emeklilikssksgkbağkurkredilerkosgebengellie-devlet

Sefer Görev Emri İptali Dilekçesi

Sefer Görev Emri İptali Dilekçesi

Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin en önemli kurumları arasında yer almakta ve ülke savunmasında aktif rol oynamaktadır. TSK tarafından yaşanılması muhtemel olan her durum için ayrı planlamalar ve bu planlamalara göre de hazırlıklar yapılmaktadır. TSK bünyesinde çok sayıda asker bulunmakta olup bunlardan profesyonel olanları riskli ve çatışma yaşanan bölgelerde görev yaparken diğer askerler ise daha arka planda ve risksiz bölgelerde görev yapmaktadır. Söz konusu durum genel olarak bu şekilde olsa da değişen şartlara bağlı olarak askerler her yerde görev yapabilmektedir. Sefer görev emri iptali dilekçesi konusu ise bu durumla ilgili olup bunun için öncelikle bilinmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Seferberlik ve Sefer Görev Emri İptali Dilekçesi

Sefer görev emri iptali dilekçesi konusunda öncelikle bilinmesi gereken bazı hususlardan bahsedilmesi gerekmektedir. Söz konusu hususlardan ilki sefer görev emrinin ne olduğuyla ilgilidir. Ülkenin ciddi anlamda tehdit altında olduğu durumlarda Milli Güvenlik Kurulu tarafından tavsiye kararı alınması ve Bakanlar Kurulu tarafından da onaylanması durumundan seferberlik ilan edilmektedir. Seferberlik ilanı tüm ülkeyi kapsayabileceği gibi sadece belli bir bölgeyi de kapsayabilmektedir. Buna durumun şartlarına bağlı olarak Bakanlar Kurulu karar vermektedir. Seferberlik ilan edildikten sonra sefer görev emri uygulanabilmektedir. Askerliğini tamamlayan kişilerden bazılarına bu görev verilmekte ve bu kişilere olası bir durumda tekrar askere çağırılacakları bildirilmektedir. Seferberlik halinde askere ihtiyaç olması durumunda bu kişiler çağırılmaktadır.

Sefer Görev Emri İptali Dilekçesi Ne Amaçla Verilmektedir?

Sefer görev emri uygulamasındaki yaş sınırı 41 olup bu sınır Bakanlar Kurulu kararı ile 5 yıl kadar uzatılabilmektedir. Böylece kişiler 46 yaşına kadar çağırılabilmektedir. Yapılan çağrıda kişilerin yaşları dikkate alınmakta ve yaşı küçük olan kişilerden başlanarak bu çağrı yapılmaktadır. Sefer görev emri iptali dilekçesi ise bu görevi yerine getirmeye uygun olmayan kişiler tarafından kullanılmaktadır. Sefer görev emri aldıktan sonraki süreçte yaşanan sağlık sorunları ya da sürekli yurt dışında ikamet etme gibi durumlar yaşanması halinde gerekli başvuruların yapılması ve böylelikle de insanlara verilen görevlerin iptal edilmesi gerekmektedir. Bunun için dilekçe yazılıp ilgili kuruma gönderilmelidir.

Sefer görev emri iptali dilekçesi konusundaki bir diğer husus ise sefer görev emri sorgulamalarıdır. Sefer görev emri sorgulamaları için insanların kullanacağı birbirinden tamamen farklı olan iki yöntem bulunmaktadır. Söz konusu yöntemlerden bir tanesi kişilerin bağlı bulundukları askerlik şubesine gitmeleridir. Bu durumda kişilerin ilgili birime gitmesi ve sefer görev emrinin olup olmadığını sorması gerekmektedir. Bunun dışında bir başka yöntem daha bulunmakta ve bu yöntemde de internet kullanılmaktadır internet üzerinden günümüzde çok sayıda hizmet alınabilmektedir. İnsanlar internet sayesinde farklı işlemleri yapabilmekte olup bunlardan bir kısmı devlet kurumları tarafından verilmektedir. Devlet kurumları tarafından verilen hizmetlerin tamamı yakın geçmişte kurulan e-devlet sitesine aktarılmış ve oradan verilmeye başlanmıştır.

İPTAL FORMU İÇİN TIKLAYINIZ

Sefer görev emri iptali dilekçesi konusunda sefer görev emri sorgulaması yapabilmek için öncelikle e-devlete giriş yapabiliyor olmak gerekmektedir. Bunun için de kişilerin e-devlet şifresi sahibi olmaları gerekmektedir. E-devlet şifresi alabilmek için kullanılacak farklı yöntemler bulunsa da bunlar arasından en fazla PTT üzerinden 2 TL’ye alınan yöntem tercih edilmektedir. Dileyen kişiler ise e-imza, mobil imza ve internet bankacılığı gibi farklı yollardan da şifre alabilmektedir. Bu şifre ile siteye giriş yapıldıktan sonra öncelikle Milli Savunma Bakanlığı tarafından hizmet verilen konuların olduğu bölüme geçilmesi ve buradan uygun seçeneğin tercih edilmesi gerekmektedir.

Sefer Görev Emri Şartları 2018

Sefer Görev Emri Nereden Alınır

Sefer Görev Emri Sorgulama

Yorumlar

 1. Ridvan dedi ki:

  Bana cıktı beni Alsınlar diye bir an önce 4 gözle bekliyorum alsada gitsek bizde almaları yazmadım başvurmadım yer kalmadı nereye başvuru yapmam gerekli

 2. Uğur atar dedi ki:

  Bana seferberlik çıkmış ama gitmeye müsait değilim
  Yeni evliyim aileden ayrıyım ailem Iğdır’da ben İstanbul’da ikamet ediyorum ayrıyım çok kredi borcum var eşim gebe ve tek iptal dilekçesi yazsam yardımcı olurlar mı acaba

 3. Umit dedi ki:

  Seferberlik oldugu icin lojistik bransli meslek secmesine kabul olmuyor nasil iptal edebilm seferberlgi

 4. yekta dedi ki:

  sefer görev emri sağlık seebiyle iptal oluyormu insülün kullanıyorum seferde insülün nasıl kullanacağım bu raporu msb ye gönderdiğimde sefer görev emri iptal olurmu