Genel

Sefer Görev Emri Sorgulama

Sefer görev emri sorgulama işlemini detaylı olarak anlatmadan önce sefer görev emri hakkında kısa bir bilgi verilmesi çok daha doğru olacaktır. Vatan koruması görevi tüm milletçe yapılsa da bunu yapan kurum Türk Silahlı Kuvvetleridir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan yüzbinlerce asker ile bunu gerçekleştirmektedir. Ordunun içerisinde profesyonel askerler bulunduğu gibi normal erler de yer almaktadır. Profesyonel askerler genellikle çatışma bölgeleri ve riskli alanlarda görev yapmaktadır. Normal askerler ise daha risksiz ortamlarda görev yapmakta ve böylece söz konusu görevler daha etkin bir şekilde yerine getirilmektedir. Riskli bölgelerin artması ve profesyonel askerlerin buralara yetişememesi durumunda normal askerlerin bir bölümü de buraya kaydırılabilmektedir.


Sefer Görev Emri Sorgulama Yöntemleri

Çatışma bölgeleri ve riskli yerlerin daha artması durumunda ise devletin ilgili kurumları tarafından seferberlik ilan edilebilmekte ve buna uygun uygulamalar devreye sokulmaktadır. Söz konusu uygulamalar arasında yer alan sefer görev emri bu gibi durumlarda uygulanmaktadır. Bu uygulamada daha önce askerlik görevlerini bitirmiş olan kişilere bir takım belgeler verilmekte ve bu belgeler ile olası bir seferberlik halinde askere çağırılabileceği bildirilmektedir. Böylece askerliğini yapan kişilerden bazıları tekrardan askere alınabilmektedir. Sefer görev emri sorgulama işlemi de kimlerin bu uygulamaya dahil olduğunu göstermektedir. Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanının açıklamasıyla gündeme gelen sefer görev emri kısaca bu şekildedir. Söz konusu uygulamaya yönelik birçok madde bulunmakta ve uygulama buna göre yapılmaktadır.

Sefer görev emri sorgulama işlemi farklı şekillerde yapılabilmektedir. Bunun için tercih edilecek yöntemlerden bir tanesi bağlı bulunan askerlik şubesine gidilmesidir. Askerlik şubesindeki ilgili bölümden bu durum hakkında bilgi alınabilmektedir. Yani kişilerin sefer görev emri olup olmadıkları buradan anlaşılmaktadır. Bir başka yöntem ise internet üzerinden yapılmaktadır. Günümüzde birçok işlem internet üzerinden yapılmakta ve insanlar internet üzerinden alışverişten fatura ödemesine kadar birçok işlem yapabilmektedir. Ayrıca devlet kurumları da internet üzerinden hizmet vermekte olup bunların toplu olarak yapıldığı bir site bulunmaktadır. E-Devlet sitesi üzerinden devlet kurumları tarafından verilen hizmetler alınabilmektedir. Böylelikle insanlar buradan da işlemlerini kısa sürede tamamlamaktadır.

Sefer Görev Emri Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Sefer görev emri sorgulama işlemi için öncelikle e-devlete giriş yapılması gerekmektedir. Buraya giriş yapabilmek için e-devlet şifresine ihtiyaç duyulmaktadır. Söz konusu şifre için farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlar arasında en fazla tercih edilen PTT’den almaktır. PTT üzerinden e-devlet şifresi alabilmek için nüfus cüzdanı ile buraya gitmek yeterlidir. Sadece 2 TL karşılığında şifre alınabilmekte ve daha sonra bu şifre ile siteye giriş yapılmalıdır. Giriş yaptıktan sonra ise Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen hizmetlerin olduğu bölüme geçiş yapılmalıdır. Buradan “Personel Sefer Görev Emri Sorgulama” bölümüne geçiş yapıldığı takdirde sorgulama işlemi yapılmış olmaktadır. Buradan çıkan sonuca göre insanlar sefer görev emri olup olmadıklarını öğrenebilmektedir.

Sefer görev emri sorgulama işlemi genel olarak yukarıda belirtildiği şekilde yapılmaktadır. Sefer görev emri ülkenin ciddi bir sıkıntı içine girmesi durumunda uygulanmakta olup bundan dolayı bu zamana kadar çok fazla uygulanmamıştır. Zor şartlar için yapılan hazırlıkların içerisinde olduğu için aynı aileden farklı kişilere bu görev emri verilebilmektedir Bu kapsamda sefer görev emri verilen kişilerin sağlık durumlarında değişme olması ve bu değişme sonucunda da bu görevi yerine getiremeyecek olması durumunda sefer görev emri iptal edilmektedir. Ayrıca sürekli yurt dışında ikamet eden kişilerin de sefer görev emirleri iptal edilmektedir.

Sefer Görev Emri Tebliği Geldi Ne Yapmalıyım

Sefer Görev Emri Tebliği Nedir

Sefer Görev Emri Yaş Sınırı Kaçtır

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu