emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sefer Görev Emri Tebliği Geldi Ne Yapmalıyım

Sefer Görev Emri Tebliği Geldi Ne Yapmalıyım

Sefer görev emri tebliği geldi ne yapmalıyım,diye çaresizce düşünen asker olma adayları için sefer görev emri tebliğine gelmeden önce, sefer görev emrinin neden ve kimlere verildiğiine dair biraz bilgi verelim.

Sefer Görevi Kimlere Verilir?

Sefer görevleri Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilmektedir.Ancak olası bir seferberlik durumunda seferberlik mevzuatı göz önünde bulundurarak, yaşı genç olan kişilerden başlamak üzere, yaş sınırının 41 e kadar ulaştığını varsayarsak, bu  yaşa kadar olan tüm vatandaşların çağırılma durumu vardır.

Sefer Görevinin Önemi

Sefer görev emri tebliği geldi ne yapmalıyım, konusunda bilinmesi gereken bir başka husus ise sefer görev emrinin nasıl öğrenileceği ile ilgilidir. Sefer görev emri sorgulaması farklı şekillerde yapılabilmekte olup bu yalnızca kişilerin kendilerine uygun olan sorgulama türünü seçmesi ile alakalıdır.Çağımız her ne kadar teknoloji çağı olsa da , kafa yapılarımız ve bazı tabularımız maalesef yıkılamıyor.Bu sebeptendir ki tebliğ edilen sefer görev emrini bizzat duyarak ve yetkillilere danışarak öğrenmek isteyen vatandaşlarımız Askerlik Şubelerine giderek Tc kimlikleri ile birlikte sorgulamalarını yaptırabilirler.Vakti olmayan,iş ya da sosyal olanakları buna elverişsiz olanlar ise e-devlet üzerinden gerekli kontrollerini sağlayabilir ona göre kendilerine bir yol çizerek gerekli yükümlülükleri yerine getirmek üzere hazırlanabilirler.

Rütbeli olanlar için durum biraz daha farklı olsa da genel anlamda vatan aşkı, millet refahı için seferberlik görevine gitmek isteyenler de bulunmaktadır.

Ancak Milli Savunma Bakanlığı Askerlik Şubeleri kararınca maalesef seferberlik görevine gitmek için ayrıca bir ayriyeten dilekçe vb. gibi bilgiler doldurulup talep edilerek görev başlama isteğine dair herhangi bir durum kesinlikle söz konusu değildir.

Bu gibi talepleri genellikle daha önce askerliğini yapmış ve askerlikte gerekli yaşam şartlarını, vatan birliğini , yaşadığı tecrübeleriyle hayata dair farklı bakış açılarına sahip olan kişiler tercih etmeyi isterler.Askerlikte her zorluğa karşı dirayetli olmayı öğrenen mehmetçikler çok iyi bilirler ki vatan için nöbet tutmak, uykusuz kalmak , kendinden başka biri için mücadele etmek vicdani  bir görevdir.Bu vicdani göreve nail olanlar yaşadıkları her tecrübenin kıymetini bilerek hareket ederler ve herhangi bir seferberlik durumunda canlarını ortaya koymaktan asla çekinmezler.

Sefer Görev Tebliği Olanlar Ne Yapmalı ?

Peki Sefer görev emri tebliği geldi ne yapmalıyım,kısmında ise ;İş şartları, ekonomik ve sosyal durumu seferberlik görevini tamamlamasına engel olan vatandaşlarımız mevcuttur.Bu gibi durumda ilk önce yapılması gereken teyittir.E-devlet sistemi üzerinden ve Askerlik şubelerine giderek TC kimlik beyanınız ile gerekli sorgulamanızı yaparak sefer görevi  tebliğinizin olup olmadığını öğrenebilirsiniz.Ardından şayet sefer görevi tebliğiniz var ise ve gerçekleştiremeyecekseniz geçerli bir sebebinizin olması ve bunun onaylanması mecburidir.

Herhangi bir hastalık, olumsuz hayat şartları, işgörmezlik gibi sebeplerden ötürü seferberlik görevini yerine getiremeyecek olan vatandaşlarımızın en yakın sağlık kuruluşuna giderek önce kendilerini ifade ettikten sonra gerekli tetkiklerin yapılarak uygunlukları ön görülmekte ve gerekli tanılar konulmaktadır.

Buna göre de alınan rapor doğrultusunda ‘ Şuanki durum askerlik yapmasına  engeldir.’ Şeklinde bir ibarenin bulunduğu yazılı ve imzalı belgeyi Askerlik Şubesine götürerek muaf tutulabilir.Seferberlik görevinde bu gibi durumlar değerlendirme doğrultusundadır ve sunulan belgelere göre değişkenlik söz konusudur.

Sefer görev emrini aldıktan sonra gerekli şartlara uygun olan kişilerin yapması gerekenler son derece kolaydır.Seferberlik tebliği sonrasında yapılması gerekenler mevzuatta detaylı bir şekilde yer alsada, yapılması gerekenler tebliğ de açıkça belirtilmedir.Yani ayrıca bu mevzuatın incelenmesine pek de gerek kalmaz.Sefer görev emrinde yer alan detaylar öncelikle görev yerinden başlar.Tebliğde görev yerini öğrenen kişilerin 48 saat içerisinde belirtilen bölgede yer almakla yükümlüdür.

Tebligatta yer alan bilgiler harfiyen yerine getirilmelidir.Yeterince açık ve anlaşılır olarak sunulan sefer görev emri 5 yıl süre ile uzatılabilme olanağına da sahiptir.

Sefer Görev Emri Tebliği Nedir

Sefer Görev Emri Yaş Sınırı Kaçtır

Seferberlik Emri Kimlere Çıkar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.