Genel

2019 Şartlı Eğitim Yardımı Nedir? Eğitim Yardımı Ne Kadar?

2019 Şartlı eğitim yardımı almak ve devlet tarafından sağlanan yardımdan faydalanmak için aranan şartlara uyum sağlanması gerekir. Genellikle nüfusun yoksul olduğu kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar çocuklarının eğitim giderlerini karşılamakta zorlanmaktadır. Ülkemizde maddi olanaksızlıklar sebebi ile çocukları eğitimden yoksun kalan birçok aile vardır. Devlet tarafından sağlanan eğitim yardımları arasında bulunan şartlı eğitim yardımlarında yardıma muhtaç ailelere destek olan eğitim ödenekleri imkânı sağlanmaktadır. Muhtaç aileler gereken şartları yerine getirerek çocukları için eğitim yardımı alabilirler.


Şartlı Eğitim Yardımı Nedir?

Şartlı eğitim yardımı almanın birinci koşulunda yardım alan ailelerin çocuklarının okula devam etmesi zorunlu olmaktadır. Şartlı eğitim yardımı almaya başlayan çocukların yardımları ailenin muhtaçlık durumu devam ettiği sürece üniversite hayatlarına kadar ödenmektedir. Ancak ailenin şartları değişerek muhtaçlık durumlarının ortadan kalktığının tespiti durumunda şartlı eğitim yardım ödenekleri kesilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı muhtaç ailelere ödenmeye devam etmektedir. Şartlı eğitim yardım başvuruları il merkezlerinde valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ilçelerde ise kaymakamlık binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Başvurular sadece okul dönemlerine bağlı kalarak yapılmamakta yılın herhangi bir döneminde başvuru olanağı bulunmaktadır. Şartlı eğitim yardımı almak için gereken evraklar;

 • Çocuğun annesine ait kimlik belgesi fotokopisi
 • Ehliyet ya da pasaportu istenmektedir.

Şartlı eğitim yardımı almanın şartları arasında çocuğun üzerine kayıtlı olduğu annenin başvurusu kabul görmektedir. Annenin evliliği resmi nikâhla olmayıp dini nikâhla olsa bile çocuğu için sağlanan eğitim yardımı hakkından faydalanmaktadır.

2019 Şartlı Eğitim Yardım Tutarları

Şartlı eğitim yardımları kız çocuklarına erkek çocuklarından daha farklı tutarda verilmektedir. Kız çocuklarının aldığı yardım tutarı erkek çocuklarından daha fazla olmaktadır. Buna göre;

 • İlköğrenimde okuyan kız öğrencilere verilen yardım tutarı aylık 40 TL
 • İlköğrenimde okuyan erkek öğrencilere verilen yardım tutarı aylık 35 TL
 • Ortaöğrenimde okuyan kız öğrencilere verilen yardım tutarı aylık 60 TL
 • Ortaöğrenimde okuyan erkek öğrencilere verilen yardım tutarı aylık 50 TL

Şartlı eğitim yardımı ne zaman yatacak merak eden aileler için her ay düzenli şekilde yatırıldığını söylemek mümkün olmaktadır. Ödemeler her bir çocuk için ayrı olarak hak sahibi annelerin adına Ziraat Bankası ve PTT şubelerine yatırılmaktadır. Hesaplar anne adına açılır ve annenin hesabına yatırılır.

Şartlı Eğitim Yardımı Hangi Hallerde Kesilir?

Şartlı eğitim yardımı alan ailenin ödeneklerinin kesintiye uğrayacağı durumlar şunlardır;

 • Şartlı eğitim yardımlarında çocuğun okula devamlılığı zorunlu olmaktadır. Okul çağındaki öğrencinin 2 aylık sürede ardı ardına 4 günden fazla devamlılık yapması durumunda,
 • Şartlı eğitim yardımı alan öğrenci okulundan atılması durumunda,
 • Öğrencinin okulundan mezun olması durumunda,
 • Yardım alan ailenin ekonomik durumunun düzelmesi durumunda,
 • Annenin kendisi ya da eşinin SSK, bağ kur ve Emekli Sandığına bağlı bir işte çalışmaya başlayarak sosyal güvence sahibi olması durumunda,
 • Hak sahibi ebeveynin vefat etmesi durumunda,
 • Fayda sahibi öğrencilerini birisinin vefat etmesi durumunda ödenekler geçici süre ya da tamamen kesilmektedir.

Ayrıca Şartı Eğitim sosyal yardımından faydalanmak için yapılan başvurularda imzalanan sözleşmeye aykırı davranılan durumlarda yardım ödenekleri kesilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir Ve Kimler Faydalanır?

0-6 yaş arası çocuklara yönelik olarak verilen sağlık yardımından özellikle kırsal kesimlerde yaşayan yoksul aileler yararlanmaktadır. Şartlara uyum sağlayan muhtaç ailelere verilen yardımdan yararlanmak için hak sahibi ailelerin çocuklarını düzenli olarak sağlık kontrolüne götürmeleri gerekir. Şartlı sağlık yardımı, şartlı sağlık yardımından farklı olarak kız ve erkek çocuklarına aynı tutularda ödenmektedir. 2019 yılında anne adayları ve çocuklar için verilen şartlı sağlık yardım tutarları şu şekildedir:

 • Kız ve erkek çocuklara (çocuk başına) en fazla 72 ay süre ile ayda 35 TL
 • Hamilelere en fazla 9 ay süresince 35 TL
 • Lohusalık döneminde 2 ay süre ile 35 TL
 • Hastanede doğum yapanlar bir kereye mahsus 75 TL ödenek alırlar.

Şartlı sağlık yardım şartları şunlardır:

 • Şartlı sağlık yardımından yararlanmak için başvuru sahiplerinin her hangi bir sosyal güvenceye sahip olmamaları gerekir.
 • Yardım alan kişilerin düzenli bir şekilde doktor kontrolüne gitmeleri gerekir.
 • Ailenin gelir düzeyinin muhtaçlık sınırının altında olması gerekir.

2019 SYDV Eğitim Yardımları Nelerdir?

2019 yılında SYDV tarafından verilen çeşitli eğitim yardımları ulunmaktadır. Muhtaç ailelerin çocuklarının eğitimlerine katkıda bulunmak için verilen eğitim yardım seçenekleri şunlardır:

 • Öğle yemeği yardımları: okulların bulunduğu merkezlere taşınan yoksul öğrencilerin öğlen yemek ihtiyaçlarını karşılamak için verilen yardımdır. 2003-2004 öğretim yıllarından beri il ve ilçelerde SYDV teşvik fonundan karşılanarak yürütülmektedir.
 • Ücretsiz kitap yardımı: 2003-2004 yılından itibaren SYDV fonundan karşılanarak MRB tarafından ilköğretim öğrencilerinin kitap ihtiyaçları karşılanmakta ve okul kitapları ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.
 • Öğrenci barınma ve ulaşım yardımı: Taşımalı sistem dışında kalan ilk ve orta öğrenim öğrencilerin barınma ve ulaşım gibi giderleri SYDV tarafından karşılanmaktadır.
 • Engelli öğrencilere yönelik ücretsiz taşıma yardımı: Özel eğitime ihtiyacı olan engelli çocuklara yönelik geliştirilen projede öğrencilerin okullarına rahatça ulaşmasını sağlamak için ücretsiz olarak ulaşım desteği verilmektedir.
 • Yurt yapımı için yardım: eğitime yönelik yurt ihtiyacı bulunan yerlerde SYDV fonu destekli öğrenci yurdu yapımları devam etmektedir. 100 ile 300 kapasiteye kadar öğrenci yurtları ihtiyaç bölgelerinde yapılmaktadır.

Şartlı Eğitim Yardımı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Şartlı eğitim yardımı telefon numarası Alo 144’tür. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı hizmet veren sosyal yardım hatları üzerinden sorgulama işlemi yapılması mümkündür. Alo 180 ya da Alo 144’ü arayarak şartlı eğitim yardımı ile ilgili detaylı bilgi alabilir, sorgulama işlemlerini yapabilirsiniz. Telefonla yapılan sorgulama işlemlerinin yanı sıra E-Devlet sistemi üzerinden de sorgulama yapılabilmektedir. E-Devlet sistemi üzerinden sorgulama yapılabilmesi için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • E-Devlet şifresi
 • Mobil imza
 • Elektronik imza
 • İnternet bankacılığı
 • C kimlik kartı ile kimlik doğrulama işlemi tamamlanabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı üzerinden alabildiğiniz tüm sosyal yardım bilgileri görüntülenecektir.

Şartlı Eğitim Yardımı Ödeme Bilgileri Sorgulama

Şartlı eğitim yardımı ödemelerinin yapılıp yapılmadığı sorgulaması E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra ödemeler PTT aracılığıyla yapıldığı için, PTT şubelerinde de sorgulama yapılabilmektedir. Ziraat Bankası’nda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru sırasında bildirdiğiniz hesabınız varsa yardım ödemesi o hesaba yapılacaktır. Bu durumda sorgulamanızı Ziraat Bankası internet bankacılığı, telefon bankacılığı üzerinden ya da şubelere giderek yapabilirsiniz. Şartlı eğitim yardımı ödemeleri her ay düzenli şekilde yapılmaktadır.

