emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sefer Görev Emri Şartları 2018

Sefer Görev Emri Şartları 2018

Son zamanlarda gündeme bomba gibi düşen Sefer Görev Emri 2018 yılı içinde en çok konuşulacak konulardan birisi olacaktır. Zeytin Dalı harekatının başlaması ile birlikte birçok askerin buraya gitmesi ile birlikte son zamanlarda meydanlardan yükselen sese cevap olarak verilen Sefer Görev Emri bulunanlar hazır olsun çıkışı ile askerlik görevini yapmış olan herkes kendilerinde bu görevin olup olmadığını sorgulamak için E-Devlet sisteminde yer alan https://www.turkiye.gov.tr/personel-sefer-gorev-emri-sorgulama adresine giriş yapmışlar yoğunluk nedeni ile sistem hata vermiştir. Sistemin açılmasıyla beraber durumuna bakan kişiler arasında aklına en çok soru işareti bulunanlar belki de haklarında Sefer Görev Emri bulunan kişiler olmuştur.

Sefer Görev Emri 2018 yılında uygulamaya geçer mi geçmez mi bilinmez bunu zaman gösterecektir ancak asker açığının bulunması ve ülkenin bir savaş durumunda olması halinde Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile Sefer Görev Emri uygulanarak askerlik görevini yapan kişiler yeniden silah altına alınmaktadırlar. Alınan bu karar kişilere tebligat yapıldığı gibi karar basın organları tarafından yayınlandığı andan itibaren tebligat yapılmış kabul edilerek 48 saat içerisinde en yakın askerlik şubesine veya bağlı bulundukları şubelere müracaat etmeleri gerekmektedir. Silah altına alınan kişiler nerede görev yapacakları ve eğitimlerini nerede alacakları Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenerek bu kişiler belirlenen birliklere gönderileceklerdir.

Sefer Görev Emri 2018 Şartları

Sefer Görev Emri 2018 yılında her aile bireyinde bir kişide olabildiği gibi bazı şartlar altında diğer bireylerde de yer almaktadır.  Sefer Görev Emri bulunan kişinin;

 • Ölmesi,
 • Erteleme yapması,
 • 5 yıl ve üzerinde hapis cezasının bulunması,
 • Hürriyeti kısıtlamadan dolayı cezasının bulunması,
 • Rahatsızlığından dolayı veya başka bir sebep ile Askerliğe elverişsiz rapor alması durumlarında sefer görev emri diğer aile bireylerine geçmektedir. Ayrıca şehit ve gazi ailesi bulunan bireyler bu görevden muaf tutulduğu gibi kendilerinin talepleri doğrultusunda değerlendirmeye alınmaktadır. Bunun yanında:
 • Er ve erbaş olarak görevini yapmış,
 • 41 yaşını geçmiş olanlar,
 • Türk Vatandaşlığından ayrılmış kişiler,
 • Sürekli rahatsızlığı bulunan ve bunu sağlık raporu ile belgeleyenler göreve dahil edilmezken kritik yerlerde görev yapan kişiler ise erteleme yapabilmektedir.

Sefer Görev Emri 2018  Hakları

Sefer Görev Emri 2018 yılında ilan edildiği düşünülürse bu göreve katılmayan kişiler bakaya durumuna düşerek haklarında yakalama kararı çıkarılarak soruşturma açılmaktadır. Ayrıca bu kişiler yakalanana kadar bu görevi yerine getirmemiş sayılmakta yakalandıkları andan itibaren askere alınarak görevleri yaptırılmaktadırlar. Özel sektör veya kamuda görev yapan kişiler askere alındıklarında özlük haklarında herhangi bir kayıp yaşanmadığı gibi maaşları da Ferdi Seferberlik tekamül kısmı Milli Savunma Bakanlığı tarafından ödenmektedir. Ayrıca yol parası, iaşe, yolluk ve yemekleri askeriye tarafından ödenmektedir. Bu kişiler askerlik görevini yerine getirdikten sonra yeniden aynı işlerine dönmektedirler.

Sefer Görev Emri 2018 yılı içinde ne zaman çıkacağı ve hangi kriterde çıkacağı henüz belli olmadığı gibi seferberlik kararı 4 şekilde alınmaktadır.

 • Genel seferberlik tüm yurt genelinde alınır,
 • Kısmı seferberlik sadece belli bir bölge de alınmaktadır.
 • Milli seferberlik Silahlı Kuvvetler hariç tüm vatandaşlar ile kamu ve özel kuruşları kapsar.

Silahlı Kuvvetler seferberliği barış zamanında personel ve lojistik seferberliği olarak belirlenir. Açıklamalara göre şuanda asker ihtiyacının bulunmadığı belirtilmiş olsa da Sefer Görev Emri bulunan veya bulunmayan kişiler gündemi takip ederek gelişmelerden haberdar olmaya çalışmaktadırlar. Detaylı bilgi almak isteyenler http://www.msb.gov.tr/Seferberlik/icerik/personel-seferberligi adresini ve sitemizi ziyaret ederek gelişmeler hakkında anında bilgiye sahip olabilirler. Haklarında görev emri olup olmadığını öğrenmek isteyenler ise ya terhis belgelerine bakmaları gerekmektedir veya en yakın askerlik şubesini ziyaret etmeleri gerekmektedir.

Yorumlar

 1. Yaşar karataş dedi ki:

  Sgk li çalışan biriyim 15 gunluk seferberlik görev emri çıktı 15 gunluk maaş ı mi nerden alacağım