmakta hem de olası acil durum seferberliği için birliktelik sağlanmaktadır.Bilinmesi gereken bir diğer hususta sefer görevinin her acil durumda da devreye girilmemesidir.Devlet yetkileleri Milli Savunmaya Bakanlığı gerekli gördükleri durumlarda fikir alışverişinde bulunarak ortak paydada hareket ederler ve ciddi, savaş ve ihtiyaç durumu halinde sefer görevi vatandaşa sunulmaktadır.

E-Devlet Üzerinden Sorgulama Nasıl Yapılır?

Acaba sefer görev emri mi düştü?  Ya da görev emrimi nasıl öğrenirim diye evham yapan vatandaşlara karşı öncelikle serin ve soğuk kanlı kalmalarını, herhangi  bir acil durum söz konusu olunda kendilerine mutlaka tebliğ edileceğini özellikle belirtirken, e-devlet sistemi üzerinden de gereken sorgulamaları yapabileceklerini hatırlatmak isterim.

Ayrıca Askerlik Şubesi başkanlığı bizzat müracaat ederek veya PTT şubelerinden alınabilir e-Devlet şifresi alınarak www.turkiye.gov.tr internet adresinden de öğrenebiliniyor.

Bu emrin sorgulanabileceği adres şöyle; https://www.turkiye.gov.tr/personel-sefer-gorev-emri-sorgulamaburadan sorgulama yapabilirsiniz.

Yapılan bazı açıklamaların ardından sefer görevine ilişkin aramalar hızlanmış ve yoğun bir talep gözlenmiştir.Bu aşamada E-devlet sefer görevi sorgulama hizmeti vatandaşların ilk adresi oldu.İlk kez sefer görevi  sorgulaması yapacak olanlar için öncelikle belirtmek isterim ki sistemde yaşanan aşırı yoğunluk sebebiyle  sorgulama ekranınız hizmet sırasında geçici aksaklıklar ve sorunlar gösterebilir,buna hazırlıklı olunuz.e-devlet sistemi üzerinden yalnızca arama motoru kısmına sefer görev emri sorgulama olarak yazarsanız karşınıza çıkan ilk başlıktan gerekli sekmeye ulaşabilirsiniz.

Sefer Görev Emri Yaş Sınırı Kaçtır

Seferberlik Emri Kimlere Çıkar

2018 İş Güvenliği Uzmanı Maaşları Ne Kadar

Yorumlar

 1. Mehmet dedi ki:

  Verilen süre içinde ğitmezsek herhanği bir sıkıntı olurmu

 2. Ahmet dedi ki:

  Mesala ğitmedik ve ya süresi ğeçtik ten sonra ğitdik diyelim herhanği bir sıkınti olurmu acama

 3. Murat dedi ki:

  Tebliğ imzalandıktan sonra ne yapıcaz

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Herhangi bir seferberlik durumunda kağıtta bildirilen birliğe gideceksiniz.

 4. İbrahim dedi ki:

  Sefer gorev emriniz var tebliğ edilmemiştir diyor 10 gün içerisinde askerlik şubesine gidin diyor bu ne demek

 5. Burhan dedi ki:

  Sn. B.AKTAS Sefer gorev emrinizin tebligi icin 10 gün icerisinde (varsa eski sefer görev emriyle birlikte) en yakin askerlik subesine basvurunuz. B001 Zorunluluk var mı şubeye gitmek için

  1. Danışma Birimi dedi ki:

   Merhaba,

   Süre belirtilerek gitmeniz istenmişse mutlaka süresinde uğrayın.