Bimer Şikayet Formu ve Dilekçe Nasıl Yazılır

Aile Hekimi Değiştirme Ve Randevu Alma

Heyet Raporu Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. Merhaba iki çocuğum şartlı eğitim yardımından yararlanıyor da küçük oğlum bu sene yeni 1. Sınıfa başladı onu şartlı eğitim yardımına nasıl ekliyebilirim

 2. Merhaba. Beb khk ile ihraç oldum. 3 yıldır herhsngi bir gelirim yok. 3 kızım var okula giden. Şartlı eğitim yardımına başvurdum sözlü olarak şu an böyle birşey yok cevabı aldım. YAzılı olarak mı başvurnalıyım. Khklı olanların alamaz diye bir madde mi var acaba bizim bilmediğimiz. Teşekkürler.

 3. Şartlı eğitim yardımı için başvuruda bulunduğumda kızım ilkokulda idi sonra orta okula geçti fakat ödemede değişim olmadı

 4. Bu yıl eğitim materyali yardımı hangi gün yatacak oğlum orta okuldan mezun oldu liseye geçecek kızım da lise 1 şuan

 5. Merhaba ben üniversite öğrencisiyim şartlı eğitim yardımı alıyordum her ay ama bu ay yatmadı acaba artık hiç mi yatmıycak Ya da seneye de alabilmemin koşulları neler bilginiz var mı

  1. Merhaba,

   Dönem sona erdiği için şartlı eğitim yardımınız kesilmiştir. Yeni dönemde tekrar almaya başlarsınız.

 6. Şartli egitim yardımını bir bucuk yildır alamıyorum. E cdevette odeme ceilfi diye geciyor. O para potanede mi birikiyor acaba posaneye gidersem hepsini birden alabilir iyim.?

  1. Merhaba,

   Kaymakamlıklarda bulunan Aile ve sosyal hizmetler müdürlüklerine başvuru yapıp gelir testi yaptırın. Geliriniz olmadığı için ücretsiz yararlanabilmeniz için GSS yapılacaktır.

 7. Benim çocuğum ilkokul 1 gidiyordu 35 TL veriyorlardı şimdi kızım orta 3 geçti 40 TL veriyorlar gerçekten çok zamlandirdilar 7 senede birde parayı ayda değil 2 ayda veriyorlar sözde eğitim parası veriyorlar nekadar çok harca harca bitmez

 8. Merhabalar, sizinle eskiden sgk.tc sitesi için görüşmüştük, siteyi şuanda aktif kullanmıyorsunuz sanırım, siteyi satmayı düşünürseniz sizinle görüşmek isterim.

 9. Turkiye cumhuriyeti bir vatandasi olarak su duruma bakarmisin ya cocuga verilen sartli egitim destek yardimi 35 tl turkiye devleti bu kadarmi dusunur bizleri ya bu nasil bir sacmalik ayiptir gel sen benim yerimde ol ve okul ihtiyaci masrafi giderleri 35 tl cocuguna karsilayabiliyorsan ben terbiyesiz olayim yapmayin lutfen turk vatamdasiniz dururken elin suriyelisi gelip catir catir her ay para aliyor devletten benim neyim var ki bu kisiler bizden ustun turk devletine yakiyormu bu hic sen git almanyada cocuk maaslarini bir ogren bu kadarda olmaz ya

 10. Kaymaklik aile yardımı yaptı bu yardim bi kereye mahsusmu oluyor bir kere aldım şimdi kapsama alanı dışında ve şartlı eğitim denilince ne gibi yardımlar yapılıyor

 11. Şartli Eytim yardimi cok düşuk aylik haşliyi bila olmiyo bu kadarmi cocuglarimiz zaten bu parani yoksul aile ye verulyor u da 35-45 ytli bi ayda . en az 250-300 ytl olmasi gerek bi ayak kapi parasi bila diyil .

 12. Egitim yardımı ilk ögretim için 35 orta ögretim için aylık 50 TL diyorsunuz kaymakamlık bu parayı ayda degil 2 ayda 50 ve 35 olarak veriyor aylıkmı 2 ayda mı 50 TL orta ögretim 35 ilk ögretim bize 2 ay bekledik 1 aylık verdiler

 13. E devlette merkezi yardim 2005 itabiriyle diyor toplam odeme tutari 630 oldunu belirtiyo yardimi fest etmisler benim ismim yaziyo yardim da o parayi ben mi alirim yada alabilir miyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu